Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

.NET 3.5 (vec???)

[es] :: .NET :: .NET 3.5 (vec???)

[ Pregleda: 4770 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

01011011

Član broj: 561
Poruke: 2341
*.mibanc.net.



+2 Profil

icon .NET 3.5 (vec???)30.04.2007. u 21:23 - pre 206 meseci
http://www.microsoft.com/downl...28AFB9E0322&displaylang=en
Overview
The Microsoft .NET Framework 3.5 Beta 1 is a preview release of the latest version of the .NET Framework. Many ISV’s, enterprises and Microsoft product teams are successfully building on the new features Windows Workflow Foundation (WF), Windows Communication Foundation (WCF), Windows Presentation Foundation (WPF) and Windows CardSpace in the .NET Framework 3.0. Microsoft plans to continue to invest in the .NET Framework developer platform and in support of existing users the .NET Framework 3.5 has a minimal number of breaking changes. So that existing applications built for .NET Framework 2.0 or .NET Framework 3.0 should continue to run without requiring changes. The .NET Framework 3.5 adds new features in several major technology areas; including:

Deep integration of Language Integrated Query (LINQ) and data awareness
ASP.NET AJAX for quickly creating more efficient, more interactive and highly-personalized Web experiences that work across all the most popular browsers
New web protocol support for building WCF services including AJAX, JSON, REST, POX, RSS, ATOM and several new WS-* standards
Full tooling support for WF, WCF and WPF including the new workflow-enabled services technology
New classes in the base class library (BCL) for the .NET Framework 3.5 address the most common customer requests.
.NET Framework 3.5 is planned to release at the end of 2007 and will ship with Visual Studio code name ”Orcas” and will also continue to be available for separate download from MSDN.

For more detail about the features being introduced in .NET Framework 3.5 and Visual Studio code name “Orcas”, click here http://msdn2.microsoft.com/en-us/vstudio/aa700830.aspx


Ovi su bas krenuli da izbacuju...Jedva se privikavam na 2.0, izadje 3.0, taman planiram da se prebacim da vidim inovacije, kad ono izlazi 3.5, to je kao ono da trcis za dzavolom.


 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)30.04.2007. u 23:07 - pre 206 meseci
Tek je beta, koliko mi je poznato bice tek (ili "tek") uz novi Visual Studio (Orcas).
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)01.05.2007. u 15:16 - pre 206 meseci
Citat:
01011011: Ovi su bas krenuli da izbacuju...Jedva se privikavam na 2.0, izadje 3.0, taman planiram da se prebacim da vidim inovacije, kad ono izlazi 3.5, to je kao ono da trcis za dzavolom.

Sve je to vec publikovano odavno. Problem nije do programera, problem je do samog MSa i nekog intelektualca koji je naredio da se sve do sada uradjeno ubaci u Vistu da bi se sto vise nakitilo to go*no od proizvoda kad vec puca po savovima. A posto je to tako fundamentalno "dobro", onda ne moze da bude .net 2.5, nego mora da ima lepu okruglu verziju npr 3.0 (cuti bar nisu odmah podigli na v6.0 ad je izjednace sa verzijom viste). Tako da je .NET 30 u stvari vestacka verzija koja je proizvod marketinga nasuprot inzenjerstva. Koliko je u stvari sve ovo idiotski je i cinjenica da ce krajem godine svi preci na Orca-u i da ce i korisnici Viste opet morati da skidaju i instaliraju novi framework da bi koristili Orca aplikacije. A posto ne postoji finalni WPF za visual studio 2005 (niti ce postojati) nece moci da se prave produkcione pre-Orca WPF aplikacije sto znaci da je sama instalacija v3.0 nepotrebna sirokoj populaciji (zbog koje su je toboze i ubacivali u vistu)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)02.05.2007. u 21:09 - pre 206 meseci
Citat:
Koliko je u stvari sve ovo idiotski je i cinjenica da ce krajem godine svi preci na Orca-u i da ce i korisnici Viste opet morati da skidaju i instaliraju novi framework da bi koristili Orca aplikacije.


Zašto? Orca će, koliko mi je poznato, imati mogućnost da koristi NET 2, 3 ili 3.5 kao "target". Čini mi se da je Soma nešto brbljao na tu temu nedavno na Channel 9.

