Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Broj racunara po broadcast domenu

[es] :: Enterprise Networking :: Broj racunara po broadcast domenu

[ Pregleda: 2902 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
147.91.216.*



+18 Profil

icon Broj racunara po broadcast domenu18.05.2007. u 16:04 - pre 206 meseci
Cini mi se da je tema bila ranije, ali nisam mogao da nadjem.

Zna li neko da mi kaze max broj racunara po broadcast domenu?
Znam da cifra zavisi od saobracaja koji ce se odvijati na mrezi, ali neki onako prosecan broj.
YU2MP
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
89.216.214.*



+101 Profil

icon Re: Broj racunara po broadcast domenu20.05.2007. u 21:39 - pre 206 meseci
Nerealno je da ti bilo ko kaze bilo kakav broj a da ne razmotri saobracaj koji ce se odvijati na toj mrezi...

Sto manji to bolji?

"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Broj racunara po broadcast domenu20.05.2007. u 21:45 - pre 206 meseci
To je tačno. U desktop okruženju (normalna office primena, file sharing, printovanje, corporate e-mail, itd.) mreža od oko 300 nodova će da počne da pokazuje simptome prevelikog broadcast domena. Naravno, mnogi od ovih problema mogu da se limitiraju naprednom konfiguracijom (privatni VLAN-ovi, npr.), ali te napredne konfiguracije praktično smanjuju broadcast domen na 2.

Svakako bi najbolje bilo da nam kažeš šta te tačno muči - tako ćeš dobiti precizniji odgovor :-)
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
147.91.216.*



+18 Profil

icon Re: Broj racunara po broadcast domenu30.07.2007. u 12:29 - pre 203 meseci
Evo sada sam dosao do konkretnog pitanja. Nisam hteo ranije da pitam dok nisam saznao sta i kako.

U pitanju je skolska mreza, gde ce biti max oko 150 racunara rasporedjenih u vise razlicitih kabineta. Uglavnom ce prolaziti HTTP saobracaj.
U mrezi je DC, DHCP, File server. DC i DCHP ce se cesce koristiti, a FS redje.

Moze li sada neka cifra, odnosno da li uradim mrezu sa VLAN-ovima (mada smatram da nema potrebe) ili bez VLAN-ova.

Imamo Allied Telesyn Layer 3 switch. Pitanje je da li on moze da se konfigurise sa nekom skriptom koja bi u slucaju prestanka rada linka ka Internetu mogla da preusmerava saobracaj na drugi link (imamo ih 2). Mislio sam da skripta bude tipa nekog pingovanja odredjenog gateway-a na ruteru preko kojeg se ide, pa ako gateway nije dostupan da preusmeri saobracaj na drugu stranu.
YU2MP
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Broj racunara po broadcast domenu30.07.2007. u 16:57 - pre 203 meseci
Citat:
Marcony: Evo sada sam dosao do konkretnog pitanja. Nisam hteo ranije da pitam dok nisam saznao sta i kako.

U pitanju je skolska mreza, gde ce biti max oko 150 racunara rasporedjenih u vise razlicitih kabineta. Uglavnom ce prolaziti HTTP saobracaj.
U mrezi je DC, DHCP, File server. DC i DCHP ce se cesce koristiti, a FS redje.

Moze li sada neka cifra, odnosno da li uradim mrezu sa VLAN-ovima (mada smatram da nema potrebe) ili bez VLAN-ova.


Bolje sa. DHCP saobracaja zna da ima dosta, a windows tek zna da bude mrcina. Pretpostavljam da ti svi kabineti imaju svoje switcheve, a taj AT ti je centralni, pa lepo svaki kabinet nek bude svoj VLAN, barem. Ne vidim potrebu da se medjusobno vide, ionako - vec samo da svi vide server, tako da je to logicno.

Citat:
Imamo Allied Telesyn Layer 3 switch. Pitanje je da li on moze da se konfigurise sa nekom skriptom koja bi u slucaju prestanka rada linka ka Internetu mogla da preusmerava saobracaj na drugi link (imamo ih 2). Mislio sam da skripta bude tipa nekog pingovanja odredjenog gateway-a na ruteru preko kojeg se ide, pa ako gateway nije dostupan da preusmeri saobracaj na drugu stranu.


Ne znam dovoljno o tom switchu. Ako ima dovoljno logike da obori rutu kad ona prestane da radi, onda je logicno resenje da jednostavno dignes dve default rute (primarnu i default), samo sa razlicitom metrikom :). Stavis vecu metriku na backup route i onda, kad primarna padne, i ruter je obori, onda sve predje na backup.

Ovo je, generalno, posao za ruter/gateway spravu, ne za switch...
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.dynamic.sbb.co.yu.



+18 Profil

icon Re: Broj racunara po broadcast domenu30.07.2007. u 18:53 - pre 203 meseci
OK, a mozete li mi reci na osnovu iznesenog (broj racunara, saobracaj) koliki ce biti broadcast? Odnosno, da li ce mnogo uticati na rad mreze. Uradicu sa VLAN-ovima, ali me zanima i ova informacija.

A sto se tice rute sa vecom metrikom...to sam mislio da uradim na ovo drugom linku, posto je tamo Cisco 1760 ruter, ali mi nije palo na pamet da to uradim i na switch-u.
YU2MP
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Broj racunara po broadcast domenu30.07.2007. u 19:10 - pre 203 meseci
Citat:
Marcony: OK, a mozete li mi reci na osnovu iznesenog (broj racunara, saobracaj) koliki ce biti broadcast? Odnosno, da li ce mnogo uticati na rad mreze. Uradicu sa VLAN-ovima, ali me zanima i ova informacija.

A sto se tice rute sa vecom metrikom...to sam mislio da uradim na ovo drugom linku, posto je tamo Cisco 1760 ruter, ali mi nije palo na pamet da to uradim i na switch-u.

Ako imas ruter na njemu i treba da to radis :). Switch je bila izjava iz ocajanja... :)


Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: Broj racunara po broadcast domenu

[ Pregleda: 2902 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.