Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od cega zivi jedan open source programer

[es] :: Art of Programming :: Od cega zivi jedan open source programer

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 22568 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 00:28 - pre 208 meseci
Eto ovo me zivo interesuje, meni se svidja filozofija otvorenog koda i sve to ali onda mi profesor kaze (inace zavestani microsoftovac) a kako planiras da zivis od toga. Pa me sad zanima, stvarno kako prodati program otvorenog koda? I ako ima neki os programer neka iznese svoja iskustva.
hvala

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 05.10.2007. u 07:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 00:40 - pre 208 meseci
Pa, koliko sam ja upucen, ti mozes uvek da prodas program, makar on bio i open source, sve dok neko hoce da ga kupi. U sustini svodi se na to da naplatis onome ko program naruci a posle kako bude.
Drugi vid zarade je od tehnicke podrske. Znaci, neka kompanija ima svoj Linux distro i daje ga besplatno pa ti onda naplacuje resavanje problema sa istim (iz cega sam ja jednom prilikom u šali zakljucio da zbog toga da bi vise zaradili naprave namerno los software, kao dokaz da open source ne valja. U šali, ponavljam ).
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 01:07 - pre 208 meseci
Ja još nisam čuo da je neko počeo open source projekat samo da bi zaradio novac. Uglavnom entuzijasti dok imaju neki drugi izvor prihoda počnu open source projekat, pa se evenutalno vremenom dođe do zarade, kada tvoj projekat pređe neku granicu popularnosti. Onda postoje različite vrste zarade, npr. dvostruka licenca, za open source zajednicu i za komercijalne svrhe (nešto kao Qt, MySQL i slično), ili donacije korisnika (čitaj: kompanija) ili podrška za specijalne mogućnosti (neko ko koristi tvoj program hoće da ima neku mogućnost samo u njihovoj verziji), itd.

U svakom slučaju dok si student, raditi na open source projektu je veoma korisno. Jer kada završiš fax, imaćeš nešto osim diplome da pokažeš budućem poslodavcu (verovatno 90% kolega sa faxa neće imati ništa drugo osim diplome).

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 03:24 - pre 208 meseci
Firme sve vise kad narucuju izradu programa traze da budu open source. Pri tom se placanje ne dovodi u pitanje, ne znam odakle dilema. Razlika je jedino sto ce za eventualne izmene firma moci da angazuje drugog programera, sto je dobro za firmu a i za programera jer onda moze slobodno da ode na visednevni odmor, preseli se ili otputuje u drugu drzavu, nije u obavezi da dodje za 24 sata kad ga pozovu kao sto je slucaj sa obicnim programima za ozbiljnije firme.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.marjanovic.info.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 08:34 - pre 208 meseci
To na šta ti misliš nije open-source, već traže da im se (njima i samo njima) dostavi i izvorni kod uz sam program. Što i jeste logično, a da za svoje pare firma pruži celom svetu mogućnost da se koristi programom je dosta ređi slučaj.
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

japan

Član broj: 34328
Poruke: 480
*.bvcom.net.



+13 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 09:35 - pre 208 meseci
postoji bitna razlika između open source i free software-a, i freeware-a.

Citat:
Open-source software is an antonym for closed source software and refers to any computer software whose source code is available under a license (or arrangement such as the public domain) that permits users to study, change, and improve the software, and to redistribute it in modified or unmodified form. It is often developed in a public, collaborative manner


Citat:
Free software, as defined by the Free Software Foundation, is software which can be used, copied, studied, modified and redistributed with little or no restriction. This is distinguished from proprietary software. This definition of free software, as used by the Free Software Foundation and others in the free software movement, does not depend on whether a fee is charged for the use of the software.

The usual way for software to be distributed as free software is for the software to be licensed to the recipient with a free software license (or be in the public domain), and the source code of the software to be made available (for a compiled language).



