Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slikanje koncerata - kako?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Slikanje koncerata - kako?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8870 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Slikanje koncerata - kako?01.08.2007. u 19:47 - pre 203 meseci
Ne skuplji, svaki.
To ti je kao u muzici, nekada se mislilo da je to vrh za nosač zvuka gramofonska ploča, a sada se ispostavlja da ona sa svojim ograničenim opsegom do 14000 hz i dinamikom skučenom u malenom opsegu ne može da parira nikakvom digitalnom zvuku današnjice.
OK, tada nisu postojali digitalni zapisi, ali analogija važi i za fotoaparate.
Ograničenja kod malih aparatića uglavnom su posledica nekvalitetne optike ili brljavih senzora.
Samo oni koji su se zaista bavili analognom fotografijom znaju koliko je to zapravo ograničeno polje. Nemoj da se osvrćeš na fotografije koje su ti radili u fotoradnjama poslednjih petnaestak godina jer je tu uveliko postojao digitalni upliv.
Film je uglavnom bio potpuno nemoćan naspram velikih raspona i moralo se pribegavati većem kontrastu da se dobije optičko zadovoljenje u oku posmatrača koji je potpuno ubijao polutonove.
Danas bi najbedniji aparatić od 20$ za jednokratnu upotrebu bio u stanju da uhvati kompletan opseg od belog do crnog sa svih 255 nijansi kada bi imao iole ljudski objektiv. A Praktika to nije mogla uprkos Carl Zeiss optici najviše klase.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.252.*



+11 Profil

icon Re: Slikanje koncerata - kako?02.08.2007. u 09:34 - pre 203 meseci
BIlo bi dobro ako mozes to d potkrepis nekim konkretnim cinjenicama. Zanimljivo je da cak ni proizvodjaci ne tvrde jos uvek da su uspeli da se izbore sa dinamikom svetla koju moze da odradi film. U stvari, uspeli su, ako se poredi sa pozitivom.

Na negativu dinamiski opseg ide od 7 pa do nekih 12 i vise blendi. Digitalci pocinju od 5, u ekonomskim klasama stignu negde do 7, a low-end DSLR-ovi postignu i 8 do 9, mozda i nesto vise (inace ovde se pojavljuje magicna rec RAW), a za sve preko toga treba izdvojiti masne pare.

Medjutim, veci problem kod digitalaca predstavlja linearnost senzora, naspram logartiamskoj karakteristici filma, koja je mnogo bliza oku, tako da se u senkama gube detalji i dobija posterizacije. Uz to, za razliku od digitalnog senzora koji na previse svetla klipuje, film kompresuje visak, tako da se i on odrzava na eksponirani sadrzaj. U sustini, digitalcu u stvari treba vise dinamike da bi uhvatio ono sto moze film.

Kad pomenuh RAW, evo ti jedan zanimljiv clanak: http://www.normankoren.com/digital_tonality.html



[Ovu poruku je menjao broker dana 02.08.2007. u 11:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.bsprocesor.com.



Profil

icon Re: Slikanje koncerata - kako?02.08.2007. u 10:46 - pre 203 meseci
Brokeru, ne mogu da verujem da ti biraš da veruješ tamo nekim kompanijama a ne meni.
Teorijski, film ima ogroman opseg, ali nažalost film mora da se razvije i kako god da se to uradi zakucava se stanje koje ume da bude vrlo bedno, posebno u našim fotoradnjama gde hemikalije koriste triput duže od propisanog.
Nemaš ti načina u realnom životu da dobiješ rezultat na filmu koji će imati veliki dinamički opseg, osim ako imaš svoju laboratoriju, svoje ljude i potpunu kontrolu nad procesom.
Na drugoj strani, digitalac, takav kakav je ima svoj propisani opseg koji mu ne možeš nikako oduzeti. U ogromnom broju realnih situacija, rezultat u teškim uslovima snimanja (kontrasvetlo, jaki izvori, duboke senke...) je na strani digitalne tehnologije. Svakodnevno posmatram zaista vrhunske fotografe kako se nanovo i nanovo oduševljavaju mogučnostima digitalne tehnologije i nabrajaju situacije iz prošlosti u kojima bi im život bio mnogo lakši da su imali neki kompakt u džepu.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.127.*



+11 Profil

icon Re: Slikanje koncerata - kako?02.08.2007. u 13:01 - pre 203 meseci
Citat:
Paramecijum:
Teorijski, film ima ogroman opseg, ali nažalost film mora da se razvije i kako god da se to uradi zakucava se stanje koje ume da bude vrlo bedno, posebno u našim fotoradnjama gde hemikalije koriste triput duže od propisanog.


