Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IDE i FDC kablovi objasnjenje

[es] :: Storage :: IDE i FDC kablovi objasnjenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6881 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

xploiter

Član broj: 119649
Poruke: 116
*.PPPoE-5981.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 09:41 - pre 209 meseci
E ovako u compu imam dva IDE kabla jedan sa manje rupica a drugi sa vise tako da mi ovaj sa manje rupica ide u samo floppy
, a ovaj drugi ide u dvd i hdd. Jel to znaci da mi je ili hdd ili dvd jedan master a drugi slave? Jer cuo sam da to nevalja. Kako da saznam koji je koji, a ako hocu da oba budu master moram kupit jos jedan IDE klabl sa vise rupica jel tako? I pored utora na maticnoj za ovaj manji kabal pise FDC, ne pise ni u prirucniku od maticne na tom utoru IDE nego FDC, a na ona druga dva utora pise IDE1 i IDE2. Moze li mi netko malo bolje objasniti o ovome master i slave to bas ne razumijem. tnx.
 
Odgovor na temu

EazyDuzIt
B. Kosa (NBGD)

Član broj: 128175
Poruke: 81
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 10:13 - pre 209 meseci
Taj "sa manje rupica" zaboravi. Na njega ide samo flopi i to je to.
Na PC-ju imash 2 IDE grane; Primary i Secondary. To su ti ta 2 IDE prikljuchka na plochi.
Sad svaki od njih ima svoj Master i Slave (ukupno 4). Tebi su trenutno HDD i CD na istoj grani (treblo bi na Primary), jedan kao Master a jedan kao Slave. Onaj koji je na konektoru na kraju kabla je Master, a onaj na sredini je Slave. Ti sad mozesh (ako imash josh 1 IDE kabl) da prebacish CD da bude Secondary Master (shto je bolje), samo pazi na sledece:
Na svakom IDE uredjaju imash jumper koji odredjuje da li je uredjaj Master ili Slave.
Naravno nece raditi ako podesish na Master a uredjaj si prikljuchio na kabl na mestu za Slave. Obichno postoji slika sa objashnjenjima za jumpere na samom uredjaju.
 
Odgovor na temu

xploiter

Član broj: 119649
Poruke: 116
*.PPPoE-5923.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 10:48 - pre 209 meseci
Aha sad mi je jasno. tnx EazyDuzIt!!
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 10:54 - pre 209 meseci
Citat:
EazyDuzIt: Naravno nece raditi ako podesish na Master a uredjaj si prikljuchio na kabl na mestu za Slave.


Ovo NIJE TACNO!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 15:17 - pre 209 meseci
Položaj na kablu nema veze i nemam ideju koji indijanac je to lupio kad je pravio kablove sa natpisima "maste"/"slave"...

Nebitno je gde je uređaj zakačen, sve dok je pravilno džamperisan.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

lop
srem mit

Član broj: 78530
Poruke: 24
*.smin.gonet.co.yu.



Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 15:29 - pre 209 meseci
a zasto bi proizvodjaci navodili koji konektor ide na plocu, a koji na master i slave
obicno radi, mada moze doci do gresaka, koje se opisuju kao i/o error
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 16:58 - pre 209 meseci
odes u prodavnicu i trazis ATA 133 kabl (gusti, 80 zilni). nemoj uzimati obican ata kabl (i nemoj da ti pricaju da je isto, jer nije).
oba uredjaja podesi na master pomeranjem jumpera (to je mala klema sa zadnje strane uredjaja, obelezeno je sve).

tri konektora na samom kablu su najcesce obelezena razlicitim bojama (plava, siva, crna)
plavi ide u maticnu plocu, sivi ostaje slobodan, a crni u uredjaj.*

hdd ostavi tu gde je, a novi kabl ukljuci u prikljucak na maticnoj pored njega. s druge strane kabl ustekaj u dvd. naravno vodi racuna da okrenes prikljucak kako treba (ima zleb sa jedne strane "uticnice", u njega ide odgovarajuce ispupcenje).

i to je to.

*napomena: namerno sam napisao bas ovako, da bi se eliminisala mogucnost greske
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 17:08 - pre 209 meseci
Citat:
buljko: Ovo NIJE TACNO!

iako se slazem, citao sam da su se neki ljudi zalili na probleme bas u vezi s tim, pa sad vise ko bi ga znao...
zato rucno biram master/slave, ali kabl stavljam kao da sam stavio csel; ne skodi.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 17:12 - pre 209 meseci
Citat:
StORM48: Položaj na kablu nema veze i nemam ideju koji indijanac je to lupio kad je pravio kablove sa natpisima "maste"/"slave"...

