Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip

[es] :: Mreže i novosti :: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 219281 | Odgovora: 928 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NorthGate

Član broj: 83792
Poruke: 502
95.180.94.*



+6 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip06.03.2011. u 01:12 - pre 159 meseci
Citat:
zvezdasbg: Krenuce 1 aprila.

Siguran?
Milorad Djurković prenosi plivanje: "Sada Popov vodi za gotovo celu dužinu bazena i
Amerikanac će uspeti da osvoji zlato samo ako Popov počne da se davi...":-))))
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+76 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip10.03.2011. u 08:48 - pre 159 meseci
Ja se iskreno nadam da je to konačan datum. I to je već sramota koliko su odlagali.

Ako čekaju da udome telekom, onda od toga nema ništa još godinu dana, kako je krenulo sa prodajom.

Ali mislim da više nemaju izgovora, jer sada svi znaju da je sve spremno, da su do sada morali da nabave opremu i instaliraju, da se samo čeka zeleno svetlo.
 
Odgovor na temu

zvezdasbg
Neproizvodni radnik
Beograd

Član broj: 240663
Poruke: 705



+81 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip10.03.2011. u 10:47 - pre 159 meseci
Ima raznih birokratskih gluposti koji koche, ali trebalo bi da se "nategne" sve i ipak startuje 1. aprila. Doduse malo je problem i rekonstrukcija vlade koja je prilicno usporila realizaciju mnogih odluka.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip10.03.2011. u 10:54 - pre 159 meseci
Startovace 1. aprila.

I onda ce vam 2. aprila reci da je bila sala. ;)
 
Odgovor na temu

zvezdasbg
Neproizvodni radnik
Beograd

Član broj: 240663
Poruke: 705



+81 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip10.03.2011. u 14:19 - pre 159 meseci
Cuti jezik pregrizo' :P
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+159 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip10.03.2011. u 20:59 - pre 159 meseci
O Slobice M, de si da sumiramo šta ste ti i Matićka postigli na ovu temu i svih ostalih priča za mongoloide ?
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
85.222.216.*



+82 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip10.03.2011. u 22:36 - pre 159 meseci
Tu sam. 'Ajde da sumiramo. Šta ti misliš?

Pozdrav,
Sloba

 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+76 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 09:13 - pre 159 meseci
Nemoj da sumiraš, nego reci samo: Kreće sigurno.

Rečeno je 1. marta, pa je opet op ko zna koji put to pregaženo . . . .
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+159 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 09:22 - pre 159 meseci
Super,
Mislim da se sve ovo suviše razvlači.
Smatram da bi trebalo malo više da utičeš na ministarku da se ovo ispegla do novembra.
Posle će obet biti stara priča (nova vlada, ajmo sada ispočetka).
Čini mi se da si se nekako upasivio ili kao da su ti vezane ruke.
Pre nego što si postao savetnik, bio si mnogo aktivniji i bilo je u opticaju mnogo više stvari da se ispegla nego što je urađeno.
Ne mogu da odgonetnem zašto sve ide tako kilavo ?
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
85.222.216.*



+82 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 13:22 - pre 159 meseci
Pitanje uvođenja prenosivosti broja nije bilo čak ni u najavi kada sam došao u MTID. RATEL je tada kao problem navodio nedostatak precizne odredbe o prenosivosti broja u Zakonu o telekomunikacijama. U tome je, istini za volju, bilo istine - zakonski osnov jeste bio "neprecizan i podložan tumačenjima", ali je uz malo dobre volje moglo da se radi. Prenosivost je prvi put realno inicirana od strane MTID početkom 2009. Tokom te godine RATEL je napravio i usvojio pravilnik u prenosivosti za mobilne brojeve i plan realizacije, kojim je bilo predviđeno da tokom 2010. obave sve pripreme za puštanje sistema u rad - planiranje sredstava u budžetu, raspisivanje javne nabavke centralne baze prenetih brojeva, instaliranje opreme i softvera, testiranje sistema sa operatorima i puštanje u rad najkasnije do 1.1.2011.

U međuvremenu, na predlog MTID je 2009. izrađen, a sredinom 2010. usvojen novi Zakon o elektronskim komunikacijama. ZEK-om je, između ostalog (http://kablovskiforum.7.forumer.com/viewtopic.php?p=58587), precizno zakonski uređeno univerzalno pravo na prenos broja (u svim vrstama mreža), predviđen je one-stop-shop sistem (bez 'šetanja' korisnika između operatora) i utvrđene kazne za nepoštovanje tih odredbi zakona.