E pa sad, ako cemo da bacamo graske oko takvih stvari... ja sam mislio da pricamo o tehnologiji, a ne o tome kako sima fotograf, koji ima 8 razreda osnovne stedi na hemikalijama... A moram priznati da ne vidim svrhu u poredjenju najbolje moguce rezultate digitalaca sa najgorim mogucim na filmu. Vec samo takvo poredjenje dovoljno govori, opet u korist filma.

Citat:

Nemaš ti načina u realnom životu da dobiješ rezultat na filmu koji će imati veliki dinamički opseg, osim ako imaš svoju laboratoriju, svoje ljude i potpunu kontrolu nad procesom.


Sta znam, ja sam recimo primetio da i na nekim sasvim uobicajenim fotkama kao sto je recimo priroda sa nebom, digitalci caki skuplji, cesto imaju problem da savladaju dinamiku izmedju neba i senki, dok film to bolje podnosi.

Isterivanje blende je nesto sa cim ce da se bavi dobar i iskusan poznavalac, a to podrazumeva da ce da izvlaci maksimum iz svega, pocev od eksponiranja, razvijanja i izrade fotografije na filmu, kao i koriscenja RAW formata do maksimuma na digitalcu.

Citat:

Na drugoj strani, digitalac, takav kakav je ima svoj propisani opseg koji mu ne možeš nikako oduzeti. U ogromnom broju realnih situacija, rezultat u teškim uslovima snimanja (kontrasvetlo, jaki izvori, duboke senke...) je na strani digitalne tehnologije. Svakodnevno posmatram zaista vrhunske fotografe kako se nanovo i nanovo oduševljavaju mogučnostima digitalne tehnologije i nabrajaju situacije iz prošlosti u kojima bi im život bio mnogo lakši da su imali neki kompakt u džepu.


Da se razumemo, i ja navijam za to da digitalna tehnologije dostigne film, samo gledam da budem realan.

Naravno da digitalci imaju mnogo prednosti koje ne moramo ni nabrajati. Da se zadrzimo na problemu dinamike svetla, digitalac je uvek u prednosti jer ako nista drugo, mozes da vidis sta radis i prilagodjavas paramere, dok ti za film treba mnogo iskustva. Jos ako uracunamo zivi histogram i mogucnost da lako napravis vise ekspozicija sa razlicitim parametrima, naravno da je digitalac u prednosti i tek ce da bude.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.bsprocesor.com.



Profil

icon Re: Slikanje koncerata - kako?02.08.2007. u 14:06 - pre 203 meseci
Prost primer: do skoro sam koristio kompakt digitalce i analogni EOS300.
Koliko hoćeš puta sam dobio bolji rezultat sa 710.
Upoređivao sam EOS300 sa 400D, recimo, koristim isti objektiv i za jedan i za drugi test snimak. Zatim film razvijem i skeniram na profi skeneru.
EOS300 je imao jedva nešto više detalja u svakoj varijanti, ali se 400D mnogo bolje ponašao u kadrovima koji su imali duboke senke i velike prosvetljene površine.
Canonče 710 ima drastično bolji balans tamnog i svetlog u okviru istog kadra od EOSa 300.
Uostalom, vraćeno na temu, pogledaj galeriju koncertnih fotografija el gvojosa koji to radi 25 godina analognom tehnikom i neke snimke koji se dobijaju sa Fuji6500. Koliko je on morao da umekšava i razvijanje i slike da ne bi pogubio detalje; misliš da je slučajno većina toga odrađena crno-belo u kućnim uslovima?
Većini digitalnih fotoaparata nedostaje DETALJ u kadru, ne pravilna osvetljenost, koja se i inače u postprodukciji odrađuje kako god pomisliš.
Na stranu nedostižna dubinska oštrina koju nude kompakti u uslovima vrlo smanjene svetlosti koja je za analogne aparate misaona imenica.
 
Odgovor na temu

gago80
dragan rakovic

Član broj: 34608
Poruke: 92
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Slikanje koncerata - kako?08.08.2007. u 00:27 - pre 203 meseci
Pa uz malo esperimentisanja i kao sto je vec receno fotografisanjem iz sto je moguce manje daljine moze se nesto uraditi i sa slabim osvetljenjem, na vecim ISO osetljivostima bez upotrebe blica. Pre neki dan sam iz zezanja okinuo par fotki, jedna losa, jedna malo bolja ali se u takvim uslovima nikako ne moze racunati na 100%-tnu uspesnost. Kvantitet ce doneti i kvalitet zato samo napred. Pozdrav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Slikanje koncerata - kako?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8870 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.