Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc oko zadatka

[es] :: Baze podataka :: pomoc oko zadatka

[ Pregleda: 8908 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

capleton

Član broj: 147199
Poruke: 17
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon pomoc oko zadatka31.05.2007. u 20:52 - pre 205 meseci
* nastavnik ima: sifru, ime, prez
* predmet ima: sifru, naziv
* rok ima: sifru, naziv
* smer ima: sifru naziv
* plan ima: sifru naziv
* student ima: brIndex, ime, prez
* ispitna prijava ima redni broj i ocenu. Ispitna prijava se odnosi na tacno jednog studenta, tacno jedan predmet u tacno jednom ispitnom roku,po tacno jednom planu na jednom smeru. Svaki student moze da ima vise ispitnih prijava, za svaki predmet moze da bude vise ispitnih prijava, na svakom smeru za svaki plan u svakom ispitnom roku moze da bude vise prijava
* nastavnik popunjava vise prijava a ne mora nijednu, a jednu prijavu moze da popuni najvise jedan nastavnik

dole je prilozeno resenje..jel valja ili ne? ako ima gresaka ispravite me..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.194.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka01.06.2007. u 19:39 - pre 205 meseci
ne valja...
sve veze su kao ona izmedju nastavnika i prijave, koliko sam razumeo zadatak
sta ce ti ovde kompozicija (vidi sta je kompozicija u UML dijagramu klasa)?

jednu projavi moze da popuni i najmanje 1 nastavnik

obelezi kljuceve, zatim u prijavi fale spoljni kljucevi

[Ovu poruku je menjao momsab dana 02.06.2007. u 00:58 GMT+1]
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.kalik.info.



Profil

icon Re: pomoc oko zadatka01.06.2007. u 22:21 - pre 205 meseci
Treba uspostaviti referencijalni integritet među tabelama. Prvo primarni ključevi u baznim tabelama, te u tabeli "prijave" uspostavi jedinstveni identifikator (pretpostvljam ID prijave), potom šta ti već treba za prijavu (spoljašnji ključevi koji referenciraju ka svojim baznim tabelama).

Ovako odoka.

BTW, mislim da i normalizaciju nisi odradio do kraja. Npr. iz relacije "Smer" i "Student" bi se mogla napraviti još jedna "Pohađa" sa atributima br_Index i id_Smer, naravno pri tom da se kreira složeni primarni ključ jer student na jednom fakultet može pripadati jednom smeru. Šta predstavlja entitet "Plan"? - Način polaganja ispita?

[Ovu poruku je menjao Miloš Baić dana 02.06.2007. u 00:15 GMT+1]
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka02.06.2007. u 13:46 - pre 205 meseci
Evo ti jedan ogledni primer na tu temu. Ne obraćaj pažnju na tekstualne dodatke. Oni su vezani za ErWin.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

capleton

Član broj: 147199
Poruke: 17
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: pomoc oko zadatka04.06.2007. u 16:12 - pre 205 meseci
Plan predstavlja po kom planu student pohadja fakultet(da li po starom, ili novom, ili po bolonjskoj deklaraciji..).
momsab : "jednu prijavu moze da popuni i najmanje 1 nastavnik"..slazem se, ispravio..
Zanima me da li su ovo sve tabele koje su potrebne..
Dole je prevedna baza u relacionu shemu(sa prostiranjem kljuceva)..
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka04.06.2007. u 16:43 - pre 205 meseci
Citat:

* nastavnik ima: sifru, ime, prez
* predmet ima: sifru, naziv
* rok ima: sifru, naziv
* smer ima: sifru naziv
* plan ima: sifru naziv
* student ima: brIndex, ime, prez
* ispitna prijava ima redni broj i ocenu. Ispitna prijava se odnosi na tacno jednog studenta, tacno jedan predmet u tacno jednom ispitnom roku,po tacno jednom planu na jednom smeru. Svaki student moze da ima vise ispitnih prijava, za svaki predmet moze da bude vise ispitnih prijava, na svakom smeru za svaki plan u svakom ispitnom roku moze da bude vise prijava
* nastavnik popunjava vise prijava a ne mora nijednu, a jednu prijavu moze da popuni najvise jedan nastavnik


Ako je ovo sta si napisao tacno i kompletno, onda ti je shema OK. Medjutim, malo je nelogicno da bilo koji student moze da na prijavu upise bilo koji program za bilo koji ispit. Iz ovoga sledi da se jedan isti ispit moze prijaviti za jednog istog studenta pod dva razlicita programa, dva razlicita smera. Mozda je kao skolski zadatak to i dozvoljeno, ali mi se ne cini tako. Pre ce biti da je student na nekom smeru i radi po nekom programu, a da i ispit mora biti tog istog smera i programa.