P.S.
Ovo što si gore napisao za Vistu.. ja lično imam istu kod kuće već par meseci i imam dosta da zamerim, ali ocena da je g**** i da puca po šavovima je besmislena, bar iz mog iskustva. Nešto ne trčim nazad na XP ili Win 2003, a davno bih to uradio da je baš tako kako si napisao.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)02.05.2007. u 22:22 - pre 206 meseci
Citat:
degojs: Zašto? Orca će, koliko mi je poznato, imati mogućnost da koristi NET 2, 3 ili 3.5 kao "target". Čini mi se da je Soma nešto brbljao na tu temu nedavno na Channel 9.
P.S. Ovo što si gore napisao za Vistu.. ja lično imam istu kod kuće već par meseci i imam dosta da zamerim, ali ocena da je g**** i da puca po šavovima je besmislena, bar iz mog iskustva. Nešto ne trčim nazad na XP ili Win 2003, a davno bih to uradio da je baš tako kako si napisao.

Gornja napomena sa build targetom ima smisla samo ako hoces da ti target bude 3.0. Ako koristis bilo koju od novotarija koje donosi Orca (LINQ npr) target ce morati da bude 3.5 zbog klasa na kojima se ta tehnologija zasniva i korisnici Viste ce morati da skinu framework 3.5 i "pregaze" fabricki 3.0. Sa druge strane za taj isti v3.0 vecina firmi, narocito severno americkih, ne moze da pise inhouse programe jer ih interne risk-managment grupe sprecavaju da koriste non-retail alate (a npr WPF prosirenje za visual studio 2005 je CTP), sto je slucaj sa SVIM mojim banking, insurance i reinsurance klijentima i sa vecinom ostalih finansijkih firmi, a sa obzirom na izvrsnu moc kojom raspolazu u post-Enronskoj eri, retko ko je lud da ih laze kako je CTP isto tako dobar kao Retail. Posto uopste nece postojati retail verzija alata koja ce omogucavati risk-acceptable pravljenje 3.0 aplikacija pre Orca-e, 3.0 ce zavrsiti kao "corava" verzija na koju niko nece ozbiljno racunati jer ca sa Orca-om svi odmah preci na 3.5. Nije uopste bilo potrebno trpati je u Vistu na silu i jos manje davati joj okruglu verziju (narocito sto je u dnu tog frameworka CLS v2)

A za PS, ne bih da ulazim u detaljnu raspravu, jer je offtopic, a i ko sto rece bazirano na licnim iskustvima. Ali ja nisam jedini koji je nezadovoljan i ljut sto je dao pare za Vistu. Kao sto vidis pored moje poruke ovo ti pisem iz XPa iako na drugoj particiji imam Vistu. Internet je pun nezadovoljnika, treba samo proguglati. Ali sve bih oprostio, sem sto je moja jedina iskrena ljutnja to sto u toj firmi izgleda o nicemu vise ne odlucuju inzenjeri i sve je stvar marketinga, cak i ono sto je u domenu primene nas programera, tj ne-standardnih korisnika. Toliko su zadrigli u to uproscavanje i pojednostavljivanje da su i nama poceli da serviraju iste fore, sto uopste nije ql.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)02.05.2007. u 22:43 - pre 206 meseci
Citat:
Gornja napomena sa build targetom ima smisla samo ako hoces da ti target bude 3.0.

Pa da. Slažemo se, onda, jer..

Citat:
Ako koristis bilo koju od novotarija koje donosi Orca (LINQ npr) target ce morati da bude 3.5 zbog klasa na kojima se ta tehnologija zasniva i korisnici Viste ce morati da skinu framework 3.5 i "pregaze" fabricki 3.0.


..ista je stvar i sa 2.0 vs. 1.1, itd.

Ja to ne vidim nešto više kao problem, to je jedonstavno neizbežno - svako malo pojavljivaće se nove verzije, sa novim stvarima i slično. Bitno je da ja kao programer mogu lepo iz VS da odaberem "target" verziju i programiram. A normalno mi je da nove verzije imaju nove stvari i slično.

