Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je to Latex, i kako se koristi?

[es] :: Office :: Šta je to Latex, i kako se koristi?

[ Pregleda: 6405 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
77.46.250.*



+4 Profil

icon Šta je to Latex, i kako se koristi?24.07.2007. u 21:25 - pre 204 meseci
Naime, jedan drug mi je rekao da postoji neki program koji je, navodno, bolji od Worda i koji ima Linux i Windows verzije.

Jel mi neko može ovde dati DIREKTAN download link bez da se mučim sa pretragama. Molim vas.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
212.200.27.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Šta je to Latex, i kako se koristi?25.07.2007. u 08:37 - pre 204 meseci
LaTeX jeste program za obradu i prelom teksta, ali je sasvim različiti od Worda ili OpenOffice varijante.
Pre svega se koristi za naučne tekstove (standard za neke naučene časopise iz oblasti matematike/fizike) sa matematičkim formulama i simbolima. Detaljnije vidi: http://en.wikipedia.org/wiki/LaTeX

Postoje različite verzije procesora koje u pozadini koriste LaTex/Tex za formatiranje. Nisam korisnik, pa ne mogu da ti dam preporuku.
Npr. Lyx
http://wiki.lyx.org/LyX/Download
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.pool.mediaWays.net.



+27 Profil

icon Re: Šta je to Latex, i kako se koristi?25.07.2007. u 11:30 - pre 204 meseci
Vord je uporediv sa Latehom taman koliko Eksel sa Matlabom (u stvari, manje ;) Oba mogu poslužiti za obavljanje sličnih poslova, i to je to.

Lateh se može shvatiti kao neka vrsta programskog jezika za spremanje tekstova za štampu, najpre stoga što je način upotrebe upravo takav. Postoji „kompilator“ (i to nekoliko manje-više različitih: MikTeh, TeTeh, LajvTeh...) kroz koji se provlače izvorne datoteke, a na izlazu dobija, recimo, PDF dokument; izvorne datoteke su obične tekstualne, mogu se pisati u bilo kom uređivaču teksta, ali postoje i prilagođena razvojna okruženja, za Vindouz je vrlo popularan Tehnik-centar.

Stoga, pored ovog tekstića na Vikipediji, savetujem da se prvo pročita jedan prilično popularan kratak uvod u Lateh, The Not So Short Introduction to Latex 2e, pre nego što se upusti u praktično isprobavanje. Lateh se ne može koristiti tako što se „upali i razgleda“, jer nema šta da se upali i nema šta da se razgleda :)

Moje lično iskustvo pri prvoj upotrebi Lateha, za potrebe diplomskog rada: čisto ushićenje. Shvatio sam da, napokon, mogu sve da uradim. Što sam odmah tada bio uposlio za automatski izbor jednostrane/dvostrane štampe (sa promenom svega što uz to ide, margina, sadržaja zaglavlja i podnožja, numeracije, umetanja praznih strana...), za automatsko praćenje i indeksiranje svih veličina u formulama (tako da nisam mogao pogrešno otkucati nešto u formuli, niti zaboraviti da objasnim novouvedenu veličinu), za automatsko regenerisanje čitavog dokumenta kako se izmene dijagrami po stizanju novih rezultata (na jednoj make), itd.

Iskustvo jednog prijatelja, inače vrlo veštog s Vordom, koji je takođe pokušao da upotrebi Lateh za pisanje svoje disertacije: reče da ga upotreba Lateha usporava u pisanju za „faktor pet do deset“, čime je bio neprijatno zatečen, a pošto nije video pozitivnih strana, manuo se ćorava posla :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Šta je to Latex, i kako se koristi?

[ Pregleda: 6405 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.