Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 22089 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test25.12.2006. u 16:46 - pre 210 meseci
Čak i brže nego što se očekivalo, razvoj digitalne foto tehnike doveo je do toga da refleksni aparati bivaju sve dostupniji, čak i amaterima. Canon je sa svojim 400 D ponudio moćnu mašinu po relativno povoljnoj ceni, ali Nikon je po tom pitanju otišao još korak dalje. Bolje poznavaoce će začuditi činjenica da se baš on odlučio da ponudi najjeftiniji DSLR aparat, posebno imajući u vidu njegovu raniju politiku cena koja nije bila naklonjena najširim slojevima kupaca...


Nikon D 40 - veliki test



edit: izmenjen link


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 27.02.2011. u 18:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

PEKY
Slobodan Umetnik
CARSKI GRAD

Član broj: 1267
Poruke: 1178
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test27.12.2006. u 20:01 - pre 210 meseci
Bravo Gospodine Milanovicu

Izvanredno odradjen test , vrlo pregledan i dosta studiozno uradjen.
Mnogi strani sajtovi mogu da se ugledaju na tebe.

Pozdrav Peky




PEKY

DreamBox 7020 S full AU CS
DreamBox 7000 S full AU CS
DreamBox 500 S full AU CS

NIKON D80 + Nikkor AF-S VR 18-200mm F/3.5-5.6g IF-ED
Nikon AF-S VR 70-300 mm Objektiv F/4.5-5.6 G IF-ED
Nikon AF-S DX 18-135 mm F/3.5-5.6 G IF-ED
Nikon AF 50mm F 1.8 Prime
SB800 + SB600 2 x 2 GB Extreme III 20MB/s



 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.BVCOM.NET.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test28.12.2006. u 14:23 - pre 209 meseci


Molim vas za pomoć -


Kupio sam d40 i nisam zadovoljan oštrinom. Moj je kolega imao 300D sa 18-125mm objektivom i bile su ultra uštre sa puno detalja. Recite mi - da li bi d40 sa objektivom 18-200 VR bio oštriji?

Razmišljam da zamenim za 350D ili 400D i da nabavim neko sočivo - možda baš to 18-125 pa da imam oštre slike. Da li dobro razmišljam?

D40 ili 400D (možda 350D)


Pomoć!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test28.12.2006. u 14:50 - pre 209 meseci
Peky hvala ti, drago mi je da se baš tebi test sviđa, jer smo svi videli da si se u aparat zaljubio dok se još nije ni pojavio :).

Nenade, kao što ste videli, D 40 daje oštru sliku bogatu detaljima i bojama.

U opširnoj PP koju ste mi poslali naveli ste da ste snimali između ostalog i sa Canonom A 630. To je kompaktni aparat koji daje nešto oštrije slike direktno iz aparata, ali razlike nije velika u odnosu na D 40.

U testovima D 40 i 400 D imate mnoštvo primera kakve slike treba da budu, naravno pod uslovom da ste ih pravilno snimili.

Sve što nije tako treba da se reklamira.



 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.BVCOM.NET.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test28.12.2006. u 15:00 - pre 209 meseci


Ne odstupaju slike mnogo od ovih u vašem testu ali manje oštre od 300D sa tim objektivom 18-125

Recite mi molim vas da li bi slike sa 18-200VR objektivom bile oštrije nego sa 18-55 koji sam dobio uz fotoaparat?

Da li da ostanem na d40 ili bi preporučili 350D zbog dinamike i oštrine?

Molim vas još samo za odgovor na ova pitanja.

Hvala vam!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test28.12.2006. u 15:09 - pre 209 meseci
Slike sa D 40 i 18-200 VR bi sigurno bile oštrije nego sa kit objektivom.

350 D ima bolji senzor od D 40, ali za Canona ne možete kupiti objektiv kakav je 18-200 VR.

Dakle, za naprednog amatera, D 40 + 18-200 VR je odličan izbor.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
212.200.179.*



+1269 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test28.12.2006. u 21:04 - pre 209 meseci
Citat:
PEKY: Bravo Gospodine Milanovicu

Izvanredno odradjen test , vrlo pregledan i dosta studiozno uradjen.
Mnogi strani sajtovi mogu da se ugledaju na tebe.

