Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...

[es] :: Art of Programming :: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...
(HARDTOP topic, by random)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 90323 | Odgovora: 147 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...31.08.2010. u 23:55 - pre 165 meseci
Onda ti je verovatno bolje krenuti sa nekim razvojnim okruženjem za te „poslovne programe“ nego od „Hello World“ u nekom opštem programskom jeziku. U tim okruženjima obično postoji mogućnost da dizajniraš (relacioni) model podataka, urediš forme, napraviš razne izveštaje, povežeš sve to sa spoljnim programima, a postoji i mogućnost laganog programiranja gde delovi koda lepe pojedinačne mogućnosti okruženja.

Na primer Glom, OpenOffice.org Base, Microsoft Access, Filemaker, 4D, Kexi,...

Ljudi tvoje struke znaju da naprave sjajne stvari i u programu za tablice (Microsoft Excel, OpenOffice.org Calc, Gnumeric,...) upotrebom ugrađenih funkcija i alatki za analizu podataka i uz programirane makroe - male komadiće koda koji barataju podacima, rade proračun ili pozivaju druge programe. OpenOffice.org na primer podržava makroe pisane u dijalektu Basic jezika, Pythonu, JavaScriptu,... Tablica može da ima i kontrole, ili da se zapakuje kao dodatak.

Razmisli o tome da napredno ovladaš nekim od ovih pomenutih rešenja.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

problems2006

Član broj: 100640
Poruke: 21
*.bi2.dlp482.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...01.09.2010. u 08:11 - pre 165 meseci
Gorane,

Izuzetno cijenim svaki savjet i unaprijed se zahvaljujem.
Upravo to što si naveo, dio je segmenta stvari koje me zanimaju u svijetu kodiranja.

Pokušavam napraviti još jedan iskorak naprijed od svijeta uređenih tabela i baza, ka samostalnom softveru koji bi pozivao baze. I to je kombinacija koja me najviše zanima u svijetu računarstva. Dakle, SQL u kombinaciji s bilo kojim programskim jezikom (možda OOP neki) i na različitim platformama - web i desktop.

Međutim, dosadašnji poslovi uglavnom su vezali za web design i grafiku radi marketinga i networking&harware radi održavanja mreže. Nećete vjerovati, ali u kojoj god kompaniji sam radio, bio sam i network support timovima iz vana koji su održavali ERP. Želim zapravo reći da imam neku predstavu kako svijet programera izgleda, ali ne i pravo znanje.
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...01.09.2010. u 13:45 - pre 165 meseci
Mozda da pocnes sa Python-om. Relativno je lak za ucenje, a u kombinaciji sa Py[QT/GTK] se brzo da napraviti Desktop aplikacija. Zatim imas "mysql-python" za rad sa MySQL bazom, a vjerovatno ima i za ostale.

Sto se tice web programiranja, tu takodje Python moze pomoc, mada mislim da je efikasnije koristiti PHP.

Citat: "...Jednostavno napisano, puno puno puta sam pokusao zaroniti u svijet programiranje, ali meni neki temelji uvijek fale...."

Upravo tako, temelji ti hvale, a da bi savladao pocni da ucis nesto, radi primjere, citaj tutorijale, pa ces nauciti vremenom - ne ide to preko noci ;)

P.S. guglaj malo, nacices dosta korisnih stvari ;)
 
Odgovor na temu

Fratello

Član broj: 267386
Poruke: 7
*.static.telenet.be.



+1 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...02.09.2010. u 14:03 - pre 165 meseci
Mrzi me da citam sve, vidim da je u poslednjem postu pomenuto Web programiranje. Za totalnog pocetnika ovo je odlican sajt. A ako nekog interesuje kako da pocne u drugim podoblastima, mozda je nabolje uzeti za pocetak Pascal ili C, a nakon toga C++ ili Javu, itd.
 
Odgovor na temu

stevan_nk
Stevan Bogosavljevic
Niksic,Crna Gora

Član broj: 275514
Poruke: 212
*.crnagora.net.

