Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?

[es] :: Wireless :: WiMax :: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13739 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?17.12.2006. u 03:13 - pre 210 meseci
da li je neko vec poceo da distribira internet preko wimax u nekoj od susednih drzava? a da je provereno. bez nagadjanja. bice i mozda. nego radi ta i ta kompanija. koliko je uspesno, koji su dometi opreme i sl.
maximus
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?18.12.2006. u 23:12 - pre 210 meseci
ljudi, jel bas niko nista ne zna. cekao sam iz dan i nesto i niko nista da ne napise. ne mogu da verujem. da niko ne zna ili nece da pogura stvar.
maximus
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?18.12.2006. u 23:43 - pre 210 meseci
http://www.elitesecurity.org/t...atska-podelila-WiMAX-koncesije
http://www.wimax-telecom.net/croatian/index.php
http://www.sofiahotels.net/sofia/pages/wimax_en.html

Malo googlaj, otkud znam...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?19.12.2006. u 01:57 - pre 210 meseci
hvala prijatelju. izgleda da samo mene i tebe zanima ova tema. svi samo gledaju i nista. video sam vec ove u hrvatskoj. oni su zakupili koncesije i sada se izgleda ceka da se pojavi oprema za wimax. ne znaju se jos ni cene usluga. kazu da ce se tek 2008 godine u laptopove ugradjivati kartice za wimax. znaci uskoro dolazi. i eto telekomu nasem konkurencije.
e sad nesta kontam. da li i dalje razmisljati o ovoj ideji. da pocnes prvi u svom mestu. napravis sve, radis neko vreme, taman se ustelis i dodje neka kompanija 20 puta jace od tebe i rasturi te.
pa onda da te pitam nesto. posto se wimax vrti oko 3.5 ghz, da li bi bilo moguce odraditi ga na 2.4 ili na 5.8 ghz. jer za ove opsege nije potrebna nikakva licenca?
maximus
 
Odgovor na temu

Ijahman
Beograd južno

Član broj: 8864
Poruke: 30
*.ptt.yu.



+1 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?19.12.2006. u 08:07 - pre 210 meseci
Citat:
skymusic: ...posto se wimax vrti oko 3.5 ghz, da li bi bilo moguce odraditi ga na 2.4 ili na 5.8 ghz. jer za ove opsege nije potrebna nikakva licenca?


Da se razumemo - WiMAX kao standard propisuje da radi SAMO na 3.5 GHz i to sa širinom kanala od 8KHz. Zato i postoji standardizacija da bi bilo moguće implementirati na postojeće bazne stanice bilo koji brend (čitaj: kinezi) koji se pojavi kasnije sa nižom cenom. Oprema postoji koja radi na drugim frekvencijama i širem opsegu od 8KHz gde je i propusna moć adekvatno i veća.

