Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo

[ Pregleda: 4256 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo12.06.2003. u 21:25 - pre 253 meseci
Dakle, ima li ovde kompetetnih ljudi koji ce mi odgovoriti na sledece pitanje:
- ako se na mom sajtu objavi uputstvo za upad na servere (koji koriste buggy softver) :
1) da li je autor tog posta/clanka objavljivanjem tog uputstva prekrsio neki zakon?
2) da li vlasnik/urednik/moderator sajta na bilo kakav nacin moze zakonski da odgovara zbog toga sto je 'dozvolio' objavljivanje tog uputstva (nije ga obrisao) ?

Pitam, jer mnogi autori sajtova (medju kojima sam i ja) vise ne znaju da li da brisu korisnicima poruke u kojima objasnjavaju kako se upada na neki server...

Isto pitanje vazi i za serijske brojeve i crack-ove, ako neko trazi crack - sta da radim (osim sto mu kazem da je piraterija zabranjena), da li da dozvolim razmenu crackova/serijskih brojeva, ili da brisem takve diskusije?
Naravno, ja ne ucestvujem u toj diskusiji/razmeni, ali sam odgovorni urednik sajta.

Dakle, jasna mi je odgovornost onog ko to (zlo)upotrebi, ali mi nije jasna odgovornost:
1) onog koji objavi uputstvo, ili link ka uputstvu/cracku/serijskom broju
2) odgovornost urednika, tj. moderatora/vlasnika
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo13.06.2003. u 10:49 - pre 253 meseci
Siguran sam da i sam znaš odgovor na svoje pitanje. Jedini način da ostaneš potpuno izvan udara zakona je da se kloniš svega toga. Drugo je pitanje da li je to tako jednostavno. Mislim da je većina nas, tokom godina, formirala neki manje ili više afirmativan stav, da ne kažem sklonost, ka korišćenju nelegalnog softvera iz svima poznatih razloga. To je bilo pitanje biti ili ne biti.

Znam da bi voleo da čuješ odgovor: ne mogu ti ništa, ali ti si gl. odgovorni urednik. Pri tom ne možeš da tvrdiš da ne znaš čemu služi to što si objavio, odnosno dozvolio da se objavi. Ti si jedini koga se može sa sigurnošću identifikovati. Autori članka/posta su druga priča. Njih je teško, a često i nemoguće identifikovati. Ako autor nagazi na "veliki žulj", tebe će pritisnuti.

Dok si sitna riba ne verujem da će se bilo ko pojedinačno baviti tobom, a kad neko (čitaj: vlast) proceni da je ta stvar uzela previše maha ili ih vlasnici licenci pritisnu onda sledi "Vartolomejska noć".
Sve se to svodi na to da li će se ili ne, sprovesti neka "akcija" kojom će se kao primer "počistiti" neki sajtovi i sa njima izvestan broj odgovornih ljudi, kako bi se sa tim posle mahalo.

Da skratim, svestan si da postoji zakonska osnova, a da li će se za tim ići je politička odluka. Bar za sada. To znači nemaš nikakvih garancija, igraš na toleranciju. Koliko traje - traje.
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo13.06.2003. u 14:37 - pre 253 meseci
I ja pretpostavljam to isto, ali nisam 100% siguran da je to protiv zakona, jer se neki pozivaju na slobodu govora, kada objavljuju uputstva za upade na servere.
Ima li nekog ovde koji sa 100% sigurnoscu moze da kaze ko je u pravu?
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo14.06.2003. u 16:53 - pre 253 meseci
Sto se tice crackova - ok.
Ali mi nisi jasan za uputstva za hakovanje.
Ako pise da je samo za edukativne svrhe, mislis da moze tako da se objavi?

I sta je sa security sajtovima, recimo Bugtraq, niko ih ne dira a dnevno se tu objavi desetak propusta, a negde imas bas i gotove exploite...

Da vratim ja onda coveku poruku (uputstvo za hakovanje UBB foruma) ?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo14.06.2003. u 17:46 - pre 253 meseci
Sloboda govora, pisanja i drugog izražavanja ti je zagarantovana (osim u vanrednom stanju ;-)).

Imaš pravo da objaviš šta god hoćeš, i niko te ne sme direktno smatrati odgovornim za upotrebu tih informacija (naročito ako daš potrebna obaveštenja). U tekstu koji se bavi „probijanjem zaštite“ servera se zapravo konstatuje stanje na koji način neki program ne valja.

Nisam video da je neko još tužio Zastavu za proizvodnju pištolja kojim je neko ubijen. Ili nekoga ko je napisao uputstvo kako se pištolj koristi.

No, računajući „legalizam“ koji je prisutan kod nas, ako neko „veći“ nastrada zbog toga, vrlo verovatno bićeš žrtveno jagnje.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Predrag Damnjanovic
Predrag Damnjanovic
Nis, Srbija

Član broj: 141
Poruke: 1305
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.mycity.rs


+1 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo14.06.2003. u 18:12 - pre 253 meseci
kao sto sam vec bio jednom :)
 
Odgovor na temu

frenne
Nenad Vujic
advokat

Član broj: 7
Poruke: 479
*.sab.sezampro.yu

ICQ: 27161247
Sajt: www.vujiclaw.com


+1 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo14.06.2003. u 18:28 - pre 253 meseci
da,
to je pomaganje u vrsenju radnje krivicnog dela ...
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo14.06.2003. u 19:07 - pre 253 meseci
Hm, pa ti ne pomažeš u vršenju krivičnog dela, pošto se taj isti dokument može sasvim legitimno primeniti i u delima koja nisu „krivična“.

