Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uputstvo za izradu stampanih plocica

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60

[ Pregleda: 564628 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.11.2016. u 16:24 - pre 89 meseci
Za razliku kod rada fluo cijevi sa starterom i magnetnom prigusnicom, gdje starter iskljuci vlakna za grijanje i u radu kroz 8W cijev prolazi samo 170mA
struje, kod rada sa elektronskim balastom, grijna vlakna su stalno ukljucena i otuda povecano grijanje cijevi.-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica11.12.2016. u 19:05 - pre 88 meseci
Napravio sam UV box. U svim dosadašnjim izvedbama radi refleksije UV zraka, ispod sijalica stavljana je aluminijumska folija ili čak sam aluminijum. Da li bi bila bolja varijanta sa ogledalom? Koliko klasično ogledalo upija UV zrake?
Aleksandar
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica13.12.2016. u 23:24 - pre 88 meseci
Ogledalo dva puta slabi upadnu svijetlost i kod refleksije. Bolja je uglacana- sjajna metalna povrsina-manji gubici.
Znaci-debljina stakla jednom kod upadanja svjetlosti drugi put kod refleksije slabi svjetlo-bilo kakvo a UV zavisi od vrste stakla.
Reflektujuca povrsina ogledala je uglacana-sjajna metalna povrsina.-

pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

Stexman
self employed
blizu...

Član broj: 18120
Poruke: 729
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.12.2016. u 19:09 - pre 88 meseci
Da ali za potrebe recimo projektora se koriste "Front Surface Mirror", gde je reflektujuci sloj ogledala ispred stakla.
Takva ogledala se cesto koriste i kod retrovizora.
 
Odgovor na temu

emiSAr
penzioner
Sarajevo, BiH

Član broj: 286119
Poruke: 3677
46.36.160.*



+356 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica14.12.2016. u 20:54 - pre 88 meseci
Bas pod imenom "ogledala za retrovizore" u pojedinim staklarskim radnjama ima se za kupiti takva ogledala-ako je u mogucnosti nabaviti takvo
onda je ogledalo bolje.-
pOz

Nebom stupa, nebom lupa moja generacija., jedan po jedan, srest ćemo se svi...

 
Odgovor na temu

spaske
spasojevic nenad
beograd

Član broj: 2135
Poruke: 535
*.101.237.0

Jabber: http://www.spaske.net
Sajt: www.autodijagnostika.rs


+4 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica16.05.2017. u 21:22 - pre 83 meseci
Ima li ko voljan da mi odradi vrlo proste plocice sa mojim materijalom ( vitroplast 1.5mm ) isecen na A4 format.
Vodovi su 3-4 mm. Jedino sto je bitno, da se lepo iseku i da se iseku otvori za LCD na sredini svake plocice.

spaske
---------------------------------------
 
Odgovor na temu

zokce

Član broj: 38298
Poruke: 132



+3 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica03.11.2017. u 21:00 - pre 77 meseci
Zamolio bih lepo da me neko uputi kako da dodjem do printa za PCB (da to tako nazovem) spremnog za fotopostupak ili tonertransfer, na osnovu uradjenog u Eagle-u. Stigao sam do gerber fajlova i ne mogu da nadjem tutorijal za ovo. Moze link, objasnjenje, sve od koristi. Zahvaljujem za pomoc.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica04.11.2017. u 01:47 - pre 77 meseci
Generisao si gerber fajlove iz neke *.brd ploce? Ako jesi, te fajlove predajes onom ko ce da ti izradi plocu. Prethodno bi trebalo da se sa njima dogovorish kako da napravish gerber fajlove, neki put oni imaju svoj "Eagle cam file" sa predefinisanim parametrima.

Ako hoces da uradis sam, mozes u nekom gerber viewer-u da odstampas layer(e) koji ti hoces kao PDF. Ja koristim neki GerberLogix, free je za licnu upotrebu. Kroz njega mozes da exportujes u PDF, mada je mozda bolje da to uradis kroz brd. Izaberes prvo layer-e koje te zanimaju, pa File > print to pdf. Imas i opcije export to DXF ili Image. Tu mozes da biras kopiranje u fajl ili u clipboard pa onda u neki program kroz koji ces da stampas.

Takodje postoji opcija import gerber files u Eagle, nisam je nikad koristio.
 
Odgovor na temu

zokce

Član broj: 38298
Poruke: 132



+3 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica04.11.2017. u 10:47 - pre 77 meseci
Hvala Sasa, to mi je trebalo, da sam uradim plocicu, ne isplati mi se da dajem nekom da mi uradi. Nisam pokusao sa opcijom print posto nemam stampac, nisam pretpostavio da su predvideli print to PDF. Hvala jos jednom.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica23.08.2020. u 14:37 - pre 43 meseci
Pozdrav svima!

