Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sigurnost u domeni ?

[es] :: Windows mreže :: Sigurnost u domeni ?

[ Pregleda: 2899 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

brale1
hr

Član broj: 47430
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Sigurnost u domeni ?15.08.2007. u 14:12 - pre 203 meseci
Pozdrav

Administriram domenu serv.2003 + sql serv+term.serv, sa cca 50 klijenata svi su na webu adsl 5 mbit veza flat rate, , svi se klijenti za svoj rad spajaju na term server i koriste poslovne aplikacije. Centaraliziran je backup s autoloaderom, ISA firewall i TM za sigurnost, EXchange za mail.
Poslovanje je takvo da ukoliko se ne može raditi na poslovnim aplikacijama cijela firma praktički stoji i nitko ništa ne radi, uslužna je djelatnost i gubici su ogromni a neugodnosti da ne govorim. Dakle, sve MORA raditi.
Sve u svemu sve je novo i sve radi.
ALI !
Postoje korisnici koji ne shvaćaju ozbiljno sigurnost LAN-a i povremeno se događa "zloupotreba" lokalne mreže i računala npr download i instalacija kojakavih
programa za download ( limwire), downolad igrica, programa za modifikaciju explorera i windows sučelja, prijavljivanje na kojekakve stranice i spam vezan uz to i td....... Za sada ništa ozbiljno, međutim potencijalno vrlo opasno.
Moje je pitanje :
Htio bih povećati sigurnost svoje mreže na način da : 1. mogu pratiti akcije, promet i destinacije potencijalnih sumnjivih korisnika

2. mogu blokirati posjete na nesigurne stranice na webu

3. limitirati mogućnosti korisnika na radnje vezane uz poslovne aplikacije i sigurno surfanje.

1. mi treba da bih mogao dokumentirati svoje akcije u 2. i 3.

Sve ovo htio bih prvenstveno koristeći mogućnosti servisa koje već imam instalirane : A.D., ISA, TM.

Zanimaju me Vaša iskustva i preporuke, što i kako konkretno ste Vi napravili?
Hvala.


[Ovu poruku je menjao brale1 dana 15.08.2007. u 15:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni15.08.2007. u 14:17 - pre 203 meseci
Iskoristi ISA server za to kad već postoji u mreži. Možeš da "zabraniš" određene aplikacije, da pratiš koji korisnici idu na koje adrese, itd. Pogledaj ovde između ostalog, a i malo pretraži po tom sajtu:

http://www.isaserver.org/tutor...A-Server-2006-HTTP-Filter.html
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?15.08.2007. u 18:26 - pre 203 meseci
Citat:
brale1:Administriram domenu serv.2003 + sql serv+term.serv, sa cca 50 klijenata
2. mogu blokirati posjete na nesigurne stranice na webu


ako nisi riješio ništa do sada i nemaš bolju ideju, ili ti ovo što je Miroslav predložio ne uspijeva evo savjeta:

nisam nikada adminstrirao serv.2003 ( u planu mi je )
ali pokušaj na serveru modificirati HOSTS datoteku ( vidi link : http://www.elitesecurity.org/t278852-0#1662783 )
možda bi to riješilo tvoj problem na jednom mjestu a ako ne onda na svaki PC pojedinačno.
Na netu možeš pronaći kompletnu Hosts datoteku koja u sebi sadrži sve zlonamjerne web stranice ( mislim linkove na njih )

Ne znam koliko ti ovo može pomoći?
ali eto bar razmišljaj o tome dok nenađeš bolje riješenje.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?15.08.2007. u 18:58 - pre 203 meseci
Moglo bi nešto i na taj fazon, ali bi bilo šteta ne iskoristiti mogućnosti ISA servera, kad već postoji u mreži. Za to je i napravljen.
 
Odgovor na temu

brale1
hr

Član broj: 47430
Poruke: 53
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?16.08.2007. u 06:31 - pre 203 meseci
Slažem se da bi bilo prikladnije to rješavati kroz IS-u.
Sada sam napravio dodatni firewall policy kojim blokiram promet prema van po svim protokolima osim odabranim: http, https....
To sam pravilo primjenio na nekolicinu korisnika.

Da li sam im time onemogućio download - limwire ?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?16.08.2007. u 07:08 - pre 203 meseci
Nisam siguran, ali uvek imaš opciju da ubaciš "potpis" aplikacije koju želiš da blokiraš (limewire, skype, etc). Ne znam sad napamet tačno mesto gde se to unosi, ali pogledaj na onom sajtu koji sam ostavio, trebalo bi da nije problem naći.
Vidi na linkovima dole; dat je primer za MSN messenger, ali mislim da ćeš se snaći, pa možeš dodati one aplikacije koje te zanimaju:
http://support.microsoft.com/kb/925120
http://www.microsoft.com/technet/isa/2004/plan/httpfiltering.mspx
http://blogs.technet.com/isablog/archive/2006/07/03/439980.aspx

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 16.08.2007. u 08:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brale1
hr

Član broj: 47430
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?16.08.2007. u 15:28 - pre 203 meseci
Hvala na linkovima M.J.

Čini mi se ovo dosta složeno = moguće komplikacije i neželjene poslijedice. Traži vrijeme za experimentiranje.