Nesa je vec odavno dostigao, a vecinu net testera i prevazisao. Problem je kako test prilagoditi svakome: i onima sa manjim stupnjem znanja koji bi mnogo toga zeleli da saznaju, a i onima koji problematiku solidno poznaju. Za one prve je da test sadrzi sto vise sitnijih i mozda ne toliko bitnih detalja a za one druge je uglavnom bitna ona poslednja strana: za i protiv, kao i postavljeni primeri koji bi u sustini i trebali biti relevantni.
Milanovic uspesno izlazi na kraj i sa jednim i sa drugim, a testovi su mu sve bolji i bolji. U njima se nadje za svakoga po nesto bilo da je rec o nikondjijama ili pak onima koji to nisu. Takav slucaj je i sa testom Nikona D40 koji iskreno preporucujem svakom da procita ma koliko ga zanimao ovaj model.

@nenad.markovic
Kombinacija Canon i 18-125 (pretpostavljam da se odnosi na Sigmu) je vrlo uspesna (da ne kazem dobitna) i mala je verovatnoca da se moze postici bolji odnos cena-kvalitet-ponudjene mogucnosti. Poznato je da ova Sigma daje odlicne rezultate po pitanju ostrine i poznato je da odlicno lezi na Canonima (narocito na 350ki) i ako prelistas forum naici ces na oredjeni broj komentara vezano za tu temu.
Kit objektivi koji dolaze uz aparat po mnogima sluze samo da se aparat isproba (kao kad dobijes karticu sa aparatom na koju moze da stane samo par snimaka). Naravno, ovo je malo iskarikirano ali se svakako od korisnika dSLRa ocekuje kupovina boljih stakala, a VR 18-200 je jedno od tih. Nije sam vrh optike ali pruza dosta (daleko vise od bilo kojeg kit objektiva).
Sto se kompaktnih aparata tice (pogotovo Canonove A6xx serije) i to je poznato da su fotke bez obrade ostije i relativno bolje od fotki iz dSLRova. Procesuiranje unutar samih aparata je vece te se takav utisak da steci. Medjutim to moze da zavara. Fotke sa dSLR aparata sadrze vise informacija i detalja i tek nakon obrade u PS dobijate ocekivane rezultate.
Osim toga Canon je prvi put primenio na seriji A6xx (pocev sa modelom A610) u proizvodnji objektiva modularnu tehnologiju (tkzv. GMO tehnology) koja na malim
proekcijama (malim CCDovima) pruza najbolje rezultate a koja doprinosi jos ostrijim i kvalitetnijim fotografijama.

A kao zakljucak da postavim pitanje:
Gde bas naleti na Canona i 18-125, pa jos zatim na A630?
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test28.12.2006. u 22:23 - pre 209 meseci
Mozda da Nenad proba da na d40 stavi novi 18-135? Jeftinije je od 18-200.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test30.12.2006. u 09:25 - pre 209 meseci
U trenutku testiranja D 40 objektiv 18-135 nije bio dostupan, ali se ovaj predlog ima u vidu. To je za amatera vrlo dobra kombinacija.
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test31.12.2006. u 20:38 - pre 209 meseci
Jer cenovno ( d40 + 18-200VR ) = ( d80 + 18-135 ), cak ostaje cini mi se malo kusura od d80 varijante, pa sad moze da bude za razmisljanje, a koliko sam informisan ovaj 18-135 je dosta ostar.
 
Odgovor na temu

PEKY
Slobodan Umetnik
CARSKI GRAD

Član broj: 1267
Poruke: 1178
*.dclient.hispeed.ch.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test01.01.2007. u 13:56 - pre 209 meseci
Slazem se da je novi Nikkor 18-135 ED dosta ostar objektiv i za pocetnika veoma dobro a jeftino resenje.

Fotkano sa gorepomenutim objektivom .




Pozdrav Peky



PEKY

DreamBox 7020 S full AU CS
DreamBox 7000 S full AU CS
DreamBox 500 S full AU CS

NIKON D80 + Nikkor AF-S VR 18-200mm F/3.5-5.6g IF-ED
Nikon AF-S VR 70-300 mm Objektiv F/4.5-5.6 G IF-ED
Nikon AF-S DX 18-135 mm F/3.5-5.6 G IF-ED
Nikon AF 50mm F 1.8 Prime
SB800 + SB600 2 x 2 GB Extreme III 20MB/s



 
Odgovor na temu

AlexJankovic

Član broj: 127857
Poruke: 5
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test16.01.2007. u 14:01 - pre 209 meseci
Ima dosta nestudioznog i šacometrijskog pristupa u ocenjivanju šta je dobro a šta ne.
Takođe i "frljanje" frazama napredni amater i slično dovodi čitaoca do zaključka da su učesnici u ovoj raspravi sve sami profesionalci.
Samo bi bilo lepo da se negde mogu videti i kvalifikacije tog profesionalizma.

