Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7985508 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ntuser1
PG, Montenegro

Član broj: 300148
Poruke: 2
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 09:16 - pre 148 meseci
Zdravo

Koliko traje procedura dobijanja boravisne i radne vize ako postoji konkretna ponuda za posao od norveskog poslodavca i da li je moguce sve odraditi elektronski ili mora da se ide direktno u ambasadu.

Hvala unaprijed

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 09:25 - pre 148 meseci
pitano i odgovoreno, traje oko 2 meseca po zadnjim iskustvima (toliko je meni trajala procedura zapoceta decembra neka neko dopuni)
Mora da se ide licno ili u ambasadu (ili u policiju ako si u norveskoj) odnosno tamo gde predajes dokumente.
A sve to pise i na UDI sajtu koji ti je najpouzdaniji izvor informacija u praksi.
 
Odgovor na temu

ntuser1
PG, Montenegro

Član broj: 300148
Poruke: 2
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 09:32 - pre 148 meseci
Zdravo

Da li postoji neki nacin da se ovo ubrza, da li moze poslodavac da izda zahtjev za ubrzano procesuiranje i desava li se da se odbije zahtjev za vizu, sve ovo pitam jer mi je poslodavac rekao da nije siguran da li ce mi viza biti odobrena jer nijesam iz EU zemlje. Inace sam IT engineer i posao je u struci i odvija se na Engleskom jeziku.

Hvala puno

Pozdrav
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 09:59 - pre 148 meseci
Par stranica unazad je pisano bas o onom sto tebi treba, to je Early Employment Scheme za "ubrzano" resavanje posla. A logicno je da moze da ti se odbije zahtev za vizu, koja bi poenta bila zahteva ako zahtev ne moze da bude odbijen, svi bi samo predali zahtev i odma dobili vizu.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.bb.online.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 14:51 - pre 148 meseci
Pozdrav svima,

evo lepa vest, dobio sam posao u Tønsbergu. Da li ima neko, ko bi mi mogao pomoci oko smestaja?

Znaci ne moram ni kod koga da budem, nego samo neko ako je iz tog kraja, ko bi mogao malo da mi pomogne da nadjem neki smestaj.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 15:01 - pre 148 meseci
Srdjan cestitam :) sve najbolje sam onapred
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 15:14 - pre 148 meseci
Čestitamo
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 15:26 - pre 148 meseci
Neka ti je sa srecom pocetak u Norge Srdjane, sve najbolje ti zelim od srca... I nadam se da ces uspeti da sredis to pitanje oko smestaja. Veliki pozdrav i samo napred
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.bb.online.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 15:29 - pre 148 meseci
Hvala svima na cestitkama, a ako ima neko iz sandefjord-a ili tønsberg-a, da moze samo da mi pomogne da nadjem bilo kakav smestaj, zbog radne vize, bio bih mu zahvalan.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

chosney
Oslo,Norway

Član broj: 300967
Poruke: 2
195.159.215.*



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 19:10 - pre 148 meseci
za ntusera:
Skoro sam prosao celu tu proceduru.
Predaj paire cim dodjes u Norvesku.Nemoj predavati u ambasadi jer dugo traje procedura.Ako ides u Oslo,predaja papira se zakazuje i probaj da zakazes pre nego sto dodjes u Norvesku jer se ceka oko 2 nedelje.Odradi celu proceduru tj pouni aplikaciju placa se 2500 NOK-nova cena od nove god.
https://selfservice.udi.no/?epslanguage=en-GB
Cim predas papire dobices pecat u pasos da mozes da radis dok oni ne rese tvoj zahtev za radnu dozvolu.Imas na sajtu spisak svih papira koji ti trebaju.
Pored standardnih paira trazice ti i da doneses ovaj papir popunjen : http://www.udi.no/PageFiles/17...%20of%20employment_endelig.pdf
To ti je sto se tice radne dozvole i policije.Kad im predas papire ako je sve ok dobices dozvolu za 2 nedelje.Poslace ti papir na adresu koju si im dao na kome je njihova odluka po kojoj ti dobijas dozvolu.Fora je da kad treba da ti stave stiker u pasos tj onu nalepnicu radne dozvole treba da zakazes opet i cekas opet 2 nedelje.
Moj ti je savet da zakazes a sa tim resenjem idi odmah u skatetaten i trazi da ti daju na osnovu dobijene dozvole tvoj ID broj i tax card.
Dobices da popunis formulare za national register i poresku prijavu.Kad im to predas popunjeno dobices ID i tax card na adresu za 10-15 dana.
Posle toga,imas sve sto ti treba da otvoris racun u banci.Racun ces dobiti odmah a kartica se ceka 7 dana,poslace ti kuci.
Ovo ti je najbrza procedura regularnim putem.Moj ti je savet da bi izbego cekanje zakazi pre nego sto dodjes ovde i nemoj da cekas da ti stave stiker u pasos nego idi odmah sa resenjem u skatetaten.Skratices cekanje ali racunaj da ce sve u najboljem slucaju trajati mesec-mesec i po dana.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.135.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 21:29 - pre 148 meseci
Neverovatno, u Bergenu se zakazuje za sutradan al cak i za privremenu dozvolu se ceka nedelju dana, a svaki od sledecih koraka je barem nedelju/dve cekanja sto iz poreskog sto iz poste sto iz UDIta
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 23:55 - pre 148 meseci
Imam drugara u Sandefjordu.On je marokanac ali moze da ti pomogne ako ga pitam.Moras da otvoris nalog na sajtu Couchsurfing.com i lepo popuni profil.Ja sam ga upoznao preko tog sajta i super je lik.Inace ovo vam je sajt preko koga sam ja ziveo u norveskoj 3 meseca.Tako da nije losa stvar.Takodje imate i sajt Helpex.net na kome mozete da nadjete porodicu kod koje bi ziveli i pomagali im.Pomoc kojeg tipa zavisi.Neko ima organik farmu ,nekom treba pomoc u sumi,neko hoce da idete sa njim na pecanje..nema pravila a sve pise na sajtovima i jednom i drugom

