Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Statistička obrada ankete u Accessu

[es] :: Access :: Statistička obrada ankete u Accessu

[ Pregleda: 12574 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gordon_beneth
BGD

Član broj: 104526
Poruke: 192
*.adsl-2.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Statistička obrada ankete u Accessu19.03.2007. u 16:12 - pre 208 meseci
Trebam da statistički obradim jednu malu anketu, mislio sam da to uradim u Accessu ali već dva dana lupam glavu i nikako da "smislim" kako bi baza trebalo da izgleda (da sam radio ručno već bi završio :)
Anketa se sastoji od 15-ak pitanja sa ponuđenim odgovorima (dakle a, b, c...), na neka od njih sa može izabrati više odgovora, a na neka samo jedan. Ja treba da za svako pitanje dobijem ukupan broj i procenat odgovora pod a,b,c...
Ako je neko radio nešto slično molio bih za bar neki savet
/(bb|[^b]{2})/
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu19.03.2007. u 16:46 - pre 208 meseci
Imaš na ovom forumu temu iz prošle godine na http://www.elitesecurity.org/t185725-0#1209136.
Postoji primer baze podataka, pa vidi da li ti odgovara.
Drugi deo oko pitanja i odgovora potraži na http://www.icentar.com/showthr...&page=3&highlight=kviz. Tu takođe postoji primer.
 
Odgovor na temu

gordon_beneth
BGD

Član broj: 104526
Poruke: 192
*.adsl-2.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu19.03.2007. u 18:57 - pre 208 meseci
Ovo prvo sam pogledao pre nego što sam postavio temu i to baš nije ono što mi treba, a ni onaj kviz mi baš nije pomogao (ili ja nisam shvatio poentu:)
Da objasnim malo preciznije:
Imam 50-ak anketnih listića (popunjenih)
Na svakom listiću se nalazi 15 pitanja
Za svako pitanje je ponuđeno nekoliko odgovora (pod a,b,c...)
Na nekim pitanjima je zaokružen samo jedan odgovor, a na nekim su anketirani imali mogućnost da zaokruže više odgovora (što su i činili :-)
Ja trebam da ubacim te podatke u bazu i da napravim statistički izveštaj npr:

pitanje br. 1
10 odgovora pod a (20%)
20 odgovora pod b (40%)
xx odgovora pod c (yy%)
..................................
..................................
pitanje br. 2
yx odgovora pod a (xy%)
..................................

itd.

Prvo sam napravio jednu tabelu sa po jednim poljem za svako pitanje na koje se daje samo jedan odgovor (plus id polje kao primarni ključ), a za polja koja imaju više odgovora sam kreirao posebne tabele i povezao ih sa glavnom tabelom kao One-To-Many, međutim nisam uspeo da dobijem ono što mi treba, bar ne u jednom Query-u iz koga bi napravio izveštaj. Nešto sam petljao sa crosstab query ali ništa nisam napravio. Palo mi je na pamet da napravim po jednu tabelu za svako pitanje sa onoliko polja koliko ima ponuđenih odgovora, ali mi to baš ne deluje kao najjednostavnije rešenje (a nisam siguran ni da bi dobio ono što mi treba), pa reko' da pitam možda je neko radio nešto slično. Ili da se 'vatam olovke i papira?
/(bb|[^b]{2})/
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu20.03.2007. u 06:31 - pre 208 meseci
Možda je najjednostavnije rešenje van Accessa. U Excelu otvori tabelu. 15 redova za 15 pitanja. 3 kolone za za tri odgovora a,b,c. Ideš redom i unoseći anketne lisitće (jer i ovako moraš da radiš unos podataka) povećavaš vrednostu ćelijama. Kad završiš samo si na korak od statističkih podataka jer Excel poseduje sve matematičke funkcije. Ako te to ne zadovoljava (ako nije jednokratni zadatak) javi pa ću pokušati večeras da ti izmodelujem bazu podataka.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu20.03.2007. u 10:46 - pre 208 meseci
Šaljem ti model podataka sa četiri tabele. Pogledaj Relationships.
Prvo bi trebalo popuniti tabele: „AnketniListici“ (50 slogova), „Pitanja“ (15 slogova) i „Odgovori“ (45 slogova), ako je izbor a,b,c... koje predstavljaju klasične šifarnike.

