Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Medicina]: Nasledjivanje krvne grupe?

[es] :: Nauka :: [Medicina]: Nasledjivanje krvne grupe?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 104435 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

barb

Član broj: 8770
Poruke: 3
*.ptt.yu



Profil

icon [Medicina]: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 13:16 - pre 253 meseci
Moze li od majke koja je 0Rh- i oca koji je ABRh+ da se rodi dete koje ima A+ krvnu grupu?

[Ovu poruku je menjao secret dana 30.11.2004. u 14:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.teol.net



+2 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 15:52 - pre 253 meseci
Evo sad sam konsultovao staru jer je ona transfuziolog.

To dijete moze biti A+,A-,B+ i B-.

Ovo ti je sto posto siguran podatak.


P.S.
Nadam se da ti to ide u prilog.
Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 16:10 - pre 253 meseci
Moze....

Postoji za sada negde oko 35 sistema krvnih grupa. Jedan od njih jeste "ABO sistem krvih grupa". Drugi, recimo, jeste "Rh sistem". Sve zavisi koji se antigeni i antitela posmatraju.

U "ABO sistemu" razlikujemo:
- A krvnu grupu,
- B krvnu grupu,
- AB krvnu grupu i
- 0 (nultu) krvnu grupu (koja moze da se obelezava i sa H).

Nulta krvna grupa je univerzalni davalac, a AB krvna grupa je univerzalni primalac.

Krvne grupe se nasledjuju tako, sto su A i B krvna grupa dominantne u odnosu na nultu, a A i B su kodominantne.

Ako imamo oca koji je A, a majka 0, dete ce biti A.

A ako imamo od oca B, a od majke 0, dete ce biti B.

Ukoliko otac ima krvnu grupu B Rh+, a majka A Rh+ dete imati krvnu grupu AB Rh+.

A ako imamo A/B, dobijamo AB krvnu grupu, jer imamo gen koji kaci A i gen koji kaci B. Nijedan od tih gena nije dominantan jedan u odnosu na drugi.

Sta je to Rh faktor ILI rezus faktor?

Osobe različitih krvnih grupa imaju na površini eritrocita belančevine specifične za njihovu krvnu grupu. Krvna grupa A ima jednu, grupa B drugu, grupa AB obe, odnosno krvna grupa 0 nema nijednu.

Svaka od tih krvnih grupa dodatno se određuje i prema postojanju još jedne belančevine na površini eritrocita koja određuje vaš Rh faktor. Ako imate tu belančevinu, vi ste Rh pozitivni. Ako je nemate, vi ste Rh negativni.

Većina je ljudi – oko 85 posto – Rh pozitivna.

Ali ako žena Rh negativna i muškarac Rh pozitivan naprave dete, postoji potencijalna opasnost od inkompatibilnosti. Dete koje raste u Rh negativnoj majci može od oca naslediti Rh pozitivnu krvnu grupu.

Statistički, barem 50 posto dece od Rh negativne majke i Rh pozitivnog oca budu Rh pozitivni.

Rh+ ima Rh antigen, a Rh- nema Rh antigen. Isto je kao i kod ABO krvnog sistema.

Kako se oni nasledjuju? Rh+ je dominantno u odnosu na Rh-. To nije vazno za majke koje su Rh+, jer ako je njen genotip Rh+/Rh- i uda se za muskarca koji je Rh+/Rh- (znaci, on je fenotipski Rh+), ako dete bude bilo Rh+ (Rh+/Rh+ ili Rh+/Rh-) ili Rh- (Rh-/Rh-) nece biti problema prilikom porodjaja.

Ali, ako je majka Rh- (Rh-/Rh-), ona sa muskarcem koji je Rh+, koji ima iste alele na oba hromozoma (Rh+/Rh+), obavezno dobija Rh+ dete. Ali, ako je otac Rh+ sa razlicitim alelima (Rh+/Rh-), onda moze da dobije i jedno i drugo dete, i Rh+ i Rh-.

Za zenu koja je Rh- idealan je muskarac Rh-. Muskarac nulte krvne grupe i Rh- je univerzalni davalac krvi i nema problema za pol.

Ako je majka Rh-, a dete u utrobi Rh+, dete postaje strano telo u organizmu majke, i krv majke stvara antitela. Tako je danas moguce da i Rh- majke radjaju Rh+ decu.