Da li netko te/takve postavke primjenjuje?

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?16.08.2007. u 19:50 - pre 203 meseci
Nema na čemu. Nisam do sada imao prilike da tako nešto upotrebljavam u pravoj mreži, ali mislim da bi ne trebalo da bude problema. ISA između ostalog i služi kao napredan firewall i to što tebi treba jeste jedna od standardnih funkcija. Naravno, treba malo eksperimentisanja, ali kad jednom namestiš kako treba trebalo bi da radi glatko.
 
Odgovor na temu

ljubodrag_t

Član broj: 119452
Poruke: 26
*.zvizni.co.yu.



Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?16.08.2007. u 22:20 - pre 203 meseci
Koliko znam to bi sve trebalo odraditi u ISA-i, kao sto Miroslav rece, a ako nije dovoljna restrikcija po portu, protokolu, aplikaciji ili sajtu, uvek ti ostaje restrikcija za korisnika ili kompjuter
Sve bi to ISA trebala bez problema da zavrsi (ako je pravilno iskonfigurisana).
 
Odgovor na temu

brale1
hr

Član broj: 47430
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?19.08.2007. u 19:00 - pre 203 meseci
Imam još jedno pitanje .

Načelno; dozvoljavate li domenskim userima administratorske ovlasti na lokalnim računalima?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?19.08.2007. u 20:04 - pre 203 meseci
Niposto.
Jedan primer je da u tom slucaju moze da sniff-uje mrezu.
A uostalom, moze da napravi na toj stanici sta god hoce tada i nece ga ni jedna polisa ili bilo sta drugo spreciti (biliv mi;)).
 
Odgovor na temu

andre2000
Aleš Jindra
Beograd

Član broj: 62983
Poruke: 474



+97 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?20.08.2007. u 09:10 - pre 203 meseci
Kao što reče Shadowed, NI-PO-ŠTO! Time samo sebi zadaješ glavobolje, a korisnicima je ugodnije (da zloupotrebljavaju komp). Bolje je da bude obrnuto, da je tebi ugodnije, DA SVE RADI, a da se korisnici malo češu. Ako neko počne da se buni, tipa šta će meni komp bez dozvola na njemu, super odgovor je "Može i to da se sredi, da nemaš komp", završava svaku diskusiju u momentu :)
 
Odgovor na temu

brale1
hr

Član broj: 47430
Poruke: 53
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?20.08.2007. u 13:23 - pre 203 meseci
Hvala,

Da se vratim malo na prethodno; konfiguriranje ISA ?

ako konfiguriram: "zabrani portove veće od 1024, prema external, a od konkretne radne stanice"
da li sam onda blokirao i rdp 3389 u lokalnoj mreži na tom PC-u ?
Jesam li šta korisno napravio?

Da li je netko takvo rješenje primjenio ?

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?20.08.2007. u 13:38 - pre 203 meseci
Ne bi trebalo, mada bih ja pre blokirao aplikacije nego portove, pošto većina problematičnih aplikacija može da promeni port i da recimo saobraćaj preusmeri na port 80 koji ćeš verovatno ostaviti otvorenim.
 
Odgovor na temu

brale1
hr

Član broj: 47430
Poruke: 53
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?20.08.2007. u 14:14 - pre 203 meseci
TO sam i mislio.
Kako blokirati aplikaciju ?
kako dobiti signature za limewire.exe?
" webshot. ?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?20.08.2007. u 15:02 - pre 203 meseci
Citat:
Application Signatures for HTTP Filtering
You allow your internal clients to access the Internet, but want to limit their use of some applications. You can block their use of applications that run over HTTP by using the HTTP filtering capability of ISA Server 2004. But to block the application, you need the application signature. Here's how you find the signature:

Use a network traffic capturing utility, such as Network Monitor (known affectionately in some circles as NetMon). Install the utility on ISA Server. Best to do this sort of thing in a lab, unless you're completely comfortable about the security effects of the utility you use. Configure the utility to capture packets from a specific client.

On that client, access the application you're interested in. In the monitoring utility, find the HTTP request packet from the client (usually follows handshake packets) and look for a signature in the packet. A little finesse is needed, because you want to pick a signature that is general enough to always block the application, but not so specific that it blocks everything. For example, the signature "a" is a little too generic.


http://isainsbs.blogspot.com/2...am-blog-on-http-filtering.html
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net.



+12 Profil

icon Re: Sigurnost u domeni ?27.08.2007. u 19:38 - pre 203 meseci
Ja bi to ovako....

Definisao pisanu polisu koja definise koji software je potreban kome a posao. Kroz "software restriction policy" zabranio pokretanje bilo cega sto nije u skladu sa tom polisom (mislim da je dovoljno da koristis filtriranje po putanji). Na ISA bi zatvorio sve osim 25, 110, 80, 443, 53, (mozda sam neki i zaboravio) stim da bih tacno precizirao source i dastination adresu. MSN i live comm. bi blokirao preko onog MS-ovog uputstva. I da naravno cdrom, floppy, i usb bi zabranio... ne zam da li moze da bude sigurnije :)

P.S.
Naravno da moze ali je ovo najbolje sa onim sto trenutno imas :)
Bojan
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Sigurnost u domeni ?

[ Pregleda: 2899 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.