Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7813887 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.01.2012. u 22:17 - pre 149 meseci
Edit_ greskom sam postovao dva puta isti link ali nema veze. Pozdrav
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.202.202.84.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.01.2012. u 14:18 - pre 149 meseci
Malopre sam se vratio iz Vegvesen(uprava za puteve i vozila) da predam za vozacku. Kaze gospodja da sa Srpskim vozackim dozvolama ne moze da se polaze samo prakticni deo nego mora sve ,znaci i teorija.Kao da vadis novu. Dok na sajtu pise drugacije,ko zna sta covek treba da radi,tako su konfuzni !!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 00:24 - pre 149 meseci
Evo sa teme u drugom delu foruma: http://www.elitemadzone.org/p3036755

Članak iz Blica: Norveška indijskom paru oduzela decu zato što su ih hranili rukama

Citat:
- Rekao sam im da je to isključivo pitanje kulture. Mi nikada ne ostavljamo decu u drugoj sobi i poželimo im laku noć pred spavanje
- U Indiji je uobičajeno da se deca hrane rukom. ... Nadležne službe u Norveškoj su to, međutim, doživele kao hranjenje na silu. Reč je samo o kulturnim razlikama - dodao je on.
...
Roditeljima je rečeno da mogu da viđaju decu dva puta godišnje, svaki put samo na jedan sat, sve dok deca ne napune 18 godina.
...
Ujedinjene nacije su u 2005. objavile izveštaj u kome kritikuju Norvešku zbog stavljanja prevelikog broja dece pod zaštitu države. U izveštaju se navodi da je čak 12.500 dece oduzeto od roditelja, što je mnogo za tako malu zemlju.


Eto, samo da znate u kakvoj vrhunski organizovanoj civilizaciji biste da živite
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 08:03 - pre 149 meseci
..heh zato ovde mozes i da izlomis detetu koske , pa posle kad on poraste on tebi ali neka, to su unutar porodicne stvari koje se drugih ne ticu, a usput malo vaspitnih samarcica i zeni za svaki slucaj...pa posle sa drugarima na pivo u kladionicu da zaokruzi uspesan dan...
..to je civilizacija u kojoj TI zivis a moje dete i ja na srecu jos malo......
R.Oliver
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.177.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 10:32 - pre 149 meseci
Zvanicna informacija,Srbija nije na listi zemalja kojima je dozvoljeno bilo kakva zamena vozacke dozvole tako da se mora polagati sve. Iako imam vozacku 10 godina i vozim bolje od vecine Norvezana. Tuzno ali istinito ! Zena mi je juce rekla u Vegvesenu da moze da vas obucava neko ko vec ima duze vozacku i moze da se ustedi dosta na tome !
Tako ako dolazite sa namerom da vozite ovde treba dosta para,mozete da vozite samo prva tri meseca i onda na polaganje. O cenama i proceduri cu da obavestim cim budem otisao u auto skolu, koliko sta treba da se plati, posto ja na srecu imam ko ce da me obucava besplatno. Tuzno ali istinito. Pozdrav svima !
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 13:03 - pre 149 meseci
Citat:
oliclu: ..heh zato ovde mozes i da izlomis detetu koske ... to je civilizacija u kojoj TI zivis a moje dete i ja na srecu jos malo......

Ne, ja ne živim u toj civilizaciji. Mislim da ti živiš (profesionalno) u toj civilizaciji, jer ti je u forumskom opisu neka resocijalizacija i slične stvari. Ja živim u civilizaciji u kojoj se i dalje vide srećna deca na ulici kako igraju žmurke i fudbal, i u kojoj možeš bez straha (od bolesne birokratske države) da pustiš dete u svoj krevet ako želi da spava sa roditeljima jer ne želi da bude samo, i u kojoj možeš bez straha (od iste bolesne birokratske države) da ga hraniš rukom umesto viljuškom.


