Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P

[es] :: Advocacy :: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P

[ Pregleda: 2212 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P06.01.2007. u 17:03 - pre 210 meseci
I recently purchased a new laptop computer from Dell. As a GNU/Linux user and believer in Free Software, I knew from the start that I wasn't going to run Microsoft Windows. Unfortunately, Dell didn't offer this laptop with Ubuntu or a no-OS option, so I tried getting my Windows refund from Dell after the purchase. After working with customer service, I received a refund of $52.50. In the course of getting my refund, I found some techniques worked better than others. By knowing what works, you may be able to get your refund quickly and easily.

Zanimljiva prica.
Coveku su prodali nesto sto nije trazio i sto nije sastavni deo trazenog proizvoda.
Covek se obratio Dell-u, i trazio pare nazad.
52.50 $ hm, malo li je na ovu skupocu ...

Okrenuo sam jutros telefonom jednu nasu renomiranu prodavnicu i pitao mogu li da kupim odredjeni model bez XP-a
Odgovor je bio: Kako to mislite ?
Elem, mogu da biram, hocu li XPhome ili XP pro ali ne mogu bez XP-a

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P06.01.2007. u 20:45 - pre 210 meseci
Ne razumem, a "Vista ga usta" još nije u ponudi?

Mislim, hoću da biram koji OS dobijam... tj. već posedujem Win 98SE i Win ME, originale... neću da mi dileri "paketiraju" XP bez moje volje!

Elem, jel' to neka fora, alkion?

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 03:25 - pre 210 meseci
Nijesam siguran gdje je računar kupljen, ali na sjevernoameričkom kontinentu definitivno autor članka nije u pravu. Dobio je pare nazad najviše zato što Dell-a košta da se sa njim bakće, ne zato što su morali da ga isplate.

Problem je što je uopšte dozvolio da mu prodaju "paket", primijetite da je on veoma svjestan da računar dolazi sa OS, preporučuje da se kupi "Home" verzija. Jeste paket, niko ga nije prevario da plaća OS a da on toga nije bio svjestan.

Pravi način da se izvede to što on hoće, a na ovom kontinentu, je da se "stisne" prodavac kad se naručuje. Dell kaže za svoje mašine da su napravljene za potrošača i (reklama na ovom kontinentu) "da su vaši prsti svud po mašini mnogo prije nego što se napravi"? Moliću lijepo, zahtjev tog specifičnog potrošača je da neće da pazari OS. Sa prodavcem, prije nego što su pare "promijenile ruke" je mnogo lakše izići na kraj. Ili će dati popust (nije uopšte važno da li će OS svejedno doći sa mašinom) ili se traži da se priča sa menadžerom.

Čak i sa stanovišta "aktivizma" je pravljenje frke prodavcu mnogo efektnije od pravljenja frke tehničkoj podršci. Ovi prvi su (politički) moćnija sorta maltene u svakoj organizaciji. ;)


 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 03:42 - pre 210 meseci
Inače, sama ideja da se Dell mašina (naglašavam, Dell mašina) kupi bez MS OS je vrlo sumnjiva. Dell-ov biznis je zasnovan na MS OS, jer je sva dijagnostika na tom operativnom sistemu. Tih $50 nije samo "porez" MS, već je i bitna komponenta garancije od godinu dana koju Dell daje. Ako parče hardvera ne radi, ja ne znam kako bi se izišlo na kraj sa Dell podrškom. Problem je i u Dell-u, ne samo u MS taktici da nagradjuje proizvodjače koji nude isključivo "pakete".

Ja sve svoje desktop mašine kupujem bez MS softvera, svaki laptop, sve dok Dell ne počne da nudi "preloaded" sa Linux, bih kupio sa Windows.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 03:52 - pre 210 meseci
nema veze na koga se pritisne... u EULA-i lepo pise ako se ne slazes sa njom, da ides do 'vendor'-a i 'refund'-iras windowse... a naravno eule no mozes da procitas dok prvi put ne uplis kompjutera i pita te dali se slazes.. tako da nema veze kad vracas... _moraju_ da vrate pare jer tako pise u licenci (ili dell da vrati ili M$, neko mora)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 08:29 - pre 210 meseci
Citat:
ton_majstor:Mislim, hoću da biram koji OS dobijam... tj. već posedujem Win 98SE i Win ME, originale... neću da mi dileri "paketiraju" XP bez moje volje!
Elem, jel' to neka fora, alkion?


Izvini zbog kasnjenja sa odgovorom.
Stvar nije do dilera vec do proizvodjaca, u ovom slucaju DELL-a
Tako namesteni stizu do nasih dilera i tu ni ti ni oni ne mogu nista.
Mozes samo da uzmes notebook bez OS, ali problem je u tome sto nemas sve modele u opciji SA i BEZ XP-a
U teoriji mozes traziti povracaj para, ali kako si u Srbiji, stvar ce ostati u domenu teorije.

Sto se tice W98 i Me koji vec posedujes ... hm
Ne mogu da zamislim da uzmes neki besan notebook i na njega puknes w98

BTW , posto kazes da imas Win98SE original , jel to znaci da si kupio od onog lika ;)
Koliko ojra, ako nije tajna?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 09:36 - pre 210 meseci
Ma nisam... imam ih odavno, od kada su izašli. Onaj se nije nikada javio.

Citat:
Ne mogu da zamislim da uzmes neki besan notebook i na njega puknes w98


Probao sam i to. Kada turiš dualboot, jer u XP ne rade neke matore igre (bez DOS-a nema selameta!)