Npr. tvrdnja gospodina Milanovića

"U trenutku testiranja D 40 objektiv 18-135 nije bio dostupan, ali se ovaj predlog ima u vidu. To je za amatera vrlo dobra kombinacija."

odnosno druga rečenica, nije potkrepljena činjenicama. Još je naglašeno da tako nešto nije testirano.


Onda na primer, u "Velikom testu Nikona d40" na strani 6 piše

"ISO pozicije se protežu od 200 do 1600, pri čemu postoji i vrednost 3200 označena sa HI-1 koja nije neupotrebljiva. Drugačije je imenovana da je amateri ne bi prečesto uključivali, jer bi ih to zbog izgleda slika moglo odvesti u razočarenje.".

Ovo je vrlo nesmotrena izjava.

Na d80 imate HI-1, HI-2 i HI-3.
Proverite kako je ISO1600 označena Nikonu d2x. Jel to isto zbog amatera ili "naprednih amatera"


Ne mogu se ovi testovi upoređivati sa stranim jer nema dovoljno objektivnih i merljivih vrednosti koje bi ukazivale da je analizi pristupljeno zaista stručno.
Predlažem da neke stvari kao što su direktno upoređivanje konkurentskih ili "blisko konkurentskih" modela uvedete u svoje analize.

I što je najvažnije, ostavite predrasude po strani.


 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test16.01.2007. u 18:23 - pre 209 meseci
Alex, ne znam da li se celom porukom vi meni direktno obraćate, ili samo pričate uopšteno i neodređeno?

Uopšte se ne frljam frazom napredni amater, to je opšte prihvaćen izraz među ljubiteljima foto-tehnike.

Ako pratite ES, nedavno je i bila tema koja je, onima koji to do tada nisu znali, prilično dobro definisala značenje tog pojma:

http://www.elitesecurity.org/t230183-0#1375645

Drugo, zašto za amatera nije dobra kombinacija D40+ 18-135? Kažete da ja to "nisam potkrepio činjenicama", a ne vidim da ste napisali bilo kakav argument da to nije tako?

Treće, kažete za neku moju izjavu da je nesmotrena (sa čim se, naravno, ne slažem), a opet nema vašeg objašnjenja zašto ona "nije tačna"?

Četvrto, i možda najvažnije, koje ja to predrasude imam? Ako neko nema predrasude, onda sam to ja, to vam može reći svako ko me iole poznaje, čak i samo preko Interneta.

Sledeći put, ali nekome nešto opovrgavate, potrebno je da to i objasnite. Paušalne i proizvoljne optužbe mogu samo da navedu da se ispod njih krije neki drugi cilj. A to na ES-u neće proći.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

jerafoto
Aleksandar Jeremic
Beograd

Član broj: 53365
Poruke: 31
80.93.253.*



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test17.01.2007. u 00:05 - pre 209 meseci
Lepo je cuti nezavisno misljenje.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test17.01.2007. u 00:14 - pre 209 meseci
Naravno, ali pod uslovom da je zaista nezavisno, a poželjno i bar donekle argumentovano.
 
Odgovor na temu

jerafoto
Aleksandar Jeremic
Beograd

Član broj: 53365
Poruke: 31
80.93.253.*



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test17.01.2007. u 00:40 - pre 209 meseci
Ja se izvinjavam , ali sam shvatio (ili pogresno shvatio) da je ovo otvoreno mesto za sve ljubitelje fotografije i foto tehnike koji u u celoj prici uzivaju, pokusavju nesto da saznaju, a sve u cilju opsteg napredka fotografije kao umetnosti i plemenite vestine. I sam sam primetio da postoji izvesna kolicina arogancije kod pojedinih clanova za koju mozda ima, a mozda i nema osnova i onda se ulazi u price koje su van postavljene teme, pa cak i u privatne sukobe.
Izasao sam iz teme, u najboljoj nameri.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.ppp.panet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test17.01.2007. u 00:58 - pre 209 meseci
Citat:
jerafoto: I sam sam primetio da postoji izvesna kolicina arogancije kod pojedinih clanova


