Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7955492 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

KingVi
Stavanger

Član broj: 298022
Poruke: 20
*.statoil.com.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2012. u 10:49 - pre 143 meseci
Citat:
shollim:
Zdravo svima.
Ja trenutno zivim u Oslu, pa me zanima da li neko zna koje su zone najprikladnije za porodicu tj. koje su zone osla mirne bez socijalnih slucajeva, narkomana,crnaca itd

P.S. Nisam rasista, ali ko zivi ovde i sam zna na sta ciljam :-)


Predlazem Bygdøy i Frogner , mada je moj personalni favorit ipak Aker Brygge ;)
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2012. u 16:47 - pre 143 meseci
To je vise spisak lepih zelja, mozemo da dodamo i Røa, ali treba to isfinansirati. Sagene je fin kraj a nema puno stranaca.
 
Odgovor na temu

herak darko
alatnicar
croatia

Član broj: 258780
Poruke: 29
*.79-160-90.customer.lyse.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2012. u 17:02 - pre 143 meseci
Citat:
goran123sb:
Citat:
herak darko:
ukoliko netko sa foruma ili znate nekoga ,traži posao u Norveškoj, neka mi se javi na pm, traži se slijedeće:
CNC operater, izvrsno poznavanje Mazatrol upravljanja, višegodišnje iskustvo upravljanja Mazak Variaxis serije
početak rada odmah, dozvola za rad dok se čekaju papiri riješena u par dana, da se maknemo malo od medicinara:)



S obzirom da sam se tek registrirao ne mogu nikome narednih 14 dana poslati privatnu poruku,ali sam zainteresiran za posao cnc operatera.
Molim Darka ako može da mi odgovori da li još uvijek traži radnike za Norvešku?
imam 20 god. radnog iskustva na golodalicama,radio sam na simensu,heidenhainu i na mazaku.
mail:[email protected]
Pozdrav


javi se cim prije imas mail
 
Odgovor na temu

vujkeeeee
leder

Član broj: 305154
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.07.2012. u 21:26 - pre 143 meseci
Citat:
sladjana6644:
Citat:
vujkeeeee:
Citat:
sladjana6644:
Pozdrav svima!
Prošle godine sam radnu dozvolu platila 1050 kr. za sezonski posao od 3 meseca. Zna li neko da mi kaže koliko je to sada.... jeli moguce da je to sada 3000 kr?
Baš se namučih sa informacijama na UDI. Sve piše, ali ne konkretno za sezonski posao.

gde se placa radna dozvola i koje poslove mozes da radis za ta tri meseca?


Radna dozvola se placa u policiji- odeljenje za strance. Kod sezonskog posla ne vezuješ posao sa diplomom pa možeš "sve" da radiš.


Jel treba neki poseban uslov da bi se platila ta radna dozvola (npr. ponuda za posao itd), ili moze samo da se ode u Norvesku i plati u policiji?
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 07:53 - pre 143 meseci
Citat:
vujkeeeee:
Citat:
sladjana6644:
Citat:
vujkeeeee:
Citat:
sladjana6644:
Pozdrav svima!
Prošle godine sam radnu dozvolu platila 1050 kr. za sezonski posao od 3 meseca. Zna li neko da mi kaže koliko je to sada.... jeli moguce da je to sada 3000 kr?
Baš se namučih sa informacijama na UDI. Sve piše, ali ne konkretno za sezonski posao.

gde se placa radna dozvola i koje poslove mozes da radis za ta tri meseca?


Radna dozvola se placa u policiji- odeljenje za strance. Kod sezonskog posla ne vezuješ posao sa diplomom pa možeš "sve" da radiš.


Jel treba neki poseban uslov da bi se platila ta radna dozvola (npr. ponuda za posao itd), ili moze samo da se ode u Norvesku i plati u policiji?


