Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16398 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milan_kol
Beograd

Član broj: 6463
Poruke: 113
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)26.06.2007. u 18:09 - pre 204 meseci
Pozdrav svima!

Prvo, nisam znao gde bih postavio ovu temu, pa sam je stavio u Cekaonicu, molim da je prebacite gde bi zaista trebala da stoji (i ako nije problem, da me obavestite na mail...)

E sad, kao sto naslov teme kaze... Koliko ima izgleda da ce biti smanjen pdv za kompjutere sa 18% na 8%? I kad ce se sve to desiti? Vredi li cekati (posto planiram kupovinu racunara), ili to nece bas tako skoro biti?

Hvala svima na odgovorima,
pozdrav!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.46.198.*



+105 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 01:11 - pre 204 meseci
Citat:
Izmenama Zakona o PDV-u predviđeno je smanjenje PDV-a za kupovinu računara sa 18 na osam odsto. Vlada je prihvatila amandman predsednika Skupštine Srbije Olivera Dulića kojim se to smanjenje odnosi i na kupovinu komponenti od kojih se sastoje personalni računari.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 07:54 - pre 204 meseci
Kada je predviđeno da smanjenje poreza postane zakonski važeće?

Kupio bih monitor pa me ovo čekanje ubija, a i CRT je zeznut na ovim vrućinama :)
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

milan_kol
Beograd

Član broj: 6463
Poruke: 113
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 10:50 - pre 204 meseci
Citat:
Au197/79: Kada je predviđeno da smanjenje poreza postane zakonski važeće?

Kupio bih monitor pa me ovo čekanje ubija, a i CRT je zeznut na ovim vrućinama :)


i ja isto kazem, KADA CE :) to me zanima.. a znam da su rekli da hoce... samo to sto kazu, moze da se desi i kad pomremo.. ili oni pomru :)

Da li vredi pricekati par dana (tj. da li ce mozda od 1.7.2007. to stupiti na snagu), ili ce tek npr od sledece godine?
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.medianis.net.



+141 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 11:35 - pre 204 meseci
I ja sam cuo da ce to da vazi od 01.07.2007. godine. Koliko je ovo tacno ne znam, ali tako mi je potvrdio i drugar sto prodaje racunare.

Pozdrav.
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

milan_kol
Beograd

Član broj: 6463
Poruke: 113
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 11:41 - pre 204 meseci
Citat:
Urkelele: I ja sam cuo da ce to da vazi od 01.07.2007. godine. Koliko je ovo tacno ne znam, ali tako mi je potvrdio i drugar sto prodaje racunare.

Pozdrav.

I ja se nadam da je tako :) da ustedim nekih 60ak evra... taman za napajanje; )

pozdrav
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dip0.t-ipconnect.de.



+10253 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 12:34 - pre 204 meseci
<SARKAZAM>
Ha, ha, ha.
</SARKAZAM>

Pa taman toliko koliko će država da spusti porez, toliko će trgovci da podignu maržu. Pitajte pc-tel-a da li će da spusti cene. Pa nije lud valjda. Uostalom. ne zaboravite, nije to 18% - 8% na cenu računara, već je to POREZ NA DODATU VREDNOST, iliti drugim rečima porez na maržu, na zaradu trgovca. Dakle, on kupi za 100 €, prodaje za 150 € (minimalna marža srpskog trgovca) i onda od onih 50 dindži treba da plati 18% državi, tj 9. E sada će umesto tih 9 morati da plati 4. Dakle, može, ako 'oće da spusti cenu za oko 5 dindži.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Urkelele
Sistem Administrator

Član broj: 21350
Poruke: 516
*.medianis.net.



+141 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 12:53 - pre 204 meseci
E pa gos'ne iznad mene izgleda da si se malo zeznuo...

Naime, ako neko nabavi neki proizvod po ceni od 100€ (bez PDV-a), on mora da ga plati 118€. E sad, ako on hoce da se ugradi 50€, on mora na 100€ da doda 50, pa tek onda da udari 18% porez (ispada 177€). Vecina njih na kupovnu cenu (od 118€) dodaju svoju marzu pa o5 racunaju PDV sto je neispravno (ali njima bolje).
I idemo, cista racunica.
100+50=150€+PDV = 162. To je 15€ manje.