Ti članovi su opomenuti i ubuduće toga više neće biti. Hvala.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test17.01.2007. u 07:57 - pre 209 meseci
POzdrav,

izvinjavam se na mesanju, pratim ovaj forum i ovakve teme ali se nemam zasto mesati u njih jer me zanima sadrzaj a ne uticanje na tokove teme. U ovom slucaju mogu samno da napomenem da je fraza "napredni amater" mozda malo nesrecno izabrana sa aspekta utiska koji ostavlja, a on zaista zvuci kao da diskutuju sami profesionalci. Ipak, ta ista fraza realno i treba da razdvoji one koji se sa entuzijazmom bave, pa makar i do tancina, fotografisanjem, od onih kojima je sve u tome, pocev od puke egzistencije. Profesionalizam u svojim izvornim definicijama podrazumeva bavljenje odredjenim poslom radi zarade uz prethodnu znacajnu potkovanost znanjem o toj struci. Vremenom su se definicije adaptirale na savremene uslove rada i pogubilo se ono sto su izvorno sadrzale pa otud danas realno postoji potreba za nekim novim referencama razdvajanja. Po meni, sasvim je OK upotrebiti izraz "napredni amater" a ja u njemu vidim nekoga ko ne zeli da se egzistencijalno bavi fotografisanjem vec to zeli da radi kao hobista ali sa visokim stepenom srudioznosti, kao slobodni umetnik ili kao nekakav paparazzo a'lla Kad-mi-se-hoce, te eventualno nekakvo povremeno unovcavanje svog hobija/interesovanja itd. Ta kategorija fotografa, po mom vidjenju i razumevanju, nema potrebe da se cvrsto vezuje za neke profesionalne karakteristike (brzina "skljocanja, fizicka dimenzija aparata itd.) jer uslovi eksploatacije koji su joj bliski ne tretiraju ove zahteve kao kljucne. Sa druge strane, profesionalni fotograf se ne sme pojaviti sa necim jeftinim, malenim ili kompaktnim pa ma kakav kvalitet mogao time da pruzi. Jednostavno, ljudi nece da kupuju slike iz neceg sto oni, na prvi pogled, imaju i kod kuce. Ne bih se zacudio da po ovakvom mentalitetu musterija, D40 nema ama bas nikakvu prodju ili je ima znacajno redukovanu, zahvaljujuci samo svojoj oznaci, i to medju svima koji su prethodno videli oznake D70 i 80, da ne pricam o 100 i 200. Takav nam je mentalitet jednostavno.

Iz navedenih razloga smatram kvalifikaciju "napredni amater" mozda i neophodnoscu danas, narocito u testovima koji ovako podrobno obradjuju materiju.
 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test18.01.2007. u 10:21 - pre 209 meseci
Citat:
NEBOJŠA

"Drugo, zašto za amatera nije dobra kombinacija D40+ 18-135? Kažete da ja to "nisam potkrepio činjenicama", a ne vidim da ste napisali bilo kakav argument da to nije tako?

Treće, kažete za neku moju izjavu da je nesmotrena (sa čim se, naravno, ne slažem), a opet nema vašeg objašnjenja zašto ona "nije tačna"?"



Citat:
ALEX
"ISO pozicije se protežu od 200 do 1600, pri čemu postoji i vrednost 3200 označena sa HI-1 koja nije neupotrebljiva. Drugačije je imenovana da je amateri ne bi prečesto uključivali, jer bi ih to zbog izgleda slika moglo odvesti u razočarenje.".

Ovo je vrlo nesmotrena izjava.

Na d80 imate HI-1, HI-2 i HI-3.
Proverite kako je ISO1600 označena Nikonu d2x. Jel to isto zbog amatera ili "naprednih amatera"



Dozvolite da prokomentarišem.

Možda je Alex malo pogrešio u nekom tonu obraćanja (možda) ali njegova zapažanja imaju i logike i smisla.

Evo ovako:

1.
Alex želi da kaže da Nebojša nije mogao da oceni komplet d40+ 18-135 kada ga nije video, što je i sam napisao. Kada Alex misli na nemogućnost ocenjivanja verovatno misli na kvalitet slike koja se dobija a Nebojša verovatno misli na "zvučnost" takve jedne kombinacije u opštem smislu za koji na neki način može da kaže da zvuči kao dobra kombinacija.

U tom smislu Alex ima pravo i ne mora da daje dokaze zašto to možda i nije tako. Kao kada bih ja izgovarao razne prepostavke a očekivao da mi oni koji se ne slažu dokazuju zašto se ne slažu. Ekstreman primer samo radi ilustracije - Ja recimo kažem: Udaljenost do sunca je 45 minuta autobusom 47, a vi ako se ne slažete dokažite da nije tako. U tom smislu je Alex koristio za svoj zaključak logički niz izjava.

