Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704989 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2009. u 11:34 - pre 184 meseci
Citat:
Zamolio bih markam ako moze da prosledi link sa informacijom da zena i deca starija od 15 godina dobijaju automatski neogranicenu radnu dozvolu.


Ne dobijaju automatski, ali AKO im je odobrena boravišna dozvola, onda to podrazumeva i neograničenu dozvolu za rad. Ovde nije reč o vremenski neograničenoj, već o strukovno neograničenoj.

Što se tiče dve godine, moguće je da nisam dobro zapamtio. Moguće je da je tri. Nisam se baš previše zanimao, pošto već imam permanent residence na drugom mestu :-)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2009. u 16:14 - pre 184 meseci
Gospodo,
svima se zahvaljujem na pruženim informacijama, a ponajviše markom-u na iscrpnoj informaciji i pravom link-u!
Pozdrav svima
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
*.79-161-70.customer.lyse.net.

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2009. u 21:10 - pre 184 meseci
Hvala markom na pojasnjenu. Ono sto je veoma bitno napomenuti radna dozvola je vezana za poslodavca tek kad se dobije stalna radna dozvola onda si poprilcino slobodan, veoma je bitno samo da ne odes iz Norveske na neko duze vreme po dobijanju stalnih papira.

Ako nekoga zanimaju osnovne informacije o Norveskoj neka naruci DVD pa neka pogleda http://www.nav.no/805387622.cms

DVD je besplatan, ja sam ga upravo dobio i nije lose za pocetak.


You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.01.2009. u 23:10 - pre 184 meseci
Citat:
dekibre
Ako nekoga zanimaju osnovne informacije o Norveskoj neka naruci DVD pa neka pogleda http://www.nav.no/805387622.cms

DVD je besplatan, ja sam ga upravo dobio i nije lose za pocetak.


Odlično dekibre,
upravo sam dobio obaveštenje od NAV-e da će mi poslati DVD što pre. Hvala na info-u!

Evo i jednog zanimljivog sajta :
http://www.sua.no/eng.html

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
*.79-161-70.customer.lyse.net.

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.01.2009. u 08:35 - pre 184 meseci
Citat:
sttefan: Odlično dekibre,
upravo sam dobio obaveštenje od NAV-e da će mi poslati DVD što pre. Hvala na info-u!

Nema na cemu i drugi put.


Citat:
sttefan
Evo i jednog zanimljivog sajta :
http://www.sua.no/eng.html

Veoma bitna stvar na ovom sajtu jeste promena adrese Centra za strane zaposlene sada je centar blize Oslo S centralnoj zeleznickoj stanici i sto je mnogo vaznije blize je policijskoj stanici u Storgate 33 gde se pecatira pasos.

Stete sto nema nikakvog kontakt telefona centra.



You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.hudd.cable.ntl.com.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.01.2009. u 19:52 - pre 184 meseci
S obzirom da nisam uspeo ovde u UK da se nastanim, jako me je zainteresovala Norveska kao moja "sledeca destinacija"... :)

Dobih danas DVD od njih (poslao sam ih zahtev u petak) i sve izgleda super, sjajno, bajno... DVD video od 15min sa osnovnim upoznavanjem NO, od trazenja posla, stana, ucenja jezika do osnovnih geografskih cinjenica... Uglavnom, jedan Poljak i Rumunka pricaj o adaptaciji, s tim sto Poljak povremeno pravi paralelu sa svojom zemljom koja dosta lici na nasu (ako ti sef kaze da radis u subotu, moras da radis u subotu)... I tako...

E sad, ako je nezaposlenost 1.5%, i ako odbacimo te koji nece da rade, to bi zapravo trebalo da znaci da nezaposlenosti nema (zapravo takosu mi i zvucali ovo dvoje imigranata), sto me poprilicno raduje :)

Nego, vidim da se ovde uglavnom spominju medicinari... Kakva je situacija sa nama koji imamo zavrsenu Visu elektrotehnicku? Ima li nade? :)
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.hudd.cable.ntl.com.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.01.2009. u 22:15 - pre 184 meseci
Ostavio sam link za DVD koji sam dobio. S obzirom da DVD besplatan i da ne pise nista o pravima za distribuiranje, nadam se da nije problem. Ako jeste obrisite ovu poruku.

http://rapidshare.com/files/190786815/Moving_to_Norway.mp4

I da... niko nista da mi kaze o IT struci... Je l' vredi da se zanosim ili ne?
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
93.87.132.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2009. u 12:30 - pre 184 meseci
www.uz-translations.net

Dosta materijala za ucenje svih jezika,verovatno cete naci nesto korisno
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.01.2009. u 22:29 - pre 184 meseci
Citat:
koska: Ostavio sam link za DVD koji sam dobio. S obzirom da DVD besplatan i da ne pise nista o pravima za distribuiranje, nadam se da nije problem.