Sajt: stevyhacker.wordpress.com


+4 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...24.02.2011. u 20:48 - pre 159 meseci
To sto kazes za web programiranje je ok ali prvi put cujem da neko pocetnicima preporucuje Pascal.

[Ovu poruku je menjao stevan_nk dana 26.02.2011. u 08:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marton

Član broj: 74391
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...21.06.2011. u 22:57 - pre 155 meseci
Ja sam na faxu ucio prvo pascal, pa c pa c++.

Sta preporucujete, usavrsavati se u jednom jeziku do maksimuma, ili uciti vise jezika?
Ja pretpostavljam da ako znas dobro koncept programiranja, da nije bitno koji jezik koristis?
Konkretno, gledao sam po oglasima poslove i sve vise tehnologija odlazi nebu pod oblake,
pa traze da znas ovo, ono, ono , ovo i tako u nedogled. Npr. C# i Java su slicni, a takodje ko zna c++
brzo moze da predje na jedan ili drugi, jedino sto treba proraditi su framework-ovi, koji malo malo pa izadje neki novi.
Dok ja diplomiram mozda naprave jos pet novih...a najgore od svega, u vecini slucajeva traze da imas iskustvo?!?!

Vidim da su sve trazeniji programeri za mobilne aplikacije, web(php, SQL, ...)...kako ispratiti trend,a da imas iskustvo?
Naravno raditi samostalno projekte, citati (kako naci dobru knjigu? a da ne bude ono sr4nje naucite za 21 dan, klikni tu klikni tamo)?
Pa moje glavno pitanje je kako usmeravati svoju profesionalnu karijeru?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...22.06.2011. u 19:22 - pre 155 meseci
Zaposli se u dobroj firmi gde možeš dosta da učiš i da napreduješ i gde rade kvalitetni seniori. Po mogućnosti gde se rade raznovrsne stvari i koriste raznovrsni alati.
 
Odgovor na temu

marton

Član broj: 74391
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...22.06.2011. u 20:18 - pre 155 meseci
Pa kako da se zaposlim, ko ima vremena da mene uci, a pre svega jos uvek sam student...pa ne bih mogao puno radno vreme da imam.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...22.06.2011. u 20:27 - pre 155 meseci
Pitao si

Citat:
marton: kako usmeravati svoju profesionalnu karijeru?


Pored činjenice da je u pitanju pleonazam, karijera koliko znam podrazumeva tvoje zaposlenje, tako da je odgovor bio upućen tome.

Za studente postoje internships, postoje open-source projekti, samostalni projekti itd.

Kad zagrizeš nešto od toga (lupam: hoćeš da napraviš veb aplikaciju za autobusku stanicu) onda pitaj dalje.
 
Odgovor na temu

nemanjadj
Nemanja Djeric
student
Beograd

Član broj: 290956
Poruke: 12
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 12:22 - pre 150 meseci
U poslednje vreme imam slobodnog vremena, pa sam resio da prekinem da gledam TV:) i da uradim nesto korisno tj naucim da programiram!

Radio sam u par jezika, na etf-u u prvoj sam imao pascal i C, i dao sam oba ispita lagano, mada to se radilo na papiru pa sad ne znam koliko se to moze zvati programiranje:)... Mene interesuje da "naucim" da programiram, znaci neki jezik za koji bi se moglo reci da je jedan od "osnovnih", pa da kada ga naucim dobro da nastavim dalje...
Razmisljam da uzmem objektno da ucim?
Voleo bi kada bi neko mogao da mi recimo preporuci jezik, i neku dobru knjigu uz koju bi ja ucio taj jezik.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 16:23 - pre 150 meseci
Ja mislim da stavovi tipa "jezik A je bolji izbor od jezika B" nemaju previše smisla. Treba reći čoveku šta ima na meniju, šta se sve radi, za šta su koja rešenja podesna, kakve su perspektive zapošljavanja itd, a on neka sam vidi u čemu se od toga prepoznaje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.cpe.vektor.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 18:10 - pre 150 meseci
Ako hoćeš da naučiš tako što ćeš učiti neki lakši jezik pa onda ići dalje na neki teži (java, C#, C++) onda ti za taj lakši mogu preporučiti Python. Ili ako ćeš da baš ideš na Javu kao sledeći možda da probaš Groovy (samo je on manje zastupljen i ne znam kako stoji sa literaturom).