Citat:
Nije uopste bilo potrebno trpati je u Vistu na silu i jos manje davati joj okruglu verziju (narocito sto je u dnu tog frameworka CLS v2)


Da, a onda bi došao u situaciju da Vista ima verziju 2.0, pa bi korisnik opet morao da skida v. 3.5, ako ti napraviš aplikaciju za 3.5. I Win 2003 dolazi sa v.1.1, pa mora da se skine 2.0 ako treba (a treba :), itd, itd.. Ne znam zašto to vidiš kao toliki problem.


P.S.
Meni je skoro jedina velika zamerka što Windows Classic tema kod mene radi nekako.. sporo. I jedina stvar koja će me možda naterati da stavim Win 2003, ako me Aero baš toliko iznervira. Da se razumemo, ja sam i XP terao sa Classic temom. Sve u svemu, mislim i da Visti treba dati malo vremena, bar negde do SP1. Al' dobro, off-topic je.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)02.05.2007. u 22:59 - pre 206 meseci
Steta sto umesto novih verzija framework-a ne postoje samo update-i koji bi se distribuirali preko Windows update-a. Ujedno, MS bi mogao da uz Windows isporucuje instaliran najnoviji framework (npr. da se sada svi novi primerci XP-a isporucuju sa 3.0 a kada 3.5 izadje sa njime). Pri tome da moze da se iskljuci kroz Windows Components.
Verovatno postoje dobri razlozi zasto to nije tako, ali ja be vidim ni jedan dobar zasto na nekom kompjuteru ne bi bio instaliran framework a ukljucivanjem u instalaciju Win-a bio bi mnogo popularniji.

Ja, na zalost, nemam prilike da pravim vece programe i vrlo cesto se nalazim u situaciji da kada nekom dam program od 1MB moram da mu kazem da instalira Framework koji je preko 20MB (pa onda jos situacija "ali ja imam framework vec", "da, ali to je 2.0 a za ovo treba 3.0")
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)02.05.2007. u 23:39 - pre 206 meseci
Citat:
degojs: ..ista je stvar i sa 2.0 vs. 1.1, itd.

Ja to ne vidim nešto više kao problem, to je jedonstavno neizbežno - svako malo pojavljivaće se nove verzije, sa novim stvarima i slično. Bitno je da ja kao programer mogu lepo iz VS da odaberem "target" verziju i programiram. A normalno mi je da nove verzije imaju nove stvari i slično.
Da, a onda bi došao u situaciju da Vista ima verziju 2.0, pa bi korisnik opet morao da skida v. 3.5, ako ti napraviš aplikaciju za 3.5. I Win 2003 dolazi sa v.1.1, pa mora da se skine 2.0 ako treba (a treba , itd, itd.. Ne znam zašto to vidiš kao toliki problem.


To sve sto pricas je tacno, i ja to ne sporim, ni cinjenice ni neizbeznost download-a. Ono sto meni smeta je besmisao verzije 3.0, jer vidis te verzije koje pominjes (1.1 i 2.0) su obe imale posten period eksploatacije i isplatilo se u njih investirati i pare i vreme i operacione troskove eksploatacije. 3.0 to nece imati jer ce velika vecina, ako ne skoro svi, direktno sa v2.0 odmah preci na 3.5 po izlasku Orca-e. Zato kazem da je verzija 3.0 corava, nece biti u realnoj eksploataciji.
Cinjenica je da je sam framework 3.0 pusten u promet a da nema ekvivalentnu podrsku u proizvodnji softvera za nju (citaj RTM verziju prosirenja za vs2005, jer iako mozes kucati xaml u notepadu, oni koji ne naginju sadomazohizmu preferiraju GUI alatku). To je cist indikator da proizvod nije zavrsen (evo kola od 300 konja, al je volan jos beta, nemoj da cimas mnogo ), a jedino sto se desilo u tom trenutku je da je Vista izlazila; nadam se da se slazes da je koincidencija suvise ocigledna. I ko se seca prvobitnih prica o Orci i D/LINQu i svim tim novotarijama seca se da se o tome pricalo kao o verziji 3.0, ne kao o verziji 3.5. Ovo je jednostavno bio los marketinski potez da se podrzi lansiranje Viste, nema nikakvo realno utemeljenje u proizvodnji i primeni softverskih resenja.
Ovde ne racunam nas koji smo zeljni da saznamo sve te nove tehnologije i da se spremimo unapred za Orca-u, ali mi nismo razlog za lansiranje ovakve verzije 3.0, ako je do nas mi mozemo i da skinemo betu orce i da na njoj ucimo. Cist marketinski trik, da se popuni "New features" stranica.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 06:24 - pre 206 meseci
Pa pazi.. prvo, ne slažem se da je dokaz nezavršenosti .NET-a 3.0 to što VS još nema podršku za neke novotarije. Ne vidim da ovo drugo nužno ukazuje na prvo, zašto bi? Da sad ne ulazim suviše u tvoju paralelu sa automobilom i volanom, ali mislim da ne stoji: volan jeste deo automobila, treba ti da ga voziš. Ne treba ti dizalica (=Visual Studio) za to.