Diler uzima robu od dobavljaca po nekoj ceni sa PDV-om, a takodje i taj dobavljac uzima od nekog (ili uvozi) sa PDV-om. U stvari tu se vrsi neki povracaj ovo-ono a na kaju ispadne da krajnji kupac plati 18% na ceo iznos nekog proizvoda a prodavac samo na svoju zaradu.

E sad, secam se kada se na neke mlecne proizvode spustio PDV sa 18 na 8 u prodavnicama nisu spustane cene a u kasama su menjali poresku stopu za taj artikal tako da...

joooj, stvarno jeste sarkazam... hi hi hi...

Znaci, moci ce kako ONI budu hteli
qq meni, ja da sam normalan pored vas bih poludeo!
Tek sad znam koliko ne znam...
 
Odgovor na temu

Boki4u
Bogdan Djukic
Zemun

Član broj: 61571
Poruke: 696
*.ADSL.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 15:38 - pre 204 meseci
Slazem se sa korisnikom iznad.

Od tog smanjenja PDV-a na PC komponente i konfiguracije, mi obicni smrtnici mozemo da imamo korist samo ako kupujemo nesto preko interneta, iz inostranstva, pa cemo manje placati PDV pri carinjenju. Ovako cisto sumnjam da ce iko da spusti cene. Sto bi spustali, kad ce sa starim cenama imati vecu zaradu!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)27.06.2007. u 18:13 - pre 204 meseci
Citat:
Boki4u: Sto bi spustali, kad ce sa starim cenama imati vecu zaradu!

A mozda da stavimo duple cene, pa da imamo joj nekoliko puta vecu zaradu? Zakoni trzista to ne dozvoljavaju, samo sto zakon trzista ne moze da se primeni od tog i tog dana u toliko casova, vec moze da zaasni koji dan/nedelju dok se pokazu efekti.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ivan.lekic
Ivan Lekic
Topola

Član broj: 149664
Poruke: 3
*.eunet.yu.

Sajt: www.hp-media.co.yu


Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)28.06.2007. u 09:56 - pre 204 meseci
kao i u svim privrednim granama tako i u trgovini konkretno u delatnosti prodaje računara i računarske opreme postoji jako velika konkurencija.. Cilj svakog prodavca, dilera i distributera i jeste da što nižim cenama privuče što veći broj potrošača tako da su Vaša strahovanja da će i pored pada PDV stope cene i dalje ostati iste svakom prodavcu, dileru i distributeru računarske opreme simpatična ali pre svega smešna.. Takođe bih dodao i to na gore navedene podatke o marži, marže prodavaca za krajnje kupce idu od 10 do 3 % u zavisnosti pre svega cene osnovnog proizvoda i to na osnovnu cenu uvoznika bez PDV-a znači 100*1.1-1.03=110-103+pdv=cena za krajnjeg potrošača sa PDV-om..
ivanel
 