Nebitno je gde je uređaj zakačen, sve dok je pravilno džamperisan.
Nebitno je pod uslovom da je uređaj džamperisan kao master, slave ili single. Pošto postoji i položaj CS iliti cable select, onda će ti natpisi na kablu da pomognu. Nekome može da odgovara da poveže kao CS a ne konkretno.
Inače je nebitno gde se ubodu ako se podese na master/slave iako je neko vreme kružila priča da je ispravan samo raspored kao što piše na kablu.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 17:16 - pre 209 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: iako se slazem, citao sam da su se neki ljudi zalili na probleme bas u vezi s tim, pa sad vise ko bi ga znao...
zato rucno biram master/slave, ali kabl stavljam kao da sam stavio csel; ne skodi.
Problem može da bude iz bilo kog razloga ali ako već proradi promenom rasporeda, neka bude da je tako. ;) Ja inače jedino pazim da je raspored konektora takav da ne moram da lomim kabl mada sve češće nailazim na konektore koji su postavljani u šreh i nije mi jasno za gde su namenjeni. Ipak, kod sebe kući nemam tih problema pošto stari PC ima 4 grane pa sam sve vezao posebnim kablovima a novi je uglavnom na SATA pa ni tu ne smeta. :)
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 17:18 - pre 209 meseci
I ja sam citao sve i svasta ali, takav problem uvek ostane nedorecen (pogotovu ako se ispostavi da je uzrok "problema" u nespretnosti i nestrucnosti korisnika) ili je uzrok sasvim nesto drugo. NIKADA nisam imao problem gde je uzrok bio navedeni raspored na kablu (a proslo mi je kroz ruke sigurno vise periferija nego bilo kom od takvih, obicnih korisnika)! Imao sam probleme gde neki CD uredjaji ne rade kako treba na odredjenim mestima i sa odredjenim dzamperisanjem i konfiguracijom ali, opet uzrok nije bio "nepravilni" raspored na kablu. Sve i da se nesto takvo i desi, to je IZUZETAK koji ni u kom slucaju ne moze biti uzrok navedene tvrdnje!
 
Odgovor na temu

EazyDuzIt
B. Kosa (NBGD)

Član broj: 128175
Poruke: 81
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 18:34 - pre 209 meseci
@ buljko
Hmm moguce da nema veze...
Ja uvek tako stavljam jer pishe tako.... ne moze da shkodi.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 19:21 - pre 209 meseci
Ne moze, to je tacno.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje15.01.2007. u 19:57 - pre 209 meseci
Još jednom ću se složiti sa kolegom Spasićem (alias Buljko).

Citat:
calexx: Nebitno je pod uslovom da je uređaj džamperisan kao master, slave ili single. Pošto postoji i položaj CS iliti cable select, onda će ti natpisi na kablu da pomognu. Nekome može da odgovara da poveže kao CS a ne konkretno.


CS je potpuno druga priča. Ja kažem konkretno ovo - ako su dva uređaja pravilno džamperisana (jedan master, drugi slave) NEMA te sile koja će učiniti da to ne radi. Položaj na kablu ima veze jedino i samo kada se postavlja CS.

A inače, malo je verovatna situacija da nekome treba BAŠ CS, a baš iz razloga što upravo CS ume da pravi probleme, iako je sve uredno setovano.

Takođe, smatram da sam postavio toliko raznih kombinacija hardvera, da je i u teoriji nemoguće da mi se dosad nije desio makar jedan problem sa tim. Ako nešto ne radi - ili ne valja kontroler, ili uređaj ili kabl sam po sebi.

U svakom slučaju, nemam nikakvih problema što neko voli da poštuje natpise. Jedino što to često fizički nije moguće (u zavisnosti ko je bliži kontroleru - HDD ili DVD).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje16.01.2007. u 08:59 - pre 209 meseci
Položaj na kablu zaista ne bi trebao imati ikakve veze (u slučaju Master/Slave podešavanja), ali...Moje isustvo (doduše samo jedan slučaj, može biti i jedan od izuzetaka):
Maxtor PATA, jumper na "Master";
NEC 3520A, jumper na "Slave" ;
Dugo radilo bez problema, sa povezanim HDD-om na kraj kabla, a na sredini NEC.
Prilikom zamjene IDE kabla slučajno povezao obrnuto (na kraj NEC, a na sredinu HDD), i Bios više ne vidi NEC.
Zamjenio pozicije na kablu i sve radi bez problema.
Čisto iz zanimacije ponovio cijeli postupak i dobio iste rezultate. Bios ne vidi NEC, ako je "Slave" i povezan na kraj kabla.
 