I vredi ponoviti:
Citat:
Ujedinjene nacije su u 2005. objavile izveštaj u kome kritikuju Norvešku zbog stavljanja prevelikog broja dece pod zaštitu države. U izveštaju se navodi da je čak 12.500 dece oduzeto od roditelja, što je mnogo za tako malu zemlju.
(izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...-zato-sto-su-ih-hranili-rukama)

A možemo dodati i ovo:
Citat:
12 Jun 2008: Norveški parlament usvojio je u četvrtak zakon kojim se izjednačavaju heteroseksualni i homoseksualni parovi, kako po pitanju braka, tako i po pitanju usvajanja dece ili dobijanja dece putem veštačke oplodnje.
(izvor: http://gay-serbia.com/forum/viewtopic.php?f=34&t=33686)



 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 13:26 - pre 149 meseci
Proveri na jos par mesta (zovi neki drugi veci grad) tamo ti svi tumace zakone kako misle da treba a ne onako kako treba. Poslednja informacija koju sam imao je da moze da sse zameni u prva tri meseca boravka u Norge (zvanicno) ali ima uslov da moras da imas personnumer sto je tehnicki neizvodljivo. Mada me ne bi ni cudilo da su promenili nesto.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 13:50 - pre 149 meseci
U pravu si pisac ovo je najgora zemljaz a ziveti, Srbija je raj, tamo su deca konstantno i u vek srecna, pucaju od zdravlja, para i svega ... tuzno je sto nisi bio ovde al si sklon da na osnovu nekih clanaka generalizujes neke stvari a zapravo pojma nemas.
Proklet smo narod pa to ti je.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 16:04 - pre 149 meseci
PARADOKSI

Neko je u jednom čikaškom listu objavio: Srbija je zemlja koja se graniči sama sa sobom. Gde žive najlepše žene, a natalitet opada. Gde nezaposleni najviše rade, gde na najplodnijoj zemlji žive ljudi koji gladuju. Gde vozovi kasne po redu vožnje. Gde svi igraju fudbal, a pobeđuju u odbojci. Svi žure na posao, a niko ne stiže na vreme. Gde osmočasovno radno vreme traje dvanaest sati.

Gde je zdravstvo besplatno, a lečenje skupo. Gde su novinari slobodni da napišu šta god im se naredi. Gde je svetska kriza dobila državljanstvo. Gde su javne nabavke tajne, a državne tajne javne. Gde se ratovi nikad ne završavaju. Gde se istorija ponavlja svaki dan.


Dodao bih: Gde su najbogatiji oni koji nikad nisu radili. Gde je strana valuta uzeta za domaću. Gde ljudi slave slavu, a psuju boga. Gde pametne zbog nerazumevanja proglašavaju ludacima, a ludake sposobnima.

Gde nepismeni pišu istoriju. Gde su zakoni nezakoniti, a anarhija normalno stanje. Gde vlast prezire građane kao neželjene svedoke.


Gde se živi od budućnosti jer na sadašnjost nemamo pravo. Gde se svako svakome smeška, a niko nikome ne želi dobro. Gde sudski postupci traju duže od života. Gde su samo poplave način navodnjavanja zemljišta.

Gde prizivaju diktatora, a demokratiju smatraju porezom na budale. Gde smatraju da će zemlja duže napredovati ako što više nazaduje.


Pa ti preživi ako si normalan. Sreća za državu da je takvih sve manje. Normalni svakako nikom nisu potrebni. A i sam život je najveći paradoks; živiš samo da bi umro, reći će nam oni koji misle da je vreme beskonačno, a oni na vlasti besmrtni.