1. Jedno pitanje može da ima više odgovora ali jedan konkretan odgovor važi za samo jedno konkretno pitanje ( postavio sam vezu 1:∞).

2. Pošto jedan listić može da ima više pitanja, a svako pitanje može da se nađe na više listića (veza više prema više), uveo sam novu tabelu „ListiciPitanja”. Ova tabela je ujedno i ona u koju unosiš rezultate ankete i iz koje ćeš putem relacija crpeti podatke za statistički izveštaj.Primetićeš da sam ovde uveo AutonuNumber za PK, a ostavio ListiciID i PitanjaID kao slobodne atribute. Razlog je da bi mogao da uneseš na jedno pitanje više ponuđenih odgovora u okviru istog listića. Tako ćeš imati negde po dva ili više slogova za isti listić i isto pitanje.

Nisam mnogo upućen u problematiku anketiranja i ovo je samo razmišljanje na osnovu opštih znanja. Možda će ti pomoći da postaviš model na noge, a potom ga dodajući i oduzimajući kolone usavršiš za svoje potrebe.

Ostalo je stvar dizajniranja formi, upita i izveštaja.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu20.03.2007. u 14:14 - pre 208 meseci
Dao sam sebi slobodu da malo promenim getsbijev model koji je u principu OK. Malo sam promenio nzaive, cini mi se da ce biti razumljivije. Ovo su pretpostavke:

Ankata znaci postavljanje pitanja nekom skupu ucesnika.
Mi dakle zelimo da dovedemo u vezu pitanja i ucesnike u anketi.
Na svako pitanje, nudimo nekoliko opcija koje ucesnik moze da izabere.
Od ucesnika se ocekuje da izabere jednu ili vise opcija, zavisno od pitanja.
Ucesnik moze da preskoci neka pitanaj - ne izabere nista.
Ucesnik moze da pogresi pa da izabere vise opcija nego sto je dozvoljeno.

U stvarnosti, ptanja se odstampaju na listicima (ili se prikazu na monitoru racunara) .Ucesnici na listicima zaokruzuju ili upisuju odgovore. Pretposatvicemo da se odgovori samo zaokruzuju (multiple choice).

Ono sto vidimo ocima u svakoj anketi jesu anketni listici. bilo bi pogresno napraviti jednu tabelu sa onoliko kolona koliko je pitanja ili opcija na lsiticu. Mi cemo da modeliramo anketni listic sa dve tabele:
- spisak pitanja => tabela Pitanja_Ankete
- spisak opcija koje pripadaju svakom pitanju => Opcije_Pitanja_Ankete

Svaki listic pripada jednom ucesniku, otuda tabela Ucesnici_u_Anketi

Posto svakom ucesniku u ankeyti pripada po jedan listic, treba nam nesto da povese ucesnike i (spisak pitanaj, opcije), pa dobijamo tabelu Anketni_Listici. to je veza izmedju pitanja, opcija i ucesniak u anketi. to je ujedno i kljucna tabela u celom poslu, tu se smestaju rezultati - koje opcioje je izabrao koji ucenik.

Kad imamo ovako postavljene tabele, onda je lako napraviti kveri koji ih sve povezuje - qryAnketniListici_Stampa. Taj kveri mozemo da iskoristimo da odstampamo lsitice, pre nogo sto ih podelimo ucesnicima. Kad nam ucesnici vrate listice, mi unesemo odgovore u tabelu Anketni_Listici. Sada imamo sirove podatke. Kako dobijamo frekvencije odgovora (koliko puta je koja opcija izabramna). jednostavno, kveri je gotovo trivijalan - qryStatAnaliza_Freq.

