Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949917 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 10:52 - pre 127 meseci
i drugi deo ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
84.16.169.*



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 11:12 - pre 127 meseci
Cveyoni mora da ces sad opet da krenes sa racunima iz Svedske i usput onako da pokazes svima da moze ipak da se samo izadje na polaganje bez da se vozi
Ajd da probam da pojasnim: Prva recenica na prvoj strani ti kaze da skola mora da prijavi da si zavrsio "obligatorisk opplæring". Kad to bacis u google i otvoris Statensvegvesen stranicu koja prva izadje i koja je relevantna - LINK vidis da ima sve ono sto je vec receno da mora da se vozi
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 11:16 - pre 127 meseci
Daki bre nemo se ljutis odma. Ja sum to nasao i rekao da okoncam svadzu tj. preppirku. Nego reci ti meni jel treba originalni operativni sistem za norge ili ne? CHUH neke price da su severnjaci za.ebani, ae sto otimaju decu nego sto otimaju i lapove topove koji nemaju org windws. Rett eller galt?
boban
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 11:45 - pre 127 meseci
Citat:
moukoko:
Cveyoni mora da ces sad opet da krenes sa racunima iz Svedske :) i usput onako da pokazes svima da moze ipak da se samo izadje na polaganje bez da se vozi :)
Ajd da probam da pojasnim: Prva recenica na prvoj strani ti kaze da skola mora da prijavi da si zavrsio "obligatorisk opplæring". Kad to bacis u google i otvoris Statensvegvesen stranicu koja prva izadje i koja je relevantna - LINK vidis da ima sve ono sto je vec receno da mora da se vozi :(

Jbg,zivim ovde,ali starih navika nikako da se odreknem,sve bi nesto preko reda majku mu...Mislim sve je ok,ako se mora onda nije tesko...
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-203-56.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 12:28 - pre 127 meseci
Citat:
Boban 987: Daki bre nemo se ljutis odma. :D Ja sum to nasao i rekao da okoncam svadzu tj. preppirku. :) Nego reci ti meni jel treba originalni operativni sistem za norge ili ne? CHUH neke price da su severnjaci za.ebani, ae sto otimaju decu nego sto otimaju i lapove topove koji nemaju org windws. :D Rett eller galt? :)

Nema labavo, mora da se pazi sta se javno pise :)
Pazi sad diplomatsko informativni odgovor:

Originalni operativni sistem mora svuda da se ima, i u Srbiji i u Norveskoj.
Ja nisam cuo da je nekom oteto dete zbog operativnog sistema :)
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 12:59 - pre 127 meseci
Znaci moze originalni kao u Srbiji, isti taj??
boban
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.208.174.156.getinternet.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 13:51 - pre 127 meseci
Citat:
cveyoni:
U vezi seme koju sam popunio u statens vegvesenu,danas je stigo odgovor,a stoji jucerasnji datum,trebao im je SAMO jedan dan da odgovore.Procenite sami,nigde oni nisu napisali sta je obavezno od voznji,verovatno je skola ta koja treba proceniti


Evo ja sam sad upravo u procesu polaganja/autoskole. Kad odete u autoskolu, onda vas oni pitaju

"odakle ste"
"iz Srbije"
"vi morate polagati sve iz pocetka"
"uh majku mu :D"


Znaci rece vam da morate sve ispocetka, kao sto vec svi znate. Imaju neka 4 koraka koja morate proci da bi mogli izaci na prakticni deo. Na ta prva dva casa, ja sam prosao 2 koraka. To je neko vladanje kolima, i jos neki djavo ne znam...Uglavnom glupost za svakog ko vozi bar 2 godine i manje.

Pre neki dan sam imao korak 3, to je bila neka samostalnost valjda u voznji. Instruktor sedi pored vas i govori kud da idete, bez pomaganja, i vi kao treba da vozite. I to sam prosao, i kao sad sam eto spreman za korak 4 koji je valjda duga voznja. Ja vozim u svedsku, cak cu imati i 1h za soping :D:D.

Znaci ima taj paket obaveznih stvari koji se mora proci. Imate tu voznju po ledu, to je extra, znaci na onom ulju se vozi i "divljate"...okrecete pod rucnom, itd :D:D...extra. Mnogo je dobro jer se moze isprobati kako je to kad izgubite kontrolu nad autom, tako da znate sta vam se moze desiti zapravo. Meni je bilo mnogo korisno.

