Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

hitno! diskovi se gase i pale

[es] :: Storage :: hitno! diskovi se gase i pale

[ Pregleda: 3998 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon hitno! diskovi se gase i pale10.04.2007. u 21:21 - pre 207 meseci
imam 4 hard diska u kompu (2 x 80 gb ata i 2 x 250 gb sata). problem je što se naizmjence gase. evo malo priije sam nešto snimao preko satelitske, i čuo sam da se jedan od diskova ugasi: uspori, stane, pa opet ubrza (čuje se spin-up), pa se istog trenutka opet ugasi, pa opet pokrene. jedini lijek je iskopčavanje napajanja. onda opet upalim komp, windowsi se krenu bootat, i paf: opet je jedan od diskova stao i opet se pokrenuo, pretpostavljam sistemski jer se bootanje zamrznulo. resetiram ga, i krene se opet bootat. dođe do windowsa, i jedan od diskova se opet ugasi i komp se zaledi, miš ne trza, ctrl+alt+del ne trza--NIŠTA.
imam osjećaj da se windowsi zamrznu samo kad se ata diskovi tako ugase, dok kad se sata diskovi tako ugase da ih samo na tren zbuni (jer kad se to desi, cpu usage skoči na 100%, stoji par sekundi, i sistem se opet vrati u normalu).
mene bi zanimao uzrok. diskovi 100% nisu krivi, jer sam jednoga po jednoga stavljao u eksterno usb kučište i radili su satima bez problema.
matična je gigabyte ga8ipe-1000g. napajanje codegen 400W.
od uređaja imam : 4 diska (svi se napajaju preko molexa, a ne preko sata kabela), 2 x optika, grafička ati radeon x1600pro (zahtijeva napajanje).
napajanje ima 2 grane od 12 V, prva grana piše da može dat 12A, a druga 15A.
povezano je ovako:
jedna grana: 2 x sata + ati radeon
druga grana : 2 x ata + 2 x optika.
koji bi mogao bit uzrok??? bojim se da mi diskovi ne crknu, imam masu fajlova a nemam ih kamo backupirat, svi su diskovi puni.
hitno!!! treba mi rješenje, jer kompjuter mi je vrlo važan.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale10.04.2007. u 22:52 - pre 207 meseci
naravno! tek sam sad primijetio. ostao sam bez jednog diska. najnoviji sata od 250 gb- ne mogu mu pristupit. the parameter is incorect. a prije toga je izjavio da disk nije formatiran. na svu sreću sa restorationom uspijevam izlistat fajlove i vratit ih, tako da nije neki problem, ali mislim da ću ga , kad mi ovo napravi idući put, lupit čekićem.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 09:36 - pre 207 meseci
Koja je konfiguracija? Kako su diskovi pospajani i posloženi u kučištu? Imaju li kakvo hlađenje?



 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 10:10 - pre 207 meseci
intel p4@3,2 ghz, 1 gb ram, gigabyte ga8ipe-1000g matična, 5 pci kartica (2 x tv card, 1 sat, 1 audigy, modem, i grafika ati radeon x1600pro). i ta 4 diska i 2 optička uređaja (cdrw i dvdrom, dvd-rw mi je eksterni).
napajanje ima 2 grane, i to je pospajano tako da na jednoj grani imam 2 ata diska i optiku, dok na drugoj grani su 2 sata diska i grafička.
kučište ima 2 venitlatora, 92 mm sa prednje strane i 120 mm sa zadnje strane. i 120 mm u napajanju.
temp sata diskova varira od 40-50 stupnjeva, kad su idle onda je do 50, a kad nešto kopiram, onda se popne na 52-53 jer nemaju hlađenje (tj hladi ih samo onaj ventić sa prednje strane), dok ata diskovi imaju zasebne 5,25" aluminijske hladnjake, i temp je od 35-45 stupnjeva.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 10:19 - pre 207 meseci
Bome i kvalitetnije napajanje i kvalitetnije hlađenje bi bilo veoma poželjno, mada ne mogu tvrditi da je to baš to uzrok.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 10:56 - pre 207 meseci
"Gašenje i paljenje" diskova može biti povezano sa nestabilnim napajanjem.
Ta temperatura HDD-ova od 50-ak stepeni je prevelika. Nijedan HDD se ne bi smio zagrijavati preko 50 stepeni. Nađi načina da spustiš temperauru ispod 40.
 