couchsurfing.com
helpex.com

za helpex mora da se plati clanarina 20 e
za couchsurfing mozete da preskocite placanje a i da placate 2,5 dolara je za srbiju tako da ni to nije mnogo

Ha det bra!


Ovaj decko sto je nasao posao moze da mi posalje njegov skajp na PM
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 10:08 - pre 148 meseci
Citat:
dakipro: Neverovatno, u Bergenu se zakazuje za sutradan al cak i za privremenu dozvolu se ceka nedelju dana, a svaki od sledecih koraka je barem nedelju/dve cekanja sto iz poreskog sto iz poste sto iz UDIta


mislis na zakazivanja preko interneta za policiji ili? ako je to u pitanju u Oslu se zakazuje pa se nekad dobije termin tek za 15 dana...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 10:14 - pre 148 meseci
Citat:

Dvasilic...medicman ti je odgovorio.Ali da znas,moraju da ti procene program da bi imala tacan odgovor.To je kod nas srednja skola a kod njih je Høyskole,u startu se ne slaze i trazi se razlika za sve smerove.Pa pazi,ljudi sa srednjom i visom opsti smer mogu da izvuku licencu za spl.Ako nemas visu samo srednju imaces razliku.To ces da vidis za par meseci.Nego trazi i autorizaciju za hj.pl. platis vise ali imas sigurnog vrapca u ruci.Ako i golub sa grane dodje super,ali trazi i za vrapca.To ti je moj savet.

Ja se izvinjavam, nisam pronasao taj odgovor madicamana dvasilicu, pa da pitam.
Ja i supruga smo u fazi priprema za slanje dokumentacije za licencu (med.sestra opsteg smera je) i onda me je zbunilo ovo sa slanjem i za autorizaciju.
-Da li je moguce poslati zahtev za obe stvari istovremeno?
-Da li se salje posebno dokumentacija za licencu (i koju licencu), a posebno za autorizaciju?

 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 12:01 - pre 148 meseci
Citat:
Nesh-co: Ja se izvinjavam, nisam pronasao taj odgovor madicamana dvasilicu, pa da pitam.
Ja i supruga smo u fazi priprema za slanje dokumentacije za licencu (med.sestra opsteg smera je) i onda me je zbunilo ovo sa slanjem i za autorizaciju.
-Da li je moguce poslati zahtev za obe stvari istovremeno?
-Da li se salje posebno dokumentacija za licencu (i koju licencu), a posebno za autorizaciju?


- jeste, ali dve razlicite molbe, dve razlicite koverte, i dva razlicita ziro racuna koja cete da dobijete da uplatite.... ne ne razumem poentu toga?
- kako koju licencu, ne razumem...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 17:10 - pre 148 meseci
Da li za helpeplejer u formularu staviti General nurse ili Care worker?
Ako ja dobro razumem, General nurse bi onda bila aplikacija za Sykepleyer, a to ne može odmah jel tako?

@Kelly
Ne zameri mi, pogubljen sam u kompletu, pokušavam da sastavim listu "to do", kako bi čekirao sve završeno i pokušavam da ne pogrešim.
Već sam spomenuo da sam na jednom mestu, upravo u ovom threadu, na ovom forumu pročitao da je neko navodno dobio i autorizaciju i licencu, pa je bilo pitanje da li aplicirati odmah za sve ako se može.
Dosta je kontradiktornih informacija ili pak neko ne ume da ih prenese kako treba.
Ponoviću:
Moja supruga je: - Medicinska sestra - srednja škola - opšti smer
1. Da li u formularu upisujem General nurse ili Care worker, obzirom da mora da startuje kao helpepleyer?
2. Šta upisujem u polje "Principal education / training". Kapiram da je to državni ispit, ali šta onda upisati pod: "Description / name of examination or test"?
3. Da li da numerišem olovkom priloge i tako ih upišem pod "List of enclosures?"

Hvala unapred na odgovorima.