Naravno da treba. Moraš imati ugovor potpisan od strane poslodavca gde je tačno precizirano gde radiš, šta radiš, koliko dugo će trajati sezonski (i svaki drugi) posao, cena rada, mesto i adresa stanovanja...
Neće oni dati radnu dozvolu na "Dobar dan, ja sam vama došao..." : ))))


ST
 
Odgovor na temu

mirjana2202
mirjana2202
dzkd
Prijedor-Svedska

Član broj: 303424
Poruke: 10
62.68.127.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 09:21 - pre 143 meseci
Pozdrav svima,predala sam za spajanje porodice u svedskoj i cekam odluku iz ambasade,ako mi bude odobreno interesuje me da li sa tom vizom dobijenom na osnovu spajanja porodice u Svedskoj (ocekujem da ce mi biti odobreno na dvije godine) mogu traziti posao u Norveskoj.Je li to moguce,dozvoljavaju li to Norveske vlasti.Hvala
Mirjana B
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.67.102.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 09:55 - pre 143 meseci
Citat:
mirjana2202:
Pozdrav svima,predala sam za spajanje porodice u svedskoj i cekam odluku iz ambasade,ako mi bude odobreno interesuje me da li sa tom vizom dobijenom na osnovu spajanja porodice u Svedskoj (ocekujem da ce mi biti odobreno na dvije godine) mogu traziti posao u Norveskoj.Je li to moguce,dozvoljavaju li to Norveske vlasti.Hvala



Norveska nije u EU,oni ti gledaju pasos,nije bitno koju visu imas. Imas zvanicnu informacija na sajtu UDI. Znam jos slucajeva ,jedan momak iz Meksika ima Cesku stalnu boravisnu dozvolu i dosao da radi,ma nema sanse ako nema Ceski pasos, kao da je nema. Pa onda Cileanci imaju spanske vise,isto. Bolje ostani u Svedskoj nije ni tamo toliko lose! Pozz
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 14:10 - pre 143 meseci
Iz par izvora sam čuo da je za posao hjelpepleiera u Bergenu dovoljna samo autorizacija, bez položenog NP3, a da u Oslu traže uverenje o položenom ispitu dok mi neki drugi izvori kažu da nema to veze i da može i u Oslu da se dobije posao bez položenog NP3, dakle da to sve zavisi od zdravstvene ustanove.

Može li mi neko preciznije reći da li svuda traže položen NP3 ili ne, da li traže u Oslu a u Bergenu ne?

Puno hvala na pomoći!
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 14:46 - pre 143 meseci
Nije bas slovo zakona da mora NP3, ali u Oslu su mnogo probirljiviji i to je obicno jedan od uslova.
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 14:54 - pre 143 meseci
Citat:
stavasbriga: Nije bas slovo zakona da mora NP3, ali u Oslu su mnogo probirljiviji i to je obicno jedan od uslova.


Hvala ti na odgovoru!
Da li znaš možda, da li bi mi pomoglo u Oslu to što pored akreditacije posedujem i diplomu doktora opšte medicine u Srbiji ali ne i potvrdu o položenom NP3?
 
Odgovor na temu

AlenBergen
Alen Dokuzović
nezaposlen
Bergen,Norge

Član broj: 301492
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.07.2012. u 19:13 - pre 143 meseci
Da li netko zna gdje se moze uzeti medisindelegering kurs u Bergenu?
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2012. u 01:53 - pre 143 meseci
@melankolic
Ne bih znao, nisam iz struke.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2012. u 17:16 - pre 143 meseci
AlenBergen,

Jesi li zaposlen?Ako jesi,onda se javis sefu svom najblizem i kazes da te stavi u grupu ljudi koji hoce to da polazu.Dakle,i u Finnmarku i ovde u Tromsu je to organizovano tako da se ti javis da to hoces da polazes,dobijes info kada je predavanje kao i polaganje i dobijes sertifikat o polozenom medisinkurs-u.To organizuje poslodavac,ako radis pod okriljem opstine,onda je to kommuna u kojoj radis.Obicno se organizuje dva puta godisnje.Ja sam to uzela u Karasjoku cim sam dosla,nije se nista placalo,a vidim da je i sada ovde u Tromsu bilo dzabe.Dakle,sve se svodi na to da li si zaposlen ili ne.
Ako nisi,bojim se da ne mozes tek tako da odes u opstinu i trazis info kada se organizuje kurs i da se prijavis za polaganje.