 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ihug.net



+3 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 16:50 - pre 253 meseci
Citat:
Krvne grupe se nasledjuju tako, sto su A i B krvna grupa dominantne u odnosu na nultu.
Ako imamo oca koji je A, a majka 0, dete ce biti A.

Meni je majka A+ a otac O+ a brat mi je O+. Kako to kada je A dominantna grupa?
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
195.252.80.*



+2 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 18:24 - pre 253 meseci
Citat:
Meni je majka A+ a otac O+ a brat mi je O+. Kako to kada je A dominantna grupa?
Zato sto ti je majka A0+ (genotipski), sansa da ti brat bude 0-ta grupa je bila oko 75% ...
 
Odgovor na temu

barb

Član broj: 8770
Poruke: 3
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 20:58 - pre 253 meseci
Citat:
bags:
Evo sad sam konsultovao staru jer je ona transfuziolog.

To dijete moze biti A+,A-,B+ i B-.

Ovo ti je sto posto siguran podatak.


P.S.
Nadam se da ti to ide u prilog.


Auuu,kako se onda utvrdjuje ocinstvo?Ne moze da bude AB+?
 
Odgovor na temu

exPirat

Član broj: 7959
Poruke: 211
*.tehnicom.net



Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?31.05.2003. u 21:56 - pre 253 meseci
A jel to znaci ako smo i zena i ja B+ da dete MORA da bude B+ bez sanse da omasi ?

Da znam da se ne raspitujem mnogo ako je tako, mozda se iznenadim :-(
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.verat.net



+2 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?01.06.2003. u 13:02 - pre 253 meseci
Citat:
A jel to znaci ako smo i zena i ja B+ da dete MORA da bude B+ bez sanse da omasi ?

Da znam da se ne raspitujem mnogo ako je tako, mozda se iznenadim :-(

Ne.
Kao sto rekoh koji post iznad svaka fenotipska grupa oznacena jednim slovom, je ustvari genotipski odredjena sa dva slova odnosno alela (A i B su dominantni 0 recesivan). Znaci ako ste ti i zena B grupa fenotipski, genotipski ste BB ili B0 -> sto znaci da dete moze biti i 0-ta krvna grupa (ali samo u slucaju da ste i ti i ona B0, ali i tada je sansa za tako nesto 25%).

p.s. naravno ako ne gresim (ma ne gresim sigurno;)), ali ipak sam to poslednji put ucio u sredjoj :)

p.s.s. naravno da se ocinstvo ne utvrdjuje na ovaj nacin
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?02.06.2003. u 10:10 - pre 253 meseci
Eh, ajde ja kao matematicar da pokusam da objasnim na neki laki nacin :)

Cinjenica 1:

svako ima dva gena za krvnu grupu koja mogu biti A, B i 0
Dakle moguce kombinacije su: AA AB A0 BA BB B0 0A 0B 00
Ajde da kazemo da je nebitan redosled, to cemo svesti na: AA AB A0 BB B0 00

Uvedimo jos jedan termin: slova A i B su jaca od 0 samim tim cemo uvesti nesto kao :

CITAJ(AA)='A'
CITAJ(A0)='A'
CITAJ(AB)='AB'
CITAJ(BB)='B'
CITAJ(B0)='B'
CITAJ(00)='0'

Naravno CITAJ(0B)='B' ...

E sada mozemo da ustanovimo sledece pravilo: ako neko ima krvnu grupu x onda primenimo inevrznu funkciju fukciji CITAJ i dobicemo njegovu pravu krvnu grupu :)))

To jest ako neko ima krvnu grupu 'A' onda ima jednu od sledecih kombinacija: AA A0 0A
Ako neko ima krvnu grupu 'B' onda ima jednu od sledecih kombinacija: BB B0 0B
Ako neko ima krvnu grupu 'AB' onda ima neku od sledecih kombinaicja: AB BA
Ako neko ima krvnu grupu '0' onda ima kombinaciju: 00

E sada da ustanovimo mehanizam nasledjivanja:

Od majke se uzme jedan gen (od ova dva) od oca jedan spoje se ui dobije se krvna grupa:

primer: majka ima A0 otac ima 0B krvnu grupu, sledece kombinacije su moguce:

od majke A od oca 0 dete ima A0 to jest krvnu grupu 'A'
od majke A od oca B dete ima AB to jest krvnu grupu 'AB'
od majke 0 od oca 0 dete ima 00 to jest krvnu grupu '0'
od majke 0 od oca B dete ima 0B to jest krvnu grupu 'B'

