Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?

[es] :: .NET :: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16857 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cunga_penunga

Član broj: 125720
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 11:06 - pre 211 meseci
Taman sam dogovorio sa zubarom da mu napravim program za zubarsku ordinaciju za 400 evra, i tip me zove da mi kaze kako nisam normalan, jer se cene krecu ispod 100 evra i da je kupio vec gotov program za 75 evra. Poludeo sam? 400 evra nije nikakva cena jer sam trebao da radim dosta, celu kartoteku sa slicicama. Onda na webu nadjem te programe ya ordinacije. Dentedit 2007 stvarno kosta 75 evra. Skinuo sam ga i da sam napravim onakvo crtanje napravio treba mi sigurno vise od mesec dana + plus ostalo. "Niski" program confidental kosta 120 evra.

Moje pitanje je kako da se zastitimo od ovakvog obaranja cena? Gde smo mi ostali?

POMOC!

 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 11:19 - pre 211 meseci
Vidi, nije u pitanju obaranje cena, malo si pobrkao loncice.

Doticni programi se prodaju od strane firmi, koje placaju poreze i doprinose, ulagali su u razvoj i promociju doticnih proizvoda, da bi na kraju dosli do toga da im se isplati da doticni softver prodaju po bas toj ceni, a kakva je njihova racunica u svemu tome - to oni najbolje znaju.

Ne mozes ih zbog toga optuzivati za nelojalnu konkurenciju, jer ako bolje razmislis - ti si ovde nelojalna konkurencija.

Resenje za tebe bi trebalo da bude da nadjes deficitarnu problematiku, za koju ne postoje ovako jevtina i gotova resenja, pa se onda pokazi. Politika "Oderi prvog klijenta, a posle sta uvatis-uvatis" prestaje da prolazi na nasem trzistu, a potencijalni korisnici su sve zahtevniji i puno vise imaju informacija nego ranije.

Dakle, ako je u pitanju specificna aplikacija, koja ne postoji na trzistu i koju tesko da mozes nekom drugom prodati, ides sa punom cenom. Ako to nije slucaj, moras cenu projektovati na potencijalni broj kopija koje ces prodati ...

Citat:
cunga_penunga:Moje pitanje je kako da se zastitimo od ovakvog obaranja cena? Gde smo mi ostali?

POMOC!

A kako da se zastitimo mi sto legalno poslujemo od ovakvih kao sto si ti?
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
212.200.218.*

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 14:31 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc: A kako da se zastitimo mi sto legalno poslujemo od ovakvih kao sto si ti?


O kakvim vi zaštitama pričate?

To je stvar konkurencije i ništa više. To što neko posluje legalno ama baš ništa ne govori o kvalitetu sofvera koji pravi.

So, dobar i konkurentan program, bez obzira da li ga pravi firma ili pojedinac.

Prosto.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.hsd1.ma.comcast.net.



+6 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 16:55 - pre 211 meseci
U ovom slučaju je tipičan slučaj industrija vs zanatlija.

Dentedit je aplikacija koja je razvijena za prodaju na tržištu, a ne za pojedinačnog kupca i zato je jeftinija (a verovatno i bolja). Zamisli da neko sad očekuje da će mušterija da mu naruči npr. program za obradu teksta pored živog MS Worda (i besplatnog Open Office-a).

Cunga će morati da nađe "vertikalu" u kojoj nema takvih gotovih aplikacija :)
 
Odgovor na temu

CallMeSaMaster

Član broj: 43611
Poruke: 466
89.111.254.*



+1 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 17:37 - pre 211 meseci
Slazem se sa Tatom. Ovakve programe rade "industrijske kompanije" i njihova zarada nije cijena nego siroka masa. To je ta magija.

Primjera radi:

Ti pravis apliakciju jednom covjeku i cijena je 400evra. Niko je vise nece kupiti i ili evtl par jos poznanika i to je to.
Neka lijeva kompanija napravi komad software-a i prodaje je po 70 evra!-Zasto? Veoma jednostavno jer ce je kupiti mozda 1000 ordinacija=70000 evra. U tom trenutku tvojih 400 evra postaje smijesno.

Nadam se da shvatas:)
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 18:23 - pre 211 meseci
Citat:
Dejan Vesic: O kakvim vi zaštitama pričate?


Slusaj, nemam ja problema sa takvima kao sto je @cunga_penunga, ali kako je nastupio morao sam da mu odgovorim.

Stetu su pravili i jos uvek prave takvi "divljaci" i zbog njih cesto nailazim na predrasude kod potencijalnih kupaca, jer imaju puno prethodnih losih iskustava sa programerima.

Prvo "oderu" kupca, prodaju mu svoje "umetnicko delo" nedovrseno i bez helpa i podrske, novac naravno u keshu (@Dejan Vesic, da li znas kakve to sve ima posledice: nije placen porez, ne postoji nikakav papir kojim bi kupac mogao da dokaze da je kupio program koji koristi...), zatim se naravno izgube negde...

Naravno, onda kupac shvati da nije trebao da angazuje "komsijskog malog sto se razume u kompjutere" jer ga je to vise kostalo i angazuje neku firmu na koju prenese svu svoju prethodnu isfrustriranost...