Inace o tome slabo pisemo ali medisinkurs je skoro podjednako vazan kao i NP3.Otvara vise vrata...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2012. u 17:22 - pre 143 meseci
Melankolic,ovde je vazno jedno pravilo.Mesto na koje konkurises,autorizacija za njega.Ako je uslov jezik-koji nivo se trazi,sertifikat o tome.Crno na belo.Dokumenta iz Srbije,mogu biti od nekog znacaja,ali ako na vagu stave tvoju diplomu doktora iz Srbije ili njihov NP3 ili medisinkurs,tezinu vecu ima ovo drugo.Nazalost tako je.Oni cene pre svega papire ovde stecene i izdate od njihovih institucija.
Uz autorizaciju,nekako se namece kao kompaktno pakovanje i NP3,medisinkurs,za vise vrata,vise mesta itd...ali da se razumemo postoje pisana i nepisana pravila.Pisano pravilo je autorizacija,nepisano pravilo je NP3,a medisinkurs je jako pozeljan...Dakle,to je trziste rada...gde su podjednako vazna i pisana i nepisana pravila.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2012. u 17:25 - pre 143 meseci
ZA MOG ZEMLJAKA MIHALEKSA....

Mnogo mi je,covece drago sto si dosao...Svako dobro ti zelim i sve najbolje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

melankolic

Član broj: 201382
Poruke: 34
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.07.2012. u 22:43 - pre 143 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Melankolic,ovde je vazno jedno pravilo.Mesto na koje konkurises,autorizacija za njega.Ako je uslov jezik-koji nivo se trazi,sertifikat o tome.Crno na belo.Dokumenta iz Srbije,mogu biti od nekog znacaja,ali ako na vagu stave tvoju diplomu doktora iz Srbije ili njihov NP3 ili medisinkurs,tezinu vecu ima ovo drugo.Nazalost tako je.Oni cene pre svega papire ovde stecene i izdate od njihovih institucija.
Uz autorizaciju,nekako se namece kao kompaktno pakovanje i NP3,medisinkurs,za vise vrata,vise mesta itd...ali da se razumemo postoje pisana i nepisana pravila.Pisano pravilo je autorizacija,nepisano pravilo je NP3,a medisinkurs je jako pozeljan...Dakle,to je trziste rada...gde su podjednako vazna i pisana i nepisana pravila.


Potvrđeno mi je sve to što si rekla nego sam dobio info da neke komune još "puštaju" bez NP3 (možeš se zaposliti kao helsefagarbeider), kao što je to Bergen konkretno, ili da se u Oslu ne možeš zaposliti jer je obavezan. Mada, pre par dana sam upoznao osobu koja se zaposlila u Oslu i bez NP3. Pokušavala par meseci i uspela.
U principu, bez autorizacije ništa a iovako se NP3 polaže samo u Norveškoj a nije ni tako skupo, svakako ću ga spremati dok tražim posao; za razliku od Bergens testa koji me tek čeka za godinicu- dve zbog nostrifijacije diplome a koji je, kako čujem, težak i Norvežanima.

Da li sam u pravu?

Hvala ti na odgovoru!



 
Odgovor na temu

AlenBergen
Alen Dokuzović
nezaposlen
Bergen,Norge

Član broj: 301492
Poruke: 21
*.bb.online.no.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2012. u 09:42 - pre 143 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
AlenBergen,

Jesi li zaposlen?Ako jesi,onda se javis sefu svom najblizem i kazes da te stavi u grupu ljudi koji hoce to da polazu.Dakle,i u Finnmarku i ovde u Tromsu je to organizovano tako da se ti javis da to hoces da polazes,dobijes info kada je predavanje kao i polaganje i dobijes sertifikat o polozenom medisinkurs-u.To organizuje poslodavac,ako radis pod okriljem opstine,onda je to kommuna u kojoj radis.Obicno se organizuje dva puta godisnje.Ja sam to uzela u Karasjoku cim sam dosla,nije se nista placalo,a vidim da je i sada ovde u Tromsu bilo dzabe.Dakle,sve se svodi na to da li si zaposlen ili ne.
Ako nisi,bojim se da ne mozes tek tako da odes u opstinu i trazis info kada se organizuje kurs i da se prijavis za polaganje.

Inace o tome slabo pisemo ali medisinkurs je skoro podjednako vazan kao i NP3.Otvara vise vrata...