Odgovor na temu

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
195.252.79.*



Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)29.06.2007. u 06:39 - pre 204 meseci
Od najavljenog i tokom preizborne kampanje obećanog smanjenja poreza na dodatu vrednost sa 18 na osam odsto za svu kompjutersku opremu "u igri" su ostali samo računari i komponente za sastavljanje kompjutera.
Iako je predlogom izmena zakona o PDV bilo predviđeno umanjenje samo za računare, Oliver Dulić, predsednik Skupštine Srbije predložio je amandman kojim se povlastica širi i na delove kompjutera. Vlada Srbije je uvažila Dulićev amandman. Ipak, prateća oprema za kompjutere, kao što su monitori, skeneri, štampači i niz drugih proizvoda, za sada nije na papiru obuhvaćena ni izmenama, ni amandmanima.
I sam Dulić u četvrtak nije mogao da precizira na šta se sve odnosi njegov amandman.
- Predložio sam da se PDV smanji sa 18 na osam odsto na računare i komponente koje ih čine, a Vlada i Ministarstvo finansija treba podzakonskim aktom da odrede detalje - kaže predsednik Skupštine Srbije. - Ne znam da li će konačan predlog obuhvatati i prateću opremu, monitore, štampače, miševe, ali i softvere.
Inače, na prvobitni Vladin predlog najviše primedbi imali su domaći proizvođači kompjutera, a mnogi su ga ocenili kao nejasan. Izgleda da je pismo pojedinih IT stručnjaka upućeno Privrednoj komori Srbije stiglo i dalje, pa olakšica nije ograničena samo na gotove računare.
Najveća zamerka na prvu verziju izmena bila je u činjenici da svi naši proizvođači uvoze komponente i tako sastavljaju kompjutere, pa bi na taj način pri uvozu plaćali porez od 18 odsto, a prodavali gotove komjutere po stopi od osam odsto. Tako da kupci ne bi imali neke velike koristi, jer bi izgubljenih 10 odsto nekako moralo da se nadoknadi.
I Veselin Jevrosimović, predsednik kompanije “Komtrejd grup” ukazao je na ovaj problem u izmenama zakona i na moguće zaustavljanje domaće proizvodnje kompjutera. On je pomenuo i da bi moglo da dođe do pojave fakturisanja kojekavih uređaja pod imenom “personalni računar”. Ali, i da bi se dešavalo da neko uveze sklopljen kompjuter, a da ga potom prodaje u delovima i zarađuje na PDV.
Kada u Skupštini budu usvojene izmene zakona o PDV sa Dulićevim amandmanom tek će nastati pometnja na IT tražištu. Jer ko će kupcima objasniti da se januarsko obećanje smanjenja PDV na račuanare i ostalu IT opremu odnosi samo na kompjuter i njegove delove,a ne i prateću opremu. Ideja da se olakšicama pomogne stanovništu u nabavci računara i opreme svakako je opravdana, jer je poražavajući podatak da svega četvrtina domaćinstava u Srbiji ima kompjuter u kući, dok je prosek u EU 50 odsto. Ipak, teško je razumeti zašto niko od tvoraca izmena nije konsultovao domaće kompanije koje se bave IT tehnologijama.

TROŠAK
DA bi porodica u Srbiji kupila prosečan računar za kućnu upotrebu potrebno joj je minimum 50.000 dinara, što je skoro dve prosečne majske plate. Za malo savremenije opremljenu varijantu trošak za kupovinu kompjutera može da dostigne i više od 1.000 evra.


Source:
http://www.novosti.co.yu/code/...st=105528&datum=2007-06-28
Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.static.qsc.de.



+10253 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)29.06.2007. u 07:13 - pre 204 meseci
@Ivan Lekic
Da li sam dobro procitao ? Marza od 3 do 10 % ??????
DEFINITVNO znam da srpski trgovac bez 30% marze nece ni da razmislja. MINIMUM.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)29.06.2007. u 07:48 - pre 204 meseci
Znači ništa novog u skorije vreme. Dok zakon stupi na snagu, dok Vlada napiše u podzakonskim aktima na šta se konkretno odnosi smanjenje, dok ta akta postanu pravosnažna, dok tržište odradi svoje među trgovcima ima da stigne jesen... I ne znam šta se toliko foliraju, neka samo smanje porez na sve ono na šta se nije plaćao pre 2 godine. Ali ne oni moraju da izmišljaju toplu vodu i maštaju o tunelima.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

ivan.lekic
Ivan Lekic
Topola

Član broj: 149664
Poruke: 3
*.eunet.yu.

Sajt: www.hp-media.co.yu


Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)29.06.2007. u 08:36 - pre 204 meseci
@Java Beograd
Da li sam dobro procitao ? Marza od 3 do 10 % ??????
DEFINITVNO znam da srpski trgovac bez 30% marze nece ni da razmislja. MINIMUM.