Drugo, koji izbor su imali?

1. Mogli su da stave .NET 2.0 (bez WPF-a i ostalih novotarija). Pa.. OK, ignoriši te novotarije i imaš v.2.0. Ništa ne gubiš.
2. Mogli su da odlože izlazak Viste :)

Ja ne vidim zašto je ovo loše što su uradili. Ako želiš da koristiš WPF - ipak imaš tu mogućnost. Sad, koliko će to realno biti u upotrebi, ostaje da se vidi, ali nekako ne vidim da je stvar ipak tako crna.

Pazi, da su stavili samo .NET 2.0, siguran sam da bi neko rekao nešto kao "Pa dobro bre, što nisu uključili i ove druge stvari, a kad VS dobije podršku za isto, mogu onda da lepo programiram npr. WPF i iz VS i radiće na svakoj Visti ako kao target odaberem v.3.0. Ne, neću imati LINQ, ali imaću WPF na klijentu sigurno."

WPF je nešto što ne može tek tako da se zameni sa više programiranja, bez LINQ-a ipak može.

E sad, ako promene u WPF-u, WWF, itd između 3.0 i 3.5 budu iole značajnije, onda stoji sve što si rekao :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 03.05.2007. u 07:34 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

logic_rabbit
Radenko Zec
banjaluka

Član broj: 74458
Poruke: 271
*.lanaco.com.



+1 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 07:14 - pre 206 meseci
1.Da li je tacno da ce za WPF aplikacije sa malo ljepsim grafickim interfejsom trebati masina i po da se pokrenu?
2.Kada bi neko uzeo da radi aplikaciju u Orcas beta1 verziji da li bi migracija na full verziju Orcasa te aplikacije (kad izadje) bila problem?
3.Zasto je Orcas beta1 dopusten download samo Virtual PC verzije ali ne i beta verzije osim za MSDN subscrition korisnike?

logic_rabbit (MCAD,MCSD,MCT,MCTS-
Windows development,MCPD)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 13:07 - pre 206 meseci
Citat:
degojs: Ja ne vidim zašto je ovo loše što su uradili. Ako želiš da koristiš WPF - ipak imaš tu mogućnost. Sad, koliko će to realno biti u upotrebi, ostaje da se vidi, ali nekako ne vidim da je stvar ipak tako crna.
Pazi, da su stavili samo .NET 2.0, siguran sam da bi neko rekao nešto kao "Pa dobro bre, što nisu uključili i ove druge stvari, a kad VS dobije podršku za isto, mogu onda da lepo programiram npr. WPF i iz VS i radiće na svakoj Visti ako kao target odaberem v.3.0. Ne, neću imati LINQ, ali imaću WPF na klijentu sigurno."
WPF je nešto što ne može tek tako da se zameni sa više programiranja, bez LINQ-a ipak može.
E sad, ako promene u WPF-u, WWF, itd između 3.0 i 3.5 budu iole značajnije, onda stoji sve što si rekao