Suvise zvezasto izgleda shema baze da bi bilo logicno. Da li si iguran da je postavka zadatka dobra i potpuna?
 
Odgovor na temu

capleton

Član broj: 147199
Poruke: 17
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: pomoc oko zadatka04.06.2007. u 18:50 - pre 205 meseci
Pa zadatak ide bas onako kako sam ga i napisao..i tako formulisan ima dosta mana..dakle da bi ovo sve bilo funkcionalno u stvarnosti(ovo je samo zadatak)
trebalo bi dodati jos neka ogranicenja:

* student pohadja nastavu po tacno jednom planu i na tacno jednom smeru
* jedan predmet se moze nalaziti na vise smerova i biti na razlicitim planovima
* student koji studira po odredjenom planu i na odredjenom smeru moze da prijavi samo one ispite koji su na tom smeru i po tom planu
* nastavnik mozee da predaje i vise predmeta, a jedan predmet predaje tacno jedan nastavnik

Sada se stvari vec malo komplikuju..
a verovatno ima i jos ogranicenja kojih se nisam setio(a nisu napisana u zadatku, ali ponavljam to je samo zadatak)..
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.194.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka04.06.2007. u 19:15 - pre 205 meseci
je li, jesi li ti procitao nesto o UMLu? koristis pogresne veze, za pocetak (nisi procitao sta je kompozicija)
i, ono nije oznaka za klasu, koliko se ja razumem u UML


ako je zadatak takav kako si napisao, uglavnom je u redu (osim sto koristis kompoziciju koja znaci da instanca necega postoji samo kod jedne stvari i nigde vise; objasnicu posle primerom)
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

capleton

Član broj: 147199
Poruke: 17
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: pomoc oko zadatka04.06.2007. u 20:47 - pre 205 meseci
Ovako..jesam pocetnik, ali..imas ER (Entity-relationship model) model koji ti modelira realan svet kao skup objekata(entiteta) i veza izmedju tih objekata.
Model baze podataka, realizovan putem ER modela podataka se predstavlja putem ER dijagrama(graf sa tipovima entiteta, njihovim atributima i tipovima poveznika, kardinalitetom..itd). A imas i dijagram klasa(class diagram) koji mozes napraviti sa nekim od alata za modeliranje(recimo u RationalRose) koji
ti taj dijagram prevode u relacionu shemu baze podataka, a kasnije i u naredbe za definiciju podataka, odnosno sam kod..dakle ja sam ovo uradio u RationalRose-u
gde su oznake za veze, klase, atribute, kardinalitet..itd takve kakve su..u ER-dijagramu jesu malo drugacije(npr kardinaliteti stoje obrnuto, atributi su u kruzicima itd)..stvarno ne znam kakve oznake ti koristis..ja sam ovako naucio..a ni ono za kompoziciju mi nije bas najjasnije sta si hteo da kazes..

 
Odgovor na temu

Miloš Baić
Miloš Baić
ERP (Dynamics NAV) programer
Beograd

Član broj: 72468
Poruke: 1155
*.kalik.info.



Profil

icon Re: pomoc oko zadatka04.06.2007. u 21:25 - pre 205 meseci

Citat:

* student pohadja nastavu po tacno jednom planu i na tacno jednom smeru

Tabela Pohadja nastaje kao spoj tabela Student i Program, postoji jedinstveni identifikator studenta
brIndex. Unique indexi su JMBGStudent, sifProgram, student može da pripada samo jednom programu.
Citat:

* jedan predmet se moze nalaziti na vise smerova i biti na razlicitim planovima

Tabela Ispit nastaje kao spoj tabela Predmet, Profesor i Program, postoji jedinstveni identifikator programa
sifIspit. Dakle, jedan predmet se vezuje za različite programe.
Citat:

* nastavnik moze da predaje i vise predmeta, a jedan predmet predaje tacno jedan nastavnik

Ovo mi nije baš logično, jedan predmet, čak na istom smeru i po istom planu, može da predaje više profesora u praksi!?!

Bazne tabele su Student, Smer, Plan, Predmet, Profesor.
Tabela Program nastaje kao spoj tabela Smer i Plan, postoji jedinstveni identifikator programa
sifProgram.
Tabela Prijava nastaje kao spoj tabela Ispit i Pohadja, postoji jedinstveni identifikator prijave
sifPrijave. Na osnovu šifre ispita znamo koji je predmet u pitanju, koji profesor, jer referencira ka tabeli
Ispit, a preko tabele Ispit znamo kojem programu pripada, ime profesora, naziv predmeta. Preko tabele
Pohadja znamo koji je student u pitanju i kojem programu pripada te se može proveriti da li ispit koji je prijavio
pripada njegovom programu.