Onda sam imao obaveznu prvu pomoc. Predavanje i malo vezbe.

U ponedeljak imam nocnu voznju, u utorak neki djavo isto, i onda sreda i cetvrtak duga voznja. Duga voznja je nesto 2 dana po 8h voznje. Ja sad ne znam, ovde koliko vidim vecina vozi dugi niz godina, tako da niko nece imati problema, ali moraju te obavezne stvari da se prodju.

Ja dok vozim, instruktor ima ipad i non stop nesto popunjava. Recimo sad u cetvrtak kad smo stali kaze ona meni "moram ovo da popunim, jer ako dodjes na prakticni, i oni provere ovo, a ono nije ispunjeno, mozes ici kuci"

Znaci postoje te neke obavezne obuke bez kojih jednostavno ne mozete izaci na polaganje, i to ce vam reci u autoskoli. Jedino sta mozete da izbegnete i gde mozete ustedeti to su casovi voznje. Jer ako je instruktor normalan, kao sto je ova moja..reci ce vam "ma ti ok vozis, nemas potrebe trositi novce i dolaziti na casove".

Sto se tice teorije. Knjiga koju sam dao nesh-co, ja sam je procitao ugrubo. Mislim, budimo realni, ko vozi bar par godina, zabo..le ga da uci duzinu kocenja...itd.. Procitao sam ugrubo, i onda sam uplatio 129 nok na teoritentamen.no i gruvao 4 dana testove. Nakon toga izasao i polozio za 18min :D

Sad imam jos tu sledecu nedelju tih obaveznih kurseva i to je to. Tako je bar ovde, ja u drammenu idem u autoskolu.

Na teorijskom delu testa ima stvarno debilnih pitanja. Ja sam imao pitanje tipa "ako vozite 80km/h koliko je to m/s" i jos vam iskoci digitron pored :D:D. Isto tako, imao sam na istom testu 2x znak za jednosmernu ulicu.

Jedina stvar koju meni instruktor zamera, sto ajde i mogu da razumem mozda je kao da vozim sporo :D. Naravno to je posledica moje opreznosti, jer u Srbiji sam uvek preko ogranicenja i uvek su se svi zalili kako vozim brzo i ostro, tako da sam ovde kao hteo da malo umirim, al eto. Znaci na autoputu ogranicenje 100 a ja vozim 90 i to je problem. Sa druge strane dok nisam dosao ovamo, svi su mi govorili da imam "tesku" nogu.

Mislim, meni se tesko kontrolisati, jer vozim neki audi sa 6 brzina :D:D, jer ako bih se opustio i vozio kao po srbiji, ne bih bio ispod 130 nikako :D

Pozz


 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 14:05 - pre 127 meseci
Citat:
Boban 987:
Znaci moze originalni kao u Srbiji, isti taj?? :D


Ako kupujes komp tamo, trebalo bi da vec ima instaliranu pravu verziju Windowsa. Cini mi se da je tako. U svakom slucaju, windows kosta oko 200 dolara, stio i nije neka cena. Ako imas Windows 7 originalan, placas samo dogradnju do 8.1 verzije.

Auto CAD 2014 je skoro 4200 $
Archi CAD 17: 4250$
3dsmax 2014: 3675$
Artlantis 5 Studio: 990evra
Artlantis 5 Render: 500 evra

Ovoliko kostaju moji programi, ako hocu da radim freelance. (Bez Photoshopa i drugih pomocnih programa).
 
Odgovor na temu

ninenad
Nenad Stamenković
Mašinski inženjer
Niš

Član broj: 300088
Poruke: 23
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 14:25 - pre 127 meseci
Citat:
dakipro: Nema labavo, mora da se pazi sta se javno pise :)
Pazi sad diplomatsko informativni odgovor:

Originalni operativni sistem mora svuda da se ima, i u Srbiji i u Norveskoj.
Ja nisam cuo da je nekom oteto dete zbog operativnog sistema :)



To ne znači da nekom nije otet operativni sistem zbog deteta.
Ipak se raspitaj još malo
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 14:34 - pre 127 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
Boban 987:
Znaci moze originalni kao u Srbiji, isti taj??


Ako kupujes komp tamo, trebalo bi da vec ima instaliranu pravu verziju Windowsa. Cini mi se da je tako. U svakom slucaju, windows kosta oko 200 dolara, stio i nije neka cena. Ako imas Windows 7 originalan, placas samo dogradnju do 8.1 verzije.

