Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

gtk, problemi sa latiničnim slovima

[es] :: Linux desktop okruženja :: gtk, problemi sa latiničnim slovima

[ Pregleda: 4082 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

indy
Nikola Knežević
EPFL
Lausanne

Član broj: 3152
Poruke: 144
*.hemofarm.co.yu

Jabber: indy@elitesecurity.org


Profil

icon gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 12:39 - pre 251 meseci
Pozdrav,
imam slack 8.1, dropline gnome 2.nesto (nije najnoviji) i instalirao sam sylpheed, koji je gtk 2 program. Ali imam problema sa „našim“ slovima, jer ih nepravilno prikazuje. LC_ALL je postavljen na sr, mada ni sr.utf8 ne pomaže. Priložena je slika na šta to liči. E sad, nemam pojma gde bi problem mogao da bude, stavio sam glib 2.2.0 i gtk 2.2.0, ali je problem što glib-config i dalje pokazje da je verzija 1.2.0...

Kako se rešava ovaj problem (sa latiničnim slovima)?

Hvala.

A evo i na šta to liči, dobijam ćirilična c i š slova gde im nije mesto...

:*a programmer types in code, compiles it, runs it, and waits for
it to crash. Programs that don't crash are presumed to be running
correctly." - UNIX Haters Handbook
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 14:37 - pre 251 meseci
Citat:
indy:
...instalirao sam sylpheed, koji je gtk 2 program.

Netačno — čak, ni na tvojoj slici to ne izgleda tako (primeti da jedino u njemu nemaš „antialiasing“).

Citat:
Ali imam problema sa „našim“ slovima, jer ih nepravilno prikazuje.

Netačno — imaš problema sa „tuđim“ slovima.

Citat:
LC_ALL je postavljen na sr, mada ni sr.utf8 ne pomaže.

Probaj „sr_YU“ (za tuđa slova) i „sr_YU@cyrillic“ (za naša slova). Takođe, ako hoćeš UTF-8, koristi „sr_YU.UTF-8“.

Uostalom, sve zavisi od lokaliteta koji koristiš. Možeš uvek i da napraviš nove pomoću npr.
localedef -c -f UTF-8 -i sr_YU[@cyrillic] <novo-ime>
(za <novo-ime> staviš npr. „sr_CS.UTF-8“)

Citat:
Priložena je slika na šta to liči. E sad, nemam pojma gde bi problem mogao da bude, stavio sam glib 2.2.0 i gtk 2.2.0, ali je problem što glib-config i dalje pokazje da je verzija 1.2.0...

Neispravno zaključuješ (tj. izvodiš zaključke bez poznavanja materije). Glib 2.2 i Gtk+ 2.2 koriste pkg-config, pa glib-config i treba da kaže da je verzija 1.2.0. U svakom slučaju, za Sylpheed ti je i potreban Gtk+ 1.2.

PS. Ili je možda ipak izašla verzija Sylpheed-a za Gtk+ 2?
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 16:00 - pre 251 meseci
http://www.homa.ne.jp/~ashie/linux/sylpheed-gtk2.html

Inace to nije od originalnih autora vec covek samo radi port Sylpheed-a na GTK+2.
 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nspoint.net



Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 16:21 - pre 251 meseci
Citat:
tOwk:

Netačno — imaš problema sa „tuđim“ slovima.
Probaj „sr_YU“ (za tuđa slova) i „sr_YU@cyrillic“ (za naša slova). Takođe, ako hoćeš UTF-8, koristi „sr_YU.UTF-8“.



Uf ala ti preterujers Danilo.
Po kom fazonu latinica nisu nasa slova????????

Nemoj zajebavati ljude.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 19:34 - pre 251 meseci
Citat:
axez:
Uf ala ti preterujers Danilo.
Po kom fazonu latinica nisu nasa slova????????

Po tom fazonu po kojem ama baš nijedno nismo „mi“ (kao u „naša“) osmislili ;-)

A ona druga, jesmo bar poneko (ona slova koja nemaju Bugari i Rusi :-).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 19:53 - pre 251 meseci
Sylpheed GTK+2 (konacno :)


 
Odgovor na temu

axez

Član broj: 1021
Poruke: 1388
*.nspoint.net



Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 20:30 - pre 251 meseci
Citat:
tOwk:
Po tom fazonu po kojem ama baš nijedno nismo „mi“ (kao u „naša“) osmislili ;-)

A ona druga, jesmo bar poneko (ona slova koja nemaju Bugari i Rusi :-).



Stvarno....zar nije glagoljica onda veci pretendent da bude "tvoje" pismo.
Cudi me da ne koristis glagoljicu????

Nego jedna kratka istinita anegdota

Jedan profan na jednom faksu u Novom Sadu je tezak nacionalista i cmar.
Jednom dodje nova generacija studenata i on ni pet, ni sest odvali "Ja sam srbin i pisem cirilicom"
Nema veze sa predmetom, u sali muk.

Tek ce neko iz poslednjih redova "Mi nismo polu pismeni, mi smo pismeni"

Naravoucenije zakljuci sam.
 
Odgovor na temu

indy
Nikola Knežević
EPFL
Lausanne

Član broj: 3152
Poruke: 144
*.hemofarm.co.yu

Jabber: indy@elitesecurity.org


Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima15.08.2003. u 23:55 - pre 251 meseci
Citat:
tOwk:
Citat:
indy:
...instalirao sam sylpheed, koji je gtk 2 program.

Netacno — cak, ni na tvojoj slici to ne izgleda tako (primeti da jedino u njemu nemas „antialiasing“).


