Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???

[ Pregleda: 2473 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

psihe_delos_tm
Zeljko Vuckovic
Stanisic

Član broj: 119890
Poruke: 6
*.ravangrad.net.



Profil

icon Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???03.02.2007. u 08:12 - pre 209 meseci
Kako uraditi sledeće.
Ukupan kapacitet linka recimo 256 kbps.
Jedan korisnik koji ima premium paket i mora dobiti garantovanih 128 kbps.
Četri korisnika koji imaju surf paket i mogu imati maksimlnu brzinu 64 a brzina im varira od toga da li je premium korisnik konektovan ili ne.

Probao sam:
Pošto koristim masquerade sledio sam uputstvo i ...
-obeližio konekciju svakog korisnika kao i njegove pakete u ip->firewal->mangle
-u queue tree definisao queue za svakog korisnika tj. njegov download i upload
-korisniku premium paketa stavio max limit 128 i limit at 128 i prioritet 1
-korisnicima surf paketa stavio max limit 64 i limit at 16 (minimalno koliko mogu da dobiju ispod toga ne !!!) i prioritet 8

Međutim dešava se da korisnici surfa afektuju brzinu premium korisnika sto nebi smelo da se desava vec obrnuto.
Ljudi kako to uraditi pošto sam došao do zaključka da prioriteti kao i limit-at kao i definisanje paketa surf, profi i premium
u simple queue pa korisnicima dodeljivanje parent odgovarajuci paket NERADI KAKO TREBA. Ruter daje kome kako oce sta god ja stavio !!!!

Mikrotik RouterOS 2.9.27.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???03.02.2007. u 19:10 - pre 209 meseci
Ja to resavam tako sto sve korsinike kojima ne garantuje protok stavim u jednu grupu kojoj je ukupan protok ogranicen na pun protok umanjen za brzinu koju garantujem onima kojima garantujem.

U tvom primeru od 256k 128 dodeli[ korsiniku kome garantujes 128k, a sve sotale korsinike stavis u jedan queue kome ogranicis porotk na 128k. Unutar tog queue-a mozes dodatno da podesavas limite za svakog korisnika ponaosob.
 
Odgovor na temu

psihe_delos_tm
Zeljko Vuckovic
Stanisic

Član broj: 119890
Poruke: 6
*.ravangrad.net.



Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???04.02.2007. u 03:42 - pre 209 meseci
Možeš li malo to da preciziraš ?
Prvo sam napomenuo da koristim masquerade i da koristim queue tree. U quaue tree nemam opciju da isti važi za više korisnika već samo za jednog. Verovatno si mislio na statički simple queue gde jedan queue može da važi za više korisnika tj za grupu ali u okviru njega nemožeš ponaosob korisnicima ograničavati. Druga stvar to neradi lepo sa masqueradom. Ja sam pokušao i da napravim static simple queue sa nazivom surf, istom sam stavio max limit 256k recimo i onda sam definisao korisnike surfa sa njihovim ograničenjima kojima je parent taj surf simple queue. Tom surfu je parent profi a profiju premium. Međutim ni to neradi kako treba.
JA MISLIM DA JE OVO OZBILJNA TEMA I KORISNA SVIMA ONIMA KOJI MISLE OZBILJNO DA SE BAVE MIKROTIKOM !!!
Stoga ako ko ima još koju ideju dobro bi došla. Mislim da je mikrotik routeros dobar ali ovo što hoću nespada u rešenje za 2 minute !!!

I molim te preciziraj kako si mislio "Unutar tog queue-a mozes dodatno da podesavas limite za svakog korisnika ponaosob."

Ideja generalno nije loša ali mi to pod navodnicima baš i nije jasno !!!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???04.02.2007. u 12:15 - pre 209 meseci
Mislio sam upravo na to povezivanje preko parenta, ja tako radim i slusa me.
 
Odgovor na temu

psihe_delos_tm
Zeljko Vuckovic
Stanisic

Član broj: 119890
Poruke: 6
*.ravangrad.net.



Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???04.02.2007. u 16:08 - pre 209 meseci
Najpre da ti se zahvalim na pomoći ...
Uspeo sam na taj način ali sam uradio sledeće

1. Surf (njihov protok zajedno) (adrese od svih)
- korisnik 1 (adresa) (njegovo ograničenje) parent surf itd...

Moro sam da dodam adrese od svih inače mi nije telo raditi.

E sad to radi i imam još jedno pitanje : Šta staviti u queue type da bi ekvivalentno delili taj zajednički protok ???
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???04.02.2007. u 18:44 - pre 209 meseci
Pogledas u queue types koji ima kind=pcq pa stavis taj.

Da, ako hoces svakom pojedinacno da limitiras protok onda za svakog korsinika pravis poseban simple queue a za adresu navodis adresa/32. Ako hoces da jedan queue radi za vise IP-ova, onda promenis mreznu masku da ih sve obuhvati.
 
Odgovor na temu

psihe_delos_tm
Zeljko Vuckovic
Stanisic

Član broj: 119890
Poruke: 6
*.ravangrad.net.



Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???04.02.2007. u 21:55 - pre 209 meseci
To sa mrežnom maskom i obuhvatanjem svih bi bilo ok samo ako bi te tri grupe surf , profi i premium bili iz različitih domena. Medjutim svi se kace na jedan PPPoE server sa adresom 172.16.0.1 i dobijaju adrese statičke od 172.16.0.2-172.16.0.254.

Zatim sam definisao

Surf (144k, 172.16.0.2 , 172.16.0.7, 172.16.0.11)
|
---- korisnik 1 ( 64k , 172.16.0.2 )
|
---- korisnik 2 (100k , 172.16.0.11 ) ...

Dakle surf paket obuhvata date adrese koje formiraju grupu koja maksimalno može da dobije 144k.
Njegova deca tj. queue čiji je parent surf su korisnik 1, 2 i 3 sa svojim limitima. Tako da u zavisnosti koliko ih je konektovano i kakvi su im zahtevi varira njihova brzina. Slično i za profi.

premium paketi imaju samo adresu premium korisnika i njegov limit i nemaju dece.
to za sada radi lepo mada sam probao na razne načine uključujući i pcq i nisam baš zadovoljan kako se vrši podela unutar grupe. Drugo sta bi bilo nedaj boze da sam im dodeljivao dinamičke adrese na pppoe serveru to bi mi jos dodatno zagorčalo život.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???05.02.2007. u 11:25 - pre 209 meseci
Nemas nikakvih ogranicenja da korisnike podelis po podmrezama, ako ce ti to olaksati stvar.
Inace, garantovani protok prema korisnicima je vrlo tesko ostvariti ako radis overselling protoka koji ti imas.
 
Odgovor na temu

psihe_delos_tm
Zeljko Vuckovic
Stanisic

Član broj: 119890
Poruke: 6
*.ravangrad.net.



Profil

icon Re: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???06.02.2007. u 11:03 - pre 209 meseci
Čini mi se da u tom slučaju

PFIFO - Packets First-In First-Out

radi sasvim lepo ;-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Klasifikacija korisnika po grupama na mikrotiku ???

[ Pregleda: 2473 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.