SAD PROCITALA NA BLICU I U POTPUNOSTI SE SLAZEM SAMO UMJESTO SRBIJA JE U MOM SLUCAJU REPUBLIKA SRPSKA...
Za sve one koji misle da je bolje u Srbiji, Bosni... sjediti prekrstenih ruku i cekati bolje sutra...
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 17:39 - pre 149 meseci
O dragi Boze umova nema sta....zaista ne mogu da vjerujem da neko razmislja na ovakav nacin....
Cuj hrani dijete viljuskom cim ces da ga hranis dole kada je svaka porodica tako reci socijalni slucaj...i ne vjrujem da je to razlog oduzimanja nekom djeteta ili sta si vec citao, na kraju krajeva i da jeste nijedna drzava nije savrsena pa ni ova (mada meni jest)...uostalom bilo bi najpravednije da se prvo procjeni ko sve je u stanju da vaspita dijete danasnjice,a to cim ce da jede mislim da je najmanje bitno!
Drugo ovdje su djeca sretna i imaju sve mogucnosti za jedan extra kvalitetan zivot i buducnost, dok kod nas mozes da budes drugi Nikola Tesla al ako nemas pun novcanik dzaba ti sva pamet i mudrost ovog svijeta. Vrtici su preskupi i dobijaju ih djeca samo zadovoljnih bogatasa koji se kurce sa novcem stecenim preko noci i na ko zna kojekakve nacine...Ja ne znam kako neko moze uopste dovoditi u pitanje gdje je bolji zivot. Moj tata radi 13 godina i nije imao odmor ni jednog jedinog dana,naravno osim onih mjeseci kada nema posla i nijedne jedine marke u tom peridou pa ti zivi od topline drugih, da ne pricam o bolovanju i ostalim uslovima na radnom mjestu u normalnim zemljama...Ja sam pokusavala naci posao i sa srednjom i sa fakultetom i naravano dobila sam sipak al onaj bezvitaminski...
Svim pametnjakovicima koji su istomisljenici sa doticnim PISCOM a sa balkanskih prostora toplo preporucujem da se slobodno vrate ili nastave zivjeti u idilicnoj zemlji u kojoj pricaju maternji ali ne u lice i iskreno nego jedni drugima iza ledja glumeci lazne prijatelje gdje su ljudi i zimi topli a ne "hladni" kao Norvezani...
E sad i oni koji dodju pa se pitaju sta rade ovdje i ceznu za domovinom neka se samo sjete kakav su zivot dole imali i sta bi imali da su ostali u takvoj zemlji. Ja sam presretna sto sam dobila svoju sansu i iskoristila je, samo mogu da stimulisem sve one koji imaju i najmanje uslove da se snadju i spase tog zla dole.
Postavljau se stalno ista pitanja i sto je jos gore besmislena i da samo kazes hvala ti Boze sto sam bar koliko toliko pametan-na. Sve je receno i objasnjeno po ne znam koliko puta. Znam ja da bi svi mi htjeli u Norvesku al nazalost ograniceni smo kojekakvim spregama. I naravno da nema nista bez samog sebe to je jedini nacin da se uspije,taj put je pun trnja i neizvjesnosti i svako od nas je prosao i dobro i lose da bi postigao to sto jeste, nikom ni posao a ni bilo sta drugo nije palo sa neba. Ja sam i smjestaj ponudila na par mjeseci pa sam za pojedine ispala budala a sa najboljim namjerom. I opet ponavljam svaki pojedinac ce da prodje i dozivi vlastito iskustvo a da treba dati sve od sebe i potruditi se maksimalno za bolje sutra to zaista ne treba dovoditi u pitanje, a da nije lako nije i normalno je da se namucis al bar znas zasto i zbog cega! Da se ne mozemo porediti sa Norvezanima to je tacno ali koje za to dosao ovo je njihova zemlja i logicno je da ce oni imati prednost, ali isto tako ne mogu da se poredim ni dole sa maminim i tatinim sinovima i cerkicama. I tacno da onaj ko zeli ne moze da ode, tako mi je zao nasih ljudi, jer kad samo vidim kakvi sve rade i zive ovdje muka mi je, bez da uce norveski i polazu bilo kakve testove, a mi moramo sve nanovo i ponovo ali i ta cijena se isplati platiti za zivot koji se dobije.

Surbat ja isto planiram da polazam vozacki u skorije vrijeme i bila sam u Vegvesenu i kazu sve Jovo nanovo...tako da koja korisna informacija na tu temu ne bi skodila. SRECNO S TIM

POZDRAV SVIMA I ZIVI I ZDRAVI BILI
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 18:25 - pre 149 meseci
Vidim da se ponovo akualizovalo pitanje vozacke dozvole u NO.

Pre nekoliko dana sam postavio pitanje da li ima neko knjigu s testovima ili knjigu za ucenje saobracajnih propisa u PDF ili nekom bilo kakvom drugom formatu, bilo bi dobro da to podeli s ljudima na forumu?

i jos jedno pitanje,da li se ti testovi mogu polagati na engleskom jeziku?

Hvala

Pozdrav za sve i nemogu da komentarisem ove izvale u prethodnim postovima. Kako neko moze da poredi Srbiju i Norvesku,pa jos dodje do nebuloznog zakljucka da je u Srbii bolje,heheheh.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 20:00 - pre 149 meseci
Citat:
sandrakuzmanovic: Cuj hrani dijete viljuskom cim ces da ga hranis dole kada je svaka porodica tako reci socijalni slucaj...
...dok kod nas mozes da budes drugi Nikola Tesla al ako nemas pun novcanik dzaba ti sva pamet i mudrost ovog svijeta. Vrtici su preskupi i dobijaju ih djeca samo zadovoljnih bogatasa koji se kurce sa novcem stecenim preko noci i na ko zna kojekakve nacine...