By contrast, "Freeware" is software made available free of charge, but is generally proprietary, as users do not necessarily have the freedom to use, copy, study, modify or redistribute it. Source code for freeware may or may not be published, and permission to distribute modified versions may or may not be granted.
 
Odgovor na temu

bzero
dev null
europe

Član broj: 5907
Poruke: 371
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bzero@elitesecurity.org
Sajt: www.google.com/search?q=b..


Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 11:36 - pre 208 meseci
Stari, ali zanimljiv clanak na ovu temu:

http://business.newsforge.com/business/04/05/04/1058254.shtml
Never trust an operating system you don't have sources for.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2789 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer19.02.2007. u 21:43 - pre 208 meseci
Citat:
japan: postoji bitna razlika između open source i free software-a, i freeware-a.

Koliko ja znam, glavna razlika između free softvera i open source softvera, je u tome što prva terminologija pripada filozofiji koja pljuje po onom drugom softveru (koga nazivaju proprietary softverom), a druga ne pljuje po onom drugom softveru (koga nazivaju closed source softverom). Ne znam za licencne razlike između ta dva pojma. No, freeware jeste nešto drugo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer20.02.2007. u 04:59 - pre 208 meseci
Jedini razlog zasto ne volim OS je taj sto je toliko ideoloski obojan.

Normalno da sve sto napravim u ovoj fazi zivota (kraj srednje, fax) da ce biti besplatno (free) i uvijek negdje ostavim poruku da ako kome treba source neka samo pita i dobiti ce ga, a nekada i zapakiram source s binariesima.

Kako jedni zele zaraditi od svog softwera i njegovih derivacija, tako ljudi u OS to POD SVAKU CIJENU NE ZELE.

OS ima svrhu, ali se to danas previse dize u nebesa.
Cak imaju i svoje sljedbenike, svecenike, a skoro nece ni placati porez jer ce se tretirati kao vjerska sekta...
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer20.02.2007. u 07:02 - pre 208 meseci
Citat:
Kako jedni zele zaraditi od svog softwera i njegovih derivacija, tako ljudi u OS to POD SVAKU CIJENU NE ZELE.

Pogrešno si shvatio. Oni ne žele da neko uzme njihov open source projekat, malo ga prepravi, na njemu zarađuje i pri tome ne distribuira source. Takvo ponašanje ide na štetu i autora programa i na štetu korisnika.

 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer20.02.2007. u 09:59 - pre 208 meseci
Citat:
Pogrešno si shvatio. Oni ne žele da neko uzme njihov open source projekat, malo ga prepravi, na njemu zarađuje i pri tome ne distribuira source. Takvo ponašanje ide na štetu i autora programa i na štetu korisnika.

Pa kako se onda OS programer stiti od toga, mislim sta koga sprecava da uzme open office primer, prepravi ga i kompajlira za win, sto da nece na sudu da otvara kod svog programa?
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer20.02.2007. u 17:54 - pre 208 meseci
Citat:
Pa kako se onda OS programer stiti od toga, mislim sta koga sprecava da uzme open office primer, prepravi ga i kompajlira za win, sto da nece na sudu da otvara kod svog programa?

Napomena: Ja nisam advokat i ne mogu da ti dam pravni savet. Ako ti je pravni savet potreban, obrati se advokatu.

Ako si autor open source-a i sumnjaš da ga neko koristi i krši licencu, obrati se prvo onoj ustanovi/organizaciji pod čijom si licencom izdao open source projekat. Oni verovatno imaju pravni tim koji se bavi takvim slučajevima. Možeš da kontaktiraš firmu/pojedinca koji taj program distribuira direktno preko njihovog sajta i zatražiš uklanjanje (ili potpuno pridržavanje licence). Ako se program distribuira na nekoj mreži, možeš da kontaktiraš provajdera i zatražiš da odmah skinu taj program sa mreže jer krši tvoja autorska prava. I tako redom, dugačak je put od dana kada zaželiš da praviš nešto do onog dana kada će ti zatrebati nečija pravna pomoć. Prvo trebaš da završiš taj projekat koji si zamislio, pa onda on treba da postane popularan, pa tek ćeš onda imati ovakvih problema...

