Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Biodizel - konkretna primena

[es] :: Nauka :: Biodizel - konkretna primena
(Zaključana tema (lock), by superbaka)

[ Pregleda: 2532 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elemirac
Radno mesto ne pruza priliku da radim u
Max-u (God damn!)
Elemir

Član broj: 45183
Poruke: 11
*.nis-naftagas.co.yu.

Sajt: elemirac.5u.com


Profil

icon Biodizel - konkretna primena15.06.2007. u 13:15 - pre 205 meseci
Malo sam se raspitivao i dosao do raznih recepata za kucnu proizvodnju biodizela. Zato me sada interesuje da li je moguca neka konkretna primena. Da budem realan - ne racunam da cu uskoro voziti auto na to gorivo (vozim yuga na plin), jer cak i ako nekako u kucnim uslovima postignem dovoljnu cistocu i kvalitet, ipak cena proizvedene litre prelazi cenu kupovnog dizela. U najboljem slucaju, kada bih koristeno ulje uspeo da dobijem iz nekog restorana ili slicno, opet bi sve ukupno kostalo oko 10 din. manje po litri...

Zanemarimo, dakle, pricu o automobilima. Ono sto je meni palo na pamet je primena u starim naftaricama. Tu nisu potrebna neka specijalna svojstva goriva, a bila bi to jeftina opcija za grejanje preko zime.
U ovoj temi zeleo bih da se javi neko, ko bi mi mogao reci nesto o proizvodnji ulja. Kako cediti ulje iz raznih biljaka, uljarica i da li je moguce koristiti drugacije biljke ili cak razne korove.
Zatim, interesuje me da li bi za takvu primenu goriva (sa cedjenim i koristenim uljem), mogla da se koristi univerzalna formula. Na primer 10 litara ulja, 2 litre metanola i 5 grama kausticne sode.
Pretpostavljam da za naftarice nije bitan kvalitet goriva.

Pa, ako neko zna nesto o ovome...
Unapred hvala
 
0

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Biodizel - konkretna primena15.06.2007. u 13:19 - pre 205 meseci
koristi pretragu, postoji podugacka tema o biodizelu!
 
0

[es] :: Nauka :: Biodizel - konkretna primena
(Zaključana tema (lock), by superbaka)

[ Pregleda: 2532 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.