Ok, prvo ne rekoh ja bas da je sve crno i da ce nas sve progutati pangalakticki crni oblak . A mogucnost primene je samo prividna jer definitivno neces raditi xaml u notepad-u kad radis razvoj kompanijskog softvera (a ni kucni mi se nesto ne mili al ajd da kazes da imam CTP kojim delimicno mogu da se poigram).
Drugi red ima smisla, ali da li ti realno ocekujes da se to desi. Vidim da zivis u Kanadi, tako da verovatno znas da dozvola da se predje na novu verziju bilo cega predstavlja mukotrpan i mentalno iscrpljujuci proces u danasnjim korporacijama da se jednostavno ne isplati traziti dozvolu za prelazak na 3.0 kad vec postoji 3.5, trazices odmah da se predje na 3.5 pa makar i ne koristio LINQ. U firmama to znaci da ce po okoncanju inkvizicionog procesa sve radne stanice biti pushed na 3.5 (desktop standardizacija je himna dana). Kad je vec tamo koristices tu verziju.
Cak i ako pricamo o kucnim korisnicima, situacija je u stvari jos bledja Multitarget ti omogucava da pravis pure 3.0 aplikacije, ali po cenu odricanja od nekih bas ql stvari, LINQ je samo jedna od njih, mene vise interesuje novi ADO.NET i Entity framework i separacija dataseta na business i data layere sto ne moze da se odradi bez podrske u frameworku. WPF je samo jedan od aspekata, WCF i WWF ce pretrpeti izmene takodje.

Citat:
logic_rabbit: 1.Da li je tacno da ce za WPF aplikacije sa malo ljepsim grafickim interfejsom trebati masina i po da se pokrenu?
2.Kada bi neko uzeo da radi aplikaciju u Orcas beta1 verziji da li bi migracija na full verziju Orcasa te aplikacije (kad izadje) bila problem?
3.Zasto je Orcas beta1 dopusten download samo Virtual PC verzije ali ne i beta verzije osim za MSDN subscrition korisnike?


1. Zavisi koje WPF funkcionalnosti koristis. Ako je samo klasicni 2d form onda si ok, ako koristis 3d enabled fancy forme sa puno transformacija raste pritisak na hardver.
2. Verovatno, MS ni pre nije garantovao da je Beta1 objektni model finalni, bice izmena. Ali ce verovatno vecina biti kako je sada pa je za ucenje i pripremanje verzija vise nego ok.
3. Mnogo pitas A i mislim da nisi u pravu, ja imam subscription i mogu da skinem samo istu tu Virtual PC verziju iz subscriber sekcije.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 15:11 - pre 206 meseci
Što se deploymenta tiče, sudeći prema mojoj firmi, ne moraju da žure sa v.3.5, a vala ni v.4.0 :)

Nego, pomenuti Entity framework neće biti u v.3.5, ni u Orci. Tek kasnije će izdati apdejt.


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 16:01 - pre 206 meseci
Citat:
degojs: Nego, pomenuti Entity framework neće biti u v.3.5, ni u Orci. Tek kasnije će izdati apdejt.


O, sra*e Sad sam video... kakvo razocaranje... Onda si definitivno ti u pravu, Orca je onda definitivno alat za pravljenje 3.0 WPF aplikacija. Sta ce mi ceo taj LINQ ako nema objektnog entity modela u pozadini? Sasvim siguno ne da bi radio in-memory select nad dataset-om, to mogu i na samom sql serveru... A posto ce entity model zahtevati promenu frameworka, sta sad, imacemo v3.7 na prolece dogodine? Sad sam ispizdeo
Sutnucu ovu kantu i preci na Mono/linux


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 17:43 - pre 206 meseci
Evo i informacije

http://blogs.msdn.com/data/arc...ft-s-data-access-strategy.aspx

Nego mmix, ne znam koliko si ulazio u analizu LINQ to SQL (DLINQ). Posle malo igranja s njim mogu ti reci i da je mocan. Daleko mocnije nego da se smaras sa datasetovima. Mada i po menio je EF definitivno bolja tehnologija, nije mi samo jasno zasto su krenuli u razvoj dva ORM alata, mada prava moc u stvari nisu toliko te generisane scheme, nego ustvari C# 3.0, i EF bez LINQ-a nije nista narocito, bar ja mislim, jer i pre su postojali mocni ORM alati, nego moc ustvari dolazi od manipulacije tim objektima, isto kao i SQL.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 18:32 - pre 206 meseci
Citat:
A posto ce entity model zahtevati promenu frameworka, sta sad, imacemo v3.7 na prolece dogodine? Sad sam ispizdeo


Heh, verovatno si već čuo i sam: "DLL hell" je sada ".NET framework hell".

