Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna

[es] :: Elektronika :: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18869 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna12.07.2007. u 04:53 - pre 204 meseci
Pozdrav,

Odlučio sam da napravim rezervno napajanje za PC, jer vrlo često dolazi do nestanka struje, ponekad i pet-šest puta dnevno.Što postaje vrlo iritantno.I postajem zabrinut da se ne ošteti komp.
A pošto imam već gotov trafo od 500VA, i sav materijal za gradnju pretvarača, nadam se da bih prošao jevtinije ovako i možda bi dobio
UPS veće snage.
Pitanje je da li mogu da iskoristim standarne šeme pretvarača koje daju četvrtasti oblik napona? Što se tiče stabilnosti frekvencije,neće biti problema,jer koristim kvarcni oscilator.
Za prebacivanje sa mreže na pretvarač bi koristio rele sa dva para kontakata, probao sam prebacivanje napajanja sa jednog para kontakata na drugi, stim što su oba bila spojena na mrežu, i komp i ne oseti , tako da mislim da vreme prespajanja nije toliko kritično.
Samo me brine talasni oblik napona i eventualna neatabilnost napona običnog pretvarača.

Hvala na odgovorima i savetima
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna12.07.2007. u 06:21 - pre 204 meseci
Sve zavisi od toga, koliko tvoj PC vrijedi. Računarska napajanja nisu toliko osjetljiva na nestabilan napon (bar ona kvalitetna), ali su zato prilično osjetljiva na varijacije frekvencije i talasni oblik (koji bi trebalo da bude što bliži sinusnom).
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
91.150.109.*



+11 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna12.07.2007. u 09:23 - pre 204 meseci
Citat:
Ned123: Računarska napajanja nisu toliko osjetljiva na nestabilan napon (bar ona kvalitetna), ali su zato prilično osjetljiva na varijacije frekvencije i talasni oblik (koji bi trebalo da bude što bliži sinusnom).


Zbog cega su osetljiva na varijaciju frekvencije i talasni oblik kada se na ulazu u sklop napajanja prvo nalazi ispravljac i veeliki elektrolitki kondenzatori, sto odmah ponistava svaku talasnu prirodu?
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna13.07.2007. u 10:20 - pre 204 meseci
Izgleda da ne smeta četvrtasti oblik napona, bar nisam mogao da primetim nikakve smetnje u radu. Ali sada imam teški problem da napravim automatiku koja će prebacivati napajanje pri nestanku struje. U svim simulacijama kada pretvarač već radi punom snagom,prebacivanje prolazi lako. Ali kada treba istovremeno uključiti i pretvarač nastaju problemi.A da ostavim pretvarač stalno uključenog je malo problematično,zbog struje koju vuče u praznom hodu a i čuje se zujanje trafoa.

Zato bi zamolio za neku jednostavnu šemu UPS-a,ako je neko ima ili zna gde se može naći, bio bih zahvalan za to.

pozdrav
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna13.07.2007. u 19:40 - pre 204 meseci
Ja reših sam ovu automatiku, radi perfektno a vrlo je jednostavno. Ako imate trafo,tranzistore i još nešto malo sitnog materijala i naravno akumulator (polovnjak) možete vrlo lako i jeftino napraviti svoj UPS. ;)

Ako ima zainteresovanih nacrtaču šemu.
 
Odgovor na temu

johnny_hush
Belgrade, Serbia

Član broj: 112918
Poruke: 528
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: johnnyhush.com


+1 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna14.07.2007. u 00:02 - pre 204 meseci
Postavi semu, zasto da ne, bilo bi dobro videti.

poz!
http://johnnyhush.com - Electronics
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna14.07.2007. u 15:11 - pre 204 meseci
Evo šeme.
~~Bilo je gršaka,pa sam je ponovo postavio.

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 14.07.2007. u 17:32 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna15.07.2007. u 17:57 - pre 204 meseci
Kako izgleda?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

miksat
miksat bozidar
pancevo

Član broj: 117593
Poruke: 185
213.240.48.*



+7 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna16.07.2007. u 08:52 - pre 204 meseci
nesto mi nije jasno:jesi li ti ovo zaista sastavio?

posto je shemica meni prilicno zanimljiva,simpa resen oscilator i pobudno kolo,ali bih stavio nesto drugo umesto 2n3055.Po semi, nije problem sa ukljucivanjem releja,ukljucice se po dolasku mreznog napona ,vec sa tranzistorom Q7! koji ukjucuje pobudu izlaznih tranzistora.

Dakle situacija je sledeca: relej odradi ali pretvarac ne radi!
-zameni taj Q7 sa odgovarajucim PNP,obrni polarizaciju i vidi podesavanje R25 I R26.Trebalo bi podesiti te napone,tako da pri padu mreznog napona ispod napona drzanja releja utrci ups.