PS. Inače kanal od 8KHz ti daje oko 9Mbps halfduplex za jednu korisničku jedinicu. Realno u idealnim uslovima nešto malo manje...
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?19.12.2006. u 13:57 - pre 210 meseci
Ne bih da te obeshrabrujem, ali, mislim da mesta za neke startup ideje kada je wireless u pitanju kod nas vise nema. ADSL i cable su se vec rasirili (ili ce se tek rasiriti), WiMAX je nesto sto trazi velike i jako igrace. 802.11 je vec maksimalno iskoriscen u vecim gradovima, i tu vec nema nekog profita.
Jedino sto mozes je da nadjes grad koji je sa slabom infrastrukturom koja ce da uspori aDSL, mali je pa je nezanimljiv za SBB, i da krenes sa 802.11. Sada su cene opreme niske, pa mozes sjajnu mrezu da napravis. Uvek mozes da ponudis zmajski lokal kome ne mogu da konkurisu ni aDSL ni SBB.
Pirot je, recimo, grad koji se savrseno uklapa u "profil", ali, mogucnost se smanjuje svakim danom, dok ja ovde u Beogradu gubim vreme studirajuci... Jebi ga... Kljucno je da ne cekas. Samo kreni u posao i grizi!
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?20.12.2006. u 02:01 - pre 210 meseci
istinu pricas. ja sam vec krenuo ali samo 3 meseca ispred adsl-a. i onda se prica rasirila o njemu. i sad sve stoji. ne mozes da odigras kao telekom. brzina/cena.
koliko god da grizes nista. oprema besplatna, samo da dodju da uzmu. vrlo je tesko. pa sam pomislio da bi wimax bio resenje. ako krenes prvi. u mom mestu. nasao bih investitore, ali te klijentske opreme jos nema ili je cena katastrofa. bruka ziva.
maximus
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?20.12.2006. u 02:18 - pre 210 meseci
Ako si krenuo, onda ne brini... Pusti aDSL. Ponudi lokalne usluge. Game servere da se klinci kokaju sa komsijama, interni forum, DC++, fajl servere sa tonom gluposti. Megabit u lokalu uz svaki paket, da klinci divljaju, net solidan. Kad postignes kriticnu masu, ljudi ce sami dolaziti.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?20.12.2006. u 12:51 - pre 210 meseci
jeste, prijatelju, ja dajem ljudima opremu bas onoliko koliko ona i mene kosta. ukupno 58 eura. ali to je ljudima puno. klinci ne zaradjuju ovde kod mene. uglavnom mame i tate. i vrlo je malo onih koji bi to priustili svojoj deci. klinci i znaju o cemu se radi. ali ovim matorima je problem objasniti sta to oni finansiraju. internet je osnovna usluga zbog cega se oni najcesce odluce da uzmu wireless. ovi moji korisnici sve su internet fanatici. od kad sam ih zakacio do dana danasnjeg mislim da nemaju pa recimo od mesec dana 1 dan ukupno da nisu bili na mrezi. ali sam saznao ,na tezi nacin, koliko zaista ima internet fanatika u gradu. svaki dan imam sve manje strpljenja da se borim sa ovim ljudima. sto bi rekli nasi stari: ulateo sam golim dupetom u trnje.
maximus
 
Odgovor na temu

lesa3
bgd

Član broj: 77919
Poruke: 20
82.117.206.*



Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?22.12.2006. u 14:58 - pre 210 meseci
Citat:
VRider: Ne bih da te obeshrabrujem, ali, mislim da mesta za neke startup ideje kada je wireless u pitanju kod nas vise nema. ADSL i cable su se vec rasirili (ili ce se tek rasiriti), WiMAX je nesto sto trazi velike i jako igrace. 802.11 je vec maksimalno iskoriscen u vecim gradovima, i tu vec nema nekog profita.
Jedino sto mozes je da nadjes grad koji je sa slabom infrastrukturom koja ce da uspori aDSL, mali je pa je nezanimljiv za SBB, i da krenes sa 802.11. Sada su cene opreme niske, pa mozes sjajnu mrezu da napravis. Uvek mozes da ponudis zmajski lokal kome ne mogu da konkurisu ni aDSL ni SBB.
Pirot je, recimo, grad koji se savrseno uklapa u "profil", ali, mogucnost se smanjuje svakim danom, dok ja ovde u Beogradu gubim vreme studirajuci... Jebi ga... Kljucno je da ne cekas. Samo kreni u posao i grizi!


Prenosivi racunari su buducnost,tako da wireless ne gubi bitku.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?22.12.2006. u 15:02 - pre 210 meseci
Odakle si ti iz mog posta zakljucio da ja govorim da wireless gubi bitku?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

lesa3
bgd

Član broj: 77919
Poruke: 20
82.117.206.*



Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?22.12.2006. u 15:36 - pre 210 meseci
Koliko ja znam adsl sa zapada potiskuju,oprema nije nimalo jeftina,ti potenciras ADSL,zbog toga sam tako zakljucio.Ali kod nas se svi zakacili ADSL pa ADSL,pa ne zive svi pored centrale.Telekom verovatno nabavlja vec koriscenu opremu iz zapadnih zemalja.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?22.12.2006. u 16:12 - pre 210 meseci
Citat:
lesa3: Koliko ja znam adsl sa zapada potiskuju,oprema nije nimalo jeftina,ti potenciras ADSL,zbog toga sam tako zakljucio.Ali kod nas se svi zakacili ADSL pa ADSL,pa ne zive svi pored centrale.Telekom verovatno nabavlja vec koriscenu opremu iz zapadnih zemalja.