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 17:23 - pre 148 meseci
Nemoj pogresno da me shvatis ali mogao bi malo manje da koristis nepotrebne engleski reci jer ti jezik lici na iskvareni srpski. Kakav bre "thread" i "to do" i slicno?
Imas dovoljno i obrazovanja a nadam se i mozga da bi obratio paznju na to. U sustini nije problem, mozemo i na engleskom da pricamo ali ako ovde pisemo na srpskom onda pisemo na srpskom a norveske reci nije lose da se pisu kako bi ljudi naucili sto vise. To sto neko koristi sto vise engleskih reci ima samo suprotno dejstvo na ljude i to sto bi neko rekao da je u trendu ne mora da znaci da je ispravno. Pocinje da me uzasava koliko su ljudi prihvatili bespotreno neke reci a maltene zaboravili sta to uopste znaci na srpskom.
Pronadji sve sto je Mirjanina napisala, i vise nego dobro je opisala koji je tacno put do onoga sto tebi treba.
Pozdrav i srecno.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 17:45 - pre 148 meseci
Poštovani,
priznajem da ljude kao što ste Vi ne shvatam baš najbolje, a sa druge strane ne bih da Vam pravim društvo i skrećem sa teme, jer kad bi skrenuo, onda bih Vam svašta rekao, a sada nemam vremena za takve ljude. Imam preča posla.
Niste se javili da pomognete, nego ste se javili tek da kažete nešto, a pritom zanemarili osnovno vaspitanje, ili ga pak nemate i prešli na "ti", a niste ni pitali možete li. Još je gore što "TROLUJETE" temu stvarima potpuno nevezanim za suštinu, a da ste stvarno pratili znali bi da mi je dilemu izazvala upravo Mirjana. Ovde ću Vas zamoliti da ne diskutujete dalje sa mnom, a za moju pismenost i mozak Vas niko nije pozvao da iznosite stav, jer niste kompetentni.
Ako su Vam podaci u profilu tačni, verujte, daleko sam pismeniji od Vas, a i iskusniji.
Opet Vas ljubazno molim, ako ne želite da date kakav savet, ili odgovorite na neko od mojih pitanja, nemojte odgovarati na moje postove.
Hvala.


 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.136.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 17:54 - pre 148 meseci
Poslacu zahtev sa srednjom medicinskom opsti smer i traziti autorizaciju za helsefagarbeider.To je jasno i prosto.Ali sam u dilemi sta da radim sa Visom(takodje opsti smer).Pokusao bih da trazim autorizaciju i za Visu,ali sta ako me odbiju?Da li ce mi onda po automatizmu dati licencu ili cu morati da ponovo placam ?I da li se sa licencom sykepleiera moze dobiti posao?Evo sta pise na sajtu SAFH-a
Vilkår for autorisasjon
For sykepleiere er det to normalsituasjoner for søknad om lisens eller autorisasjon:
1.Autorisasjon. Autorisasjon gis til søkere som har bestått utdanning i sykepleie. Vilkårene for autorisasjon fremgår av helsepersonelloven § 48.
2.Lisens. Lisens er en tillatelse til å jobbe som sykepleier, men på visse vilkår. En lisens kan være begrenset i tid, til sted, til bestemte oppgaver mv., og kan bare gis etter en konkret vurdering der man finner det godtgjort at lisensinnehaveren kan utøve yrket forsvarlig. Lisens er en ny mulighet for sykepleiere. Lisens kan etter en konkret vurdering for eksempel gis til sykepleiere med utdanning utenfor EØS (se under Søkere med annen utenlandsk utdanning nedenfor). Lisens kan også vurderes gitt til en sykepleier som tidligere har fått tilbakekalt sin autorisasjon (offentlig godkjenning), men som er i ferd med å bli egnet til å jobbe igjen.

Dal ja dobro kontam ili ovde pise da se sa linencom moze raditi ali sa nekim ogranicenjima?

I evo sta pise jos

Hvis søkeren har relevant videreutdanning og / eller yrkeserfaring som sykepleier kan søknaden (som alternativ til § 48 tredje ledd bokstav a) vurderes i forhold til bestemmelsen om nødvendig kyndighet (helsepersonelloven § 48 tredje ledd bokstav c). Her er vilkåret at den dokumenterte grunnutdanning, videre- og etterutdanning og yrkeserfaring til sammen gir søkeren den nødvendige kyndighet som sykepleier. Det er derfor viktig i alle tilfeller å sende med dokumentasjon av videre- og etterutdanning og yrkeserfaring (se veiledningen til søknadsskjemaet).

I ako sam ovo dobro razumeo radno iskustvo moze nadomestiti nedostatak prakse ili cak teorije i dovesti to toga da SAFH proceni da ste u potpunosti osposobljeni za obavljanje poslova sykepleiera i daju vam autorizaciju.Dal je moguce?(sto bi reko Toma zdravkovic)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2012. u 17:59 - pre 148 meseci
Drago mi je što je urodilo plodom. Pozdrav i srećno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7985508 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.