A problem sa prebacivanjem mreza/ups je u faznom stavu napona,idealno bi bilo da su sinhronizovani, i svakako snazi ups da prihvati opterecenje

A mozes da probas i ovako:


[Ovu poruku je menjao miksat dana 16.07.2007. u 10:19 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna17.07.2007. u 05:20 - pre 204 meseci
Sastavio sam i radi kao san,veruj mi. Što se tiče Q7 i Q3 ,tu je prvo bio jedan pnp Darlington tranzistor,ali sam ga greškom izgoreo - spojio bazu na masu. Teoretski ovako ne bi trebalo da radi,možda je probio Q3 proveriću to.

Tvoja varijanta šeme ima nedostatak da će se PC isključiti pre nego što pretvarač proradi,isprobao sam tu najjdenostavniju varijantu prvo. Dakle mora oscilator da radi stalno. Evo odaću ti informaciju da ovako u stand-by režimu postoji mali napon na kolektorima pobudnih tranzistora,što daje malo pobude i na izlazu ima struje umanjene snage ali dovoljno da može da se potera rele ili dopunjava akumulator. To može da se iskoristi za malo drugačiju koncepciju uređaja,ali pošto mi ovako odlično radi, zaista vrlo brzo reaguje, neću ništa menjati do daljeg.

Evo konačne šeme.

poz.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

miksat
miksat bozidar
pancevo

Član broj: 117593
Poruke: 185
213.240.48.*



+7 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna17.07.2007. u 13:30 - pre 204 meseci
po prvoj shemi koju si dao,to-ne radi!
invertujuci ulaz ti je vezan na napon baterije,tako da pri nestanku mreze njegov izlaz je na masi i q7 je zakocen i blokira rad pretvaraca!,koji opet,radi dok ima mreze!?,a i nije mi jasno sta podesavas s onim trimerima? mozda podnapon mreze?
nesto ti je zasigurno izgorelo,tako da dobijas pobudu na BD139...i pretvarac ti stalno radi
po mojoj shemi oscilator jeste stalno ukljucen!,a pomocu treceg kontakta standardnog releja za 220v ukljucuje i izlazni stepen,tako da nema brujanja i grejanja tranzistora,trafoa,zbog struje magnecenja koja uopste nije zanemarljiva,trafo od 150-200w vuce oko 0.5-0.8A,torusni i vise...a to sto pod opterecenjem 2n-ci ne drcaju,jbg,stavi nesto bolje i jace,sa 2 komada tesko da ces napajati i 50-tak wati
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna17.07.2007. u 13:42 - pre 204 meseci
Sorry, no meni nikako nije jasno zasto ovdje ljudi ovoliko obozavaju 2N3055. Ova zadnja shema ce biti dobra i ako uspije pokrenut neki srednji CRT monitor,, a vec za neki manje gladan PC treba 300-tinjak W po 'danasnjim standardima.

Covjek je izmislio mosfete bas za ovakve situacije da rijesi problem drajvanja baze i masivnih gubitaka pri velikim strujama.

Za UPS s limenim transformatorom samo stavite ovo kao pretvarac:

http://www.mikroelektronika.co.yu/sr/magazine/p1broj/1broj12.htm

Po potrebi stavljajte jace mosfete ili u paralelu, vise mosfeta > manja disipacija.

Za ovu gornju ideju o 500W, ja bi stavio najmanje 4 IRFZ44 po grani (20/4 ~ 5 miliohma) sto je pri 40A oko 8W gubitaka. 8 komada IRFZ 44 kostaju nekih 5-6 eura tako da stvarno mislim da se isplati.

Kod SG 3525 je ljepo sto se moze namjestiti na 50% djelatni ciklus i tako stvarno drzati efektivnu vrijednost 230V a vrsnu 325V. TL494 i sl. kontroleri isto rade OK.









 
Odgovor na temu

miksat
miksat bozidar
pancevo

Član broj: 117593
Poruke: 185
213.240.48.*



+7 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna18.07.2007. u 08:47 - pre 204 meseci
recimo...
sg3525 je lepo resenje,interni oscilator,stepen za pobudu,kontrola izlaza,i najbitnije za samogradnju-sve sa par elemenata! i ako bi stavio te irf...! mada ni ti buz11 nisu losi.
samo jedna zamerka na tekst sa linka,trafo je 220/10V! posto je amplituda mreze 220*1.41,pa se sa sg3525 podesava frekvencija oscilovanja P2,i menja se odnos signal/pauza u toku poluperiode!-P1 za potrebnu efektivnu snagu...to je princip rada pwm kontrolera
imam negde ,morao bih da potrazim, da se povratnom vezom dovede signal sa izlaza pa da radi automatski zavisno od opterecenja
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna18.07.2007. u 13:30 - pre 204 meseci
Da, transformator na linku je malo smrdan.. stavili su 12V primar pa onda neki 300V sekundar.