Dakle ono sto mozemo sigurno reci da u kombinaciji majka ima krvnu grupu '0' (znaci 00) i otac isto, kako god da se kombinovalo dete je sigurno krvne grupe '0'

isto tako ako su majka i otac krvna grupa 'A' dete moze biti ili 'A' ili '0' ali i samo 'A'

kako sada ovo:

pa ako je majka krvna grupa 'A' ona moze imati gene A0 0A ili AA (moze biti heterotip za te gene ili homotip) isto i otac.

Naravno AA i AA u spajanju uvek daju AA
ali A0 i AA daju sledece kombinacije: AA AA 0A 0A to jest verovatnoca da dete ima krvnu grupu 0 je 1/2 :).

Ocinstvo se uglavnom odbacuje nemkogucim kombinacijama :) tipa : dete ima 'AB' a otac '0' e ne moze :)))).

Naravno slicno se radi i za rezus faktor :)

imamo ++ +- -+ -- i vazi : CITAJ(++)=CITAJ(+-)=CITAJ(-+)='+' i CITAJ(--)='-'

Pa primenimo opet kombinatoriku :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.ppp-bg.sezampro.yu



+2 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?02.06.2003. u 19:46 - pre 253 meseci
Dobro to je za "obicne" ljude, :) matematicari bi trebali da uzmu u obzir i 6 podtipova A grupe, dva B i bar 5 rezus proteina:)

Citat:
A0 i AA daju sledece kombinacije: AA AA 0A 0A to jest verovatnoca da dete ima krvnu grupu 0 je 1/2 :).
... nije tako verovatnoca ca je 0 :)

 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?10.06.2003. u 10:30 - pre 253 meseci
Pa ako mozes malo detaljnije za nas neupucene sto je verovatnoca bas 0

hoces reci da roditelji koji su heterotipi (A0) ne mogu da imaju dete sa krvnom grupo 0, dakle zasto je nemoguce da jajna celija u podeli nema gen za A krvnu grupu, kao i spermic ? samim tim dete koje nastaje oplodnjom takve jajne celije i takvog spermica nema gen za A krvnu grupu.

E sada mozda ja negde gresim, sto nije iskljuceno :).
Ali me bas zanima gde gresim ?
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.ppp-bg.sezampro.yu



+2 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?11.06.2003. u 13:27 - pre 253 meseci
Ne, nesto se mi tu nismao razumeli ....

========q:
hoces reci da roditelji koji su heterotipi (A0) ne mogu da imaju dete sa krvnom grupo 0
=========
Ne to nisam rekao, naravno da mogu i to sa P:25% (nadam se da ne gresim oko brojke) ...

ja sam odgovorio na ovo :

========q:
A0 i AA daju sledece kombinacije: AA AA 0A 0A to jest verovatnoca da dete ima krvnu grupu 0 je 1/2 :).
=========
Znaci ja sam ovu recenicu shavtio ovako, jedan roditelj A0 drugi AA => dete ce uvek biti fenotipski A krvna grupa (bez obzira na to sto je gentotipski moze biti A0) ...

Pozdrav! :)

p.s. niti ste vi posebno neupuceni, ni ja upucen :) ...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?11.06.2003. u 16:50 - pre 253 meseci
Uf, da, moram primetii da sam napravio zescu gresku i to vezanu za onaj domen:

jedno mislim drugo pisem :)

Izvinjavam se.
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srbinxp

Član broj: 16278
Poruke: 101
*.teol.net



Profil

icon genski aleli16.09.2004. u 17:09 - pre 237 meseci
Pitanje za genetičare:
Jasan mi je princip da se svaki gen sastoji od 2 alela,jedan potiče od oca a jedan od majke,neki su dominantni a neki recesivni.
Mene sada zanima sledeće:
Posmatramo dvca gena:Za boju očiju 1 i boju kože.(ne znam da li postoje takvi geni ali uzimam samo teoretski,nisu mi bitne konkretne osobine već neki princip)
Neka ja imam 4 babe i dede.
Moja mama ima za boju očiju 2 alela:A i B,A je naslijedila od oca a B od majke.Moj tata ima dva alela:C i D,C od oca,D od majke.
Slično je i za boju kože samo što se aleli obilježavaju malim slovom.(Mama ima a i b , a tata c i d)
Pretpostavimo da sam ja od majke naslijedio alele A i b.
Da li to znači da će i moja sestra da nasledi i alel "b" ako je nasledila alel "A"?
Drugim riječima,da li postoje osobine koje potiču od različitih gena,a koje se nasleđuju u PARU,tj.zajedno?

