Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?

[es] :: VoIP :: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?

[ Pregleda: 5852 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?05.03.2007. u 10:30 - pre 208 meseci
Kolika je mogucnost prisluskivanja VoIP konekcija, tj vishe me interesuje koji su nacini i mogucnosti zasitite tih konekcija? Ono sto sam saznao do sad je IAX protokol, sa AES128bit enkripcijom, ali isto tako sam vidio da ga ne podrzavaju svi telefoni. Osim toga, da li postoje drugi nacini zastite konekcija?
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+267 Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?07.03.2007. u 08:03 - pre 208 meseci
Pa recimo da se telefon kupuje prema tvojim sigurnosnim potrebama i plateznim mogucnostima. Kada se koristi racunar kod vecine programa se koriste vrlo tvrdi protokoli. Skype naprimer u otvorenom textu salje samo jedan GET paket kojim dobija broj trenutne verzije programa. Nista vise. Pogledaj

http://www.skype.com/security/...31%20security%20evaluation.pdf

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?07.03.2007. u 10:53 - pre 208 meseci
Hvala na odgovoru, interesovalo me povezivanje telefona iskljucivo - eventualno aplikacija koje mogu raditi na smartphone i slicno.
Mislim da sam doshao do odgovora na svoje pitanje. Postoje 2 varijante (postoji i vishe, ali ove su najpopularnije):
- IPSEC - pravi se VPN tunnel izmedju telefona i VoIP servera - kriptuje se i zasticuje citava komunikacija. Losha strana - nisam nashao telefon koji ima VPN u sebi, tako da to treba rjesavati na drugom nivou, sa jos mreznih resursa.
- SIPS (Secure SIP ili SIP over TLS) + SRTP (Secure Real Time Protocol) - podrzavaju ih mnogi telefoni (ne svi i ne oni jeftiniji), podrzavaju ih Asterisk, OpenSer (djelimicno?? nisam jos siguran) i mnogi drugi serveri. Zasticuju kontrolni (sip) i Media (rtp) kanal i na taj nacin nije moguce nista 'prisluskivati' tj niti kontrolne i identifikacijske podatke (na cistom SIPu, jedino je password MD5 kriptovan) niti razgovor.

Naravno ako ko ima jos kakvih info, ne bi bilo loshe da podijeli :)
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+267 Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?08.03.2007. u 07:50 - pre 208 meseci
Pa pitanje je postavljeno bas siroko, a ima puno varijanti u infrastrukturi. U osnovi ako je server kod tebe moze se dici nivo sigurnosti na nivo ostalog dela domena. Protokoli su formirani pre masovne upotrebe NAT tehnologije i naknadno je samo krpljena losa osnova. Ako je u komunikaciji i postignuta neka upotrebivost, sigurnosni aspekti su ostali problem. Sve to pada na ruteru i fajavolu. Na zapadu se dosta prodaju namenski , aplikejsn level gejtveji, sto verovatno znaci da su optimalno resenje. Mozda je ok i midl box resenje .... Resenje su i novi protokili, ali novi iax je lose prosao, a skype jos nije otvorio svoj standard. Sada su poceli i sudski procesi ...

Mislim da mozes da pratis dokumentaciju u izvornom obliku: nacionalni institut za standardizaciju ...

http://csrc.nist.gov/publicati...pubs/800-58/SP800-58-final.pdf



U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?08.03.2007. u 11:27 - pre 208 meseci
Da, poprilicno je opsirno zato sto su moja znanja o VoIPu i dalje skromna. U sustini me interesovalo kako zastiti komunikaciju izmedju 2 VoIP fona koji nisu na istoj mrezi. Vishe sam mislio na zastitu od prisluskivanja media nego control kanala. Mada, ako ne zastitis kontrol kanal, neko moze usnifati key-ove za media kanal tako da i nije vishe toliko zasticen.
Dobar dokument, a i sajt www.voipsa.org ima finih clanaka.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

miljko.milanovic
miljko milanovic
Beograd

Član broj: 135970
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 415866


Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?13.03.2007. u 10:17 - pre 208 meseci
misk0 ako eventualno imas ili planiras da nabavis neki Linksys / Sipura adapter, kod njih je moguca enkripcija. A nisu ni preterano skupi za ono sto nude.
Pozz
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?13.03.2007. u 11:13 - pre 208 meseci
Trenutno ocekujem da mi dodju (narucio sam) Snom 300 telefoni koji imaju mogucnost SIPS i SRTP-a pa kad probam i podesim, ako bude interesovanja mogu napisati utiske.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

miljko.milanovic
miljko milanovic
Beograd

Član broj: 135970
Poruke: 31
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 415866


Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?13.03.2007. u 11:29 - pre 208 meseci
Hm, ovo sto si napisao dade mi ideju za pitanje, bas me zanima sta ljudi misle o tome pa cu da postavim nov topic. Meni nikad nije palo na pamet da uzmem IP telefon, nekako mi je uvek bilo logicnije da imam ATA adapter na koji bih prikacio obican telefon. A dodje mu skoro na isto...
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?13.03.2007. u 13:39 - pre 208 meseci
http://www.tmcnet.com/voip/1104/FeatureSecurity.htm

Dobar clanak koji objasnjava aspekte sigurnosti, zloupotrebe i daje preporuke kako se zastiti.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: Prisluskivanje VoIP konekcija i zastita?

[ Pregleda: 5852 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.