Odgovor na temu

grof pelinex
Pa, Bg, Ns

Član broj: 59872
Poruke: 75
*.artcommunication.co.yu.

ICQ: 401329515


Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 11:24 - pre 207 meseci
Definitivno ti treba jace napajanje (odnosno bolje) a za hladjenje stavi neki ventilator pored diskova da duva na njih. Ja imam 2 diska u kucistu koji su dostizali 50 stepeni pa sam stavio ventilator (kao onaj kod napajanja) sad ne prelaze 30.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 14:16 - pre 207 meseci
napajanja od 500W su dosta skupa (fortron, raptox), pa me zanima, bi li transformator od 2A izdržao 2 diska? jer imam jedno napajanje koje je prije služilo za napajanje eksternog kučišta, ali sada ne služi ničemu, pa bih ga ja preuredio da može napajati sata diskove. ima izlaze + 12v, +5V i gnd. piše da može izdržat do 34W, i ima po 2A na 12V i 2A na 5V. a 1 disk troši nešto ispod 1A na 12V i oko 0.5A na 5V, pa bi ta 2 diska na knap išla na to napajanje. šta mislite?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 14:21 - pre 207 meseci
Mislim da ti ne treba 500W, uzmi makar nešto bolje od tog Codegen-a koji košta cca 15€. Za nekih 50-ak evra imaš relativno širok izbor.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 15:59 - pre 207 meseci
u međuvremenu je disk opet počeo zezat, pa sam sad, makar privremeno, riješio sekundarno napajanje.
spojio sam diskove paralelno na to manje (34W) napajanje, i sve radi super. čak niti ne škljocaju kad ih upalim (prije su mi diskovi redovito škljocali kad bih upalio komp, a sada se čuje samo spinn-up). unimerom sam izmjerio voltažu: to malo napajanje daje 12.25V (5v nisam mjerio) , dok napajanje od kompa na 12V daje 12.45V. ako bude sve bilo kako treba u idućih tjedan dana, možda čak sve ostavim ovako. samo je gašenje malo nespretno, jer moram ištekati napajanje iz struje.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale11.04.2007. u 19:45 - pre 207 meseci
Baš sam hteo da napišem poruku na ovu temu pa će baš da se uklopi ovde. Pre neki dan sam sklopio drugi PC u kome je skoro sve iz prethodnog tj samo su hard (novi SATA) i kućište novi. Počeo sam instalaciju a CD se jedva okretao, radi 3-4 sec pa se gasi onda ponovo i tako tokom cele instalacije. Trebalo mu je više od pola sata da samo iskopira one fajlove potrebne za instalaciju. Kućište je neko šlj, sutra ću da odnesem pristojno napajanje pa probam ponovo ali skoro mogu da se kladim da će da bude u redu. Naravno, posle ću lako da rešim problem, bar su napajanja jeftina.

Ako ovo bude kako očekujem, eto konkretnog odgovora zašto neki optički uređaj ili hard rade loše. Do sada nisam imao prilike da probam neko takvo napajanje pa me skoro iznenadilo kako to može da "radi".
 
Odgovor na temu

damg

Član broj: 32943
Poruke: 240
*.dyn.ravangrad.net.



+3 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale12.04.2007. u 22:22 - pre 207 meseci
Citat:
Ned123: "Ta temperatura HDD-ova od 50-ak stepeni je prevelika. Nijedan HDD se ne bi smio zagrijavati preko 50 stepeni. Nađi načina da spustiš temperauru ispod 40.