Ako ćeš ići direktnom varijantom onda Java ako planiraš da ideš van zemlje i da se ne vezuješ za MS, inače idi na C#.

Samo objektno-orijentisano programiranje retko se uči u knjigama za programiranje, takve knjige se više bave jezikom za koji su pisane nego OO razmišljanje koje je nezvisno od jezika, samo se implementacija u konkretnom jeziku radi drugačije (ta implementacija se objašnjava u knjigama). Postoje baš knjige koje su više okrenute OO razmišljanju uz primere na nekom jeziku, možda bi ti neka takva najviše odgovarala.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

nemanjadj
Nemanja Djeric
student
Beograd

Član broj: 290956
Poruke: 12
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 18:48 - pre 150 meseci
Nije mi bitno sta je lakse/teze, snacicu se...
Postoji mogucnost da idem van zemlje al nece to biti jos skoro. Da li je bolja onda opcija da prvo proucim objektno sa primerima na nekom jeziku(kao sto si rekao), pa onda tek da krenem da ucim jezik?
I da li bi mogao neku knjigu da mi preporucis sa kojom da krenem?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 19:10 - pre 150 meseci
.NET je vezan za MS i u okviru njega se koriste C# (za desktop aplikacije i baze), VB.NET (isto kao C#, samo je manje zastupljen) i ASP.NET (za web aplikacije sa serverske strane).

Sve to isto možeš da radiš i u Javi. To je cross-platform rešenje i omogućava ti da jednom kompajliran program radi u binarnom obliku na svim operativnim sistemima. Takođe, pruža mogućnost web programiranja sa klijentske strane u vidu Java apleta, ali je to praktično napučteno u korist drugih tehnologija. Što se baza tiče, u javi možeš raditi i sa nosql bazama. Ne znam kako stoje stvari sa ostalim jezicima, ali u Javi sigurno može.

Što se web programiranja tiče, poznavanje HTML-a i CSS-a je obavezno. Serverski kod se može raditi u php-u, Javi, ASP.NET-u Ruby on rails-u i nekim drugim manje zastupljenim tehnologijama. Klijentski kod se radi u javascript-u (nema veze sa Javom) i još nekim tehnologijama.

C/C++ je za softver visokih performansi, gde npr. spadaju video igre. Ovo je manje zastupljeno od prethodnog, ali ima leba i kod nas i sa strane.

Sve ostalo je mnogo manje zastupljeno, a svakako ti preporučujem da se maneš Frankenštajna kao što su C++.NET i J#.

Python se lako uči, a i on ima perspektivu. U njemu se obično rade web serverske aplikacije (mada su prethodna rešenja za tu namenu zastupljenija), a takođe u njemu možeš programirati za LibreOffice, mada možeš i u Javi. U Python-u su od desktop aplikacija napravljeni Inkscape i Blender.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nemanjadj
Nemanja Djeric
student
Beograd

Član broj: 290956
Poruke: 12
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 19:46 - pre 150 meseci
Ok, jasno je meni da razliciti program ima razlicitu svrhu...
Samo ja mnogo malo znam o tim stvarima, tako da mi treba pomoc, tj da mi neko kaze odakle je najbolje da krenem? Neka preporuka za literaturu i ja cu se dalje sam snaci...
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.cpe.vektor.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 20:02 - pre 150 meseci
Za javu bih ti preporučio Head Frist Java, baš je za početnike, laka je, zabavna je i postavlja dobre temelje za dalji rad. Za dalje možda Thinking in Java (ima i prevod kod nas) i/ili Core Java (oba tom-a, ima i prevoda kod nas).

