Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)

[es] :: Fizika :: Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)

[ Pregleda: 6310 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RiciSambora
Banja Luka

Član broj: 150572
Poruke: 388



+5 Profil

icon Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)04.07.2007. u 14:24 - pre 204 meseci
Radi se o 160. zadaku iz Zbirke zadataka iz fizike - visi kurs D, autori Dimic, Mitrinovic

Molio bih nekoga da mi pojasni samo rjesenje ovog zadatka jer mi nije jasno kako su postavljene jednacine.

Dva jednaka camca, cije su mase m=180 kg, krecu se paralelnim pravcima, jedan drugom u susret jednakim brzinama V0-3m/s u odnosu na obalu jezera. U trenutku mimoilazenja, sa jednog camca se prebaci paket, mase m1=20kg, na drugi camac, a zatim se isti paket prebaci sa drugog camca na prvi. Pri sledecem susretu jednaki paketi se razmenjuju istovremeno. Ako se zanemari trenje izmedju camaca i vode , pri kojem ce susretu brzine camaca posle prebacivanja paketa da budu vece?

Resenje je

Primenom zakona odrzanja impulsa na sistem camac paket za prvi susret camaca je:

(m+m1)*V0 - m1*V0 = (m+2*m1)*V1 - za prvi camac
-m*V0 + m1V1 = (m+m1)*V2 - za drugi camac

odakle su brzine camaca posle razmene paketa V1=-V2=2.45m/s

U slucaju kada se paketi razmenjuju istovremeno, tj. za drugi susret camaca je

m*V0 - m1V1 = (m+m1)*V1
-m*V0 - m1*V0 = (m+m1)*V2

Jednostavno, ako neko moze da mi malo pojasni ove clanove. Puno ljudi, koji u spolozili fiziku, sam pitao ali ni oni ne razumiju ovaj nacin, a kad postave jednacinu na svoj nacin dobiju druga rjesenja (sto se i meni desavalo).

BTW. Nisam nigdje nasao upustvo za pisanje simbola, pa sam morao ovako malo nepregledno pisati, pa ako moze neko dati link i za to.

Hvala. Pozdrav
 
Odgovor na temu

IdeaR
BiH

Član broj: 11048
Poruke: 126
*.PPPoE-1638.sa.bih.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)04.07.2007. u 16:17 - pre 204 meseci
Mase čamaca su m i mase dodatnih tereta su m1. Početne brzine su jednake po iznosu i suprotne po smjeru.

Teret se prebacuje sa I. čamca na II. čamac.
prije prebacivanja tereta..........=.......... poslije prebacivanja tereta
II. čamac: (m+m1)*v0 - m1*v0 = (m+2m1)*v1
(II. čamac+teret)-(teret sa I Čamca)= (v1 je brzina II. čamca poslije prebacivanja tereta)


Napomena. Brzina I. čamca ostaje v0.

Sada se teret prebacuje sa II. čamca na I.čamac:

prije prebacivanja tereta..........=..........poslije prebacivanja tereta
I. čamac: -m*v0 +m1*v1 = (m+m1)*v2
(I. čamac) -(teret sa II Čamca)= (v2 je brzina I. čamca poslije prebacivanja tereta)

v2 se dobije negativno za uzeti pozitivni smjer koordinatnog sistema.

Napomena. Brzina I. čamca ostaje v1.

Ostalo pokušaj sam?




[Ovu poruku je menjao IdeaR dana 04.07.2007. u 19:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

RiciSambora
Banja Luka

Član broj: 150572
Poruke: 388



+5 Profil

icon Re: Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)05.07.2007. u 22:49 - pre 204 meseci
Hvala ti. Proucicu ovo.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Daddy Yankee

Član broj: 226804
Poruke: 4



Profil

icon Re: Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)28.10.2009. u 21:37 - pre 176 meseci
jel neko zna kako da nadjem na internetu zbirku i rjesenja dimic d kurs???
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Zadatak iz Dimica - trazim objasnjenje rjesenja (dinamika translatornog kretanja - impuls sile)

[ Pregleda: 6310 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.