Nego, mislim da je ipak malo bolje pošto će apdejt za .NET i Orcu izaći u isto vreme, ako ne lažu :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 19:25 - pre 206 meseci
Uh uh. Microsoft i samo njima znani biseri.

Bas kao sto i Ajax (nekada atlas) oduzima "XCopy deployment" od ASP.net tako i ove silne .Net verzije i "tehnologije" vode u pomenuti DLL hell a upravo je to pomenuto kao jedan od key features u toku .Net hype-a.

Microsoft-u je nemoguce verovati.

KAda se dodaju 3-rd party komponente, opet ce biti posao sinhronizovati .dll fajlove.

Ako neko ima vremena neka pogleda
http://www.eweek.com/article2/...,00.asp?kc=EWEWEMNL042707EP39A

Naime, Adobe se brani od MS napada na flash koji je de-facto web standard izdavanjem Flex Open Source-a.
Mozda bi pametnije ici u tom pravcu vs. WPF za koji bas nemam rijeci hvale.

Isto vazi i za cijelu LINQ tehnologiju, pa komercijalni ORM su trenutno sofisticiraniji da ne pricam kada izadje LINQ u production phase. Pogledajte LLBLGen ili DevExpress XPO koji ja koristim i imaju slicnu funkcionalnost vec cijele 2 godine. U redu je da MS izbacuje svoj orm ali nije u redu da se reklamira kao "the next best thing" jer ne vidim koje novine ga toliko izdvajaju.

Otkud informacija da je WPF 3D-enabled?
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 21:26 - pre 206 meseci
Citat:
vladdy: Isto vazi i za cijelu LINQ tehnologiju, pa komercijalni ORM su trenutno sofisticiraniji da ne pricam kada izadje LINQ u production phase. Pogledajte LLBLGen ili DevExpress XPO koji ja koristim i imaju slicnu funkcionalnost vec cijele 2 godine. U redu je da MS izbacuje svoj orm ali nije u redu da se reklamira kao "the next best thing" jer ne vidim koje novine ga toliko izdvajaju.

LINQ i ORM su dve razlicite stvari. LLBLGEN je ORM dizajner/alat, LINQ je "podjezik" ako se tako moze nazvati. Ali u pravu si, llblgen izgleda mnogo bolje nego sto EDM framework planira da bude , mada i sam llblgen ima dosta mana, sto je i ocekivano posto je ORM jos uvek u razvoju kao disciplina. Svi oni jos uvek kubure sa pakovanjem podataka (npr grupisanje par entiteta u relacioni blok kao sto je npr DataSet u svrhu transfera). XPO i implicitno DLINQ mapiranje nisu onakav ORM koji meni treba, ako nesto treba da mi preslika tabelu na objekat 1-1 onda mi za to ne treba nikakav framework.

Citat:
vladdy: Otkud informacija da je WPF 3D-enabled?

http://thewpfblog.com/?cat=10
Par prostijih demoa. Naravno na mojoj poslovnoj Quadro VPS kartici radi brzo koliko i Doom3 na 286-ci, ali je 3d I radi lepo i kroz XBAP.
WPF/E tj Silverlight je taj koji NIJE 3d enabled.

Citat:
degojs: Heh, verovatno si već čuo i sam: "DLL hell" je sada ".NET framework hell".

Da, ocigledno su nadmasili sami sebe Samo mi nesto govori da to nece biti 3.7 nego 3.5 sa instaliranim ADO.NET x.x, pa nece biti dovoljno da proveravas samo framework 3.5 nego ces morati da proveravas da li je i odgovarajuci ADO.NET framework instaliran, kao sto je bilo doba VB6-e.

Citat:
negyxo: Mada i po menio je EF definitivno bolja tehnologija, nije mi samo jasno zasto su krenuli u razvoj dva ORM alata, mada prava moc u stvari nisu toliko te generisane scheme, nego ustvari C# 3.0, i EF bez LINQ-a nije nista narocito, bar ja mislim, jer i pre su postojali mocni ORM alati, nego moc ustvari dolazi od manipulacije tim objektima, isto kao i SQL.