Pa društvo očigledno nije savršeno, što niko ne spori. Međutim, daleko je od tvog opisa, svetlosnim godinama.

Citat:
Ja ne znam kako neko moze uopste dovoditi u pitanje gdje je bolji zivot.


Ko je uopšte doveo u pitanje gde je bolji život? Jesam li ja uopšte pomenuo neki bolji život? Šta uopšte znači "bolji život"? Jel bolji kad imaš više para, ili je bolji kad imaš mogućnost da decu odgajaš kako treba bez straha da će ti biti oteta ukoliko spavaju sa roditeljima, da bi bila data homoseksualnom paru na usvajanje? Bolji život je vrlo relativna kategorija. Ubicama je bolji život tamo gde mogu da ubijaju nekažnjeno, homoseksualcima je bolji život tamo gde im zakoni dodeljuju tuđu decu i daju veća prava neko heteroseksualcima, a normalnim ljudima je bolji život tamo gde se osećaju svoji na svome sa odgovarajućim prijateljima.

Citat:
Ja sam pokusavala naci posao i sa srednjom i sa fakultetom i naravano dobila sam sipak al onaj bezvitaminski...

Ja nisam imao nikakvih problema nikad da nađem posao. Čak me niko nije ni pitao za školu, a nedaj-bože još i tražio diplomu. Nesposobnih ljudi ima svugde. I tamo u Norveškoj sigurno imaš beskućnike i prosjake. Odakle sad oni tamo? Zar ne mogu da nađu posao?

Citat:
neka se samo sjete kakav su zivot dole imali i sta bi imali da su ostali u takvoj zemlji. Ja sam presretna sto sam dobila svoju sansu i iskoristila je, samo mogu da stimulisem sve one koji imaju i najmanje uslove da se snadju i spase tog zla dole.

Ja ne znam ko je tebe i kako mučio ovde "dole", ali mislim da nosiš neke teške frustracije i traume. Međutim, to ne znači da su svi ovde dole prošli kao ti. I to ne znači da nema takvih koji su kao ti prošli tamo "gore".

Citat:
Drugo ovdje su djeca sretna


A gde nisu? U etijopijii? Deca su sretna bilo gde ako je porodica normalna i imaju da jedu. Obiđi malo ciganmale po Beogradu, da vidiš kako se deca sretno i nasmejano igraju i trčkaraju u barama i žive u barakama. Jedini koji nisu zadovoljni su isključivo odrasli, i oni mogu svoje frustracije i nezadovoljstvo (racionalno ili iracionalno) da prenesu deci (ali i ne moraju, zavisi od mentalnog sklopa).

Ja znam da su moja deca sretna. A vidiš ne živim u Norveškoj, i nemam para za razbacivanje, i ne vodim decu u obdanište.

Citat:
Znam ja da bi svi mi htjeli u Norvesku al nazalost ograniceni smo kojekakvim spregama.

A ja znam da sam ja pobegao glavom bez obzira iz tog "zapada" kad sam video da ne smem dete od 2-3 godine da pustim da se kupa golo u bazenu ili na moru jer me gledaju kao pedofila i manijaka, a i kad sam video monstruozne razmere birokratije (i konzumerizma) koji ulaze u svaku poru bilo čijeg života.