Sad, ima jedna zackoljica. Neki ucesnici nisu odgovorili na neka pitanja, preskocili su ih. neki su izabrali vise od dozvoljenog broja odgovora. Dakle, ne mozem samo prebrojati ko je sta izabrao. Analiticar mora d aodgovori prvo na pitanje: koliko ucesnika je dalo dozvoljen odgovor na svako pitanje. Koliko iam preskocenih pitanja? Koliko ima pitanja sa pogresnim brojem odgovora? To stavljamo naliticarima da razmisljaju. To je kao neka mala mozgalica u Accessu.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gordon_beneth
BGD

Član broj: 104526
Poruke: 192
212.200.219.*



+1 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu20.03.2007. u 18:11 - pre 208 meseci
Pre svega hvala na odgovorima i uloženom trudu.
Anketa nije velika i mogao sam analizu da napravim u Excell-u, pa čak i ručno, ali sam se nešto zainatio da to uradim u Access-u, možda i nije najjednostavnije, ali ću bar da naučim nešto.
Pogledao sam obe baze koje ste postavili, ova Zidareva mi je nešto jasnija, verovatno zato što je već popunjena, ali mi neke stvari i dalje nisu jasne, pre svega kako da unesem podatke. Ako ste mislili da unosim direktno u tabele ListicPitanja (Getsbi) odnosno Anketni_Listici (Zidar) tako što bih ubacivao šifre listića, pitanja i odgovora, to mi se ne čini baš praktičnim, a rekao bih da je i mogućnost greške poprilična. Kada bi mogao da se napravi Form koji bi izgledao kao repAnketniListic Report (Zidar), dakle kad otvorim novi zapis da mi se pojave sva pitanja i ponuđeni odgovori, a ne da moram da ih posebno ubacujem. Nažalost mislim da to nije moguće, bar ja nisam uspeo.
Ja sam ostao kod ideje jedno pitanje-jedno polje i otprilike sam rešio problem ovako:
Tabela Listici sadrži polje id, koje je primarni ključ i označava broj listića (anketa je anonimna pa mi ne treba ime i prezime) i onoliko polja koliko ima pitanja sa opcijom jednog odgovora. Sva polja su combo-box-ovi koji sadrže ponuđene opcije odgovora plus još jednu vrednost "nije odgovoreno". Polja sam jednostavno nazvao brojevima pitanja. Za pitanja na koja se može dati više odgovora sam napravio po jednu tabelu sa tri polja (id_listica,id_odgovora,broj pitanja), prva dva su ključevi, a broj pitanja combo sa ponuđenim odgovorima plus "nije odgovoreno". Povezao sam ove tabele sa Listici i napravio form sa tri subforma (toliko ima spoljnih tabela) preko koga ubacujem podatke.
E sad ono što me je mučilo je kako da izvučem zbirne podatke i to sam na kraju rešio pomoću UNION Query-ja
Code:

SELECT "1" AS pitanje, Listici.[1] AS opcija, Count(*) AS ukupno
FROM Listici
GROUP BY odgovori.[1];
UNION 
SELECT "2" AS pitanje, Listici.[2] AS opcija, Count(*) AS ukupno
FROM Listici
GROUP BY odgovori.[2];
UNION 
// itd za svako pitanje odnosno polje (1,2,3...)
.......................
.......................
// pa onda za "spoljne" tabele
SELECT "9" AS pitanje,[9].[9] AS opcija, Count(*) AS ukupno
FROM 9
GROUP BY [9].[9];
//itd za svaku tabelu (ime tabele je broj pitanja)

Možda nije baš najelegantnije rešenje ali sam dobio ono što mi treba (ubr da li bi mogla da se napravi VBA funcija koja bi generisala ovakav Query za određenu tabelu?)
Napravio sam i tabelu Pitanja sa poljima br_pitanja i tekst_pitanja i u novom query-ju povezao tekst_pitanja sa poljem pitanje iz union queryja i na osnovu njega napravio report, grupisao po tekstu pitanja i to je to.
Jedini problem je sa opcijama koje niko nije izabrao, one se ne pojavljuju u reportu, ali preživeću i bez toga (još nisam popunio sve podatke pa ne znam da li ću imati takav slučaj). Možda neko ima ideju kako da to izbegnem?
Još jednom zahvaljujem na odgovorima, kad završim ovo napraviću jedan primer pa ću da ga postavim (ovi podaci baš nisu za javnost :-)
/(bb|[^b]{2})/
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu20.03.2007. u 21:14 - pre 208 meseci
Ako si samo hteo da dobijes sta ti treba, Excel je bio brzi ;-)
Ako si hteo da naucis, nucio si pogresno i za kaznu si morao da pises beskrajno dugacak UNION.
Naravno da se mogu unositi podaci na vise nacina, ali to nije bilo pitanje. Pitao si akko oragnizovati podatke tako da se laok dobiju frekvencije odgovora.
metod unosa sa combo boxovima radi samo kad na svako pitanje moze da se da samo jedan odgovor, Ako je dozvoljeno izabrati vise od jednog, to nece da radi. Drugo, kako si ti postavio stavri, imas da se namucis da postavis neke razumne constraints (sta se moze uneti u koje polja). Trece, imas resenje za samo jednu anketu, onu od 15 puitanja, ultiple choice, single answer. Sta ces kad anketa bude imala 45 pitanja? Bice mnogo velika tabela, a i forma.