Da dobro si pročitao, postoje i marže od 30% pa i veće ali one su makar kod mene vezane za razne kablove, konektore i slično čija se cena kreće od nekoliko para do nekoliko dinara /mislim razumljivo/ i kao što sam već rekao marža zavisi od /pre svega cene osnovnog proizvoda/ što veća cena to manja marža i obrnuto.. Poz..
ivanel
 
Odgovor na temu

r3ct0r

Član broj: 163
Poruke: 390



+2 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)29.06.2007. u 10:54 - pre 204 meseci
porez je 8%
ja sam uzimao nesto i 8% sam platio...
tako da je stupilo na snagu :D
 
Odgovor na temu

ivan.lekic
Ivan Lekic
Topola

Član broj: 149664
Poruke: 3
*.eunet.yu.

Sajt: www.hp-media.co.yu


Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)29.06.2007. u 11:37 - pre 204 meseci
8%, možda ako si kupio udžbenik.. za comp /fatal eror/
ivanel
 
Odgovor na temu

3D-Elite
Milan Nikolić
Dizajner
Belgrade

Član broj: 65649
Poruke: 245
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)30.06.2007. u 23:12 - pre 204 meseci
Sta je zakljucak iz cele price..da li ce biti smanjenja cena od 1. jula...i da li ce to smanjenje (ako ga uopste i bude) da utice na konacne cene komponenata?

P.S.Jel spadaju tu monitori...ili ih oni racunaju u TV-tehniku :D:D?
No one is born a master................................................
................................but some are born to be masters !!!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)01.07.2007. u 00:36 - pre 204 meseci
Citat:
Java Beograd: DEFINITVNO znam da srpski trgovac bez 30% marze nece ni da razmislja. MINIMUM.

"zna se" da je tako :D
Citat:
r3ct0r: ja sam uzimao nesto i 8% sam platio...
tako da je stupilo na snagu :D

Smanjenje poreza je izglasano juce, sad treba da se saceka da izadje sluzbeni glasnik, da se procita precizno sta kako i osmog dana od izlaska sluzbenog glasnika da se startuje sa primenom. Na zalost u ovom poslu ima takvih dileja da ne znaju ni gde su suplji a kamo li da vode firmu i prate zakone, nego tako, kupe "Kurir", procitaju nesto i rade onako kako tamo pise. Za to sto si gore napisao kazna je od 300.000 do 1.000.000 dinara!
Citat:
3D-Elite: Sta je zakljucak iz cele price..da li ce biti smanjenja cena od 1. jula...

Od prvog jula ne. Sada je vec prvi jul.
Citat:
i da li ce to smanjenje (ako ga uopste i bude) da utice na konacne cene komponenata?

Da. Prvog dana pocetka primene zakona (osmog dana od izlaska sluzbenog glasnika) otvori halo oglase, izaberi neku firmu gde na dnu oglasa pise "cene su bez PDV-a" i slobodno kreni da kupis po toj ceni + PDV od 8%. Znaci, nema nikakvog "smanjenja cena", nesto kosta jednog dana 500 EUR+ PDV, a sledeceg isto 500 EUR + PDV, samo sto PDV jednog i drugog dana nije isti. Kod onih firmi gde pise "u cenu je uracunat PDV", tu moze da bude kasnjenja, jer je to bruto cena. Konkretno, kod mene u firmi je taj slucaj i ja sada nisam ni u kakvoj zakonskoj obavezi da spustim cene, ali zbog zakona trzista to svakako moram da uradim. Mozda ne istog dana, ali za dan-dva-tri...

Citat:
P.S.Jel spadaju tu monitori...ili ih oni racunaju u TV-tehniku :D:D?

To isto moras sacekati da izadje sluzbeni glasnik da se vidi kako je regulisano. Informisanje preko kojekakvih gluvih telefona nije praksa kad su zakoni u pitanju.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)01.07.2007. u 11:41 - pre 204 meseci
A da li će se i 8. dana početi primenjivati smanjenje, ako vlada podzakonskim aktima ne objasni smisao reči računar i sintagme komponenta računara. Čitao sam u Novostima od pre neki dan da kako sada stvari stoje to smanjenje se odnosi samo na kućište i ono što je u njemu, a ostaje da se vidi da li će vlada proglasiti monitore, štampače, miševe.... pa čak i sovtver komponentom računara.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Smanjenje PDV-a na računare (i opremu)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16398 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.