e lesa3, ne zive, u pravu si. ali tebi kao wireless provajderu u mom kraju treba sila novca da pokrijes sva prigradska mesta gde nece biti adsl-a. pa da ti samo slikam ova brda i gde su ljudi odlucili sve da zive. moj grad je inace ravnica, a okolo brda. i grad nije problem. njega sam pokrio, ali ceo grad je onih 5 km duzinom i 3 sirinom, koliko i doseze adsl kroz paricu. a to je telekomova teritorija. a iz vecine postova sa wireless foruma mozes da vidis kolike provajderi imaju muke sa telekomom. i sa konkurencijom.
ne nabavlja telekom nikakvu koriscenu opremu sa zapada, nego iz kine. bio tender. i d-slam ploce i modemi za korisnike idu iz kine. samo malo kasne pa adsl-a nece biti jos koji mesec. ali pocelo je. i bice ga. sto se cena tice ne da nisu nego su extra povoljnije od wirelessa, bilo gde u srbiji. nema tog provajdera koji je drzao takve cene, koje daje telekom, na wirelessu. neki od njih su i mozda davali besplatnu opremu samo da zakace korisnike, ali i to je vrlo retko. i zavisno od finansijske situacije.
a sto se tice prenosivih racunara, nisu oni toliko rasprostranjeni, jos. ali ce biti. a kad budu bice tu i WiMAX, koji je i ovde glavna temaali smo se ja i VRider malo zaneli.
maximus
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?22.12.2006. u 16:41 - pre 210 meseci
Mislim da cu morati da pojasnim ono sto sam rekao. Ja nisam rekao da wireless gubi bitku, vec da, kad je wireless u pitanju nema mnogo mesta za nove projekte, one-man-army fore i slicno.
aDSL i kablovski internet, kakvi god bili privlace jedan znacajan broj korisnika koji je do sada bio na wirelessu, ili koji bi u nekom buducem periodu bio zainteresovan za wireless.
Vec postoji ogroman broj "provajdera", koji rade sa 802.11 opremom, koji su tu opremu vec otplatili, koji imaju svoje korisnike, i samim tim im je lakse da ponude nize cene. Ako bi se ti pojavio sa idejom da pravis novog provajdera na tako zasicenom trzistu, morao bi ili da ponudis neku ekstra uslugu, ili ekstra cene, pa makar radio i sa gubitkom jedan znacajan period, a nista od toga covek koji bi da pokrene svoj mali biznis ne moze da priusti, barem ne u znacajnijoj meri.
WiMAX sa druge strane jeste buducnost. Setas se okolo sa laptopom i imas istu udobnost kao kuci na aDSLu, sa svog PDAa koji podrzava WiMAX koristis jeftin VoIP... Bla, bla, bla, sve sto ti padne na pamet. Problem nastaje sto je WiMAX skupa zajebancija. Treba ti licenca. Nakon sto (eventualno) dobijes licencu, treba uloziti mnogo para u opremu. Zasto kazem "eventualno". Pa broj licenci koje ce se deliti je konacan, a isto kao sto ti kapiras da je WiMAX buducnost, kapiraju i neki mnogo jaci igraci, od kojih je vecina vec u ISP poslu. Tu je opet prostor za delovanje jednog coveka, koji zeli svoj mali biznis, ogranicen.