On bi da se zastiti
 
Odgovor na temu

tesliana
Niagara

Član broj: 106883
Poruke: 49
*.home.cgocable.net.



Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 19:54 - pre 211 meseci
Ali na neku ruku svi ti propali projekti su korisni kupcima kao lekcija "koliko para toliko i muzike" ;)
Svi smo mi zarobljenici našeg ličnog iskustva.
We are all prisoners of our own experiences.
 
Odgovor na temu

milan_qew111_dentedit_com
Milan Miladinovic
Nis

Član broj: 95215
Poruke: 10
*.ptt.yu.

Sajt: www.drMiladinovic.com


Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 20:33 - pre 211 meseci
Posto vidim da se prica o mom programu reci cu pravo stanje.
Tacno je da DentEdit 2007 Standard trenuto kosta 75 € jer je na popustu. Redovna cena je 150 €.
Odogovor @cunga_penunga je da bih vrlo rado i ja prodavao za 400 €, ali nije realno prema trenutnoj situaciji stomatologa. I sam sam stomatolog. Posle drasticnog odpustanja ili skidanja sa budzeta stomatologa u drzavnim odrinacijama, veci broj stomatologa je poceo da radi u svojim ordinacijama, ali njihov budzet i promet su takvi da jedva sastavljaju kraj sa krajem. Tako da je cena prilagodjena plateznoj moci. A i pored toga jedan dobar deo koristi piratsku verziju programa.

Sama investicija u DentEdit 2007 Standard je "ogromna". Projektovanje i izgradnja graficke komponente je trajala oko deset meseci, uz napomenu da je tek treca po redu. Znaci prve dve su bacene. Plus administrativni deo, podrska za mrezu itd.

Prodaja DentEdit-a je "kolateralna steta", mojih ciljanih postdiplomskih studija. Hocu da kazem da DentEdit nije pravljen da bi se "uzele pare" vec je pravljen za dusu i slavu. Uostalom retko koji program se moze pohvaliti tako fleksibilnim i lakim stomatoloskim grafickim kartonom kao DentEdit u celom svetu. Ko ne veruje neka potrazi i downloaduje programe za stomatologiju na googleu, pa neka vidi i uporedi.

I pored izgradnje koja je trajala oko 14 meseci DentEdit 2007 Standard je nekompletan! Da! Ne sadrzi administraciju, koju upravo radimo. A da bi se ona uradila, ogroman broj radih sati se utrosi. I sve to na kraju ce biti sa cenom od oko 200-250 evra.

Znaci predlog za @cunga_penunga je da samo kaze svom naruciocu da je to "POSEBNA NARUDZBINA", i prema to me naplati svoj rad. Ja mu verujem ne da to kosta 400e nego mnogo, mnogo vise.

@cunga_penunga ne obaramo mi cenu rada, vec se prilagodjavamo situaciji.

Nemoj da budes neprijateljski raspolozen.
Pozdrav i tebi.


@goranvuc slazem se sa @Dejan Vesic da, kvalitet programa ne odredjuje da li iza njega stoji firma ili pojedinac. Cinjenice su dokaz.

@CallMeSaMaster mi nismo "industrijska kompanija", vec pojedinac koji radi na instrazivanju na polju kompjuterizovane stomatogije.

@tesliana u pravu ste. Mlade ljude treba razumeti.




Pozdrav svima

Dr Milan Miladinovic
doktor stomatologije
MCSD, MCSE 2000/2003, MCDBA

www.drMiladinovic.com
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 21:22 - pre 211 meseci
Domace trziste je jos uvek neplatezno a i 'neskolovano' makar u minimalnoj meri da bi neko mogao barem priblizno pismen zahtev da sroci.

Izrada se onda svede na to da programer(i) izmisljaju zahteve, rade verziju za verzijom nad kojima klijent dozivljava inspiraciju tek kada ih vidi i tako dalje i tako dalje.

To stvarno nema cenu. Jeftin software moze da se napravi samo ovako kako ga je kolega Milan napravio. Sam je sebi bio i porucilac i izvodjac dok program nije dosao u odredjeno stanje zrelosti. Pritom ako ga jos nije radio sa komercijalne osnove nego sa "ako jos i nesto kane bice super".. onda moze da bude i dentedit.sourceforge.net

Bilo je ovde raznoraznih interesantnih komentara. Mogu da kazem da recimo ne mogu sebi da priustim da radim te programe od 400 EURO mesecima, tehnicke podrske nema ukoliko je neko ne placa a help postoji u onoj meri u kojoj je placen i postoji neko ko bi ga citao (a ne cima na telefon za svaki klik na dugme). Kad neko procita ovo sto sam pisao izmedju redova bice mu jasno da 99% poslova koje radim nemaju veze sa domacim trzistem. I nece jos neko vreme.
 
Odgovor na temu

Vranac
Vranac Srdjan
Software developer
Novi Sad, Vojvodina

Član broj: 3493
Poruke: 353
*.ptt.yu.

Jabber: vranac@elitesecurity.org
ICQ: 64150005
Sajt: www.linkedin.com/in/vrana..