I da... niko nista da mi kaze o IT struci... Je l' vredi da se zanosim ili ne?


Koska,
hvala na ovom linku. DVD sam naručio bukvalno isti dan kad i ti, no pošto je ovo Srbija ne iznenađujem me činjenica da ga još nisam dobio, čak šta više iznenadilo bi me da sam ga dobio. Ovo pišem ne zato što sumnjam u autore DVD-a, već sumnjam u želju da se otvori i uzme nešto što je tuđe, naravno nažalost ovde je sve moguće i uobičajeno...ali šta je tu je.

Pa o poslu u IT struci mislim da je dekibre puno pisao...probaj da pronađeš neke njegove postove na ovom forumu...tu ćeš naći i adresu njegovog sajta...sa puno korisnih detalja.
Srećno
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
*.79-161-70.customer.lyse.net.

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.01.2009. u 21:00 - pre 184 meseci
@koska
Evo ti link na moj blog gde sam pisao dosta o tome kako sam trazio posao, o intervju, papirologiji za dobijanje radne dozvole...
http://dekibre.blogspot.com/

Ako imas neko konkretno pitanje, ti reci...

@sttefan
Hvala na preporuci, kako su meni nepoznati ljudi pomagali sa korisnim informacijama tako i ja osecam potrebu da to nekako vratim, malo upozorenje ima i onih sto kao sve znaju ali kada pitas nesto konkretno onda ili pogresna informacija ili maca pojela jezik. Ali veliki broj informacija se moze naci na netu sto kompjuterski pismenim ljudima nije problem.

Sto se tice poste znam za jadac, poslao sam nedavno zeni jedan papir regularnom postom i dobila je ali kada budem slao papire za spajanje porodice slacu sve DHL-om posto ce biti dosta dokumentacije i neka originalna dokumenta koja nebih zeleo da se "izgube" ili "zalutaju".


You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.hudd.cable.ntl.com.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2009. u 02:12 - pre 184 meseci
imam dosta pitanja, ali ne znam odakle da krenem, posto sam jos na pocetku planiranja, a, iskreno, nemam neku "stabilnu" ideju kako da odem

svestan sam da moja struka ustvari i nije toliko trazena (graficki/web/press dizajn), tako da sam nesto sumnjicav u to da ce me slanje CVeva preko neta ubaciti u neku firmu "gde im bas ja trebam"...

razmisljam mozda o studiranju... ali ni tu ne znam koliko su nase vishe skole priznate... a sad da krecem od nule, za to nemam bas nesto volje...

u ovom trenutku se "nosim mislju" da mozda upisem neki kurs (filmska rezija/montaza na pr. posto i tu imam nekog iskustva), pa kad se docepam tla da ga ne pustam...


Da li imas ti neki savet odakle krenuti i koja je najverovatnija opcija?
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
79.161.70.*

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.02.2009. u 19:50 - pre 184 meseci
Vidi koska ti najbolje poznajes sebe i sta, koliko i kako mozes tako da nemam neki konkretan savet osim ako ne pokusas nikad neces znati da li ima sanse ili nema.


You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.hudd.cable.ntl.com.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2009. u 17:23 - pre 184 meseci
Naravno, nisam ni mislio da mi neko kaze uradi tako-tako-i-tako... :)
Cisto me zanima kakve su verovatnoce otici kao "prosecan gradjanin"?

Jer nekako mi je tu nejasno - Kako to da Norveska koja ima najbolji, ili jedan od najboljih, zivotnih standarda u Evropi ima tako malu stopu nezaposlenosti? Po toj logici bi Norveska trebalo da bude ispunjena samo sa "velikim mozgovima" i da svako ko ne moze u roku od mesec dana da nadje posao da nije pozeljan...