Vi slobodno živite gde god se osećate dobro. Ali za mene je društvo koje ne dozvoljava deci da spavaju sa roditeljima jer mu je (društvu) mozak ispran patološkim strahom od pedofilije, i koje se bavi banalnostima kao što je zabrana hranjenja deteta rukom, bolesno. Jeste: bolesno, i to teško. Samo se za sada još ne primećuju razmere bolesti, čekajte da se razvije. A da ne pominjem mogućnost da pederi i lezbejke usvajaju decu koja su, gle čuda, oduzeta onima koji su ih odgajali uz normalnu roditeljsku ljubav koja uključuje i spavanje u istom krevetu ako se dete tako oseća sigurnije u mraku.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.234.34.95.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 20:00 - pre 149 meseci
Jedna od prvih slika kada sam dosla tek i pocela da radim...spremacica riba pod,kommune lege(dakle,sef svih lekara na opstinskom nivou),je pozdravlja sa tako duznim postovanjem.A meni kroz glavu prodje velika i ogromna vecina nasih lekara koji nadobudnim ponasanjem ne da ne zele da pozdrave tu spremacicu vec je skoro ni ne dozivljavaju kao coveka.Jer ko je pa ona...spremacica.Ponavljam velika vecina,cast retkim izuzecima.
Kod nas je cast voziti brzo,jer to je demonstracija tvoje moci ili masine koju imas,cije zivote ugrozavas...o tome ces misliti kada pregazis pesaka na pesackom prelazu,jer sta ce on tu,boze dragi?Pesak na pesackom prelazu,nema razlike izmedju njega i macke...ista im je vrednost,vozacu se zuri.A u Norveskoj je sramota,ponavljam SRAMOTA da te uhvate da vozis u alkoholisanom stanju,to ti je jedna rupa u CV-u...velika.I dalje mozes da procitas na teletekstu da je jedan covek uhvacen tamo negde sa promilima...kod nas bi ceo dnevnik trajao samo da pokusamo da pobrojimo ko sve pijan vozi...
Nema pas za sta da te ujede...ali ides da kupis original parfem,markirane farmerke...jer ljudi te ocenjuju kao coveka kroz garderobu,dok ovde niko ziv nije opterecen time.A daleko su ekonomski od nas...pa u cemu je filozofija?Sta je to da mi sa malo para moramo da imamo markirane stvari a oni sa mnogo para ne moraju.
Ovde je covek covek.Imamo toliko toga da naucimo od njih,jer drzava je onakva kakvi su njeni gradjani,rekao davno Sokrat.Kada bi postojala neka magija pa da nama u Srbiji ugrade ili instaliraju norveski sistem funkcionisanja i daju nam naftni fond na upravljanje-mi bi za 5 godina bili i gladni i zedni i bosi i goli.A pametan smo narod.Oni nisu ni treci deo nas...to stvarno mislim generalno uzevsi ali koriste ono sto imaju.Ovde mnogi ne znaju dalje od jedne kocke u kojoj se krecu i rade...dok kod nas mnogi ce da ti objasnjavaju Ajnstajnovu teoriju relativiteta,pa da ti jos objasne i sve o neutrinima i svetlosti sto je tvrdio Tesla,filozofiracemo o Jungu,Pitagorinoj teoremi,helix strukturi hromozoma i stotinama drugih stvari...a sta nam to vredi kada kao nacija tonemo.Pametni a tonemo.Oni daleko gluplji a plivaju.
A specijalitet nam je da iz Srbije iz dnevne sobe citajuci novine procenjujemo Svajcarske Alpe,Spanske Pirineje i skandinavsku zimu.To volimo.Eksperti smo za to.Svi vozovi cekaju nas.
Ja u sebi imam toliko tog mentaliteta...ali se borim jer u svakom od nas ima jedan prozor...pa dovoljno je da otvorimo samo jedno krilo...ne treba dva...samo jedno pa da probamo da nesto naucimo i od drugih.Nismo najpametniji.Ja se borim.Ali mi je drago da sam otvorila prozor.
Mora da se dozivi norveski sistem da bi se mogao komentaristi.Mora da se upozna norevska drzava da bi se mogla porediti sa nasom.Moramo da malo odstupimo od sebe.
Niko nije kriv za propast Srbije nego mi sami.Neko ce reci...politicari.Pa to smo mi...svi smo mi politicari.
Okoncacu ovo sa turskim sultanom Muratom:"Ako hoces da pobedis Srbe,osloni se na njih same,oni ce to da urade bolje od bilo koga drugog"...Tacno,nazalost.
E ovo ti je ispovest nekoga ko je gladan svoje zemlje,svog naroda i svog jezika,ali je vrlo realan.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

maki123
Zvezdan Maric
Norwey

Član broj: 35470
Poruke: 24
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 20:46 - pre 149 meseci
Pozdrav!