Primetio sam da svi uvek postavljaju neka "šta bi bilo kad bi bilo" pitanja ovde. Stalno viđam "da li mi se isplati...", "kako da zaradim...", itd. I ono što je najžalosnije u tome je da se takva pitanja postavljaju pre nego što se to u vezi čega se postavlja pitanje završi, ili još gore u većini slučajeva, pre nego što se započne.

Ako imaš bilo kakvu dilemu u vezi isplativosti toga što radiš, verovatno nije isplativo i nemoj ni počinjati. I nemoj da rešavaš problem koji trenutno nemaš. Znači ako nisi završio projekat niko ne može da ga koristi na tvoju štetu. Softver koji nikada nije napisan, nema bagova, ima idealne performanse, i takođe ima idealnu zaštitu od kopiranja. ;)

 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 00:39 - pre 204 meseci
Red Hat zgrće velike pare, a njihov softver je Open Source.

Pored podrške, ima tu još nečega...

---
Red Hat Enterprise Linux is Open Source Software, BUT UNDER PROPRIETARY TERMS.
---

Fino rešenje - Kako otvoriti softver, a konstantno zarađivati od istog (ne mislim na podršku sada). Kôd RHEL-a smeš da pogledaš, da ga modifikuješ, da koristiš tu modifikovanu verziju kod kuće ili u firmi, ALI NE SMEŠ DA PUBLIKUJEŠ TU MODIFIKOVANU VERZIJU. Dakle, nema više fork-ovanja posle verzije RH 9.0, od kako se pojavio RHEL (Red Hat Enterpirse Linux). Ovo, naravno, nije jedini način. Koga zanima ostatak neka pročita licencu.

P.S. To što je CentOS uspeo da ga fork-uje, to je zato što su ga fork-ovali dok RHEL još nije ni postoao, ali i dalje su istrajni.

Da se neko ne zbuni, a nekima je valjda jasno - Nije ista OSI licenca bila za RH i RHEL, te su se "profiti" sa starom i "profiti" sa novom licencom mnogo razlikovali. ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 12:07 - pre 204 meseci
japan je bio u pravu. Sledeći pojmovi se razlikuju

1. Open Source (softver otvorenog koda),
2. Free Software (slobodan softver),
3. Freeware (besplatan softver).

No, prva dva su vrlo bliska, dok se treći drastično razlikuje od njih.

Primera radi, ako se softver nalazi pod (odvratnom, ljigavom, fuj) Reciprocal Public License, on nije slobodan, ali jeste otvorenog koda.

http://www.opensource.org/licenses/rpl.php
http://www.gnu.org/licenses/license-list.html#SoftwareLicenses
http://www.opensource.org/licenses/alphabetical

Proprietary (ili vlasnički) softver je onaj koji nije slobodan, tako da softver može biti istovremeno Open Source i Proprietary (pomenuta ljigavština je primer takve licence). Međutim,
Citat:
BrokeBody: Kôd RHEL-a smeš da pogledaš, da ga modifikuješ, da koristiš tu modifikovanu verziju kod kuće ili u firmi, ALI NE SMEŠ DA PUBLIKUJEŠ TU MODIFIKOVANU VERZIJU. Dakle, nema više fork-ovanja posle verzije RH 9.0, od kako se pojavio RHEL (Red Hat Enterpirse Linux).

Ja mogu da razumem da softver nalazi pod takvom licencom, ali, ako je tako, onda on svakako nije softver otvorenog koda.

http://www.opensource.org/docs/osd
Citat:
3. Derived Works

The license must allow modifications and derived works, and must
allow them to be distributed under the same terms as the license
of the original software.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 13:59 - pre 204 meseci
Citat:
Nedeljko:

Citat:
BrokeBody:
Kôd RHEL-a smeš da pogledaš, da ga modifikuješ, da koristiš tu modifikovanu verziju kod kuće ili u firmi, ALI NE SMEŠ DA PUBLIKUJEŠ TU MODIFIKOVANU VERZIJU. Dakle, nema više fork-ovanja posle verzije RH 9.0, od kako se pojavio RHEL (Red Hat Enterpirse Linux).