Tender za nabavku centralne baze prenetih brojeva RATEL je prvi put raspisao tek u avgustu 2010, ali je on oboren na zahtev jednog ponuđača u oktobru. Tada je traženo od MTID da se primena prenosivosti odloži, ali to nije prihvaćeno, pa je zbog hitnosti (kraj godine se približavao) RATEL raspisao novi tender po skraćenoj proceduri i on je završen krajem novembra. I na taj tender se jedan ponuđač žalio, ali to nije odložilo realizaciju ugovora, pa je centralna baza isporučena RATEL-u u januaru, instalirana i puštena u rad u februaru, a operatori su još početkom godine obavešteni o dinamici puštanja u rad tog sistema.

Prema mojim informacijama, VIP i Telenor su odavno spremni za prenosivost, a Telekom sve vreme oteže sa prilagođavanjem svojih sistema (što je započeo praktično tek pre otprilike dva meseca). Zašto se Telekom tako ponaša, iako je svima odavno jasno šta treba da se uradi (ako ne od 2009, onda sigurno od sredine 2010), ne bih znao reći.

Ja mislim da je MTID, u okviru svojih ovlašćenja, učinilo sve da se prenosivost napokon stavi na dnevni red, zakonski reguliše i sprovede. Da je sve zavisilo od MTID, sasvim sam siguran da bi sve bilo gotovo dosta ranije. Slažem se da u svemu ovome nema ničega čime možemo da se ponosimo - među poslednjima uvodimo prenosivost, sve ide dosta sporo i uz, po mom mišljenju, sasvim nepotrebno usporavanje od strane Telekoma. Iskreno ne znam da li sam sa mesta savetnika ministra mogao više da učinim po pitanju prenosivosti... Kako god, MTID više ne postoji i u ovom trenutku ne znam kako će se stvari na dalje odvijati. Prenosivost danas jeste "odmah tu iza ugla", ali u ovoj zemlji je pravljenje veresije od gotovog ipak nacionalni sport ;) Ako budem imao neku mogućnost uticaja na dalje, svakako ću je iskoristiti za to da se od gotovog ne napravi veresija i da što brže počne da funkcioniše i prenosivost fiksnih brojeva (jer sada već imamo više od jednog fiksnog operatora, a kada se tržište fiksne u skladu sa ZEK konačno 'porodi' za devet meseci :) imaćemo ih mnogo više).

Pozdrav,
Sloba

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 13:39 - pre 159 meseci
Citat:
Da je sve zavisilo od MTID, sasvim sam siguran da bi sve bilo gotovo dosta ranije.


Ko je i kako sročio tender koji je bilo moguće oboriti ?! Ja sam u životu uradio i sproveo gomilu tendera. (Priznajem, nije bilo javno preduzeće, ali tenderi su bili ozbiljni). Stvari nisu trivijalne, ali nije to ni "rocket science". Zna se kako se to radi. Možda je čak i lakše u javnim preduzećima, jer se zna zakonska forma.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 13:41 - pre 159 meseci
Pa neće valjda da dopuste da vrednost Telekoma padne pre nego ga prodaju, time što će na desetine hiljada (možda stotine hiljada) korisnika da "pobegnu" sa mt:s mreže?

Mislim da je ovo glavni razlog razvlačenja i otezanja... Da smo država kakva treba da budemo, telekom bi plaćao debele "penale" za svoju "bahatost".

Pozdrav imenjače,
Sloba
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
85.222.216.*



+82 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 14:16 - pre 159 meseci
@Java Beograd
Tender je raspisao RATEL i oni su sastavljali dokumentaciju. No, kako god da sastaviš dokumentaciju, postoji način da se nešto ospori od strane ponuđača. U ovom slučaju, mnogo je bitnije da se žalbom proces odugovlači, a Zakon o javnim nabavkama pruža sasvim dovoljno prostora za tako nešto...

@Slobodan Milivojevic
Mogućnost kažnjavanja u sudskom postupku uvek postoji. Po ZEK je kazna koju sud može da izrekne za nepoštovanje člana 79. (prenosivost broja) od 500.000 do 2.000.000 din za pravno lice, a za odgovorno lice od 50.000 do 150.000 din. Za ponovljeno kršenje kazne mogu da budu i drastičnije. Kapiram da to ne predstavlja problem za Telekom, jer em što bi otezali na sudu, em što im ne bi bio problem da na kraju eventualno plate kaznu. Ipak, nikome nije drago kada se povlači po sudovima, a to utiče i na ugled kompanije... posebno kada je razlog povlačenja po sudovima stvar koja je u suštinskom interesu korisnika, čije zadovoljstvo bi trebalo da je od najvećeg značaja za bilo koju kompaniju.

Pozdrav,
Sloba

 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 15:07 - pre 159 meseci
Pa o tome se i radi, niko iz vrha drzave nije spreman da primeni zakonska sredstva i omoguci da usluga krene, uz boljitak za sve korisnike. Ali Srbija je ovo ipak. :(
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.sbb.rs.



+76 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 20:13 - pre 159 meseci
Citat:
Zašto se Telekom tako ponaša, iako je svima odavno jasno šta treba da se uradi (ako ne od 2009, onda sigurno od sredine 2010), ne bih znao reći.