Da pokusam odgovoriti u vezi vozacke dozvole B kategorije,mada nisam siguran sto posto ali mislim da po novom zakonu mora da se polaze sve iz pocetka tj teorija i prakticni deo,i mislim na Norveskom,mos birat bukmol ili ninorsk.
Teoretski deo ispita mozes polagat pismeno ili usmeno.Kada polozis teoretski dio mozes da ucis voziti sa neki ko ima
norvesku B kategoriju ito preko ja mislim pet godina, ovo nisam siguran,ali tako nekako.
Kada sam ja polagao tj potvrdjivao pre nekih deset dvanaest godina mi iz stare Yuge smo morali polagat prakticni deo, morao sam platiti auto i extra nekih sest sati voznje.
U to vreme ja sam imao Yugoslovensku B kategoriju.Vozacki sam polozio 81.godine i osobni automobil i posao u Ei Nis servisu svaki dan sam prelazio minimum sto km.
Mislio sam da cu lako polozit ovde, kad ono os malo sutra pade ja ko kruska,vozio sam jednog instrukora pored mene,a jedan je sedeo ostrag,polozio sam tek iz drugog puta,sto me kostalo jos dve iljade kr.
E da upravo moja zena studira za B kategoriju he he Polozila je teoretski,pre jedno dva meseca iz treci put sto nas kosta oko 50 000kr a koliko ce ispast do kraja to ni sam bog ne zna, posto ovde ne znaju brojat racuni samo stizu.
Neko je pitao za knjige, kada budes upisao teoretski B, dobices od skole naj noviju knjigu posto svaki cas menjaju zakone.Da sada moram nanova polagat nema sanse toliko je ta teoretski test zafrknut i tezak to nije normalno, ja bi svima preporucio da prvo nauce jezik sto bolje,i to onaj gde misle dobit posao ninorsk il bukmol.Jedna mala sala,sta se meni desilo kada sam iso sa instruktorom.Kaze on meni vozi za Bergen,ja prodjem centar grada, prodjemo neko manje mesto prema Bergenu,i nakon nekog vremena kaze vozi Hogre (desno nynorsk) a ja vozi pa vozi pravo nekih skoro dvaest km nigde tog mesta Hogre.
Ja mislio to neko selo,selce nisam znao tu rec jer smo ucili Bukmol,hojre on je meni u stvari rekao da skrenem desno i da okrenem nazad.
Mislim ljudi ovde je stvarno tesko dobit vozacku i skupo, a nevidjeno ti je lako otmu.
Moja zena polozila teoriju iz knjige: Veien til Førerkortet ; utgave 2008
Pomagala se i vezbala preko internetaima nekih hiljadu pitanja iz teorije koje je uplatila preko mobilnog.
Ucite samo iz ATL ( Autorisert Trafikkskolers Landsforbund )
 
Odgovor na temu

sandrakuzmanovic
Norge

Član broj: 290865
Poruke: 38
*.84-48-176.nextgentel.com.



+17 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 21:29 - pre 149 meseci
Za inspirisanog pisaca:
Ti pobjegao sa zapada prije bi rekla iz neke ustanovice za takve pacijente...
Drugo nikakvo mucenje nisam prosla hvala Bogu jesti i piti sam uvijek imala ali bas zato sto mi nikada kao djetetu nista nije nedostajalo i sto sam odrastajuci svatala u kakvoj nazovi drzavi zivim zato sam danas ovdje gdje jesam.
Sto se tice dobijanja posla bez diplome u danasnje vrijeme smatram neizvedivim cinom, ali ti mora da si neki izuzetak ili si od onih novopecenih bogatasa, jer skolovani ljudi ne mogu da dobiju posao, ali mogu da si zamilsim gdje takvi mogu da rade.
Bolji zivot nisu nikakve i samo pare bolji zivot je da imam posao i zaradjujem za svoj hljeb sama i da se ne budim sa mislima sta kako da li cu imati dovoljno za sve racune sa platom od 400 km pa tim samo stan ne mozes da platis, a da ne pomisljas na nesto drugo i danas sutra ako Bog da kad djeca dodju da im mogu pruziti jedan pristojan zivot.
Cim ljude koji su uspjeli u Norveskoj i u tudjini nazivas nesposobnima a posao si dobio i bez diplome jasno je da samo mozes da pljujes po tome, ali zaista necu da se zamaram takvim likovima, ja sam presrecna sto sam ovdje a ti uzivaj dole i spavaj sa djetetom i hrani ga i nogama i rukama sto se mene tice!!!!!!!!!!!!!!!! I ocito si pogrijesio forum koji je oslovljen na temu kako otici iz Srbije...Potrebne su korisne informacije ljudima koji zaista zele da imaju bolje sutra i za sebe i za svoju djecu...I citaj malo srbijanske novine mozda se osvjestis malo, a o Norvezanima ne treba da vodis brigu ti si se ionako "spasio" zapada, sjevera pa uzivaj dole i ne znam sta uopsta radis na ovom forumu!!!!
Ja sam sretna ovdje gdje jesam i zahvaljujem Bogu svaki dan na tome i iskreno ne pada mi na pamet da se vratim dole gdje samo cekaju i vrebaju zli jezici i gdje nema mjesta za postene i skolovane ljude.