Kako to da, na primer, Norveska nije (pre)naseljena sa Turcima, Pakistancima, Indijcima i dr. "mnogoljudnim" nacionalnostima ako vec ima tako dobar socijalni program?

OK, mozda sam malo banalizovao, ali konkretno - Sta je to sto "koci" ljude da imigriraju u Norvesku?
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
*.79-161-70.customer.lyse.net.

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.02.2009. u 21:53 - pre 184 meseci
Nebavim se tako sirokom analizom sta koci Norvesku i tome slicno, to neka rade ljudi koji su za to placeni i kojima je to bitno.

Mogu da ti kazem sta je meni licno bila "kocnica" u trazenju posla za informaticara.

Veliki limit mi je bio nepoznavanje norveskog jezika vec oslanjanje iskljucivo na engleski, po mojoj nekoj gruboj proceni tu sam vec sebi umanjio broj poslova na koje mogu da apliciram, tako da na nekih 70% oglasa nisam imao sta da trazim a i tokom trazenja posla i razgovora to je bio najcesci razlog zasto kompanija i agencija za regrutaciju nije zainteresovana za mene.
Drugi limit je vrsta posla koji sam trazio kao informaticar, najvece su potrebe za developerima a ja taj posao nisam mogao da radim jer nisam dovoljno dobar u pisanju koda i to sam odavno radio na starim tehnologijama tako da sam i tu morao da smanjim broj oglasa koji su atraktivni za mene.
Treci limit (ili otezavajuca okolnost) sa kojom sam se borio jeste breme zemlje iz koje dolazim. Posto Srbija se kotira kao trziste rada odakle dolaze ljudi sa sirokom lepezom sposobnosti od najboljih do najgorih i kao takvo iziskuje da su potencijalni poslodavci nepoverljivi ali se to moze delimicno prevazici kada ljudi vide da znas o cemu govoris i da imas iskustva u tome sto kazes da imas.
Cetvrti limit su finansije. Norveska je veoma skupa zemlja tako da sa parama sa kojima sam ja raspolagao nisam mogao da dodjem u Norvesku i na licu mesta trazim posao i tako ubrzam ceo postupak i sto je najvaznije poslodavcu je mnogo lakse da se odluci da te pozove na intervju nego da te povlaci iz Srbije.
Peti limit jeste da sam ja porodicni covek sa malim detetom tako da svaku odluku koju sam donosio nisam je donosio samo za sebe vec sam donosio odluke koje su prahvatljive i dobre za sve nas. Jednom recju nisam mogao da mislim samo svojom glavom i to me je delimicno usporavalo.
Verovatno ima jos koji limit ali nemogu da se setim.

Sve ovo se odrazilo na moje trazenje posla u Norveskoj i reseno je tako sto je ceo postupak trazenja posla do trenutka kada sam dobio posao i poceo da radim trajao skoro godinu dana.

Ono sto je dobro sa moje tacke gledista jeste da sam imao dobar tajming za dolazenje, sada je manevarski prostor jos suzeniji jer je mnogo manje poslova na trzistu i svi su veoma oprezni. Po oceni strucnjaka ova 2009 je finansijski propala godina. Ako pogledam ukupan broj poslova za informaticare u Oslu ovih dana ta brojka je oko 500 poslova sto je vise nego duplo manje nego broj poslova prosle godine.

Sto se tice tvog pitanja vezanog za "prosecnog coveka" ako sam dobro razumeo tvoje pitanje, ako nisam onda ignorisi ovo sto cu napisati.
Ne znam koliko godina imas ali verovotno se nisi ni rodio krajem 60-tih. Moj odgovor je rodio si se kasno tj. ako si mislio da trazis posao na zapadu kao sto su to nekad radili nasi gastarbajteri iz juge krajem 60tih i kasnije da sednu na voz i zapucaju do Austrije, Nemacke, Svice... i tamo nadju neki posao, to sada na zapadu rade Poljaci, Litvanci, Letonci, Rumuni...
Sto se tice nasih ljudi koji dolaze da rade u Norvesku najvise ima medecinskih sestara i lekara koji rade kao medecinsko osoblje, ima inzenjera znam uglavnom za masinske i znam za nekoliko informaticara ali sve ovo informacije primi sa dozom rezerve jer sam ja skoro dosao tako da znam jedan limitirani broj ljudi i pricam samo za Oslo
You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

crvenikofer

Član broj: 138394
Poruke: 1
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2009. u 00:47 - pre 184 meseci
Pozdrav svima :)