Pretpostavljam da na ovoj temi ima reci o tome. Dosta sam je iscitavao, mozda i nekada kada mi je trebalo video ali ne secam se, posteno. S obzirom da trenutno nemam mogucnost i non-stop pristup laserskom stampacu, seme crtam rucno, folmasterom. Nasao sam i dobre debljine flomastera, receptura za nagrizanje je dobra. Sve to radim amaterski i za svoje potrebe. Interesuju me samo tri stvari:

1. Da li je obavezno kalaisanje vodova na plocici. To mislim i kada je laseski odradjena stampa i kada se crta flomasterom! Ili moze samo da se isprska plastik sprejem?

2. Burgije! Mnogo se brzo otupe. Ne mogu 20 rupica da izbusim. Potrebne su mi kvalitetne burgije od 0.75mm, 1m pa do 3mm, komplet ili po jedna! Gde mogu naruciti kvalitetne burgije u Srbiji?

3. Kako koristiti flomaster i lenjir na plocici? Ili mozda ne lenjir? Dogadja se i to vrlo cesto da mi kada vucem marker uz lenjir, kao iscuri sa strane marker (kao kada se pritisne na papiru, samo sto jos i razlije po manjoj duzini voda). Uspem ja to da sredim ali uglavnom bude brisanje celog srteza. Kupio sam nov lenjir i bas zagledjivao da li je ravan ima li risove. Opet isto. Da li mozda treba pokusati drugacije ili mozda drvenim lenjirom? :)

Svaki savet je dobrodosao... :)

____________________________

1. i 3. reseno!

Pomagajte za burgije!!! (br 2) :)

____________________________

Resena i 2. zagonetka! Ima burgija u MikroPrincu. Doduse skoro 500 kinte komad, kada stigne sa postarinom, ali dobro. Narucio sam od 0.7 do 1mm.. :)

Hvala...



[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 24.08.2020. u 09:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4542

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+529 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica25.08.2020. u 08:41 - pre 43 meseci
Elem u 21:20 preuzeo film,
u 21:29 film čučnuo na pločicu
https://cloud.mail.ru/public/3kkU/3PE79DRmr

Priprema osvetljivača, osvetljavanje 12 sekundi,

https://cloud.mail.ru/public/9KMM/RLPJUmdpV

https://cloud.mail.ru/public/3YWw/4X2tFZrp8

https://cloud.mail.ru/public/4XvB/5mSaHpMzD

https://cloud.mail.ru/public/JhfG/3HVGfHYgH

21:38 priprema za hemijanje

https://cloud.mail.ru/public/4M2R/51D2z6AD3

21:38 razvijanje

https://cloud.mail.ru/public/3xU8/5MMdNnC1u

21:40 ispiranje posle razvijanja

https://cloud.mail.ru/public/vAJ8/22nxHegpY

21:42 početak ecovanja

https://cloud.mail.ru/public/LZLP/fDQxxjioF

21:49 isprana, gotova pločka

https://cloud.mail.ru/public/27nd/2CE69bS5g

Ništa pegla, glodala, ...

--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica25.08.2020. u 18:43 - pre 43 meseci
- Upravo sam izbusio 72 rupice HSS burgijo 0.8mm (Inace ih kupujem kao 1mm, pa izaberem najmanje. Ide i do 0.75mm)! Sta mislite koliko sam burgija potrosio? Ne ostrim nikada, vec odmah na novu. Ne moram bas i bravariju da ucim... :) Otisle 3 nove!!!

- Mada ima tu i do mene. :) A ovaj put namerno nisam kirnerom prelazio rupice. Nije mi bezala burgija ali dovoljno da se jos dodatno istupi pri toj radnji! Ipak moram onda jace da pritisnem busilicu, srafilicu, dremel... cime god da radim, samo da je sa reostatom!

- Za veliku srafilicu, busilicu imam stalak, stari ali profi, aluminijumski! E sad to mi je mnogo gabaritno, moze na terasi ali i tast mi je opicen pa ako mu zatreba onda opet skidaj srafove, nosi, montiraj negde tamo... Treba sutra da mi stigne univerzalno postolje za dremel. Zanima me, posto znam da ove burgije, karbidne za PCB, ne bi trebalo busiti rucno vec na stalku. Da li ce mi taj univerzalni dodak pomoci u busenju rupica na PCB-u? Zanima me bilo kakvo iskustvo???

- Sta u stvari toliko unisti burgiju tako brzo? Da li je milimetarski sloj bakra ili vitroplast???