Transformator mora biti najobicniji 2x9 ili 2x10/230V, drajvan na 50% duty ciklusa nece otic u zasicenje a pri 12..14V s akumulatora ce davat napon u granicama za SMPS. Za ATX napajanje nije potrebna nikakva posebna regulacija jer

Citat:
imam negde ,morao bih da potrazim, da se povratnom vezom dovede signal sa izlaza pa da radi automatski zavisno od opterecenja


Evo uploadao sam.

Takva regulacija radi 'OK' za trosilo, koristi se stray induktivitet transformatora pa to nekako i radi.

Samo je problem, kako napon akumulatora pada SG povecava djelatni ciklus (i na kraju do 100%) ali vrsni napon svejedno pada jer je ogranicen transformatorom i tu nema pomoci.

Jedini nacin na koji se moze postici prava regulacija je SMPS inverter, preko transformatora se napon podigne na nesto vise od 340V i PWM regulira na buck induktivitetu na stalnu vrijednost.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna22.07.2007. u 03:10 - pre 204 meseci
Citat:
zbog struje magnecenja koja uopste nije zanemarljiva,trafo od 150-200w vuce oko 0.5-0.8A,torusni i vise...a to sto pod opterecenjem 2n-ci ne drcaju,jbg,stavi nesto bolje i jace,sa 2 komada tesko da ces napajati i 50-tak wati


Struja je oko 150mA u standby režimu,ako se kratkospoje otpori R8 i R9 padne za još 50mA. Sa dva 2n3055 bez muke radi PC napajanje 400W, monitor nemam potrebe da teram,već samo PC da sačuva neke fajlove u slučaju nestanka struje. Ako bi stavio 2N6274 četiri kom. u izlazu, radio bi i monitor.
Potrebno je da se održava napon akumulatora u određenim granicama, pa je preporučljivo dodati i Automatski pujač koji će to raditi.Predlažem ovu jednostavnu šemu u prilogu.

A dopada mi se ova šema sa SG 3525, isprobaću to sigurno.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

miksat
miksat bozidar
pancevo

Član broj: 117593
Poruke: 185
213.240.48.*



+7 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna23.07.2007. u 07:53 - pre 204 meseci
nije me bilo par dana,ali evo...
regulirani_prevarac12_230-to je to!
a u svakom slucaju-napon ce biti stabilan do maksimalne projektovane snage...

konkretno pc i nije toliko zahtevan,njegova potrosnja pri nekom kuckanju na tastaturi je oko 70-80W,frekvencija nije bitna,bolja napajanja rade od 90-240v!ali ako pokrenes neku zahtevniju aplikaciju,ili kopiras recimo sa optike na hard,rezes,situacija se prilicno menja...ali iskreno sumnjam da je ukupna maksimalna potrosnja veca od 200w,a tesko da ces sve pokrenuti istovremeno!

sto opet postavlja novi problem:autonomija ups-a... olovni akomulatori su startni,dakle konstruisani za kratkotrajna! velika strujna naprezanja-anasovanje,i njih u stacionarnom radu (konstantna struja),ne bi trebalo opterecivati strujom vecom od 10-osatne,u protivnom dolazi do grejanja i ostecenja celija.Recimo,Akm od 45 Ah ne bi trebalo opteretiti preko 5 A,sto je svega 60-tak W,ne racunajuci gubitke...Postoje Pb stacionarne baterije,ali su skupe i ne znam da li ih uopste ima u maloprodaji.S tim sto se pri punjenju ovih baterija oslobadjaju stetni gasovi,pa nisu bas zgodne za drzanje u sobi... Gel su baterije izmisljene za ove stvari-nema gasova,nema odrzavanja,podnose rezim rada stalne struje i maksimalno praznjenje.Takodje-skupe...

Koju ces god varijantu:punjenje-do 2.4 volta po celiji,tj 14.4 V,sa limitom struje na 10-satnu;kada struja punjenja padne ispod 10%,sledi rezim odrzavanja-2.23 V=13.4V,za 12 V-ne akomulatore.To ti je rezim rada po UI karakteristici,propisan od strane proizvodjaca baterija!