Ovo prepucavanje nece nikom pomoci ali ja zaista ne mogu a da ne odgovorim i ne prokomentarisem ovakve stvari i pisanje bljuvotina. Jednostavno ne mogu!!!! Onaj ko nije ovdje dosao i snalazio se kako zna i umije i ko ne zivi ovdje nema pojma o Norveskoj kao zemlji a jos manje o ljudima i nacinu zivota,ali naravno bitno je pametovati!!!!!!!!!!!!!


[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 20.01.2012. u 23:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 20.01.2012. u 23:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sandrakuzmanovic dana 20.01.2012. u 23:44 GMT+1]
Kuzmanovic Sandra
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.01.2012. u 23:47 - pre 149 meseci
Pisac nisu tebe dzabe cudno gledali, ja bih pre moje dete dao homoseksualnom paru na cuvanje nego tebi, no sva sreca jasno je da buncas pa te niko hvala bogu nece ozbiljno shvatiti :)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2012. u 00:52 - pre 149 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Nema pas za sta da te ujede...ali ides da kupis original parfem,markirane farmerke...jer ljudi te ocenjuju kao coveka kroz garderobu,dok ovde niko ziv nije opterecen time.A daleko su ekonomski od nas...pa u cemu je filozofija?Sta je to da mi sa malo para moramo da imamo markirane stvari a oni sa mnogo para ne moraju.

Nije mi jasno zašto nisi jednostavno izašla iz tog okruženja u kome si se kretala (a bez napuštanja Srbije)? Ne veruješ valjda da su svi takvi u Srbiji? Pa ja takve ljude koje si pomenula ne srećem već više od decenije. Jednostavno se ne krećemo u istim krugovima i istim ulicama. Ne znam više ni da li postoje...

Citat:
A pametan smo narod.Oni nisu ni treci deo nas...to stvarno mislim generalno uzevsi ali koriste ono sto imaju.Ovde mnogi ne znaju dalje od jedne kocke u kojoj se krecu i rade... Niko nije kriv za propast Srbije nego mi sami. Neko ce reci...politicari.Pa to smo mi...svi smo mi politicari.

E, vidiš, postoji nešto što možeš nazvati koalicija velikih sila, koja donosi strategiju delovanja na međunarodnom planu. Situacija je malo (mnogo) komplikovanija od tvog zamišljanja. A političari se vrlo često konsultuju upravo sa velikim silama, a ukoliko se ne konsultuju već svojeglavo teraju mimo velikih sila dobiće packe u raznim oblicima. Propast može biti (i jeste) ciljano dirigovana da bi se narod naveo na postupke na koje se upravo i navodi. I nije meni žao propasti Srbije, nego propasti Jugoslavije. Ko je živeo u toj zemlji, taj zna kakva je to bila zemlja.

Citat:
sandrakuzmanovic:Sto se tice dobijanja posla bez diplome u danasnje vrijeme smatram neizvedivim cinom, ali ti mora da si neki izuzetak ili si od onih novopecenih bogatasa, jer skolovani ljudi ne mogu da dobiju posao, ali mogu da si zamilsim gdje takvi mogu da rade.
Cim ljude koji su uspjeli u Norveskoj i u tudjini nazivas nesposobnima a posao si dobio i bez diplome jasno je da samo mozes da pljujes po tome


Nisi mi rekla da li tamo ima prosjaka i beskućnika?