Hvala Mirjana!Nisam zaposlen,a nemam ni NP3.Polagat cu NP3 tek oktobru i upravu si da otvara vise vrata.Dosad sam bio na 4 razgovora za posao u Bergenu i zasad nista.Dva puta su naveli da je razlog sto nisam dobio posao to sto nemam medisinkurs i NP3.Dok sam bio na A2 nivou u folkeuniversitetu,poslije prvog intervjua za posao su bili odusevljeni znanjem norveskog posto sam ga ucio nesto vise od 2 mjeseca,a za razlog sto nisam dobio posao su naveli to sto nemam B1 nivo.Tako da nije toliko bitno koji nivo imas na papiru vec da znas jezik onoliko koliko njih zadovoljava.
Hvala jos jednom na odgovoru.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2012. u 14:17 - pre 143 meseci
Moukoko,

Procitala sam da imas problem da dobijes bankovnu karticu sa slikom.Isti sam problem,druze,imala ja.Samo budi uporan i idi kod vise razlicitih sluzbenika.Zvuci blesavo i neverovatno pogovoto kada se uzme u obzir kako na Norvesku drzavu gledaju nasi iz Srbije,mislis sve se zna sve je propisano,i jeste ali problem je u neznanju njihovih sluzbenika.Dakle,ja sam imala situaciju da dve sluzbenice udaljene 3 metra jedna od druge,kod jedne ne moze a druga kaze,dodji da te uslikam.
Bitno je jer to ti je identifikacija,tada ne moras da vuces pasos sa sobom za one potrebe gde ti traze identifikaciju sa slikom.
Budi uporan,cimaj malo razlicite sluzbenike.

NB!-Verovatno je doslo do promene u pravilniku,i to vise nece ni moci,ali nisu svi obavesteni jos uvek.Treba im po pravilu vremena za to,tako da probaj iz vise puta.Mozda ti prodje kao kod mene.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Annete
Annete Welg

Član broj: 303206
Poruke: 26
..4-234-198.customer.lyse.net.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2012. u 14:28 - pre 143 meseci
Pozdrav svima...
Evo ja vec neko vrijeme pokusavam naci na netu koliki mora biti stan da bi se moglo dovesti supruznika i dijete, da li je to po kvadraturi, da li je to po broju spavacih soba??
Nasla sam na UDI stranici ali samo pise da stam mora biti dovoljno velik za sve, ne pise koliki. Zato bih molila ako neko zna detaljnije ovaj zahtijev da mi javi??

 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.07.2012. u 18:55 - pre 143 meseci
Citat:
Procitala sam da imas problem da dobijes bankovnu karticu sa slikom.Isti sam problem,druze,imala ja.Samo budi uporan i idi kod vise razlicitih sluzbenika.Zvuci blesavo i neverovatno pogovoto kada se uzme u obzir kako na Norvesku drzavu gledaju nasi iz Srbije,mislis sve se zna sve je propisano,i jeste ali problem je u neznanju njihovih sluzbenika.Dakle,ja sam imala situaciju da dve sluzbenice udaljene 3 metra jedna od druge,kod jedne ne moze a druga kaze,dodji da te uslikam.
Bitno je jer to ti je identifikacija,tada ne moras da vuces pasos sa sobom za one potrebe gde ti traze identifikaciju sa slikom.
Budi uporan,cimaj malo razlicite sluzbenike.

NB!-Verovatno je doslo do promene u pravilniku,i to vise nece ni moci,ali nisu svi obavesteni jos uvek.Treba im po pravilu vremena za to,tako da probaj iz vise puta.Mozda ti prodje kao kod mene.


Miro,
prvo sto bih ti rekao je da mi je neizmerno drago sto si se vratila na forum zaista to mislim..
sto se tice banke - secam se da si vec pominjala da u istoj banci moze da se desi da se dobiju dva razlicita odgovora zavisno od sluzbenika. Nazalost, u Spare banci ovde - radi svega jedna osoba za otvaranje racuna i slicno. U DNB ima njih vise i tu sam mislio svakako da probam tu varijantu, pa i ako nista ne uspem - da ipak otvorim racun i trazim preko neta tu spravicu za netbanking, po principu ako prodje - prodje.
E, sad - pre neki dan sam slucajno video da ovde imam i Fokus banku,i preko neta sam aplicirao za njihov osnovni racun i netbanking - i dobio sam potvrdan odgovor, i odmah mi salju i taj neki aparat za netbanking. Trebalo bih naredne nedelje da odem i uzivo da sve to jos potvrdim, i ovlastim ih za prenos novca sa racuna iz Sparebank, a tada cu videti i za ID bankkort Ko zna, mozda je ipak ovo prica sa hepiendom..
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7955492 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.