Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[encoding] utf-8 i ibm852

[es] :: Linux :: [encoding] utf-8 i ibm852

[ Pregleda: 1740 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kAOSmonk
Inner Mind

Član broj: 65502
Poruke: 22
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon [encoding] utf-8 i ibm85217.05.2007. u 09:22 - pre 206 meseci
Pozdrav svima!

Imam problem oko encodinga na Linuxu, ali čitajući slične teme, odgovr nisam našao.

Elem... promenljiva okruženja LANG mi je trenutno podešena na en_US.UTF-8, a to podešavanje imaju i sve ostale LC_* promenljive, osim LC_ALL. Ono što meni ne odgovara jeste to što sam za jednu aplikaciju, koja se pokreće u konzoli, napravio national collating sequence file po uzoru na IBM852, pa mi se dešava da se, kada startujem aplikaciju i krenem da kucam naša slova, prazna polja dodaju sama od sebe za svako naše slovo, što verujem da je posledica činjenice da je UTF-8 dvobajtni a IBM852 jednobajtni. Da li sam u pravu?

Drugim rečima, ukoliko unesem "Miško", u konzoli će mi se prikazati "Miško ".

Kako ja rezonujem, problem je dakle u neslaganju ncs fajla i samog encodinga sistema, pa mi je potrebno da učinim da mi i sam sistem bude po IBM852 kodnom sistemu.

Probao sam sa localedef da napravim en_US.IBM852 i da ga stavim u /etc/sysconfig/i18n, ali mi se potom dešava da po pokretanju sistema dobijam poruku "locale not supported by Xlib", te aplikacija ne radi. Verujem da je u pitanju samo naziv fajla, kome možda trebam izbaciti ono .IBM852, i ostaviti samo en_US? Inače, SYSFONT promenljiva mi je nameštena na latarcyrheb-sun16 - možda bi i to trebalo promeniti?

Verujem da zvučim konfuzno, ali to je samo zato što i sam pravim prve korake u ovom pravcu!

Unapred hvala na bilo kakvom odgovoru!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: [encoding] utf-8 i ibm852

[ Pregleda: 1740 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.