Ja mogu da razumem da softver nalazi pod takvom licencom, ali, ako je tako, onda on svakako nije softver otvorenog koda.




M' da, a nema veze to što ti je kod ispred nosa. Na to ćemo da zažmurimo... bogme, na oba oka ćemo morati. :))

1) Ne postoji samo jedna OS licenca
2) Postoji puno OS licenci koje su veoma fleksibilne, odnosno, možeš da ih modifikuješ do neke granice

A to je ono što je RH uradio.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 14:19 - pre 204 meseci
Q: Od čega živi jedan open source programer?

A: Ponekad od roditelja, bogate tazbine, nasledstva, istovarivanja uglja, _you_name_it_, ali najčešće od pisanja komercijalnog koda. Inače, duhovna hrana mu je kenjanje po toj istoj komercijali...
 
Odgovor na temu

formeye
Ivan Čukić
KDE developer, Free Software Network
Serbia
BGD

Član broj: 5188
Poruke: 388
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: ivan.fomentgroup.org


Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 15:47 - pre 204 meseci
@Broke

Nisi u pravu. StartCom EL je napravljen na osnovu najnovije verzije RHEL-a.

RH moze (kao sto je SuSE jedno vreme radio sa Yastom) da uz svoj sistem isporucuje i vlasnicki (proprietary) softver tako da ga ne mozes u celini redistribuirati (uz napomenu o zastitama i imena RedHat i logoa - koje ne smes koristiti), ali bilo koji program, bilo koji deo softvera u sistemu koji je slobodan, mozes da menjas i redistribuiras. A to je preko 95% softvera u svakom distrou...
While you were hanging yourself on someone else's words
Dying to believe in what you heard
I was staring straight into the shining sun
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.252.119.*



+2789 Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 16:17 - pre 204 meseci
@BrokeBody

To što ti je sors nekog softvera pred nosom ga i dalje ne čini softverom otvorenog koda. Pogledaj definiciju otvorenog koda na linku koji sam ti dao. Naravno da postoji mnogo open source licenci, ali da bi neka licenca bila open source licenca, mora da zadovolji uslove id definicije open source-a.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

miodrag75
Miodrag Zivkovic
Nis

Član broj: 82777
Poruke: 150
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.linuxo.org


Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 17:24 - pre 204 meseci
U bre nedeljko al ga opravi svaka ti cast. Pa ako je otvorenog koda i ako ti je kod dostupan za modifikaciju i dalju distribuciju naravno da je Open Source. Sama dostupnost kodu je po definiciji Open Source.
Lepo je sve procitao Broke


@ Broke care
 
Odgovor na temu

m.aleks
Aleksandar Milošević
Beograd

Član broj: 13474
Poruke: 23
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Od cega zivi jedan open source programer10.07.2007. u 17:50 - pre 204 meseci
http://www.modsecurity.org/

Ovo je naš čovek. Pa, ako vas stvarno zanima, možete njega da pitate... znam da je ovaj proizvod prodavao i Oracle-u i da je radio custom verzije za njih.

Ovo je uspešan primer OpenSource projekta. Licenca pod kojom se nešto distribuira nije tolko važna. Važan je ukupan kvalitet proizvoda i potreba za istim. Verovatno bi ovo bilo isto tako uspešno da je krenulo komercijalnim putem... a, opet možda i ne bi. Ovako je sigurno doprlo do velikog broja korisnika, a veliki igrači su dali pare.






--
Cancel my subscription to the resurrection
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Od cega zivi jedan open source programer

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 22568 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.