P. S. Upravo mi je stigla modelarska testera HAAGER HSS 16. Zena se bavi minijaturama, skale 1:12, 1:24, 1:48, a ja cu da se ogrebem za secenje PCB-a i ostalih stvari koje sam sekao dremelom ili nedaj boze ubodnom, oto testerom, bonsekom! :)
 
Odgovor na temu

mnn
sm

Član broj: 85435
Poruke: 723
91.195.98.*



+25 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica25.08.2020. u 19:08 - pre 43 meseci
Kakvo kirnesanje? Kad radiš PCB ostaje ti rupica na pedovima i tu samo staviš vrh burgije i nema pomicanja. Od čega su ti PCB ? Vitroplast ili pertinaks? Za amatere je pertinaks jer se lakše obrađuje i buši. To što si izbušio sa običnom burgijom ti je to, moglo je i više ali budi zadovoljan. Vitroplast ili kako se još zove staklolit je čudo. Obična burgija ako probuši tri rupe to je dobro. To je materijal za koji nema reciklaže. Večan je. Ja kad moram nešto da radim, radim sa pertinaksom a imam mini CNC koja radi PCB i imam dobre burgije.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica25.08.2020. u 19:38 - pre 43 meseci
Nisam mislio na klasicno bas kirnovanje kirnerom, ali se svodi na isto. Uzeo sam jedan tanak srafciger koji ne koristim i zasiljio sam ga kao strelu! :) Njime cuknem odozgo jednim maleckim cekicem. Napravi se mala rupica, bas uska! Mislio sam da je tako bolje, ali sada vidim da ne bezi burgija i da to nije potrebno.

Ovde na kraju teme sam napisao nesto o CNC-u... zadnji moji post na temi: https://www.elitesecurity.org/t504911-1-Tranzistor-STA

I znaci problem je Vitroplast. Njega i kupujem jer je kazu bolji, kvalitetniji! Sad znam da ono malko bakra nista nije skrivilo i necu vise da bijem! :)

Hvala na savetima! :)

 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1667
*.static.triera.net.



+242 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2020. u 07:25 - pre 43 meseci
Dok sam se još bavio izradom tiskanih pločica, rezao sam ih na dva načina:
1. Zarežeš skalpelom par puta i odlomiš pločicu na rubu stola.
2. Zagriješ ploćicu na 50 d0 60 stupnjeva i režeš škarama kao da je iz kartona.
Nikada nisam upotrebljavao neku testeru. Za hobi elektroniku, najviše sam koristio pertinaks ili CEM.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2020. u 07:42 - pre 43 meseci
Pokusavao sa skalpelom ali nisam se snasao. I to sam pokusao da sto dublje zasecem! Imam dve 100x200mm, kad se vratim sa posla probacu tako. I ja ne bi da tupim testericu. Ako tupi HSS burgiju, tupice i ovu testericu? Da li oznaka "HSS" na njoj znaci da je su testerice kao i burgije?

U pitanju je Vitroplast?

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 26.08.2020. u 11:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1667
*.static.triera.net.



+242 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2020. u 08:21 - pre 43 meseci
Ja mislim da je HSS, HSS, (High Speed Steel). Osim ako je posle HSS još koji dodatak, recimo CO, (cobalt) itd.
Sa HSS burgijom, ako napraviš 100 rupa na vitroplastu, onda se nemaš šta "buniti". Sledi brušenje ili nova burgija. Više rupa ćeš napraviti widia burgijom, otprilike 600 do 800, ali lako se lome, bušilica obavezno na stalak.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

mnn
sm

Član broj: 85435
Poruke: 723
91.195.98.*



+25 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2020. u 10:26 - pre 43 meseci
Što si Aco zapeo za vitroplast? U pravu su svi koji ti kažu da je bolji. Ono što tebi treba to nije bitno. Komplikuješ si život. Čak i pertinaksa ima raznih tvrdoća.
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2020. u 10:41 - pre 43 meseci
72 rupice sa 3 nove! :) Imas na nakoliko posta iznad kako se ponasam prema burgijama.

Imam aluminijumski stalak, tezak, star, profi. Na njega stavljam busilicu srafilicu, sve sa reostatom. Ali je problem sto ja hocu nekada da u sobi radim, ajde moze i na terasi. Medjutim i tast mi je opicen, svaki cas moze da je potrazi da radi nesto pa treba ponovo da je odsrafim, odnesem gde treba, zasrafim.

Danas mi stize roba i narucio sam izmedju ostalog univezalni drzac za dremel. Koliko ce da mi pomogne u odnosu na profi stalak ne znam, ali ce biti nadam se bolje nego iz ruke?!
 
Odgovor na temu

aca_punk

Član broj: 206469
Poruke: 2132



+60 Profil

icon Re: Uputstvo za izradu stampanih plocica26.08.2020. u 12:58 - pre 43 meseci
Citat:
mnn:
Što si Aco zapeo za vitroplast? U pravu su svi koji ti kažu da je bolji. Ono što tebi treba to nije bitno. Komplikuješ si život. Čak i pertinaksa ima raznih tvrdoća.


:) :) :) :)
Volim da koristim sto kvalitetnije stvari. Mozda ne treba, a? Mislim za ove moje igrarije? Ne kupujem ja to stalno i onda mi nije skupo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Uputstvo za izradu stampanih plocica
(TOP topic)
Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60

[ Pregleda: 564628 | Odgovora: 1183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.