Npr. ukoliko na svom računaru primeniš takav postupak, nisi nikakav zakon prekršio.

Još jednom, podseti se paralele za pištolj i uputstva za njegovu upotrebu. Ili možda objašnjenje na kom mestu hladno oružje ubija najbrže (u grlo, među oči, u srce,...). Niko te ne može teretiti za takve informacije, pošto one u podjednakoj meri mogu služiti i u „dobre“ i u „loše“ svrhe.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Dragec
hrvatska

Član broj: 7423
Poruke: 24
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo14.06.2003. u 22:32 - pre 253 meseci
Pa ako se jasno ogradis od bilo kakve odgovornosti mislim da si na cistom. Često se na kojekavim hakerskim sajtovim prije ulaska moze se vidjeti natpis: ako ste clan FBI-a, policije ili bilo kakve organizacije kontra hakerizma... itd. nema pravo gledati sadržaj stanice. Ili kada se instalira bilo koja igrica, svojim pritiskom na yes proizvođac se ograđuju od bilo kakve odgovornosti i nema šanse da bilo koji sud presudi u tvoje ime. Trebo bi napraviti nekakav ugovor i samo ako se pristane na njegove uvijete može se ući na taj dio stanice gdje su uputstva. A kad bi tu objavio ta uputstva zar bi Gojko bio kriv, ali on se je jasno ogradio.
Citat:
Kompletnu odgovornost za sadržaj objavljenih tekstova snose isključivo njihovi autori, čiji je pseudonim jasno označen pored sadržaja teksta.
Treba njega dali je on kad morao odgovarati za sadržaj foruma(mislim da nije). To ti je praktički ista stvar, nema razlike između tebe i gojka pred zakonom.

Ali nemoj me hvatat za riječ to ti je samo moja teorija. (to ti je moja ogradnja od odgovornosti ako sam u krivu a ti to probaš, makar bi ju moral jasnije napisati.)
S vježbom sve postaje lakše, osim ustajanja rano ujutro!!!
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
217.26.67.*

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo15.06.2003. u 15:10 - pre 253 meseci
A sto se seriskih brojeva i crackova tice, mislim da kaznjivo drzati te stvari na tvom sajtu, ali nije kaznjivo da ostavis link ka fajlu ili sajtu gde je taj fajl.
 
Odgovor na temu

djolep1




Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo16.06.2003. u 10:42 - pre 253 meseci
To što si se ogradio (kao Gojko) ne vredi baš mnogo. Zavisi od toga šta ti stave na teret. Nešto ćeš svakako morati i da brišeš (kao i Gojko).

Ne možeš da pustiš nekoga da objavi šemu beogradskog Vodovoda i kanalizacije i uputstva o kritičnim tačkama, potrebnim dozama i rasporedu smena dežurnih čuvara i da posle očekuješ da ti niko ništa ne može. Možda ti i neće niko ništa, ako to ne bude zloupotrebljeno, ali ako bude, ne bih rekao da će ti pomoći "sloboda govora i izražavanja", ili "ukazivanje na propuste kako bi se oni ispravili".

Sudovi takođe rade pod velikim pritiscima, političkim, ekonomskim i svake druge vrste. Ako sud ne može da se odupre pritisku, slaba ti je vajda i od najboljeg advokata.
 
Odgovor na temu

Dragec
hrvatska

Član broj: 7423
Poruke: 24
*.cmu.carnet.hr



Profil

icon Re: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo16.06.2003. u 20:28 - pre 253 meseci
Normalno ako nekoj veliko zvijerki sjedeš na zulj da ce ti pripisati ono što si ućinio i nabrojiti ti još puno toga što nisi. I možeš računati da te ni jedan odvjetnik neće spasiti. Ali ako se ogradis, nemože ti pripisati baš krivićno dijelo. Mogu te jedino optužiti zbok objavljivna mateijala ili ugrožavana sigurnosti. Sad je nedavno u hrvatskoj bio slucaj kada jedan biciklist rekreativac objavo topogravske karte hrvatske (specijalke, koje drži samo vojska ali daju se nabaviti, nije takva vojna tajna) na svojoj stranici ali bio je u zatvoru i nasli su sve surfere koju su bili na stranici. Kad saznam više, javit ću.

A što se tice crackova seriala i općenito hakerisnja, najsigurnije ti je objaviti na serveru u nekoj stranoj drzavi u kojoj nema takvih zakona. npr. poznati www.cracks.am nalazi se u armeniji.

Autor ovog teksta nemože se smatrati odgovornim za svoja blebetanja i filozofiranja jer nije mentalno uračunjiv. (Sad me optuži :-) )
S vježbom sve postaje lakše, osim ustajanja rano ujutro!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Da li je objavljivanje uputstva za cinjenje krivicnih dela = krivicno delo

[ Pregleda: 4256 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.