Pitanje me zanima zbog sledećeg:
Ako ja npr. imam osobinu da imam B krvnu grupu(za koju se kaže recimo da potiče od Mongola ili Avara) to znači da imam sigurno jedan alel za B grupu(pošto je to dominantan u odnosu na neke druge grupe).Sada kolika je vjerovatnoća da imam ostale alele koji potiču od Mongola ili Avara?
I koliki postotak mojih predaka je mongolskog/avarskog porijekla?
Kada se uzme da 10-15% stanovništva EX-YU ima B krvnu grupu,da li to znači da oni imaju bar pola predaka mongolsko-avarskog porijekla ili kako već?

Ako je tako čini mi se da jedan od mojih reoditelja ima AB grupu,možda mogu da tražim mongolski pasoš ;-)
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?16.09.2004. u 20:57 - pre 237 meseci
Ajde jos jednom ali polako, sta te tacno zanima :).

Prvo da rascistimo to sto puno mongola ima B krvnu grupu , ne znaci da svako ko ima B krvnu grupu ili AB je mongol, pre genetike nauci logiku, neka ti pomogne jedna mala misao:

"Kisa pada, ulice su mokre", ulice mogu biti mokre i ako kisa ne pada.

Kada izucis dobro logiku, onda predji na kobinatoriku, pa si mozda spreman za genetiku.

Inace ne postoje osobine koje se nasledjuju u paru, da tako nesto ima priroda bi se pobrinula da se to obelezava jednim genom :).

Sve u svemu, bice veselo sa tobom.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srbinxp

Član broj: 16278
Poruke: 101
*.teol.net



Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?16.09.2004. u 21:30 - pre 237 meseci
chupko,
To da B grupa potiče od Mongola je izijeo onaj Bogdanović u knjizi "Prokletstvo nacije".Da li je to tačno ne znam.(lnače logiku i kombinatoriku sam dao sa 10 )

racimo da povjerujemo kako kaze Milos Bogdanovic u knjizi "Prokletstvo nacije" da je B grupa nastala kod Mongola,i u EX YU dosla preko Avara i jednim malim dijelom Turaka Osmanlija.(mada je moguce da su i neki starosjedioci imali yu kako kaze nalaziste valjda u Lepenskom Viru)

Mene zanima ako neko ima B ili AB grupu,koliki procenat hromozoma u kojoj je taj gen za krv.grupu moze da "povuce" ostale gene iz toga hromozoma.(3% ili pola hromozoma?)

Tj.ako neko naslijedi B grupu koliko jos "mongolskih osobina" mora da naslijedi?

Ili može i ovako:
Ako ja od majke nasleđujem alel za boju očiju,da li postoje još neke osobine determinisane nekim alelima koje se obavezno moraju naslijediti u tom slučaju sa alelom za oči?

Ili drugim riječima: Da li je izbor alela za svaku osobinu pri nasleđivanju potpuno nezavisan i rukovodi se samo principom vjerovatnoće,ili postoje neke "veze" među nekim genima?
(npr. ako od majke nasleđujem boju očiju,onda obavezno nasleđujem i oblik ušiju,ali je oblik ušiju determinisan drugim genom od boje očiju)
 
Odgovor na temu

srbinxp

Član broj: 16278
Poruke: 101
*.teol.net



Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?16.09.2004. u 21:55 - pre 237 meseci
Ah,tek sad vidjeh da si odgovorio na moje prvo pitanje :)

A što se drugog tiče,evo neke moje analize:

Ako pretpostavimo da u današnjoj mongolskoj populaciji onih sa B grupom ima do 30%,(što se vidi sa jedne karte iz gorepomenute knjige),ajde da kažemo da su se malo miješali sa drugima,recimo nek je kod pravih Mongola svaki drugi nema B grupu.

