Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smisao zivota ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Smisao zivota ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 20100 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..1-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Smisao zivota ?22.02.2007. u 11:32 - pre 209 meseci
O smislu zivota...


'Ucilo dete osnovnu skolu, bilo odlican djak, tek jednog dana, tu negde 7-8 razred, padne mu na pamet pitanje: Sta je smisao zivota?



Zbuni se on, ali ne dozna odgovor pa ode kod razredne: Razredna, pitam se pitam, koji je smisao zivota?

Dete, pa mlad si ti za to, kad odrastes, naucis jos ponesto kasce ti se samo..

A, OK



Upise dete srednju skolu, gimaziju. Uci, odlican djak. Ali opet, tu negde pred kraj, pred maturu, pade njemu na pamet: Sta je smisao zivota?

Ode on kod direktora: Direktore, ucim svasta u ovoj skoli, ali jos ne znam sta je smisao zivota?

A sine, pa mlad si ti za to, ne znas jos sve da bi saznao; kad odrastes, zavrsis jos skola, kasce ti se samo.

A OK



Upise momak fakultet, filozofiju. Uci, rastura se, sve same desetke. Diplomirao, drzi dipomu u ruci, tek: Sta je smisao zivota?

ode kod dekana: Profesore, ja evo diplomirao, mnogo sam naucio, ali jos me muci sta je smisao zivota?

Momce, pa nije to lako pitanje, treba tu jos dosta da se uci, da se odraste i pozivi.

A OK



Upisao postdiplomske, magistrirao, doktorirao, izucio filosofiju, istoriju, umetnost, sve i svja. Ali eto gde u pedesetoj, jedne noci: sta je smisao zivota?

Naljuti se covek i resi da ode na Tibet da pita monahe. Pa pitao jednog: ucio sam, mnogo i puno, ali jos ne znam sta je smisao zivota?

To je tesko pitanje na koje ti ja ne mogu dati odgovor; idi pitaj naseg dalaj-lamu, on je ceo zivot proveo meditirajuci o tome.

A OK



I krene on, kao i svi hodocasnici. U ritama, bos, po kamenju. Cas puzi, cas kleci, cas se moli. I stize pred velikog dalaj-lamu: O dalaj-lamo, veliki sam put prosao, puno poziveo i puno naucio; 54 su mi godine ali jos ne znam sta je smisao zivota?

Na to ga dalaj-lama blago pogleda i rece: Smisao zivota, to je reka.

Zamisli se covek ali mu se ne dopadne: cekaj bre, kako to mislis reka ?????



Na to se zacudi dalaj-lama: Sta, nije reka?'



source: zalutali e-mail od prije koju godinu
 
Odgovor na temu

franticnick

Član broj: 19656
Poruke: 372
62.58.4.*

Sajt: www.franticnick.com


+30 Profil

icon Re: Smisao zivota ?22.02.2007. u 12:11 - pre 209 meseci
Dobar! :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Smisao zivota ?22.02.2007. u 16:16 - pre 209 meseci
_djevojko_, odlican tekst :)
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
212.200.223.*

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Smisao zivota ?22.02.2007. u 16:40 - pre 209 meseci
Smisao života je kada radiš na pijaci (recimo zeleni venac) i dobro ti ide prodaja, a komšija sa tezge preko puta te zove na kafu.
 
Odgovor na temu

zraj
BG

Član broj: 106234
Poruke: 386



+3 Profil

icon Re: Smisao zivota ?23.02.2007. u 13:37 - pre 209 meseci
ŽIVOTNA SREĆA:

"Krajnji cilj svake ljudske aktivnosti je ostvariti sreću."

( Aristotel )

"Sposobnost ostvarivanja sreće zapravo predstavlja pravu mjeru koliko tko koristi život. Osobnu sreću čini omjer između pojedinca i svijeta tj. u kakvoj se interakciji nalaze pojedinac i svijet.
Mjerila u društvu su se promijenila. Ono što je nekada predstavljalo domet i krajnji cilj u životu, sada je to manje bitno. U društvu se počela slaviti individualnost i to ne samo u društvu. Znanost kao što je sociologija sve više navodi značenje individualnosti. Sve veći trend postaje termin free lancer. Sve više ljudi žele biti sami svoje gazde.

Iz nekog kuta težiti individualnosti zvuči sebično. Zašto? Zato što svatko teži imati sve što poželi na način da je sam sebi dovoljan. S druge strane baš nitko tko se osjeća samodovoljnim ne može biti sretan. To su zablude poimanja novih odnosa u društvu.

Da li je moguće da netko osjeća sreću, a da nema nikoga uz sebe? Da je sam, ali da ima sva materijalna bogatstva koja su mu potrebna. Odgovor – nemoguće.

Ljudi su društvena bića koja zbog toga imaju potrebu ispunjavati tu činjenicu.
U ovom trenutku vjerojatno je vrlo malo ljudi u potpunosti sretno. Provedena istraživanja među ljudima na temu "koliko ste sretni" dala su prosjek koji iznosi 6 ( na skali od 1-10 ). Postoje trenuci koji povise sreću u životu npr. dobitak na lutriji, promaknuće, zaljubljenost, ali s vremenom taj se povišeni prosjek vrati u normalu.