Možeš ovde slobodno da pišeš, ne moraš da se praviš da ne znaš ...

Zato što su u raspadu, zato što im je ponuda telefona nikakva, zato što su navikli na državnu sisu, zato što im firme, kao veliki potrošači i klijenti, prelazi na konkurentske operatere, (nekoliko firmi sa kojima saradjujem, a imaju ono veleprodaje, i pitaj Boga koliko komercijalista i vozača, su mi javili u poslednjih 6 meseci da nemaju više 064 8 xx xx xx već su na 069 pa sti broj (gde je bilo moguće) ili na 060 ... ) zato što ljudi koje poznajem već polako saznaju da TO NEŠTO postoji, gde možeš da predješ kod drugog, a da ti ostane isti broj .....
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 21:07 - pre 159 meseci
Zovem juce zubara na mobilni (06425xxxxx), kad cujem besplatno obavestenje od strane Telenora da je korisnik promenio broj, i da je sada 069 pa isti broj... Dobio i SMS notifikaciju sa novim brojem.

U prvom trenutku me zbunilo, ali sam se prijatno iznenadio, jer nisam znao da Telenor ima takvu uslugu u svojoj ponudi.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

zzviktor
Viktor Zivojinovic
Pravni asistent
serbia

Član broj: 150354
Poruke: 1246
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.osmehmolim.org.rs


+10 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip11.03.2011. u 23:06 - pre 159 meseci
Ovde se otvorilo pitanje koliko je kompanija preslo sa Telekoma, koliko ce
ih tek preci i koliko ih je spreceno da predje, jer one placaju racun
telekomu, a onda njima Telekom to vraca kroz razna sponzorstva i slicne
projekte!

Ovdde se takodje postavlja pitanje lojalne konkurencije s obzirom da su
drzavna uprava i javna preduzeca, osim gradske uprave grada Beograda
uslovljene da koriste telekom kao sluzbenu mrezu. Takodje su i neke
politicke stranke se uprkos svemu odlucile da svoje poverenje i novac koji i
nije mozda bas samo njihov vec svih nas pokloniti Telekomu.

Hajde da upoznamo siru javnost kao sto smo i do sada radili koliko je
velikih i uticajnih pravnih lica, i koliko malih i ne uticajnih pravnih lica
vise ne koristi mt:s.
zzviktor
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+76 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip12.03.2011. u 09:43 - pre 159 meseci
Evo, npr AKS kurirska služba . . do pre par meseci su imali 064, sada 069 ....

Mislim da je City Express prešao na 060 ...

Firma iz Novog sada od kojih uzimam robu, nije velika, 20ak brojeva, ali prešli na Telenor.

Dolazili i kod mene , imaju kao menadžere na terenu, Dolazili iz MTSa i iz Telenora.

Pitaju koliko realno imam potrba , za koliko brojeva, koliko trenutno plaćam .... pa onda prelazre na ono, nudimo jeftiniji u biznis krugu, možemo da povežemo i porodične, ako više mesečnih pretplata, onda može i besplatno izmedju tih "u krugu" ...

Čini mi se da ovi iz MTSa imaju jebadu, jer imaju samo propisano šta mogu da ponude, dok ovi iz Telenora izgleda imaju šira "ovlašćenja", da ponude nešto i što ne postoji u zvaničnoj ponudi. Jer kroz softver sve može da se odradi.
 
Odgovor na temu

enthusy
Novi Sad

Član broj: 148999
Poruke: 527
212.200.65.*



+15 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip13.03.2011. u 00:24 - pre 159 meseci
Ne mogu da verujem kakvo stanje i raspoloženje vlada po pitanju prelaska sa mt:s-a na Telenor, naročito kada su u pitanju firme. Primera radi, i ja znam jednu novosadsku firmu koja je svojih oko 50 službenih brojeva već prebacila u tom smeru. Mislim da firmama najviše znači već pomenuta fleksibilnost koju im omogućavaju Telenor menadžeri. Takođe, "podmazivanje" lica koja su po firmama odgovorna za izbor telekomunikacionih varijanti im nije strano. Pod "podmazivanje" mislim na to da Telenorovci takvim licima bez problema poklanjaju najskuplje telefone, brojeve iz zlatne serije itd. Naravno, smatram da tako i treba da rade.
Verujem da ovo jeste jedan od razloga zašto se odugovlači sa uvođenjem MNP-a koji će po svemu sudeći smanjiti broj mt:s korisnika.
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.sbb.rs.



+76 Profil

icon Re: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip13.03.2011. u 08:43 - pre 159 meseci
Pa koji god telefon da mu poklone, nisu omanuli, ako dobiju 20-30-50 pretplata na 2 godine ..... + potrošen saobraćaj .... milina da gledaš .....
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: Mobile Number Portability (MPN) u Srbiji? mt:s - Telenor - Vip

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 219281 | Odgovora: 928 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.