2.
"Nesmotrene izjave" su verovatno u sklopu priče o amaterima u okviru oznake H1. Alex izgleda da hoće da kaže da to što je na D2X osetljivost 1600iso označena sa H1 sigurno nije opravdano time da se amateri (retki su amateri koji poseduju D2X) ne bi prevarili. Slično i kod d80... Verovatno želi da kaže da ideja označavanja H1 ne odnosi na asistenciju amaterima već na Nikonovu filozofiju označavanja iz samo njima poznatih razloga. H1 nije nešto što je uvedeno sa pojavom d40.

To je u sklopu te priče o pretpostavci da je nešto za amatere i priče o tome ko su amateri. Mislim da je "lancia88" a i ostali dao odličan komentar. Pozitivan i takav da svi naučimo.

Mislim da u osnovi Alexovih komentara leži želja da se skrene pažnja ocenjivanje oređenog aparata na osnovu osnovnih karakteristika kao što su recimo kvalitet slike a ne na osnovu kategorije u koju je oznakom npr. d40 žele automatski svrstati proizvođač i stručna recenzija.

Verujem da su Alexu pre svega meta bili podaci a ne Nebojšina ličnost.

Ovo pišem samo stoga što bih želeo da vidim na forumima i dalje različita mišljenja jer ona doprinose da svi napredujemo. Alex je govorio koristeći podatke i ne mislim da nema mesta žigosanju kao da je poremetio mir na ovoj temi.

Nebojša - tvoji testovi su zaista još jedna velika pomoć (pored svedski poznatih sajtova) na koju se računa pri kupovini aparata. Alex-ovi komentari mogu da dovedu do još većeg kvaliteta tih testova.

Sa željom da svi napredujemo.

[Ovu poruku je menjao flylord dana 18.01.2007. u 12:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao flylord dana 18.01.2007. u 12:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nenad.markovic
Nenad Markovic
Beograd

Član broj: 127433
Poruke: 11
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test18.01.2007. u 11:29 - pre 209 meseci
Dozvolite da se vratim na temu d40.


Još pre par sedmica sam se uključio u ovu temu jer sam kupio d40 i proučavao ga. Pre toga sam imao iskustva sa Canonom XT (od kolege), Canonom A95 (moj ali se pokvario), A630 (njega sam zamenio za d40) i trenutno imam A510 i eto - d40.

Ljubaznošću prodavca tamo gde sam kupio d40 (da ne spominjem firmu - vidim da nije dozvoljeno) imao sam priliku da probam na par sati i Canon 400d sa sigmom 17-70 (pošto mi je Canon XT bio u lepom sećanju, kao što sam napisao u predhodnoj poruci, pa sam mislio da odem na 400d). Sećate se mojih pitanja o oštrini itd.

ZAKLJUČAK:


40D
Testirao sam d40 i video te mutnjikave slike. Ispitao sam ga detaljno i shvatio da pogrešno fokusira. Sa interneta sam skinuo test (nalik nekom lenjiru na puno sitnog teksta) i testirao. Desilo se da d40 izoštrava segment iza tačke/linije/teksta koji ja izaberem da izoštri.

Probao sam i u praksi i tu prebacim na manuelno na objektivu i onda kada se pojavi tačkica koja označava da je fokus postignut ja malo "približim" ručno fokus i onda bude oštro. Ovo mi nije generalno rešenje, naravno, ne mogu stalno ručno da fokusiram.

Ovo se NE dešava u 100% slučajeva pa mi je muka malo veća. Recite mi ako znate da li je ovo problem fotoaparata ili objektiva? Da li se ovo podvodi pod neprecizan fokus? To da ponekada dobro uradi nekada ne? On u realnosti u 60-70% slučajeva pogreši. Pri testiranju sa tim papirom u 90% slučajeva pogrešno uradi.

Canon 400D
Imao sam dakle priliku da ga probam. Odmah da kažem 40d je mnogo lep aparat. Da, da d40. Posle 400d to posebno cenite. 400D nije tako slabašnog utiska kako sam mislio da će biti ali je d40 bolji.