E sve bi bilo lepo kada bih to i znao. gtk 1 i 2 su za mene samo dve različite verzije iste biblioteke. I tu prestaje svo moje znanje o njima.
A negde sam video da je to gtk program, a kako je ta dvojka dospela, nemam pojma. Možda je i pisalo gtk 1.2, a ja sam prevideo 1.
Ma, nema ni veze, to je rečeno da bih dobio neke dalje upute. Mislio sam i da je problem do fontova, pa da dobijem neko uputstvo da ga promenim (bio je u pitanju neki bold fixed font). To je i započelo priču o glib-configu, tražio sam nešto gde bih mogao da promenim fontove i sl. stvari, ali izgleda da to nije to... pa, nazad za crtaću tablu:)

Ovaj tekst u Sylpheedu (bez antialiasinga) mi deluje daleko čitljiviji nego ovaj sa antialiasingom. Ima li načina da se to malo ublaži, dotera ili u najgorem slučaju isključi (antialiasing)?


Citat:
Citat:
Ali imam problema sa „našim“ slovima, jer ih nepravilno prikazuje.

Netacno — imas problema sa „tuđim“ slovima.

Ne znam šta da kažem za ovakav nivo pedantnosti. Svaka čast?


Citat:
Citat:

LC_ALL je postavljen na sr, mada ni sr.utf8 ne pomaze.

Probaj „sr_YU“ (za tuđa slova) i „sr_YU@cyrillic“ (za naša slova). Takode, ako hoces UTF-8, koristi „sr_YU.UTF-8“.
Uostalom, sve zavisi od lokaliteta koji koristis. Mozes uvek i da napravis nove pomocu npr.
localedef -c -f UTF-8 -i sr_YU[@cyrillic] <novo-ime>
(za <novo-ime> stavis npr. „sr_CS.UTF-8“)


Probao i ništa. Stvar je u Xlibu (primetio sam da je jedna od grešaka kada stavim sr.utf8[*]: „Xlib doesn't support that locale. Setting locale to C“ ). U /usr/lib/X11/locale stoji da je utf8 „still in progress“, pa sam to batalio. A i sr_YU.UTF-8 je alias za en_US.UTF-8, pu, pu...

Inače, sve je proradilo sa:
Code:
LC_ALL=sr_YU.iso88592

pa ostaje žal za utf-8 kodiranjem, ali valjda će se i to srediti...

[*] <novo-ime> je bilo sr.utf8, jer ono nije postojalo kod konzolnog locale (ako mogu tako da ga nazovem).


Citat:
Citat:

Prilozena je slika na sta to lici. E sad, nemam pojma gde bi problem mogao da bude, stavio sam glib 2.2.0 i gtk 2.2.0, ali je problem sto glib-config i dalje pokazje da je verzija 1.2.0...

Neispravno zakljucujes (tj. izvodis zakljucke bez poznavanja materije). Glib 2.2 i Gtk+ 2.2 koriste pkg-config, pa glib-config i treba da kaze da je verzija 1.2.0. U svakom slucaju, za Sylpheed ti je i potreban Gtk+ 1.2.


Što jes' jes'. LM, znam da sam instalirao glib i glib-config je jedan od programa koji u sebi sadrže reč glib, pa sam ih tako doveo u vezu. Baš su nesrećno ime odabrali. U INSTALL fajlu za glib 2 je stajalo da zahteva pkg-config, ali za šta on tačno služi meni nije baš najjasnije, niti tamo stoji da je zamena za glib-config.

Zato služe forumi:), da čovek nešto novo nauči.

:*a programmer types in code, compiles it, runs it, and waits for
it to crash. Programs that don't crash are presumed to be running
correctly." - UNIX Haters Handbook
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima16.08.2003. u 14:18 - pre 251 meseci
Citat:
axez:
Stvarno....zar nije glagoljica onda veci pretendent da bude "tvoje" pismo.

Na osnovu čega?

Razmišljao sam da se vratim na ono pra-slovensko pismo (postoje neke tvrdnje da je postojalo, kao i mnogi pokazatelji; npr. neki istoričari pišu „sloveni su podigli spomenik poginulom vođi i napisali njegovo ime na njemu“, i to sve negde još pre hrista; mada, nigde nema ništa više, pa ne mogu da ga koristim).

A za „glagoljicu“ — zar to isto nije u potpunosti nametnuto pismo? Kao i veći deo ćirilice? Ili cela latinica?

Citat:
Cudi me da ne koristis glagoljicu????

I neka te čudi. Tj. i neka te .

Uopšte, problem je reći „naša“ kada mnogi ne smatraju latinicu „svojom“. To smeta ljudima jednako kako i tebi smeta što ja ćirilicu proglašavam za „našu“ (a da li sam ja nekad napisao ovde nešto na taj način osim ako je neko latinicu proglasio „našom“?)

Mada, tvoja anegdota ukazuje na to da je i ti smatraš „svojom“ (jedna polovina pismenosti), iako i latinicu smatraš „svojom“ (druga polovina) — u tom slučaju, ćirilica je najveći zajednički podskup „naših“ pisama, pa ja ipak imam više razloga da je tako nazivam, a da ne pogrešim.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: gtk, problemi sa latiničnim slovima16.08.2003. u 14:48 - pre 251 meseci
da li sylpheed podržava POP3 preko SSL-a? Drugo šta je ono MH, Maildir ili (koliko se meni čini) neki njegov format zapisa? Da li podržava normalan Maildir?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: gtk, problemi sa latiničnim slovima

[ Pregleda: 4082 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.