Odgovor na temu

antovski
Dalibor Antovski
CZ

Član broj: 95933
Poruke: 213
62.162.235.*

Jabber: antovski@elitesecurity.org
ICQ: 273370766


Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje16.01.2007. u 18:11 - pre 209 meseci
Slazem se sa Ned123, radim kao serviser i iz iskustva mogu da kazem da je vazno da kraj kabla ide na master, a srednji konektor na slave. U knjizice maticne ploce mozda cete naci i obrnuto, ali to su stare slike (copy/paste :)). Kod starijih sistema to nije bilo vazno, ali danas sa ovakvim brzinama prenosa preko IDE kabla, to je jako vazno. Kad se stavi obrnuto, mozda i naci ce uredjaj, ali kasnije moze biti problema u performansama. Zbog tih visokih brzina su i izmisljeni 80 zilni kablovi.
There's a 10 categories of people in the world, those who understand binary, and those who doesn't.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje16.01.2007. u 23:58 - pre 209 meseci
Izvini, voleo bih da mi objasniš, serviseru, kakve veze brzina i 80-žilni kablovi imaju sa džamperisanjem?

Kao što rekoh, ja nemam takva iskustva, a očigledno i velika većina drugih, tako da se oprečna mišljenja po svemu sudeći mogu svrstati u statističku grešku.

Generalno, postoje dve vrste kablova. 40-žilni i 80-žilni, a svi su (logično) 40-pinski.
I jedni i drugi postoje u standardnoj (flat) i "upletenoj" (twisted ili turned over) varijanti.

Ovako izgledaju...

Flat/standardni:


Upleteni:


Obe vrste se mogu koristiti nezavisno od položaja uređaja, ukoliko su korektno džamperisani. Izuzetno, SAMO se upletena varijanta 100% može koristiti za CS mod. Najčešće CS može raditi i na običnom kablu, ali uz mogućnost javljanja problema. U nekim slučajevima je očito moguće da ploča zahteva upleteni kabl ili "pretpostavlja" njegovu upotrebu, te se iz tih razloga može javiti problem koji je korisnik Ned123 opisao.

Nekada je sugerisano da se, u slučaju korišćenja samo jednog konektora na kablu, disk/optika UVEK zakači na krajnji konektor, zbog mogućnosti da (u slučaju kačenja na srednji) ostatak "visećeg" dela glumi antenu i time skuplja interferenciju iz okoline, smanjujući protok, zbog veće potrebe za korekcijom grešaka nastalih u transferu. Lično, nisam imao dodira sa takvim efektima, pa ih pripisujem lovačkim pričama. Mada je i to takođe deo EIDE standarda :)

Eto, ovako je EIDE standardom doslovno propisano.

Tačka!

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
212.62.58.*



+5 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje17.01.2007. u 00:47 - pre 209 meseci
Citat:
antovski:...mogu da kazem da je vazno da kraj kabla ide na master, a srednji konektor na slave...


Sa takvom postavkom, u velikoj vecini slucajeva na standardnim desktop masinama (kucistima) koriscenjem jednog IDE kabla (1CD + 1HDD) bilo bi NEMOGUCE HDD koristiti kao master ili bi, u najmanju ruku, to bilo apsolutno zavisno od duzine IDE kabla!!! I jos nesto, pogledaj kako stoji krajnji konektor na IDE kablovima pa ce ti mozda biti malo jasnije zasto je to apsurdna tvrdnja. Dovuci srednji konektor na CD (slave), pa vrati krajnji na HDD (master) pa mi onda (ako uspes) kazi kako to izgleda! Logicno? Mislis da bi neko namerno napravio takvu papazjaniju? Pa to uopste nije lako uraditi!
 