E, sad, model koji sam predstavio, možda ima nedostataka, jer se nisam baš previše udubio u problem, ali to je na vama da ispravite i aludirate, prvenstveno, ako neko treba uočiti greške i objasniti ih, to je capleton.
Someone's sitting in the shade today because someone planted a tree a long time ago.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka05.06.2007. u 05:52 - pre 205 meseci
Mislim da je plan i program nešto što se može predstaviti jednim entitetom iako ima dva pojma u nazivu.

http://www.medical.ns.ac.yu/?q=medicina/plan_i_program

Pokušao sam malo da poboljšam predlog koji sam dao.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

chachka
Srđan Mijatov
Programer
BUS Computers
Kikinda

Član broj: 53780
Poruke: 576
213.244.228.*

Sajt: www.baze-podataka.net


+4 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka05.06.2007. u 09:29 - pre 205 meseci
Ako se posmatra originalni zadatak, onda je prvi capleton-ov dijagram u redu. Jedina zamerka je ono sto je rekao i momsab - netreba da se koristi kompozicija, vec asocijacija.

Sve ostale price o ulozi plana, smera, pohadjanju necega, da li postoji razlika izmedju pojmova 'plan' i 'program' i tako dalje su samo nagadjanja. Ako se radi o zadatku onda se on ne moze svojevoljno prosirivati dodatnim uslovima.

Kakav je to zadatak ako mi je kao resavacu dozvoljeno da ga proglasim losim i da ga po svom nahodjenju preformulisem?

Zadatak: Izracunajte povrsinu kvadrata, ako mu je dijagonala dugacka 2 cm.

Resenje: Formula za povrsinu kvadrata je P = a * a, gde je a duzina stranice. Sigurno je profesor pogresio kad je dao duzinu dijagonale. On je sigurno mislio na duzinu stranice. Dakle resenje je 2cm puta 2cm = 4cm na kvadrat.

Kako ce profesor oceniti moje resenje?
"The best code is no code at all."
- Zidar (ES član)
"Biggest obstacle to learning
SQL is unlearning procedural
programming."
- Joe
Celko
"Minimize code, maximize data."
- A. Neil Pappalardo
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.194.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: pomoc oko zadatka05.06.2007. u 11:57 - pre 205 meseci
capleton, dijagram klasa koji je okacio Miloš Baić je pravilniji od tvog :)

sad cu pokusati da ti objasnim kompoziciju

krug sadrzi tacno jednu tacku, trougao tacno tri
jedna tacka moze biti ili centar kruga ili teme trougla, nikako i centar kruga i teme trougla
ako se obrise neki krug, brise se i njegov centar, tacnije tacka
isto vazi i za trougao

kapis sad sta je kompozicija?


i ja sam pocetnik u ovim stvarima, iako sam procitao (prelistao) literaturu i pregledao dosta primera i sam uradio nesto
batali RationalRose, ne postoji vise prakticno, koristi neki od novijih alata (sta vise, dosta IDE ima u sebi podrsku za UML), koji rade po UML2.x,koji je dosta bolji i "logicniji" od keca
Citat:
u ER-dijagramu jesu malo drugacije(npr kardinaliteti stoje obrnuto, atributi su u kruzicima itd)
pricas o PMOV koji se radi na FONu (nisam cuo da se radi na jos nekom faxu, srecom pa se koristi u nekim firmama; pogledao sam primer Cenovog MOV-a, na osnovu kog je napravljen PMOV, pa znam da nije obrnuta kardinalnost)? to nije jedini ER model koji postoji :) npr, postoji, koji se cesce koristi u svetu, cak i u ovoj temi je dat primer, IDEF1X il' kako vec

[Ovu poruku je menjao momsab dana 05.06.2007. u 13:13 GMT+1]
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

capleton

Član broj: 147199
Poruke: 17
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: pomoc oko zadatka07.06.2007. u 21:27 - pre 205 meseci
Hvala na pomoci..uradio sam zadatak..i sve je valjalo..dakle zadatak je isao onako kako sam napisao na pocetku, izmene sam dodao posto su neki rekli da ne valja, tjst da u realnosti to bas ne bi funkcionisalo kako treba..sto i jeste tacno ali ipak je to samo zadatak..ali izrada baze je bio samo deo(manji) zadatka, ostatak je bio odraditi java aplikaciju sa nekim "finim" interfejsom koja se povezuje na tu bazu i vrsi neke operacije nad podacima(citanje, izmena, dodavanje, brisanje..itd)..
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: pomoc oko zadatka

[ Pregleda: 8908 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.