Auto CAD 2014 je skoro 4200 $
Archi CAD 17: 4250$
3dsmax 2014: 3675$
Artlantis 5 Studio: 990evra
Artlantis 5 Render: 500 evra

Ovoliko kostaju moji programi, ako hocu da radim freelance. (Bez Photoshopa i drugih pomocnih programa).



Kupio sam novi lap top pre 3 dana i u servisu mi instalirali w7, ali nije org. Rekli mi da nije nikakav problem imati kopiju u inostranstvu. S druge strane, na aerodromu sam cuo da uzimaju lap topove u slucaju kopije i da u inostranstvu ne mogu da se skidaju odredjeni programi jer je kopija wina( zabranjeni su neki sajtovi, nije kao u Srbiji). Meni nisu pravili problem ni za Tursku, ni za Austriju i Grcku oko lap topa( avionom sam isao). A sada cujem neke price da je postalo rigoroznije ili sta god. Inace ovde je originalni windows 100eura, ali sto bih davao ako ne moram.
boban
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
37.19.108.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 15:08 - pre 127 meseci
Moze da se desi problem prilikom ulaska u norge ako sa sobom imas tj. na kompu nelegalan softver tj. windows...
 
Odgovor na temu

dr hofman

Član broj: 307392
Poruke: 24



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 15:38 - pre 127 meseci
A ako imas lazne levis 501 , moze da se desi da ostanes samo u gacama. Svasta ovde moze da se procita. Deca se otimaju, moleri zaradjuju lekarske plate.....
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 15:58 - pre 127 meseci
Citat:
boban 13:
Zoki proveri ti još jednu stvar :-) koliko sam ja čuo oni imaju vozačku dozvolu B i B/E tj ova druga ti dozvoljava da vučeš prikolicu tj onaj tvoj čamac koji planiraš da kupiš jedared. Sad kad si se već upustio u to cimanje treba sve opcije proveriti da ne bude da to košta sad 1000nok više a za koju godinu ako hoćeš samo to onda još 5 ili tako nešto.
Informacija mi je od našeg lika koji radi kao vozaš autobusa u Nor pa kontam da čovek zna šta priča

Pa i kod nas imas tu istu kategoriju i posebno moras da polazes za to.
Kategorije u Srbiji:
AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F i M.
Citat:
Boban 987:
Da se vise ne prepucavate, mislim da je ovo validno. :)
http://www.gradjevinac.no/minimalna-satnica
Da li treba original windows za Norvesku??

Kazem ja a Zoki ne veruje. :)
Citat:
dakipro:
pitanje je bilo "da li postoji ZAKONSKA minimalna satnica" i ispravan odgovor je NE. Dogovori sindikata i poslodavaca su nesto drugo, da li ti mozes da tuzis i da li ce ti sindikad pomoci u tome je opet nesto drugo, ali zakonski minimum propisan zakonom ne postoji, sto se moze procitati na zvanicnom drzavnom norveskom sajtu NAV-a, institucije koja se bavi radnicima i zaposljavanjem i slicnim pitanjima.
https://www.nav.no/NAV+EURES+w...rking+conditions.805387350.cms
citat:

Code:

WAGES:
There is no standard minimum wage level in Norway. In some sectors such as the building 
industry there is a [b]collective wage agreement[/b] with set minimum wage levels for 
both skilled and unskilled labourers (see “Selected professions and Industries” for more information).

In many cases pay is something to be negotiated with your employer. In many sectors 
there are collective agreements on pay between trade unions and employer organisations, 
so through membership in a union your pay is determined by a pay-scale agreement. 


Ako cemo da drvimo u sitna crevca da li je sija ili vrat onda cu i ja da kazem da je postavljac pitanja najverovatnije zeleo da zna da li mu neko nesto garantuje u okviru neke struke tj. najvaznije je da zna da postoji minimalac koji mora da se ispostuje. Mislim da se njemu fucka da li to garantuje zakon, podzakonski akt, opsti kolektivni ugovor ili ugovor udruzenja poslodavaca i udruzenja sindikata.
Takodje ovde ovo sto si naveo "collective wage agreement" iliti kolektivni ugovor/poseban kolektivni ugovor je podzakonski akt tj. pravni izvor iz domena gradjanskog prava. Zakon/podzakonski akt, u sustini isti djavo, bitno je sta pise u njima.
U sustini porediti zakon i podzakonski akt je isto kao porediti ustav i zakon. Ovi nizeg nivoa mora da su u saglasnosti sa onima viseg nivoa.