Posao se, draga moja, ne nalazi tako što šalješ pisma na konkurse u kojima vičeš: "ja imam diplomu". Posao se nalazi tako što 1) vidiš šta je aktuelno i šta se traži, 2) informišeš se podrobno o tome, 3) obilaziš peške sve lokacije na kojima možeš da nađeš takav posao, i nudiš svoje višemesečno volontiranje u cilju sticanja iskustva, 4) kad stekneš iskustvo onda nađeš posao koji se plaća, ili te jednostavno zaposle tamo gde si volontirala pošto (ako) si se pokazala kao perspektivna

Citat:
Mirjana Savicic:Mora da se dozivi norveski sistem da bi se mogao komentaristi.Mora da se upozna norevska drzava da bi se mogla porediti sa nasom.Moramo da malo odstupimo od sebe.
Citat:
sandrakuzmanovic:Ovo prepucavanje nece nikom pomoci ali ja zaista ne mogu a da ne odgovorim i ne prokomentarisem ovakve stvari i pisanje bljuvotina. Jednostavno ne mogu!!!! Onaj ko nije ovdje dosao i snalazio se kako zna i umije i ko ne zivi ovdje nema pojma o Norveskoj kao zemlji a jos manje o ljudima i nacinu zivota

Ja ne komentarišem nijedan drugi aspekt Norveške (nisam bio pa ne mogu ništa da kažem), niti pljujem po Norvežanima, već komentarišem samo i isključivo bolesnu birokratiju koja oduzima decu jer spavaju sa roditeljima i zato što ih hrane rukom. I to što daju decu na usvajanje homoseksualcima... to ne mogu da nazovem normalnim.

Možda Norveška i jeste perfektna zemlja po mnogim pitanjima, ali bre, jel' normalno oduzimati decu zbog ovih banalnosti?

Da skratimo priču. Jel' se vi (novopečeni Norvežani) zaista slažete sa time da ljudima koji ne izbacuju decu iz svog kreveta i ne teraju ih da spavaju odvojeno, treba tu decu oduzeti? (Nijedno dete neće svojevoljno otići u samostalni krevet do oko 6.-te godine, jer mala deca vole da spavaju uz roditelje i plaše se samoće)

[Ovu poruku je menjao pisac dana 21.01.2012. u 02:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2012. u 08:22 - pre 149 meseci
@pisac, alo decko/bato/seko/ciko sta god da si NE LOZI SE...Nemoj spamovati ovako dobru i iformativnu temu, ako nisi u "ovoj prici" niti zelis da budes u njoj ispari, idi na neku drugu temu ili forum.
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2012. u 08:23 - pre 149 meseci
Da li iko zna gde se priznaje obrazovanje i radno iskustvo za elektricare koji su se skolovali van evropske unije?Posao elektricara je dosta trazen i dobro se placa ( vise nego za medicinske radnike ).Pitao sam svakoga,i DSB i samordnaopptak i invia i gnizt i ustanove za elektroobrazovanje po komunama i svi oni salju nazad u DSB a tamo kazu da su zaduzeni samo za zemlje clanice EU,sto im inace i pise na sajtu ( sve u krug i nigde se ne stize ) .NOKUT nije zaduzen jer elektricari imaju zanat ( trogodisnju srednju skolu ) a ne fakultet.Nikako nisam uspeo da nadjem neku osobu ili instituciju koja moze da mi prizna diplomu i radno iskustvo.Sigurno ima ljudi koji su pokusali ili uspeli da dobiju priznavanje elektricarske struke.
Dakle ako neko zna gde i kome ( sa prostora cele norveske ) da se obratim neka pomaze,hitno je.Po mogucstvu mail ili sajt organizacije koja radi isto sto i dsb ali sa ljudima koji se nisu skolovali u eu.
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.bb.online.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.01.2012. u 08:56 - pre 149 meseci
Ja sam letos propitivao sve moguce varijante ali sam na kraju morao da polazem kako su mi rekli u statens vegvesenu i od kada je zakon promenjen nema vise samo vozenje i par casova. jedino sto sam uspeo je da pregovaram sa ovima iz autosklole i pokazao im kako vozim pa su mi jedan deo skinuli. NA kraju sam polagao i teoriju i prakticno i to je doslo neki 25000nkr otprilike. A ko hoce da uci ili se propita moze npr na www.sensor.no
I da moze da se polaze na engleskom 100 posto sam siguran a i cuo sam da mozes da platis sluzbenog prevodioca za maternji jezik i mislim da je bilo oko 3000kr ali to sam nacuo samo. Takodje je bilo glasina da ako u prva 3 meseca boravka u NO predas imas pravo da ti priznaju teoriju ali od toga nista na kraju nije ilo rekli mi iz Vegvesena. Pozdrav i srecno svima
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7813887 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.