Prema rezultatima googla, izgleda da je ovo rasprostranjeno misljenje - netacno.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/6376021.stm
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale13.04.2007. u 15:00 - pre 207 meseci
mogu reći da iako u zadnja 2 dana nisam uradio apsolutno ništa po pitanju hlađenja, jučer su oba sata diska redovito dostizala temp od 51-53 stupnjeva, dok danas nema šanse. komp mi je upaljen od jutros, a diskovi operiraju već sat vremena , najprije sam 35 GB prekopirao sa network diska, i sad ih šaljem natrag.i stalno su evo, na 43-45 stupnjeva, dok jučer nisu htjeli uopće sići ispod 50.
i druga stvar koju sam primijetio - kad hiberniram windowse, diskovi koji su spojeni na sekundarno napajanje ostanu upaljeni, dok ako idem na shut down, svi diskovi se pogase, iako su ova 2 sata diska neovisna o napajanju od kompjutera. postoji li možda način da ih nagovorim da se ugase i kad hiberniram komp, jer me mrzi svaki put iskopčavati napajanje diskova iz utičnice.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale15.04.2007. u 16:28 - pre 207 meseci
Kolika je normalna temperatura hardova? Sad gledam u Everestu, sistemski WD 200GB je na 45°C dok za drugi WD 320GB pokazuje 52°C. Uglavnom trenutno ništa ne radi osim onog obaveznog.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale16.04.2007. u 22:32 - pre 207 meseci
ne znam koja je normalna temp diskova, temperatura stalno varira. evo sad je 45 i 48 stupnjeva, ali treba uzeti u obzir da se vrte od jutros od 7 sati. radili su na kratko (kopirao sam 3 gb) i došao je do 51, sad se opet spustio na 45, znači totalni idle, ne rade ništa. vrte se u prazno (ustavi, sad mi je sinulo, budući da nisu sistemski, mogu ih i ugasit :)
nego, pitanje: zar sata diskovi nisu hot swap-able? ako jesu, zbog čega se meni smrznu windowsi ako ih ugasim tokom rada? ako idem u device manager i tamo ih disableam, mogu ih ugasiti bez da se windowsi slede, a kasnije ih na isti način vratim (uštekam napajanje i u device manageru stavim ih na enable). ali ako to ne napravim, već ih samo ugasim, windowsi se slede i moram resetirat komp.
 
Odgovor na temu

damg

Član broj: 32943
Poruke: 240
*.dyn.ravangrad.net.



+3 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale17.04.2007. u 21:52 - pre 207 meseci
Citat:
miko.s: ne znam koja je normalna temp diskova, temperatura stalno varira. evo sad je 45 i 48 stupnjeva, ali treba uzeti u obzir da se vrte od jutros od 7 sati. radili su na kratko (kopirao sam 3 gb) i došao je do 51, sad se opet spustio na 45, znači totalni idle, ne rade ništa. vrte se u prazno (ustavi, sad mi je sinulo, budući da nisu sistemski, mogu ih i ugasit :)
nego, pitanje: zar sata diskovi nisu hot swap-able? ako jesu, zbog čega se meni smrznu windowsi ako ih ugasim tokom rada? ako idem u device manager i tamo ih disableam, mogu ih ugasiti bez da se windowsi slede, a kasnije ih na isti način vratim (uštekam napajanje i u device manageru stavim ih na enable). ali ako to ne napravim, već ih samo ugasim, windowsi se slede i moram resetirat komp.


Neprestanim paljenjem i gasenjem diskova im skracujes radni vek. A ako to jos radis tako sto im cupas kabel za napajanje, onda stvarno prizivas nesrecu...
Postoje SATA i eSATA. Ovi drugi chip kontroleri podrzavaju eksterne diskove i hot swapping. Kod ovih prvih moras "rucno", ali niposto na nacin kao sto ti radis...
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.adsl.net.t-com.hr.



+32 Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale17.04.2007. u 22:07 - pre 207 meseci
@damg - definitivno me nisi shvatio.
kao prvo, ja diskove ne gasim tokom rada kompjutera, već mi je palo na pamet da bih mogao.
kao drugo, ne gasim ih čupanjem kabela IZ njih, već gašenjem napajanja koje nema prekidač pa NJEGA iskopčam iz struje. i samo me zanimalo zašto mi hot swapping ne radi, neću inače diskove gasit.
 
Odgovor na temu

crnisss
banja luka

Član broj: 110017
Poruke: 23
*.teol.net.



Profil

icon Re: hitno! diskovi se gase i pale18.05.2007. u 20:18 - pre 206 meseci
Promjeni napajanje, stavi neko ciftekovo, kineska ne dolaze u obzir i resices problem
crni
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: hitno! diskovi se gase i pale

[ Pregleda: 3998 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.