Da sumiram. Wireless ne gubi bitku, ali sitni provajderi, kao i ljudi koji bi to da budu - gube sigurno.
To nije nista novo. Nekada je par ljudi uz malo dobre volje pravilo avione, dok je to danas posao od xyz milijardi dolara. Nekada su pojedinci pravili filmove, sada je to takodje krupan biznis. Pojedinci su pisali igrice, a sada su to projekti na kojima rade desetine/stotine ljudi. Nekada su ljudi u garazama sklapali u prodavali kompove, a sada to rade firme koje ce sledece godine da budu na Londonskoj berzi.
Nekada je i par drugara pravilo wireless provajdere...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Bane Telekom
beograd

Član broj: 32303
Poruke: 91
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?12.01.2007. u 14:58 - pre 209 meseci
cisto malo da se ubacim, wimax je vec montiran kod nas na par lokacija, i to od skoro. Testiramo vendore pa cemo se odluciti ciji cemo opremu kupiti.

p.s.otkud vam to da telekom korisi koristenu adsl opremu????
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?15.01.2007. u 01:06 - pre 209 meseci
[quote]Bane Telekom: cisto malo da se ubacim, wimax je vec montiran kod nas na par lokacija, i to od skoro. Testiramo vendore pa cemo se odluciti ciji cemo opremu kupiti.quote]

koji standard, wimaxa, Bane? i sta je to montirano kad ce te tek da vidite ciju ce te opremu da kupite?
maximus
 
Odgovor na temu

ertansa
ertan salković

Član broj: 127422
Poruke: 9
212.200.230.*



Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?13.02.2007. u 13:16 - pre 208 meseci
Obavestavam te da je Telekom Srbija poceo sa promotivnim wimax priklju;cima.Posto sam ja dobio jedan takav prikljucak mogu ti reci da sam vise nego zadovoljan.Ostvarujem protok do 2mb/s a i ip telefon fantasticno radi.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?26.02.2007. u 15:16 - pre 208 meseci
je'l ovo obavestenje bilo za mene?

e ako je onda da i ja nesto pitam:

da li se tako veliki projekti kriju od gradjana ,a tako mali (mislim mali u poredjenju sa Wimax-om) kao ADSL udaraju na sva zvona? da li je to mozda neki fazon ''novi'' - Telekomov?
i jos me zanima ko su ovi fantomski korisnici koje telekom bira da ga koriste. jedan se javlja sa Zlatibora, drugi iz Nisa, neki treci i ostali iz Subotice , iz Beograda i tako dalje?
i jos jedno podpitanje ili ti zakljucak. Ovo gore znaci da je Srbija zemlja pokrivena baznim stanicama?

je'l?
maximus
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?26.02.2007. u 16:52 - pre 208 meseci
hm a zasto bi beta testiranje uopste bilo za javnost ? uglavnom takva testiranja u pocetku su tajna iz milion razloga... cak i u normalnom svetu ...

Hmmm ima samo jedna caka koju mislim da nam svima nekako promice... na dosta stranih foruma se prica da oprema razlicitih proizvodjaca neradi bas najbolje medjusobno soo dok se i ta stvar ne sredi sa standardom tj postovanjem istog mislim da smo daleko od komercijalne i sire upotrebe wiMax-a bar do 2010. godine ... kada bi po najavama i monopol Telekoma bio ukinut...
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

Bane Telekom
beograd

Član broj: 32303
Poruke: 91
*.telekom.yu.



Profil

icon Re: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?12.03.2007. u 15:22 - pre 207 meseci
[quote]skymusic
Citat:
Bane Telekom: cisto malo da se ubacim, wimax je vec montiran kod nas na par lokacija, i to od skoro. Testiramo vendore pa cemo se odluciti ciji cemo opremu kupiti.quote]

koji standard, wimaxa, Bane? i sta je to montirano kad ce te tek da vidite ciju ce te opremu da kupite?


sve je ovo jos test faza, a svi bitniji igraci su ukljuceni, i da testira se manje vise cela Srbija.

pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: WiMax :: da li je neko ves poceo da distribira wimax u nekoj od susednih drzava?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13739 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.