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 11:34 - pre 210 meseci
Hm, ja sam kupio bas DELL laptop, najnizu klasu (inspiron), i bilo je opcije da se uzme sa free dos-om. Ja se odlucio za tu varijantu, jer ionako ne koristim wndows. Instalirao linux, malo skidao sa neta drajvere, jer sam uz laptop dobio drajvere za winxp, i evo ga sljaka sve


E, sad, ako ti oni prodaju uz masinu i windows, od njih se ocekuje i podrska korisnicima, kako vezana za hardware, tako i za operativni sistem koji ti isporucuju...

Ja nigde ne videh ni na garantnom listu, ni na racunima koje sam dobio uz laptop, neki telefon ili mail na koji mogu da se obratim oko pomoci kako da instaliram taj os sto sam dobio uz laptop, pa makar to bio i free dos? Mislim da je to poenta cele price isporucivanja os-a uz racunar...

Ali naravno treba ostaviti krajnjem kupcu uvek mogucnost da bira da li zeli os uz racunar i podrsku za taj os, ako ne zeli, njegova zelja, dobija hardware, i dobija garanciju na isti, i to je sve

Bar ja tako razmisljam...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P08.01.2007. u 17:16 - pre 210 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic
Ja nigde ne videh ni na garantnom listu, ni na racunima koje sam dobio uz laptop, neki telefon ili mail na koji mogu da se obratim oko pomoci kako da instaliram taj os sto sam dobio uz laptop, pa makar to bio i free dos? Mislim da je to poenta cele price isporucivanja os-a uz racunar...


Tu barem nije problem.
Pozoves svoj regionalni centar M$ i uvek ces dobiti svu podrsku.
To je jedna od retkih stvari koja im se ne moze zameriti.
Uvek su ljubazni i reseni da pomognu
A poenta cele price jeste da se Dell dodvori i prikupi sto vise kupaca time sto ce im uvaljivati XP koji su dobili sa popustom od M$
U sustini lepo i jednima i drugima


Citat:

Ali naravno treba ostaviti krajnjem kupcu uvek mogucnost da bira da li zeli os uz racunar i podrsku za taj os, ako ne zeli, njegova zelja, dobija hardware, i dobija garanciju na isti, i to je sve :)
Bar ja tako razmisljam...


Ma sta zna krajnji kupac sta je OS
Skoro da je isti procenat onih koji uopste i znaju sta je XP tj OS uopste i onih koji koriste Linux i zele neki drugi OS na racunaru
Da treba ostaviti izbor, TREBA, tu si u pravu

Jer kad biram hardver (citaj , notebook), izuzetno me vredja kad neko hoce da mi uvali XP .
E sad ja hocu da imam XP, ali kultura nalaze da se pitam za nesto sto placam.

Da li zelite XP?
Home ili Pro?

Nije tesko, jel da?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P09.01.2007. u 17:15 - pre 210 meseci
Citat:
alkion: Jer kad biram hardver (citaj , notebook), izuzetno me vredja kad neko hoce da mi uvali XP .
E sad ja hocu da imam XP, ali kultura nalaze da se pitam za nesto sto placam.

Da li zelite XP?
Home ili Pro?

Nije tesko, jel da?


Ali to uopšte nije pitanje kulture već čisto pitanje ekonomskih odnosa između tebe kao potrošača i Dell-a kao proizvođača. Ne sviđa ti se kako je upakovana roba koja se nudi za prodaju? Niko te ne bije po ušima da pazariš Dell. Ako ih dovoljan broj ljudi pošalje tamo negdje, Dell-a će zaboljeti novčanik (gdje najviše boli) i da vidiš kako će da odradi što treba da bi prodavao računare.

Ono što bi bilo amoralno (a tu oko mene i osnov za tužbu) je lažno reklamiranje. Da Dell od tebe krije da računar dolazi sa Windows, TO nikako ne bi bilo u redu. Međutim, Dell to ne radi. Ja nijesam vidio laptop koji se prodaje sa MS OS da nije jasno i glasno (čitaj: nije napisano "sitnim slovima") rečeno da dolazi sa MS OS.

Rekoh već, Dell je firma kojoj je biznis zasnovan na MS softveru (tehnička podrška Dell-a zasniva se na softveru koji trči na MS Windows). Ni meni to nikako nije po volji, suludo je da nemaju svoj LiveCD sa dijagnostikom koja je ne samo nezavisna od OS koji je instaliran, već i neosjetljiva na softverske probleme (loše konfigurisan OS, malware raznih vrsta, itd.), ali to je već Dell-ova brljotina i spada u "uzmi ili ostavi".

Citat:
mulaz: nema veze na koga se pritisne... u EULA-i lepo pise ako se ne slazes sa njom, da ides do 'vendor'-a i 'refund'-iras windowse... a naravno eule no mozes da procitas dok prvi put ne uplis kompjutera i pita te dali se slazes.. tako da nema veze kad vracas... _moraju_ da vrate pare jer tako pise u licenci (ili dell da vrati ili M$, neko mora)


Ne sumnjam da MS-ov ugovor sa Dell sadrži klauzulu po kojoj Dell, a ne MS, treba da se bakće sa tim vraćanjem. Ali "otrovnost" te klauzule (u smislu: sprečava da treće lice radi "bundling" bez prava na vraćanje) ja ne bih testirao na sudu.

Sa praktične strane, "prvo kupi pa poslije vraćaj" je "golub na grani", to sam htio da kažem. I košta živaca i vremena.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
194.106.187.*



+67 Profil

icon Re: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P11.01.2007. u 17:52 - pre 210 meseci
koliko se secam , nije prvi put da se ovako nesto desava ,

mrzi me sad da trazim , cini mi se da sam gledao u dokumentarcu revolutionOS da je toshiba vracala pare ili tako nesto ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ma nije ovo monopol, nesto je drugo u pitanju :-P

[ Pregleda: 2212 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.