DLINQ (LINQ for SQL) mi uopste nije impresivan sam po sebi, uz postojanje LINQ for DataSets. Data manipulacija je jedno, i tu mozes lako da se provuces bez sema (a sa druge strane sve DLINQ operacije mozes i direktno izvrsavati na SQL serveru bez usporavanja u translation layeru), ali pisati programe sa prezentacionim layerom i raditi sa dinamickim semama koje proizvodi LINQ je nocna mora. EF je trebao da mi sklopi kontrolu koju mi daju DataSet-ovi sa fleksibilnoscu llblgen-a i pride LINQ kao slag za manipulaciju . Al' ocigledno nista od toga.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.ameritech.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)03.05.2007. u 22:32 - pre 206 meseci
Citat:
LINQ i ORM su dve razlicite stvari. LLBLGEN je ORM dizajner/alat, LINQ je "podjezik" ako se tako moze nazvati..

Ja nisam ni rekao da su iste stvari. Rekao sam da postoji sofisticiraniji model od LINQ tj. llblgen i par drugih ORM.

Ne bih nazvao LINQ podjezik posto to MS smatra mnogo vise od toga. Ako mislis na SQL-like sintaksu, to donekle mozda i moze da asocira.
Sumnjam da i Microsoft moze da definise LINQ kako treba, nista novo. Dugo je bila u upotrebi deifinicija "query engine" medjutim kako se to razvijalo danas dolazimo do "set of extensions to the .NET Framework that encompass language-integrated query, set, and transform operations" auh :)) Veoma jasno :)

A pazi samo sto sa LINQ dobijamo i 3 nova framework-a pride, "Linq to SQL", "Linq to DataSet", "Linq to Entities."
Dok ne izadje kako treba, mozda bude jos koji :)))

Zanimljivo je da LINQ koristi istu osnovu, tzv. "Chen’s Entity Model", kao i LLBLGen.

Citat:
XPO i implicitno DLINQ mapiranje nisu onakav ORM koji meni treba, ako nesto treba da mi preslika tabelu na objekat 1-1 onda mi za to ne treba nikakav framework.

DevExpress XPO je definitivno vise od 1to1 ORM. Osnova im je bila da object model bude nezavisan od tipa databaze tj. da se sve odradi kroz .net kod i da XPO to preslika u databazu po izboru korisnika (podrzavaju preko 10 glavnih db sistema). Vremenom je sve to naraslo i danas je pristojan ORM mapper.
Pa kome treba framework za 1-1 object-db relaciju. Tu je ADO.Net na koji su u MS-u izgleda zaboravili :)

LLBLGen je mnogo skuplji od DX Xpo pa ih ne bi bas uporedjivao jer cijena donosi kvalitet.

Citat:
http://thewpfblog.com/?cat=10
Par prostijih demoa. Naravno na mojoj poslovnoj Quadro VPS kartici radi brzo koliko i Doom3 na 286-ci, ali je 3d I radi lepo i kroz XBAP.
WPF/E tj Silverlight je taj koji NIJE 3d enabled.


A sta je ustvari 3d-enabled ako nije WPF-E?

U knjizi koju sam ja procitao "Foundations of WPF: An Introduction to Windows Presentation Foundation" od APRess se ne spominje 3D skoro uopste pa sam htio da vidim da li zaista postoji opcija. Naravno ne pricam o quasi-3d, pa i u photoshop-u je moguce kreirati sliku koja izgleda kao 3D :)

Od ovih primjera sa linka koji si ostavio, onaj prvi je zaista impresivan a ovaj mozda jos bolji (http://www.actionscriptarchite.../2007/02/28/flash-video-on-3d/) ali to je uradjeno u flash-u.
Cak i autor bloga kaze "This is a good example of why WPF/E needs some type of 3D, even if it’s just software rendering." i potpuno bi se slozio.
Nisam bas najbolje shvatio iz ovog linka vezu sa 3D :) my bad. Jel ima neki 3rd party alat ili sta?

Jedan od razloga zasto se raspitujem je projekat koji smo dobili ali imamo par mjeseci fore, pa me interesuju opcije WPF-a.