To znači da je kod Avara bilo u najgorem slučaju tako(oni su dolazeći u Evropu već pokupili neke nemongolske gene)("najgorem" u smislu "sa najviše B grupe").

Pretpostavimo da su međ našim precima Avarima ravnopravnpo zaspupljeni B-ovci i NE-B-ovci.(ustvari 1:1).Danas međ Srbima ima oko 10-15% onijeh sa B grupom.
Dakle logično je da bi bilo i 10-15% onih sa A grupom koja potiče od Avara.Ukupno 20-30% Srba koji nose bar jedan alel koji potiče od Avara.Neka je 25%.

Vjerovatnoća da oba roditelja (bilo kojeg) Srbina nisu "mongololelna" je 0,75*0,75=0.375.
Znači 62,5% Srba ima bar jednog roditelja mongololelna.
Vjerovatnoća da sve četiri djede i babe NISU mongololelne je:
0.375*0.375=0,140625.
Dakle 85% Srba ima bar jednog dedu/babu mongololelnog/u
98% Srba ima bar jednog PRAdedu/babu mongololelnog/u.

Vjerovatnoću još nisam položio pa ako griješim molim da me ispravite.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu



+4 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?16.09.2004. u 22:46 - pre 237 meseci
S obzirom koliko su se Srbi mešali (Sloveni uopšte) sa svim i svakim to je vrlo moguće! (ovo nije naučni zaključak). Ja sam A+ i imam iskošene tamno smedje oči. Krvna grupa veze nema sa Mongolima (ili ima onim delom koji nije B) a kose oči nema nijedan Slovenski narod. Preračunajte.
Što se tiče nasledjivanja osobina u grupama, to ne ide sa različitih hromozoma nego sa istih. Znate li za sledeći primer - albino mačka sa plavim očima je gluva. Uvek. Upravo iz razloga nasledjivanja paketa osobina.
Ne znam inače mnogo o ovome ali mi je bilo zanimljivo da prokomentarišem.
Pozdrav!
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?17.09.2004. u 08:28 - pre 237 meseci
albino macka sa plavim ocima ima nedostatak nekog hromozoma, pa je samim tim gluva, to je vise degenrativni slucaj nego pravo nasledjivanje :).

Ali opet mi se cini da ovde neko mesa logiku sa ...

Ako je tacna izjava onog tog, kako bese onda ....
E pa vidis nije tacnaaaaaaaaa :).

Povezanost osobina ili potice od istog gena ili sta ja znam od cega.

Da ne bi imali identican hromozom kao neka nasa baba/deda pobrionuo se mehanizam zvani cross over
koji u novonastalom paru hromozoma zameni parce jednog sa drugim, time obezbedjuje da dete nema jednu hromozom identicnu sa roditeljem

To jest ajde ovako , za fiksirani hromozom, recimo 11-ti, od majke u jajnoj celiji dodje jedan hromozom, od oca u spermatozoidu dodje jedan hromozom, one se spoje i stvore par hromozoma. Kada bi tako uzeli novo nastali par hromozoma, nasledile bi se kaskadno osobine majke ili oca, pa onda ide dominacija, medjutim time bi dete deteta imalo isti hromozom kao i baba mu ili deda, sto je nedopustivo, zato sada na scenu stupa crossover, jednostavno se razmene delovi hromozoma, na taj nacin smo izmesali "karte".

Sto se tice povezanog nasledjivanja, mislim da je dokazano da ne postoji, osim u slucaju kada nedostaje neki hromozom (kao slucaj sa jadnom mackom, ili u nekim slucajevima sa polnim hromozomima).

Aprpo pro krve grupa, postoji gen za antitela A i gen za antitela B, samim tim nema nesto puno filozofije (ima i drguh gena, rezus faktor, MN, i jos puno toga jos ...) Ali prosta je stvar mozes da imas gen za antiela A i onda si krvna grupa A, ako imas gen za antitela B onda si krvna grupa B, ako imas oba, onda si AB, ako nemas ni jedan onda si 0, naravno sada pomnozimo to sa hromozomima:

h1 h2 R
-- -- --
-- A- A-
-- -B -B
-- AB AB
A- -- A-
A- A- A-
A- -B AB
A- AB AB
-B -- -B
-B A- AB
-B -B -B
-B AB AB
AB -- AB
AB A- AB
AB -B AB
AB AB AB

h1 jedan je jedan hromozm, reicmo nasledjen od majke, h2 je drugi, nasledjen od oca R je rezultat.