Kad bi se malo dublje analizirala sreća, jedini zaključak koji bi se iz toga mogao izvući bio bi – sreća ovisi o stanju u umu. Sreća je ono što netko učini od svog života i ništa drugo. Svatko je sam odgovoran za svoju sreću.

Najveći udio sreće dolazi iz interakcija s drugim ljudima. Zbog toga se samodovoljna osoba ne može smatrati sretnom. Što se više daje drugima u smislu povećavanja njihove životne sreće, to će veći osjećaj ispunjenosti i radosti prevladavati iznutra.

Postoje određene kategorije u životu koje čine esenciju sreće. Svaki cilj u životu pripada u jednu od osnovnih kategorija u kojoj se čovjek želi ostvariti.

1. kategorija – potreba za sretnim odnosima – svatko ima potrebu voljeti i biti voljen. Tada se osjeća sklad i harmonija. Ova kategorija uključuje i kvalitetno kretanje među ljudima te obostrano poštovanje. Na ovaj način dolazi do socijalnog ispunjenja.

2. kategorija – potreba za zanimljivim i uzbudljivim poslom – svatko ima potrebu da dubinski uživa u onome što radi. To daje osjećaj ushićenosti i iščekivanja novog radnog dana te istinsko uživanje u poslu. Ako posao u potpunosti zaokuplja nečiji interes, neminovno je da se radi o punom poslovnom pogotku
3. kategorija – potreba za financijskom neovisnošću – svatko želi biti oslobođen brige oko novca. Svatko želi imati dovoljno novca da ne mora brojati svaku potrošenu kunu te razmišljati o tome da li će moći zadovoljiti svoj način života. Financijska neovisnost omogućuje neovisnost o drugim ljudima.

4. kategorija – potreba za dobrim zdravljem – svatko ima potrebu za oslobođenošću od boli i bolesti te zdravim tijekom energije u svom tijelu. Svatko uzima svoje zdravlje zdravo za gotovo dok mu se nešto ne dogodi.

Ključ koji povezuje sve četiri kategorije predstavlja unutarnji mir. S unutarnjim mirom dolaze bolji i kvalitetniji odnosi, bolja sposobnost obavljanja poslova, veća mogućnost postizanja financijske neovisnosti, a samim time i dobrog zdravlja. Što netko ima veći unutarnji mir, to će biti opušteniji i pozitivniji.

Sreća u životu stvar je pozornosti. Što se više pozornosti daje određenom segmentu, to će on biti veći, jači, bolji i kvalitetniji.

Koliko ste sretni u pojedinoj kategoriji svog života? Odgovor na ovo pitanje daje vrlo jake uvide. Razmišljanje o tome što bi nekome predstavljalo sreću, postavljanje ciljeva koji će dovesti do tog osjećaja na pojedinom segmentu života te kretanje malim koracima prema ostvarenju tih ciljeva s vremenom će i donijeti sreću."

http://www.inoptimum.com/?catno=75&dataid=497

"Sreća je relativan i subjektivan osjećaj i za različite ljude ima različito značenje. No, i na tako skliskom području provedena su određena znanstvena istraživanja. Biolog David Lyken sa Sveučilišta u Minnesoti otkrio je da postoji gen za sreću te da on u osjećaju sreće sudjeluje i do 60%. Sociolog sreće, prof. Ruut Veenhoven iz Rotterdama ove navode ne smatra točnima i dopušta utjecaj genetike do 20%. On je oformio Svjetsku bazu sreće - registar znanstvenih istraživanja provedenih kroz 20 godina u 126 zemalja o zadovoljstvu kako pojedinaca tako i cijelih naroda. Na listi intenziteta sreće stanovnika pojedinih država (iskazanog prema skali od 1 - 10), stanje je sljedeće:5 najnesretnijih:

1. Tanzanija - 3,2
2. Zimbabve - 3,3
3. Moldavija - 3,5
4. Ukrajina - 3,6
5. Armenija - 3,7

5 najsretnijih:

1. Kolumbija - 8.1
2. Danska - 8.0
3. Malta - 8,0
4. Švicarska - 8,0
5. Island - 7,8


http://www.inoptimum.com/?catno=91&dataid=266

Ljubav kao smisao života:
http://www.ogledalce.co.yu/tekst.php?id=93

SVI ŽELE BITI SRETNI:
http://www.inoptimum.com/?catno=75&dataid=523

HAPPINESS MANAGEMENT:
http://www.inoptimum.com/?catno=75&dataid=175


Uz sve ovo ja bih licno dodala da mi se puno dopada pesma Gabi Novak : "Za mene je sreca"...
 
Odgovor na temu

zraj
BG

Član broj: 106234
Poruke: 386



+3 Profil

icon Re: Smisao zivota ?23.02.2007. u 18:12 - pre 209 meseci
Slediti svoje snove i uzivati u svakom zivotnom trenutku...
.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Smisao zivota ?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 20100 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.