 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 18:50 - pre 127 meseci
Cini mi se da je neko pitao u vezi posla za kuvara,evo jedan oglas ovde kod mene u blizini

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/object?finnkode=45043876
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 18:55 - pre 127 meseci
ma nema sta da verujem ili ne verujem, zadnja 2 meseca menjamo sve ugovore jer nismo bili clan neke unije (mislim na firmu ne na nas) ako smo zeleli da udjemo morali smo da preimenimo odredbe njihovog kolektivnog ugovora i prvi put smo uveli minimalnu satnicu. da smo ostali vas toga ne bi imali minimalnu satnucu, prosto.


nije mi jasno zbog cega moler ne moze da ima vecu platu od lekara, ne kazem da je to pravilo ali ima izuzetaka, pa neki nasi mornari imaju platu da se zabrines ali prekovremeni sati, dobra satnica, dodaci na osnovu atesta i kurseva koje imaju, nemaju svi plate preko 40 000 noka neto ali ima ih koji imaju, pogledacu koliko imaju recimo kapetani ali bolje ne, da se ne razocaram u zivot

inace kolega koji samnom radi, inzinjer, norvezanin ima oko 1 000 000 godisnje, nisam ga pitao da li je to bruto ili neto vec mi je rekao samo oko milion kruna.


mi imamo legalan softver na svim racunarima koji su u vlasnistvu firme, od windowsa, offica, pa recimo do mog autocad-a, kada sam dobio racunar rekli su mi da na firmin ne istaliram nikakvi nelegalni softver, takodje da ne koristim torente na poslu ili na firminom kompu, za moj licni ih bas briga i rekli su mi da mi niko nece praviti probleme ako kuci skidam torente.

hvala 001 i na mihaleks-u na onoj maloj kritici za vozacku bas me je trgnula. najvise zbog firminih auta. ukoliko vozimo firmin auto i napravimo neku glupost tipa idem unazad i deknem u stubic, dovoljno je da nazovem osiguravajucu kucu ili firmu i oni ce nam nadoknaditi stetu. znaci mozemo i mi da budemo krivi ali osiguranje nam takodje nadoknadjuje stetu, i ne samo za auto vec za sve stvari koje su u vlasnistvu firme a mi koristimo tipa mobilni telefon, laptop itd. kolega pre 2 meseca dok je ulazio na brod nije video da mu je otvoren dzep i ispadne mu fon u more. dobio je 3000 noka nadoknade stete, sama vrednost telefona je oko 2000 noka.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 19:50 - pre 127 meseci
Nema na cemu,dodao bi ti jos i ovo sto nisam prvi put kad sam ti pisao u vezi vozacke.

Ako te uhvate bez vozacke pored svega navedenog kazna je 8000kr i zabrana polaganja sledecih 6 meseci.E sad jos ako neko vozi dete bez vozacke pretpostavljam znaci ovo ne znam moguca je i zatvorska kazna,a mozda i problem sa socijalnim zbog neodgovornosti prema detetu jer si i njega ugrozavao.

Jedan kolega je vozio 124 u zoni 80 i pored novcane kazne bio je kaznjen sa 6 meseci oduzimanja vozacke,u to vreme nije imao Norvesko drzavljanstvo i kad je podneo zahtev za Norvesko drzavljanstvo bio je odbijen zbog navedenog prekrsaja i moralo je proci dve godine da nikakav prekrsaj ne napravi da bi mu odobrili drzavljanstvo.
Znaci dobro je sto si odlucio da se ne igras s time.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.151.135.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 21:05 - pre 127 meseci
Citat:
dr hofman:
A ako imas lazne levis 501 , moze da se desi da ostanes samo u gacama. Svasta ovde moze da se procita. Deca se otimaju, moleri zaradjuju lekarske plate.....

juče sam kupio novu jaknu sva sreća sačuvao sam račun
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 21:26 - pre 127 meseci
Citat:
zokiruma:

hvala 001 i na mihaleks-u na onoj maloj kritici za vozacku bas me je trgnula. najvise zbog firminih auta. ukoliko vozimo firmin auto i napravimo neku glupost tipa idem unazad i deknem u stubic, dovoljno je da nazovem osiguravajucu kucu ili firmu i oni ce nam nadoknaditi stetu. znaci mozemo i mi da budemo krivi ali osiguranje nam takodje nadoknadjuje stetu, i ne samo za auto vec za sve stvari koje su u vlasnistvu firme a mi koristimo tipa mobilni telefon, laptop itd. kolega pre 2 meseca dok je ulazio na brod nije video da mu je otvoren dzep i ispadne mu fon u more. dobio je 3000 noka nadoknade stete, sama vrednost telefona je oko 2000 noka.

