Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc za inastalciju linux 10.2 suse

[es] :: Linux :: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse

[ Pregleda: 2095 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NiDzoo

Član broj: 131398
Poruke: 2
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon pomoc za inastalciju linux 10.2 suse25.01.2007. u 00:29 - pre 209 meseci
Dobio sam od druga linux suse 10.2,navodno da je dobar operativni program.I rekao mi je da je instalacija samnog programa izuzetno slozena.Pa me intreseuje koja je razlika izmedju xp i linuxa.Jedino cega se sjecam,da mi je rekao da je sve isto osim "problem" sa podijelom particija....Pa ne bih pocinjao instalaciju dok ne budem 100%siguran.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse25.01.2007. u 08:05 - pre 209 meseci
Ja cu ti odgovoriti samo ukratko, principijelno, jer detaljno ima na bezbroj mesta, cime smo vec dosli do jedne od osobine Linuxa - uglavnom treba dosta citati i trazi, bar na pocetku.

Dakle, imas instaliran Windows na celom disku. Prvo ga treba smanjiti, gde pretpostavljamo da imas dovoljno mesta. Za instalaciju prosecnog Linuxa ti treba od prilike 4GB, sto vise - to bolje, ali za pocetak je valjda to dovoljno.

Kako smanjiti Windows? To moras sam da odlucis. Cini mi se da nekih programa i sam ima za to ili neki Partition Magic. Mislim da se to moze uraditi i iz Linux programa, ali ti ne bih preporucio jer je jasno da se u njima jos ne snalazis.

Sad se sitacija promenila. Imas instaliran Windows NA DELU diska, i imas jedan deo diska koji je slobodan i sa kojima sada mozes da radis sta hoces.

Pokrenes Linux. PAZI! VECINA LINXA PODMECE PAR OPCIJA RAVNOPRAVNO ZA PARTICIONISANJE, tako da covek moze da previdi i da nehotice pritisne Enter a tamo ti je recimo ponudjena opcija "Obrisati ceo disk i izvrsiti automatsko particionisanje" , sto ja licno smatram za jako neposten postupak od strane ljudi koji sastavljaju te distribucije. Naravno, postoji i opcija da ti sam obavis particionisanje, ali je napisana isto tako sitnim slovima, neupadljivo, kao da se radi o nekoj nevaznoj operaciji.

Znaci - pazi.

Kad si pokrenuo Linux (znas ono - u BIOS-u oznacis da sistem startuje sa CD / DVD-a) pojavi se uobicajena procedura, gde treba pazljivo citati i donositi odluke. SUSE vazi za prijateljski prema korisniku i ima dosta opcija i objasnjenja, sto je ponekad i previse. Bilo kako bilo, ukoliko se bas nesto specijalno ne potrudis i ne unistis Windows particiju, druge opasnosti nema. Instalaciju mozes prekinuti pa ici od pocetka koliko puta hoces itd.

Mislim da za SUSE vazi princip da on sam moze smanjiti Windows i napraviti potrebne particije za sebe, ali ne mogu da ti garantujem.

Ako imas nesto vazno na Windows particiji, preporucljivo je da to obezbedis (backup), jer se uprkos svoj paznji moze desiti da nesto pogresis i moras ceo disk da formatiras.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

meka
Novi Sad

Član broj: 83987
Poruke: 81
195.178.63.*

Jabber: meka@jabber.ru
ICQ: 250666343


Profil

icon Re: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse25.01.2007. u 08:09 - pre 209 meseci
Da li imaš slobodnu particiju? Ako nemaš, uzmi http://gparted.sourceforge.net/ i smanji win particiju, a ostatak ostavi neparticionisan (installer će formatirati kako mu odgovara). E sad ... ja ovde imam SLES, i pojma nemam koliko je on sličan SuSE-u. U svakom slučaju, nemoj mu dati da sam particioniše disk (ne znam na pamet kako izgleda installer), nego mu daj da su swap i / particija na slobodnom prostoru koji si napravio (swap particiju MORAŠ imati).
FreeB(eer)S(ex)D(rugs) are the real daemons
 
Odgovor na temu

Livadic Cvetko
Milan Karalic
Beograd

Član broj: 99953
Poruke: 47
*.verat.net.

Jabber: mixacha@elitesecurity.org


Profil

icon Re: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse25.01.2007. u 09:20 - pre 209 meseci
Nakon što gparted-om (ili nekim drugim alatom) odradiš odvajanje particije za linuks restart i spremi disk suse-a. Nakon boot-a sa diska podićiće ti se Suseov grafički instaler, YaSt2. Procedura je krajnje jednostavna jer je Suse dosta user-friendly orijentisan. Odaberi "Create custom layout" ili tako nešto i dobićeš prozor iz kog ćeš obaviti particionisanje diska. Nakon što završiš particionisanje [za početak ti ne treba više od 2 particije / (oko 6 GB ti je dosta mada kod susea nikad dosta ) i swap (2xRAM)]. E posle toga te čeka malo duži proces izbora paketa koje želiš da instaliraš. Sve u svemu nigde ne žuri i odvoj dovoljno veliku particiju
"There is no patch for human stupidity"
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-27.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse25.01.2007. u 14:11 - pre 209 meseci
Ovde imaš nešto što može da posluži http://www.elitesecurity.org/t174094.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse31.01.2007. u 18:21 - pre 209 meseci
Citajte po forumu izdvojene topice imakorisnih svari:

ovo ti moze pomoci

http://www.howtoforge.com/perfect_setup_opensuse_10.2
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: pomoc za inastalciju linux 10.2 suse

[ Pregleda: 2095 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.