Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mikrotik i accounting bez radius servera

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Mikrotik i accounting bez radius servera

[ Pregleda: 4165 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.162.226.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Mikrotik i accounting bez radius servera22.08.2007. u 19:40 - pre 202 meseci
Imam potrebe da merim i limitiram traffic korisnika. Uz pomoc simple queue limitirao sam brzinu, ali traffic.... potrebno mi je radius server.

E sad....

Razvio sam softver (delphi + mysql) za evidenciju placanja i sl. Mnogo mi je jednostavnije da razvijem moj "radius" nego da instaliram i konfigurisem radius server.

Ideja je sledeca:

Koristim istu mysql bazu. Napravim php, c++ skripte za linux (mysql je na linux) koje ce da se "telnetuju" na mikrotik i citaju logove. "On the fly" kreiram queues i sve potrebno.

Sta mislite za ideju? Dali da iskodiram za svoje potrebe, ili da se mucim sa radius servera, gde cu da izgubim nekoliko nedelja da ukontam "sta je pisac hteo reci"?
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.108.*



+11 Profil

icon Re: Mikrotik i accounting bez radius servera22.08.2007. u 21:01 - pre 202 meseci
Radius server se takodje oslanja na MySQL bazu i to moze da bude ista baza koju koristi i tvoj program, tako da samo treba da svoju aplikaciju prilagodis da Radius-u obezbedi podatke koji mu trebaju.
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
62.162.226.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Mikrotik i accounting bez radius servera22.08.2007. u 21:31 - pre 202 meseci
Mislim da mi je lakse da iskodiram 100-tinak reda i sam uzmem podatke koje mi trebaju nego da konfigurisem radius server.

Nisam radio radius, pa ako moze neko ukratko da "objasni" koliko ima "maltretiranje" za podesavanje radiusa.
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

no2_wire
Darko Mirkovic

Član broj: 111436
Poruke: 48
87.250.110.*



Profil

icon Re: Mikrotik i accounting bez radius servera22.08.2007. u 23:15 - pre 202 meseci
ja sam uspio da konfigurisem radius a ne znam da "kodiram" po linuxu tako lako.Cudno mi je da znas da napises script pod linuxom a da ne znas da podesis par config files.Definitivno moje mada mozda malo i lajicko misljenje je da ne vjerujem da ti mozes da napravis bolje resenje od freeradius server koji je open source i u njegovom razvoju je ucestvovala masa ljudi a uz to ga i mikrotik preporucuje.A takodje smatram da bi svojim script resenjima opteretio bespotrebno saobracaj kao i CPU mikrotikova.
Prporucujem ti da procitas
http://wiki.mikrotik.com/wiki/..._use_with_MikroTik_-_By_Ramona
http://wiki.mikrotik.com/wiki/RouterOs_MySql_Freeradius

mada nemoj uzimati tu sve zdravo za gotovo neke komnde zavise od distribucije linuxa koji koristis,ali ako poznajes solidno linux ovo ce ti biti dobar vodic.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
88.85.123.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Mikrotik i accounting bez radius servera23.08.2007. u 01:30 - pre 202 meseci
OK, probacu prvo free radius.
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

makice

Član broj: 94755
Poruke: 2
88.85.122.*



Profil

icon Re: Mikrotik i accounting bez radius servera25.08.2007. u 22:45 - pre 201 meseci
Uhhh, ne mozhesh da komunicirash mikrotik ako nemash radius server, da bi to uradio mora da postoi neki "radius". Dzaba ti imash mysql bazu kad mikrotik ne zna da proverava podatke u njoj. Mikrotik shalje komande ka radius serveru , i dobija odgovore tako da prvo morash da podesish radius server, ili da isprogramirash neki radius daemon (shto i nije "mnogo" teshko).
Ako planirash da programirash svoj radius daemon, trebache ti "komande" koje prima mikrotik t.e dictionary ( http://www.mikrotik.com/documentation//manual_2.9/dictionary) koji je lepo opisan, pa ti samo implementirash te komande koje ti trebaju u svoj deamon i to je to.
Ako se ipak odluchish za freeradiusa, to je mnogo lakshe nego instalirati i podesiti da radi (suse,ubintu ili bilo koji) linux sa apache, php, mysql, mysqladmin,dialupadmin i ostale stvarchice koje che ti trebati.

pozdrav
 
Odgovor na temu

sojic
Dalibor Sojic
Makedonija

Član broj: 7051
Poruke: 796
85.30.108.*

Sajt: right-sock.net


+1 Profil

icon Re: Mikrotik i accounting bez radius servera28.08.2007. u 21:18 - pre 201 meseci
Citat:

Uhhh, ne mozhesh da komunicirash mikrotik ako nemash radius server, da bi to uradio mora da postoi neki "radius"


Pa i nije bas tako kako sto mislis. Znaci...

za da konfigurisem mikrotik mogu koristiti telnet.

Ako imam mysql bazu, imam PHP koji "konektujem" na mikrotik telnet i "izdaje" iste komande koji bi ja kucao.

To mi je bila zamisla, ali najverovatno necu ogranicavati. Videcemo.

Ali, u svakom slucaju, hvala za link. Koristan link. Mozda razvijem i svoj radius nekad :)
routing protocols enable routers to route routed protocols!
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Mikrotik i accounting bez radius servera

[ Pregleda: 4165 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.