Nema na cemu, nego reci mi, naravno ako znas nesto vise, da Noskici idu preko da polazu za VD? Ono sto vazi generalno za sve drzave u EU je da moras da budes prijavljen minimum 6 meseci da bi mogao da trazis njihovu vozacku. Da li je to isto i u vezi Norvezana koji polazu u Litvaniji?
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 22:35 - pre 127 meseci
Bobane, a malo lagis da si si kupio novu jaknu. Odakle ti, kada saljes i porodici, a sada kao kupujes Nove jakne.
boban
 
Odgovor na temu

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 23:54 - pre 127 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
zokiruma:

hvala 001 i na mihaleks-u na onoj maloj kritici za vozacku bas me je trgnula. najvise zbog firminih auta. ukoliko vozimo firmin auto i napravimo neku glupost tipa idem unazad i deknem u stubic, dovoljno je da nazovem osiguravajucu kucu ili firmu i oni ce nam nadoknaditi stetu. znaci mozemo i mi da budemo krivi ali osiguranje nam takodje nadoknadjuje stetu, i ne samo za auto vec za sve stvari koje su u vlasnistvu firme a mi koristimo tipa mobilni telefon, laptop itd. kolega pre 2 meseca dok je ulazio na brod nije video da mu je otvoren dzep i ispadne mu fon u more. dobio je 3000 noka nadoknade stete, sama vrednost telefona je oko 2000 noka.

Nema na cemu, nego reci mi, naravno ako znas nesto vise, da Noskici idu preko da polazu za VD? Ono sto vazi generalno za sve drzave u EU je da moras da budes prijavljen minimum 6 meseci da bi mogao da trazis njihovu vozacku. Da li je to isto i u vezi Norvezana koji polazu u Litvaniji?

-----------------------------

Pa koliko sam ja shvatio Norvezani po novom moraju ako poloze u bilo kojoj zemlji EU ili EØS imati najmanje 6 meseci boravka u toj zemlji.Znaci mozes polagati ali pre prebacivanja na norvesku vozacku moras dokumentovati najmanje 6 meseci boravka.Znaci dobro je onima koji studiraju u tim zemljama ili rade ili neki mozda prijave boravak negde u zemljama EU/EØS gde su jeftiniji izdaci za stanovanje.Ja nedavno citao da jedan Englez zivi u Barceloni i svaki dan putuje avionom u London na posao i kaze da mu se tako vise isplati nego da zivi u Londonu, plus klima mnogo bolja u Spaniji :)Najbolje je pitati direktno u statensvegvesenu mada evo par primera sa odgovorima iz vegvesena

En person som er bosatt i Norge og tar førerkortet under midlertidig opphold/studieopphold kan på samme måte få byttet inn til norsk førerkort, dersom det kan dokumenteres at man har oppholdt seg minst 6 måneder sammenhengende i dette landet. Førerkortet må byttes inn senest ett år etter at du returnerer Norge. Overskrides fristen, kan førerkort likevel byttes inn i klasse B, etter gjennomført obligatorisk opplæring i mørkekjøring og førstehjelp (fra trafikalt grunnkurs) og sikkerhetskurs på bane, og etter bestått teoretisk og praktisk prøve.

Du må altså ha oppholdt deg i England (og kunne dokumentere dette) i minst et halvt år sammenhengende + bytte førerkortet ditt inn i et norsk i løpet av det første året du har kommet hjem igjen.

--------------------------------------------------------
Hei


Man kan ta førerkort i USA, men må da bo der i 6 måneder sammenhengende for å gjøre det.



Håper det var svar på spørsmålet ditt.


Vennlig hilsen ung.no, i samarbeid med Statens vegvesen

http://www.ung.no/oss/lappen/69794.html

------------------------------------------------------------------
Hei!

For å kunne ta et førerkort i Polen må du være bosatt i landet sammenhengende i minimum 6 måneder.

Hilsen Statens vegvesen i samarbeid med ung.no

http://www.ung.no/oss/lappen/104929.html

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949917 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.