Odgovor na temu

antovski
Dalibor Antovski
CZ

Član broj: 95933
Poruke: 213
62.162.233.*

Jabber: antovski@elitesecurity.org
ICQ: 273370766


Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje18.01.2007. u 12:47 - pre 209 meseci
@ StORM
Brzina i 80-žilni kablovi nemaju nikakve veze sa džamperisanjem, to sam naveo zbog drugog razloga. 80-zilni kablovi postoje jer su se povecale brzine transfera, zato i ovo novo pravilo. Tacno je da ima 80 zila a 40 pina, izmedju dva "susedna pina" kod 80-zilnih kabla postoji jedan provodnik koji je vezan na masu i neutralise preslusavanje, znaci ima jedan data provodnik, pa masa, pa data provodnik, pa masa..., i dobijamo 80 zila na kablu.
Upravo zbog ovog razloga (velika brzina transfera) vazno je koji kraj kabla gde ide. Povecavanjem brzine javljaju se problemi, zato je ovo sa kablovima ovako. Naglasicu jos jednom, ovo pravilo sa kabliranjem ne vazi za stare sisteme koji ne poddrzavaju ATA133 i za optickie uredjaje.
To sa upletenim kablom, iskreno jos nisam sreo upleteni IDE kabl. Mozda postoji, ali ja jos nisam cuo, ni sreo. Koliko ja znam upleteni je FLOPPY kabl, koji odlucuje koji je drive A (krajnji), a koji B (sredina).
Sto se tice CS moda, koristi se obicni ide kabl. CS (cable select) znaci da kabl odlucuje ko ce biti master, a ko slave. Probaj stavi HDD i CD ROM na CS, stavi HDD u sredini, a CD ROM na krajni konektor i dobices Primary Master CD ROM, a Primary Slave HDD. Zasto?


@ buljko
Ako opticki uredjaj ide u najdonji otvor na kucistu, a HDD u naj gornjem predvidjenog za disk, kabl se moze postaviti. Konkretno, ja prvo stavljam kabl na opticki uredjaj (slave) pa onda na HDD (master). Tacno je da izgleda uvrnuto, ali to je onaj ispravan nacin.

Evo nekih sajtova:
http://www.duxcw.com/faq/hd/cable.htm
http://www.mikeshardware.com/howtos/howto_connect_ide_hd.html

... a mozete i malo na Google.

[Ovu poruku je menjao antovski dana 18.01.2007. u 14:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao antovski dana 18.01.2007. u 14:59 GMT+1]
There's a 10 categories of people in the world, those who understand binary, and those who doesn't.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: IDE i FDC kablovi objasnjenje18.01.2007. u 17:36 - pre 209 meseci
Pošto mi je već dosta pojašnjavanja jednog te istog, neću se ponavljati. Proguglaj malo o razlikama između reči "recommended" i "required". Vrlo je bitno za shvatanje ovog problema.

Citat:
antovski:Ako opticki uredjaj ide u najdonji otvor na kucistu, a HDD u naj gornjem predvidjenog za disk, kabl se moze postaviti. Konkretno, ja prvo stavljam kabl na opticki uredjaj (slave) pa onda na HDD (master). Tacno je da izgleda uvrnuto, ali to je onaj ispravan nacin..


Ne sećam se da sam Te pitao o razlikama ATA/ATA 133, al' 'ajde.
Što se mogućnosti fizičkog povezivanja "po konvenciji" tiče, voleo bih da vidim kako bi Ti "umrsio" taj kabl u nekom većem kućištu.... Ti očito tvrdiš da se ATA kabl u svakoj situaciji može prikačiti po specifikaciji? Možda, ako u kućištu imaš samo jedan HDD i jedan CD/DVD.

Pa pobogu, ako je pozicija kabla toliko bitna, ne mogu da razumem čemu onda služe džamperi? Ako je tako, onda je logično da diskovi rade isključivo u CS modu, te da se poštovanjem pozicije na kablu, rešavaju svi interplanetarni problemi.

Nekad ne mogu da verujem da neko misli da niko nikada nije radio ono što on tvrdi da može/ne može. Ovde nas ima koliko hoćeš, koji se bavimo HW-om dugi niz godina. Ako si Ti jedan od retkih kojima se dotični problem javlja, biće da si u manjini. Ustvari, ako problema i može da bude, oni će se manifestovati ODMAH, prilikom POST-a. Tako da, ako sve proradi i nastavi da radi - problema nema.

Kraj off-topica!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: IDE i FDC kablovi objasnjenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6881 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.