[Ovu poruku je menjao miksat dana 23.07.2007. u 09:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna29.07.2007. u 16:58 - pre 203 meseci
Evo me opet posle duze vremena.
Bio sam uporan sa svojom 2N3055 gradnjom i posle testiranja u radu, sema je doterana i sada konacno radi odlicno.Jos bi mozda trebalo da se stabilizuje napon napajanja operacionog pojacivaca,ali kod mene radi automatski punjac akumulatora koji drzi napon u prihvatljivim granicama.
Upotrebljeni su tranzistori polovni dva EI-Nis i dva neka Strana,i oni odlicno rade, ali zato jevtini primerci od 35din.komad iz RadioKluba - ne mogu da se koriste u ovoj semi - jednostavno ne daju dovoljno snage na izlazu.
Nije misterija sto je radilo sa dva 2N. Otvorio sam jedno napajanje od 350W i vidim da njemu u pretvaracu rade dva 2SC4106,visokonaponsi tranzistori otprilike iste snage kao i 2n3055. Ja sam ipak stavio cetiri komada u izlazu i mozda cu probati da priklucim i monitor ovih dana.
Nabavio sam SG 3524 i 3525 i fetove IRFZ44N, pa cu probati semu sa regulacijom izlaza.
Pitam se dali bi mogao da upotrebim feritna jezgra od Televizijskih VN-trafoa, koliko bi trebalo da se stavi navoja po voltu na 60Hz.
Mogu se spojiti dva-tri jezgra da se dobije veca povrsina.Posto su gubici u jezgru mnogo manji mozda bi mogao da pokusam sa dv-tri navoja po voltu. Mrzi me da proracunavam a i kako da odredim karakteristike tog ferita.

poz.
Evo seme UPS-a 200W :
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna30.07.2007. u 14:17 - pre 203 meseci
Citat:
Sa dva 2n3055 bez muke radi PC napajanje 400W


Ja sad stvarno ne znam, kako bi se moglo objasniti ljudima. Kako bi to napajanje radilo pod 400W opterecenja? :)

Ljudi zapinju u kamenom dobu i ocito im je mrsko pogledati datasheet i uvidjeti da se radi o 15A tranzistoru kroz koji bi u ovom slucaju potjerali 33 ampera i nadali se kako ce sve lijepo raditi.

U datasheetu je i ljepo naznacen napon zasicenja pri strujama 4 i 10A. Pri 10A to je 3V; tako da i kad bismo stavili 4 komada u paralelu (ukupno 8) gubici bi pri 480W opterecenja bili 120W, ne racunajuci drajving baze i sve ostalo.

Racunajuci da lucky nece staviti ni priblizno dovoljno veliko hladilo za toliku snagu tranzistori nece dugo prezivjeti.

Mozemo staviti i 10 u paralelu ali to postaje smjesno. Trazili bi kojih 10-20 ampera za pobudu baze :)

Cijena IRFZ44 je (barem ovdje) prakticki ista kao 2N3055, a s 10 komada u paraleli gubici pri 500W opterecenja bili 3,5W - prakticki nikakva potreba za hladilom.

Citat:
Nabavio sam SG 3524 i 3525 i fetove IRFZ44N, pa cu probati semu sa regulacijom izlaza.
Pitam se dali bi mogao da upotrebim feritna jezgra od Televizijskih VN-trafoa, koliko bi trebalo da se stavi navoja po voltu na 60Hz.
Mogu se spojiti dva-tri jezgra da se dobije veca povrsina.Posto su gubici u jezgru mnogo manji mozda bi mogao da pokusam sa dv-tri navoja po voltu. Mrzi me da proracunavam a i kako da odredim karakteristike tog ferita.


Gdje prije sad dodje do ferita? I to na 60Hz?



[Ovu poruku je menjao Firkragg dana 31.07.2007. u 13:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
212.200.100.*



+638 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna31.07.2007. u 02:13 - pre 203 meseci
nema coveka da se javi...izgleda da je skonto da se ferit slabo koristi na 60Hz :)
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna31.07.2007. u 04:47 - pre 203 meseci
Firkragg , ok u pravu si apsolutno po pitanju ovih tranzistora.U pitanju je konkretno kod mene da napajanje od 400w prakticno opterecuje mrezu sa kojih stotinjak vati, sigurno da ne bi ovi tranzistori preziveli tako velike struje.

Izvinite zbog ovog "ispada" sa feritnim trafoom, zapravo sam imao ideju da napravim pretvarac na 100 - 150Khz sa ispravljacem te napajam direkto elektrolite u mreznom delu napajanja, tako bi izbegao glomazne trafoe, ali treba prepravljati napajanje te je neprakticno pomalo.

Vidim na kraju clanka o reguliranom pretvaracu koji si prilozio da autor najavljuje i jedan UPS za racunare, da li ce biti nesto po tom pitanju?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Samogradnja UPS-a , pomoć potrebna

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18869 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.