Htio bi da ustedim pare jer bi za Flash vjerovatno morao da unajmim nekoga a ove MS tehnologije bi mogli uraditi in-house.
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)04.05.2007. u 13:19 - pre 206 meseci
Citat:
vladdy: A sta je ustvari 3d-enabled ako nije WPF-E?
U knjizi koju sam ja procitao "Foundations of WPF: An Introduction to Windows Presentation Foundation" od APRess se ne spominje 3D skoro uopste pa sam htio da vidim da li zaista postoji opcija. Naravno ne pricam o quasi-3d, pa i u photoshop-u je moguce kreirati sliku koja izgleda kao 3D
...
Htio bi da ustedim pare jer bi za Flash vjerovatno morao da unajmim nekoga a ove MS tehnologije bi mogli uraditi in-house.

[/quote]
Da, pricam o pravom 3D (manipulacija vizuelnim objektima u x,y,z svetu). WPF je ima i oslanja se na DX, WPF/E ga nema. Mada kao sto kazes, moguce je emulirati kroz sopstveni softverski 3D engine, kao u ovom primeru:
http://bubblemark.com/3d/wpfe.htm
PS Nadji bolju knjigu za WPF

Ne znam sta da ti kazem za tvoje drugo pitanje, ja jos nisam dovoljno dobar u svemu ovomu, a Flash ni ne znam, pa ne mogu da uporedim. A i zavisi sta hoces da uradis u tom tvom projektu.



Citat:
vladdy:Ne bih nazvao LINQ podjezik posto to MS smatra mnogo vise od toga.

Hehe, sad cu biti zloban pa cu reci da mi je to prva indikacija da tu nema mnogo vise od toga A i nema, LINQ je nista drugo nego podjezik, a .NET kompajleri ce znati da ga interpretiraju kroz seriju poziva u predefinisane interfejse koje LINQ capable objekti implementiraju. Daleko bilo daje to sve lose i da ne valja, cak suprotno, ali nekako sam vec navikao da se pravi velika halabuka oko necega sto je inzenjerski doprinos nasuprot novom otkricu.

BTW, Chen's ER model je jezgro i mnogo vecih stvari nego sto je linq i llblgen. To je teorijska osnova iza relacionog motora svih relacionih baza danas (oracle, sql server, itd). Moram priznati da je bilo odavno od kad sam citao njegov rad, niti za to ima potrebe danas posto se svi oslanjaju na njega, ali definitivno nisam cuo da je neko ponudio nesto bolje, svi muljaju i doradjuju njegovu ideju.

Ono sto izdvaja linq i llblgen je mogucnost kreiranja novih entiteta kroz trasformaciju postojecih kao sto to npr radi VIEW u SQLu, ono sto meni smeta zapravo je sto je LINQ generisani model samo runtime i ogranicen na rezultat te jedne operacije i iako donosi strong typing u manipulaciju podacima, ogranicen je na scope LINQ objekata i daje samo jedan entitet po operaciji, tako da moze da se nazove OM, al tesko ORM jer mu fali relacioni deo . llblgen mi to omogucava, plus imam strong typed entitete bazirane na standardnim DataTable objektima koji mi omoguvcavaju design-time binding, i ima zaista cool ssitem predikata baziran na overloadima; ali moram da koristim externu alatku, cekam da se smiluju da implementiraju LINQ for LLBLGEN (taj si zaboravio ) i ne mogu da kroz IDE grupisem entitete u setove sto je meni vazno jer necu da pakujem svaki entitet zasebno kad treba negde da ih prebacim (a i voleo bih da imam mogucnost da CRUD prebacim sa autogenerated SQL koda na stored-procedure, sto je jos daleko a ni ADP.NET EM to nije imao u planu).

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: .NET 3.5 (vec???)05.05.2007. u 14:35 - pre 206 meseci
Mislim da je krajnje vreme da otvorimo novu temu

@mmix
Nisu mi neke stvari jasne sto si napisao a voleo bi da prodiskutujemo o tome, nadam se da nece smetati ako nastavim ovu diskusiju na novoj temi.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: .NET 3.5 (vec???)

[ Pregleda: 4770 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.