Pogledaj primer, pa razmisli da li moze mozda i tako ;-)
 
Odgovor na temu

gordon_beneth
BGD

Član broj: 104526
Poruke: 192
212.200.219.*



+1 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu20.03.2007. u 23:31 - pre 208 meseci
Pogledao sam rešenje pre nego što sam poslao zadnji post, ali kao što rekoh nisam baš shvatio kako bi se unosili podaci. Ako se unose u tabelu Anketni_Listici direktno onda to baš nije praktično rešenje, trebalo bi znači da kucam nešto kao:
1 1 1 yes
1 1 2 no
1 1 3 no
1 1 4 no
1 2 1 no
1 2 2 yes
...................
ako je tako onda verujem da ćeš se složiti da baš i nije baš lako ukucati 50*15*5 (odprilike) redova a da se ne napravi greška. Možda nisam najbolje shvatio, čemo služi onaj append query, da li si mislio da unosim podatke nekako drugačije pa da na kraju pokrenem query?
Slažem se da je tvoje rešenje univerzalnije, a i onaj moj union je stvarno mamutski (hvala bogu na copy/paste) ali u mom slučaju unos podataka je znatno brži i jednostavniji uz manje mogućnosti za grešku, što bar u mom slučaju nadoknađuje pisanje onolikog uniona
Citat:
Zidar
metod unosa sa combo boxovima radi samo kad na svako pitanje moze da se da samo jedan odgovor, Ako je dozvoljeno izabrati vise od jednog, to nece da radi.

Zato sam za pitanja sa više odgovora pravio posebne tabele i vezivao ih sa glavnom tabelom OneToMany
Citat:
Zidar:  Drugo, kako si ti postavio stavri, imas da se namucis da postavis neke razumne constraints (sta se moze uneti u koje polja).

Pa mislio sam da sam to rešio combo boxovima. Ili nisam???
Evo šaljem moje rešenje pa pogledaj, ako bi moglo da se napravi da se unos podataka u tvojoj bazi radi kao kod mene to bi onda bilo pravo rešenje. Ja sam doduše svoj problem rešio ali možda zatreba nekom drugom. U primeru sam uspeo da "skrpim" neku VBA funkciju koja pravi onaj union samo što je vrlo rudimentarna, trbalo bi dodati opciju da može da se izabere tabela i ime query-ja, pa ako ti nije veliki problem pogledaj Module1 (ako ništa bar ćeš te nasmejati :-)
Hvala na trudu, pogledaću malo bolje onaj tvoj primer, možda mi je nešto promaklo
/(bb|[^b]{2})/
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

gordon_beneth
BGD

Član broj: 104526
Poruke: 192
212.200.219.*



+1 Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu21.03.2007. u 08:23 - pre 208 meseci
Da li zato što sam završio nesrećnu anketu, ili zato što sam se (konačno) naspavao, uglavno sad mi je tek sinulo. Dakle treba popuniti prvo pitanja i odgovore pa učesnike ankete pa pokrenuti update query. onda se podaci unose jednostavno čekiranjem opcija u Anketni_Listici. Dosta lakše nego što sam ja zaimislio :-)
Nadam se da će bar neko imati koristi od ovoga kad sam ja već bio slep kod očiju , Zidare i Getsbi hvala još jednom
Pozdrav
/(bb|[^b]{2})/
 
Odgovor na temu

Dex02
Ahmed Dizdar
Student

Član broj: 226412
Poruke: 2
80.65.174.*



Profil

icon Re: Statistička obrada ankete u Accessu24.06.2009. u 17:27 - pre 180 meseci
Prijatelju zahvalan sam..pomogao si mi dosta!
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Statistička obrada ankete u Accessu

[ Pregleda: 12574 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.