AJde da podjemo od toga da B hromozomi poticu od mongola, a od koga poticu A hromozomi ?
Nema tu nesto puno kombinacija, znaci pola planete su mongoli a druga polovina majmuni...

Dakle jasno je nula i nula je nula, crva nije ni bilo...

P.S. Ajde da prolasimo da A krvna grupa potice od srba :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srbinxp

Član broj: 16278
Poruke: 101
*.teol.net



Profil

icon Re: Nasledjivanje krvne grupe?17.09.2004. u 10:29 - pre 237 meseci


CITIRAM iz njegove knjige:
Kako je A krvna grupa izvorna, ona je odlika naroda različitog porekla, pa je imaju Eskimi, Ugrofinci, pripadnici nordijskog rasnog tipa u koje spadaju izvorni Sloveni, Germani i Kelti i razni drugi narodi. (U našoj zemlji je odlika slovenske, semitske i ugrofinske populacije.) Krvna grupa B se prvi put pojavila kod jednog mongola, pa je danas odlika mongolske populacije. Nulta krvna grupa je u svetu najzastupljenija kod američkih Indijanaca i afričkih naroda, dok je u Evropi odlika pet starosedelačkih populacija, koje su između sebe antropološki slične, a to su: kromanjonci (Dalarna u Švedskoj, ostrva u Dalmaciji, Albanci Gege, Grdelica u jugoistočnoj Srbiji), dinarci (Crna Gora, Hercegovina, zapadna Srbija), i mediteranci: istočni (severna Dalmacija, jugozapadna Grčka), zapadni mediteranci (Sicilija, Sardinija, južna Italija, crnogorsko primorje, jugoistočna Srbija, južna Rumunija), i atlantski mediteranci (starosedeoci Irske i Škotske, Baskijci, srednja Dalmacija, Hercegovina...). Nulta krvna grupa je najzastupljenija na zemljinoj kugli, ali je recesivna u svom ispoljavanju, pa mnoge osobe koje imaju A ili B grupu, takođe imaju i gen za nultu krvnu grupu nasleđen od jednog roditelja, ali se on ne primećuje u serumskoj, već samo u genetskoj analizi. Zbog toga, u fenotipskoj analizi uže Srbije, nultu krvnu grupu ima svega 33% stanovništva, u Crnoj Gori 35%, a na Kosovu 42%. Ako želimo da saznamo realnu zastupljenost gena za nultu grupu, onda treba da izračunamo verovatnoću za njenu realnu zastupljenost, koristeći posebnu formulu. Ta verovatnoća za realnu zastupljenost gena za nultu krvnu grupu iznosi za Srbiju 58%, za Crnu Goru 59%, a za Kosovo 64%. U skeletima srpske srednjovekovne prestonice Rasa nulta krvna grupa je zastupljena svega kod 13,9% skeleta, što je drastično manje od 42% koliko je srećemo u populaciji Kosova polovinom XX veka. To znači da su u devetom i desetom veku Srbi bili veoma malo izmešani sa dinarcima i mediterancima koje odlikuje nulta krvna grupa, dok su bili veoma izmešani sa Avarima. Naime, skoro svaki drugi skelet nađen u Rasu, imao je gen za B krvnu grupu, nasleđen bilo samo od jednog, bilo od oba roditelja. Tamo gde su se na Balkanu potomci nekadašnjih Avara i drugih mongola najviše zadržali, tu i danas vidimo veliku koncentraciju B krvne grupe (Bihać i okolina, Kninska krajina...).

MONGOLI

Mongoli pripadaju altajskoj jezičkoj grupi. Odlikuju ih B krvna grupa i antigen HLA-B16 koga u našoj zemlji ima 13,69% stanovništva. Dominanti su kod Avara i nekadašnjih Turaka, pa i pojedinih indijanskih plemena, posebno kod potomaka nekadašnjih Inka u Južnoj Americi.


SAMO MI SADA ZAISTA NIJE JASNO DA LI JE B grupa nastala samo kod Mongola ili i nekih drugih naroda.Pogledaću još po knjizi.

[Ovu poruku je menjao srbinxp dana 17.09.2004. u 12:50 GMT]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Medicina]: Nasledjivanje krvne grupe?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 104435 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.