Kvalitet slika: 400d ima strašno dobru sliku. Dinamički raspon stvarno izuzetan. Prirodan izgled, mekani prelazi. Vrlo lako naknadno izoštravanje daje super slike. ALI - mnogo sam se naučuo sa balansom belog. D40 je nekako to normalnije radio - ne moram toliko da brinem. 400d je nekako osetljiviji. Za taj 1 dan koliko sam ga ispitivao više od 50% slika je ispalo loše. Na d40 70% je ispalo dobro. Govorim dakle o nekom spontanom korištenju. Oba sam koristio u Aperture priority modu.

Zaključak: Voleo bih da sam mogao da 400d još isprobam. Za ovih par sati nisam uspeo da ga upoznam da bi se "sprijateljili". d40 je ispao prirodniji. Ergonomski d40 je za nagradu! Savršeno udobno rukovanje. Posle njega meniji 400d izgleda kao da su ga rusi pravili. Ipak ja sam više Canonovac po utisku koji na mene ostavlja najvežnija stvar za mene - kvalitet slike. 400d u pakovanju d40 bio bi zakon. Voleo bih da imam i 400d ali mislim da ću ostati na d40 samo da rešim problem sa fokusiranjem. 400d to radi mnooooogo bolje i mnoooogo preciznije. Bez greške. Nakon par sati ergonomija 400d je počela da mi smeta. Rukohvat nemoguć. d40 ima manji šum na 1600iso od 400d. Znam - 6mpix naspram 10, ali ovo sam primetio. d40 može komotno da stalno stoji na 1600. Oduševio me.

Nikon d80
Imao sam priliku da probam i d80. Kupio ga je moj kolega. Utisak aparata - 10.00. Kao neki mercedes S klase. Ubedljivo. Ali slikanje - dozvolite da možda malo neobazrivo kažem da mi se d40 više sviđa. Napravio sam 400 slika sa d80 i paraleno probao d40. D40 je stvarno mnogo dobar.

Imam Canon A510 - koliko mi je on dok slikam neubedljiv da će išta dobro izaći a posle me mnogo začudi kad vidim rezultat - toliko je d80 ubedljiv kada ga držite u ruci. Mislite da ste najbolji fotograf na svetu, da ćete sa njim sam život da ugrabite u sliku a onome rezultat redovno razočarao. Ne znam - tehnika i kvalitet slike su stvarno dve mnogo različite kategorije kada su DSLR aparati u pitanju.

Zaključak - Voleo bih, mnogo bih voleo - kada bi postojao aparat
Canikon d400
- i to da ima 6 ili najviše 8 mpix. Kada bi se Canon naučio pameti pa popravio ergonomiju i kao Nikon napravio nešto od 6mpix ali da valja.

Volim - mnogo volim Canon look slike. Bolji su nema šta (meni bar - izvinite). Ali je Nikon maher za dizajn aparata i tehniku (meni bar - izvinite).

Recite mi (Nebojša ako možeš i ti) - jel taj loš fokus može da se popravi drugim sočivom? Možda ću zbog toga ipak preći na Canona 400d.

Pozdrav!



PS: Možda je i za posebnu temu ali rećiću ovde - Imam iskustva i sa kompaktnim digitalcima i sa DSLR (kakvog-takvog) i moram da zaključim: Kao vlasnik kompaktnih aparata mislio sam da je DSLR jednostavno sledeći korak u kvalitetu u svakom smislu. To nije tako! Ako neko imao odličan kompaktni aparat (npr G6 ili G7) neće se prelaskom na XT recimo - smrznuti zatečen znatno većim kvalitetom slike (mada ja imam oko i znam šta da gledam pa vidim šta je bolje). Više taj prelazak liči na ulazak u novi svet a ne nastavak na predhodni. Kao da je svet DSLR paralelan kompaktnim aparatima pa ulaskom u njega vi morate da steknete nova znanja a ne da samo dobijete više u okviru znanja koga posedujete. d40 kao "kompaktni" DSLR nije jednostavno bolji od A630 recimo. On je drugačiji. U nečemu čak lošiji. Lično bih voleo da vidim negde stručnu analizu svih aspekata kompaktnih i DSLR aparata jednih naspram drugih ali sa aspekta - stići što pre do lepe fotografije itd. a ne toliko sa tehničke strane. Nadam se da sam bio bar donekle jasan.

Oprostite zbog gigantske veličine ove poruke.

[Ovu poruku je menjao nenad.markovic dana 18.01.2007. u 13:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nenad.markovic dana 18.01.2007. u 13:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nenad.markovic dana 18.01.2007. u 13:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Odgovor ljutog konkurenta: Nikon D 40 - test

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 22089 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.