Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beep!

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Beep!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6721 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Beep!12.04.2007. u 21:46 - pre 207 meseci
Razvili ste diskusiju na visokom nivou ali... ako je protok vazduha u pitanju, povecana temperatura procesora javice se posle izvesnog vremena (10-15 minuta), ako se ta temperatura ocitava odmah po podizanju Windowsa, uzrok je losa montaza coolera ili los cooler! Losa pasta, prevelika (ili redje, premala) kolicina paste, lose (ostecene) dodirne povrsine, nepravilno naleganje... i jos dosta faktora, mogu uticati na tu temperaturu. Generalno, ako je ta temperatura realna, onda je veca nego sto bi trebala biti (odmah nakon ukljucenja) i razloge treba traziti u onome sto sam naveo! Ako se javlja posle odredjenog vremena, onda uzrok moze biti losa cirkulacija vazduha kroz kuciste. Realnu temperaturu treba izmeriti i na neki drugi nacin sem monitorisanja MB!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Beep!13.04.2007. u 10:21 - pre 207 meseci
po nekom mom (skromnom) iskustvu kad lose montiras s775 cooler temperatura odmah skace i to drasticno (+20)
kad se pretera sa pastom to je nesto manje i sporije. uopste relativno je tesko preterati sa pastom kod s775, pre ces dobiti da ti se sve razlije oko socketa.

ali sve sam ono rekao, jer jednostavno znam ovako iz iskustva (opet) da je za p4/pd zaista neophodno da imas pravu promaju. tj. to ce mu iovako-ionako trebati.

lazno ocitavanje naravno treba uvek imati u vidu, najjeftiniji metod je pazljivo proveriti rukom, kad nemas sondu
(u ovom slucaju, kad je sve ok, hladnjak je hladan-mlak. topao postaje tek nakon 20min maltretiranja, ali nikad toliko da ne moze da se drzi prst)

@calexx to sto kazes za pogresno ocitavanje venta mi sve lici da si skinuo 4.32 ;)

eh da, setio sam se jos jedne bitne stvari.... pogledaj koliki ti je izmereni Vcore, ne izabrani. trebalo bi da ti bude 1.20-1.25V. ako stoji 1.35 i slicno, slobodno smanji.
ali ne gledaj sta je izabrano, jer to se cesto razlikuje (samo izracunaj koliko odstupa izmereni od izabranog i onda izracunaj sta treba izabrati da ti bude 1.2-1.25)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
*.kladovonet.com.



+5 Profil

icon Re: Beep!13.04.2007. u 20:58 - pre 207 meseci
Bas zato sam i rekao da u ovom slucaju nije problem "promaja" jer temperaura skace odmah po ukljucenju te mislim da je pogresno to vezivati za provetravanje kucista. Pre bih tipovao na dve stvari... los cooler ili pogresno ocitavanje. Insistiranja na boljem provetravanju kucista, u svakom slucaju, nije pogresno ali, mislim da to nikako nije uzrok ovog problema!
 
Odgovor na temu

nenad2007
Nenad Bosić
Moscow

Član broj: 141030
Poruke: 153
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Beep!14.04.2007. u 17:50 - pre 207 meseci
Imao sam slican problem,doduse nije bash toliko pistao ali je pistao, i resio sam ga tako sto sam ram memoriju izvukao i stavio je u drugi slot.Probaj i ti isto valjda ce upaliti...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Beep!16.04.2007. u 23:41 - pre 207 meseci
Citat:
buljko: ako se ta temperatura ocitava odmah po podizanju Windowsa, uzrok je losa montaza coolera ili los cooler! Losa pasta, prevelika (ili redje, premala) kolicina paste, lose (ostecene) dodirne povrsine, nepravilno naleganje... i jos dosta faktora, mogu uticati na tu temperaturu.
Osnovni problem kod mene je što ne znam koja je realna temperatura ovog procesora. Do sada sam sa starim 478 i dobrim kulerom imao jedva dvadesetak stepeni a sa velikim opterećenjem je išlo do oko 40. Ovaj ide od 40 pa prema opterećenju ume daleko da ode. Ako je prevelika, najmanji mi je problem da rasturim pa ponovo napravim, kuler je original box pa ne verujem da je loš, sve mi u osnovi deluje OK.
Citat:
Nenad Vranjanac: @calexx to sto kazes za pogresno ocitavanje venta mi sve lici da si skinuo 4.32 ;)

