Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se povezuje SATA?

[es] :: Storage :: Kako se povezuje SATA?

[ Pregleda: 3398 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragan_bg_88
Dragan Slaveski
Beograd

Član broj: 68739
Poruke: 288
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Kako se povezuje SATA?13.02.2007. u 22:49 - pre 209 meseci
Kako se tacno povezuje SATA hard, mislim znam gde koji kabl ide, ali da li treba nesto posebno da se podesava? Citao sam o RAID-u, sta sa njim treba da se radi, da li moze SATA bez RAID? Molim vas za pomoc, jer mi ovo nista nije jasno, u vezi SATA diskova ne znam nista...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako se povezuje SATA?13.02.2007. u 23:33 - pre 209 meseci
Slobodno malo pretraži postojeće teme i verujem da će barem 50% svih nedoumica biti otklonjeno.
SATA diskovi se na novijim pločama koriste kroz "native" podršku unutar čipseta, čime se izbegava potreba za dodatnim drajverima prilikom instalacije OS-a. Stariji čipseti, koji nemaju "native" podršku, odnosno imaju 3rd party integrisan SATA kontroler, zahtevaju dodatne drajvere za flopija, kako bi se mogli koristiti SATA diskovi za instalaciju OS-a.

RAID sa svim tim stvarima nema veze. To je sistem redudatnog povezivanja, čiju namenu/upotrebu možeš zasnati takođe pretragom. Inače, NIJE nužno da SATA disk bude uvezan u RAID mod, da bi se taj disk koristio na sistemu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Kako se povezuje SATA?14.02.2007. u 10:24 - pre 209 meseci
e tako da. U principu: postavi disk, spoji kablove, vidi jeli disk prepoznat u BIOS-u, digni windowse, odi u disk managment, particionirarj, formatiraj.... i to je to.

 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
212.200.183.*



+3 Profil

icon Re: Kako se povezuje SATA?14.02.2007. u 14:58 - pre 209 meseci
Citat:
StORM48:SATA diskovi se na novijim pločama koriste kroz "native" podršku unutar čipseta, čime se izbegava potreba za dodatnim drajverima prilikom instalacije OS-a.

izgleda da xp bas i nije kompatibilan sa native satom. ako ne instaliras f6 drajvere (ili naknadno) disk radi, ali preko ata emulacije. konkretno nema ncq podrske, i izgleda ako vezujes u raid da je gornja granica 133MB/s. tj. sve radi, ali kao klasican pata.
tek kad ubacis drivere, ploca stavi disk na poseban sata kanal

ili sam ja to sve pogresno ukapirao?
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

_syber_
zrenjanin

Član broj: 93815
Poruke: 447
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Kako se povezuje SATA?14.02.2007. u 21:23 - pre 209 meseci
moj nforce 430 cipset nema NCQ podrsku ili gresim ? mislim da je to kod nforce 5 cipsetova dodato .

znaci li ovo da moj hard radi kao ATA 133 ili ?

[Ovu poruku je menjao _syber_ dana 14.02.2007. u 22:39 GMT+1]
ATHLON II X2 250 , 2x2 gb DDRIII KINGSTON HyperX GENESIS , 2 x 500gb wester digital , Cooler master ELITE
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako se povezuje SATA?14.02.2007. u 23:03 - pre 209 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac:...ili sam ja to sve pogresno ukapirao?


Delimično si u pravu, a delimično ne.

Poenta priče je samo native vs non-native. Non-native su SVI 3rd party kontroleri, uključujući i one koji su integrisani na ploču, pošto su to u suštini obične PCI kartice, čiji je pertinaks "slepljen" sa ostatkom ploče.
Ovakvi kontroleri obavezno zahtevaju dodatnu podršku prilikom instalacije OS-a, jer u suprotnom disk neće biti prepoznat prilikom pokretanja setup-a.

Native podrška inicijalno podrazumeva SAMO izostanak potrebe za podmetanjem drajvera (f6) prilikom instalacije Windowsa. Od toga NE zavisi direktno situacija sa kontrolerima nakon što je OS instaliran. Potpuna podrška za SATA kontroler je u direktnoj vezi sa instaliranim drajverima, pa je logično da je potrebno instalirati novije, kako bi se mogućnosti SATA kontrolera pojavile na sistemu.

Neki šablon ponašanja kontroler-WinXP nisam dosad primetio, osim što je evidentno da native podrška korektno funkcioniše negde od NF3 250GB čipseta, pa na ovamo, uz još poneki izuzetak na ovoj ili onoj strani.

Posebno dobro pitanje za "stručnjake" iz M$-a je pitanje onog "podmetanja" drajvera, gde je flopi i dalje nezamenjiva "alatka". Čudi me kako se drajveri za kontrolere još uvek ne isporučuju na 5,25-ici. Mada, ćuti - dobro je da ne isporučuju na bušenim karticama

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Kako se povezuje SATA?

[ Pregleda: 3398 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.