Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Excel] Uvjetovano formatiranje

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Uvjetovano formatiranje

[ Pregleda: 2291 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marin_k7
Marin Kepec
Virovitica

Član broj: 59887
Poruke: 15
*.posta.hr.



Profil

icon [Excel] Uvjetovano formatiranje15.02.2007. u 13:09 - pre 209 meseci
Pozdrav!

Molio bi pomoć sa jednom tabelom u excel-u s kojom se već neko vrijeme patim. U prilogu sam sastavio primjer tabele za svaki slučaj ako ne uspijem dobro obasniti.

Problem je taj što pokušavam promjeniti vrijednosti već upisanih čelija, konkretno dobiti vrijednosti umanjene za stopu poreza. Sve je funkcioniralo kada sam mogao napraviti poseban sheet koji bi uz formulu ROUND(('SJEČANJ'!G11*(1-18,0328%));2) preračunao sve vrijednosti iz jednog sheet-a sa 22% poreza u novi sheet koji bi sadržavao vrijednosti bez poreza. Nažalost, zakomlicirao sam si život i postavio tabelu tako da u jednoj čeliji postavim uvijet (nrp. bez PDV-a ili slično) i na osnovu tog uvjeta promjenim sve čelije, ondosno njihove vrijednosti.

Pokušavao sam sa conditional formatting, ali bezuspješno. Negdje sam nešto načuo o tome da Excel može u istoj čeliji sadržavati i vrijednost i formulu i da se ta formula može primjeniti na samu vrijednost, ali to prelazi moje mogućnosti pa sam se odlučio obratiti ovdje jer sam do sada puno svojih problema riješio na ovom furumu.

Hvala.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
194.106.171.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] Uvjetovano formatiranje15.02.2007. u 19:38 - pre 209 meseci
Uslovno formatiranje je nešto drugo - menja se prikaz, a ne vrednost.
Rešenje koje mi se čini primenjljivo ustvari je varijanta tvog prethodnog rešenja. Formiraj pomoćnu tabelu u kojoj ćeš čuvati original vrednosti. Pored combo box-a dodaj ćeliju sa vrednošću koeficijenta. Vrednost treba da bude 1 u slučaju izbora verzije 1 i 2, a 1-0.18... u slučaju verzije3. Ovo ćeš da naravno da rešiš sa IF (koji se tako rado služiš).
Rezultujuća tabela sada se formira tako što originalnu vrednost pomnožiš sa koeficijentom i zaokružiš. Dakle formula slična onoj koju si koristio
Code:
=ROUND((G11*KOEF);2)
gde je G11 originalna vrednost. Formule za sume ostaju ne izmenjene.
Ako ti pomoćna tabela sa originalnim vrednostima kvari utisak možeš da sakriješ te redove (Hide)

U slučaju da su ti bitne samo sume, problem se može rešiti tako što u formuli za sumu dodaš množenje sa koeficijentom i zaokruživanje u slučaju verzije 3, a elementi koji se sumiraju ostaju neizmenjeni. U tom slučaju ti ne treba pomoćna tabela.

Rešenje koje je opisano je u prilogu.

Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] Uvjetovano formatiranje

[ Pregleda: 2291 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.