eh da, setio sam se jos jedne bitne stvari.... pogledaj koliki ti je izmereni Vcore, ne izabrani. trebalo bi da ti bude 1.20-1.25V. ako stoji 1.35 i slicno, slobodno smanji.
ali ne gledaj sta je izabrano, jer to se cesto razlikuje (samo izracunaj koliko odstupa izmereni od izabranog i onda izracunaj sta treba izabrati da ti bude 1.2-1.25)
Vrlo moguće, valjda sam prvo probao 4.32 pa posle 4.31, uglavnom ovaj drugi čita sve temperature i slaže se sa Everestom. Naravno, ne radi ono osnovno čemu je i namenjen a to je usporavanje ventilatora ali za to imam druga rešenja, ako bude potrebno.
Gde da gledam napon? Sada i odavde mogu samo ono što mere programi pošto je malo teško da remote uđem u bios. ;) Everest pokazuje 1,18V.

Inače sam malo eksperimentisao i evo šta se dešavalo. U biosu je sve oko ventilatora bilo na Auto i dešava se kao što sam opisivao, vent se vrti od 2000 obrtaja pa ide i preko 4k po potrebi dok je temperatura procesora (sve prema Everestu) 45 stepeni kada miruje pa ode do 55-58 kada se napregne. Ovo je vrlo bučno, bar za mene, naročito zato što mi je sve to na po meteri od glave.
Onda sam u biosu postavio neku Intel automatiku (kad budem pored PC-ja pogledaću kako se tačno zove) za kontrolu i brzina je pala na 1300 obrtaja što je već solidno tiho uz temperaturu reda 50. Sa svakim opterećenjem se brzina povećava ali izgleda ne dovoljno pa kada nešto dobro optereti procesor, ide preko 60. Ipak, deluje mi da ovo nisu neke preterane brojke jer bi valjda ta automatika mnogo više ubrzala ventilator da je temperatura baš kritična.

Daklem, koje su normalne temperature ovog DC 915 procesora? Koliko je OK kada ne radi ništa a koliko maksimalno sa nekim solidnim opterećenjem?
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Beep!17.04.2007. u 10:01 - pre 207 meseci
Citat:
calexx:...pa ide i preko 4k..

to je siguran pokazatelj da ti je u kucistu prevruce. intelova hardverska kontrola zavisi od temperature kucista. i AMAN covece kupi taj ventilator!

temperature bi u povoljnim uslovima trebalo da idu do 55, 60 max
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Beep!17.04.2007. u 21:43 - pre 207 meseci
Aman imam nekoliko ventilatora, kupio sam ih kada i Chieftec kućište ali ih nikad nisam stavio gde im je mesto. Do sada nije bilo problema sa hlađenjem ali ovaj procesor ide malo više pa ću konačno da ih ubacim. Jedan sam potrošio i ostala su tri, da li je bolje da stavim dva napred da uvlače a jedan pozadi ili obrnuto? Taman imam tri mesta na Chieftec panelu pa ću da ih podesim prema potrebi ... mada nešto nisam siguran da će to bitno da promeni temperaturu procesora. Više mi liči da će novi kuler ili eventualno provera kako je ovaj namešten da popravi situaciju.
Inače evo sada gledam i temp procesora je 45 uz 2700 obrtaja, u normalnom radu je oko 50 i koji preko a sa malo jačim radom ode do 58-59. Ako postavim onu Intel automatiku, vent radi sporije ali i temperatura brže skače. Na koliko stepeni da u biosu postavim da upozorava?

Trebalo bi da sutra uzmem monitor i izbacim stari PC pa ću onda da se malo više pozabavim hlađenjem.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Beep!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6721 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.