Mene interseuje kako stoje stvari oko sezonskih poslova, znači ne oko stalnog nastanjivanja.
Ja sam dipl. Turizmolog, a imam iskustva u ugostiteljstvu, u Grčkoj (konobarisanje i sankerisanje), tečno pričam Engleski i dobro Nemački.
Dali može da se nadje neki sezonski posao u ugostiteljstvu, ili ako ne u kojim granama je moguće, i naravno kakva je procedura za dobijanje tih sezonskih dozvola za rad, jel isto teško ili možda malo lakše?

Zamolio bih sve koji nesto znaju o ovim stvarima da napisu :)

Pozdrav Srbi, SSSS !
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
195.1.61.*

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2009. u 11:43 - pre 183 meseci
Pozdrav,

nazalost ja ne poznajem nikoga od nasih koji radi neki slican posao ovom koji tebe interesuje.

Lako je moguce da je jezik veoma bitan za vecinu poslova ali najbolje je da se sam u to uveris.

Pogledaj na sajtu UDI da li mozes da nadjes vizu koja tebe interesuje za sezonske poslove
http://www.udi.no/defaultRedesign.aspx?id=2112

Pozdrav i sa srecom u trazenju posla.
You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
*.vdial.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.03.2009. u 15:38 - pre 183 meseci
Pozdrav svima ...moze li mi neko dati smernice dakle prilikom konkursa za posao rekli su mi u nor da nmoram da prvo dobijem neku dozvolu za rad jer sam med.tehnicar...tu dozvolu za rad ( posto sam stranac ) nasao sam na udi.no....sta dalje sa njom da radim gde treba u policiu da nosim kod nas ...ili u ambasadu nije mi bas najjjasnije...kao i to da li neko zna direktan link na nav.no gde da konkurisem za posao ...jer CV koji sam slao kazu da nisam poslao na pravo mesto? Moze li mi neko dati uputstvo ili primes od prilike step by step ;-)

tj zanima me procedura ..kako sta kome da se ovde obratim za papire i tome slicno ..kada popunim ovaj dokumen kome nosim ....i sta dalje ....

pono hvala ;-)

ima li koga .....

[Ovu poruku je menjao Qler01 dana 02.03.2009. u 17:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Qler01 dana 04.03.2009. u 14:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
*.79-161-70.customer.lyse.net.

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2009. u 20:38 - pre 183 meseci
Citat:
Qler01: Pozdrav svima ...moze li mi neko dati smernice dakle prilikom konkursa za posao rekli su mi u nor da nmoram da prvo dobijem neku dozvolu za rad jer sam med.tehnicar...tu dozvolu za rad ( posto sam stranac ) nasao sam na udi.no....sta dalje sa njom da radim gde treba u policiu da nosim kod nas ...ili u ambasadu nije mi bas najjjasnije...kao i to da li neko zna direktan link na nav.no gde da konkurisem za posao ...jer CV koji sam slao kazu da nisam poslao na pravo mesto? Moze li mi neko dati uputstvo ili primes od prilike step by step ;-)

tj zanima me procedura ..kako sta kome da se ovde obratim za papire i tome slicno ..kada popunim ovaj dokumen kome nosim ....i sta dalje ....


Ovo su pitanja za srleno-a bar za njega znam da je u ovom fahu koji tebe zanima ali ne znam da li jos uvek prati forum.
You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
*.vdial.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.03.2009. u 22:13 - pre 183 meseci
Mislim da ne prati jer vidim da dugo nije bio na forumu ;-(
 
Odgovor na temu

dekibre
Dejan Mladenovic
Oslo, Norveska

Član broj: 21820
Poruke: 246
*.79-161-70.customer.lyse.net.

Sajt: dekibre.on.w802.net/index..


+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.03.2009. u 22:36 - pre 183 meseci
Probaj da procesljas neke druge teme u vezi Norveske, cinimi se da je on nesto pisao o tome.


You can fool some people sometimes,
But you can't fool all the people all the time. (Bob Marley)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704989 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.