U zavisnosti od toga za koji vid programiranja se specijaliziraš možeš u ovim knjigama neke delove preskočiti. Npr. ako ćeš programirati za web onda ti SWING i AWT ne trebaju (biblioteke za programiranje desktop gui-a: prozori, dugmići i ostalo).

Za python imaš dosta besplatnih knjiga: A byte of python, tutorijal na pythonovom sajtu, How to think like a computer scientist in Python (ova knjiga postoji i u java verziji)...

Ako imaš kapacitet, želje, volje i htenja (sveto trojstvo u fudbalu :D) za učenje OO programiranja je bolje krenuti sa javom jer tu je puna implementacija OO. I Python je OO samo olakšana verzija.

Imaš u Head First seriji knjiga i knjigu o OO.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

nemanjadj
Nemanja Djeric
student
Beograd

Član broj: 290956
Poruke: 12
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 20:27 - pre 150 meseci
Ok, hvala puno na pomoci, potrazicu te knjige pa cu krenem sa javom, pa gde zavrsim:)....
 
Odgovor na temu

sir drinkalot
Tomo Idaho

Član broj: 293985
Poruke: 23
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 21:03 - pre 150 meseci
Citat:
nemanjadj: Ok, hvala puno na pomoci, potrazicu te knjige pa cu krenem sa javom, pa gde zavrsim:)....

Hehe, pa gdje završim... :)
Da ti iskren budem, tako sam i ja razmišljao/razmišljam.
Krenuo sam sa Androidom sa osnovnim znanjem Jave, no kako sam sve dalje i dalje išao, bila mi je sve teže i teža.
Možda zato što sam se zaletio bez nekih solidnijih osnova...
Prema TIOBE Indeksu, Java drži prvo mjesto među programskim jezicima, no na ovim našim prostorima se ne priča ("traži") puno o njoj i
čini mi se da su ipak Microsoftove tehnologije traženije.
Ako ćemo iskreno, mene je to na početku malo obeshrabrilo, jer gledajući iskreno, svi gledamo kako možemo naše znanje isplatiti.
Head On je fantastična knjiga, i ako si u mogućnosti, obavezno je nabavi.
Također, preporučio bih ti odličan websajt TNB sa stvarno dobrim video predavanjima o Javi, Androidu....
Isto tako, na Youtubeu možeš naći dobra predavanja sa Stanforda o Java.Naravno, sve je ovo na engleskom
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 22:50 - pre 150 meseci
Citat:
nemanjadj: Ok, jasno je meni da razliciti program ima razlicitu svrhu...
Samo ja mnogo malo znam o tim stvarima, tako da mi treba pomoc, tj da mi neko kaze odakle je najbolje da krenem? Neka preporuka za literaturu i ja cu se dalje sam snaci...

Ja ti ne bih uopste ni preporucio da kreces sa programiranjem. Bar ne u skorije vreme. Sudeci po ovom postu, ovo je kao da hoces da se bavis konstruisanjem vozila ali ne znas bas nesto o tim.. kako kazu.. kamionima, autobusima, avionima, automobilima..
Bez ljutnje, ali meni deluje da hoces da se bavis projektovanjem kuca a da nemas bas neku predstavu o tome sta su vrata, sta prozori a sta parket.
 
Odgovor na temu

nemanjadj
Nemanja Djeric
student
Beograd

Član broj: 290956
Poruke: 12
*.adsl-a-10.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...26.11.2011. u 23:44 - pre 150 meseci
@shadowed
Ime teme:Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...
Sta tebi nije jasno?! Nisam rodjen naucen a nisi ni ti...

Ajd ti meni reci sta ja to trebam da naucim pre??!!

@sir drinkalot
Bio sam na tnb sajtu i stvarno su im super turtorijali(makar nesto malo sto sam ja gledao), vidim treba dosta vremena ali sve je objasnjeno samo treba se posvetim malo tome:)...

 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Kako da naucim programski jezik koji da izaberem i kako da ucim...
(HARDTOP topic, by random)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 90323 | Odgovora: 147 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.