+1 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 21:27 - pre 211 meseci
@spartak: Amen to that brother :)
Idle mind is the devils playground, in my case it turned out to be an amusement park.

Sustina problema ove zemlje:
Legeonar_: Sto pre treba da shvatite da je EU propast i da se tamo mora raditi,a ne samo biti zaposlen.
http://www.elitemadzone.org/p1864861

Nobody Remains Virgin, Life Fucks Everyone
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?16.12.2006. u 23:17 - pre 211 meseci
Dobro, vidim da je ovo otislo u filozofsku raspravu "Sta sve trpimo od domacih kupaca softvera za sitne pare i ima li tome granica?"

Svako ko pravi i prodaje softverske proizvode u Srbiji zna koje sve muke trpi, ali velikim delom smo i sami za to krivi (moje skromno misljenje). Postoji veliki jaz izmedju ocekivanja i iskustva programera kao ponudjaca i kupaca u Srbiji. Ja, kao ponudjac, zelim da potrosim sto manje vremena da napravim program koji ce kostati sto je moguce vise i koji cu prodati u sto vise primeraka i od svih kupaca naplacivati sto vecu tehnicku podrsku. Kupac ocekuje da ce za sitne pare dobiti program koji sve radi na klik (cak i cuva decu kad nema nikod od starijih kod kuce), da moze da zove programera u bilo koje doba dana i noci za bilo sta u vezi programa ili bilo cega drugog u vezi kompjutera (zovu nas "kompjuteristi" slicno kao traktoristi) i naravno sve to besplatno.

Dakle, predstoji nam u buducnosti puno posla da bi se izmenila ocekivanja i navike kupaca, a takodje i umanjivanje apetita sa nase strane i racionalizacija kompletne ponude, prilagodjavanje ... Moglo bi se o tome pisati i knjiga (ja imam puno materijala na tu temu, a siguran sam da nisam jedini).

Samo jedan primer iz blize istorije: Korisnik koji je jos uvek na besplatnom odrzavanju kod mene zove jer mu, kako kaze, dok radi u programu iskljuci se racunar sam od sebe - traje to vec par dana, ako mogu da dodjem. OK, ja odem, kad ono termoakomulaciona pec duva na 20 cm od kucista (50-60 stepeni) ;) Naravno, problem je nastao otprilike kada i zahladjenje ;). Da ne spominjem cuveni faktor zvani "spremacica slucajno iskljucila mrezne kablove", a oni zovu jer "program ne radi na svim racunarima".

Da ponovim, puno treba jos vode da protekne da bi se u Srbiji stvari postavile kao u normalnim drzavama, jer smo mi programeri najvece zrtve piraterije koja je ovde carovala i izgradila opste misljenje kod korisnika da softver ne kosta nista, i nema bas nikakvu vrednost. Da bi se popravila situacija, moramo krenuti od sebe. Kao sto sam rekao, nemam nista protiv "slobodnjaka" ako rade kvalitetno, ali na zalost to najcesce nije slucaj (cast izuzecima).
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 09:13 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc Kao sto sam rekao, nemam nista protiv "slobodnjaka" ako rade kvalitetno, ali na zalost to najcesce nije slucaj (cast izuzecima).


Gorane, ko u ovakvim situacijama procenjuje sta je uradjeno kvalitetno? Taj sto je nabio TA pec uz kuciste? Ti sto su mu kompjuterista isto ko i traktorista? Sve se to svodi na rekla kazala, do god se trziste koliko toliko ne edukuje.

Skoro me zove kolega u vezi preuzimanja neke podrske za CG. Prva stvar koja se provaljuje u prici je da njima u stvari ne treba samo podrska, vec i da neko s vremena na vreme sa tim programom uradi nesto umesto njih, ali to naravno nece niko zziv da prizna. Znaci u startu bi usli u falsh takt u saradnji.

Moj odgovor je naravno bio: "Mozemo o tome da se dogovaramo samo ako moze da se skuca takva cifra, da ustanu refleksno kad im padne napamet da zovu. I da stoje sve vreme kao da himna svira. Sve 100% avans."

Znas li druze sto me zabole ako neko ko ne zna ni da koristi racunar prica: "Evo kako je ovo nekvalitetno, nista nam ne radi a onoliko smo platili". Los sam, sta da ti kazem.
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
212.200.218.*

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 09:42 - pre 211 meseci
Edukaciju tržišta radimo mi, programeri, niko drugi.

Kako se edukacija klijenata radi, i da li je _uopšte_ raditi, to je vrlo lična stvar - potpuno je različito od toga da li su programi koji radite za koru hleba ili ih radite uz redovan posao koji pokriva osnovne potrebe.

Evo nekoliko smernica / ličnog iskustva:

Početak:

- inostranstvo, definitivno; Rentacoder , Elance, Guru - nauči ce i šta je konkurencija, i šta je specifikacija, i koja su pravila igre za održavanje. Posle dve-tri godine ste spremni za dalje. Plus što ćete imati gomile veza i vezica i što je ovde programiranje onako kako ga zamišlja većina programera - dobiješ specifikaciju, odradiš, dobiješ pare i ideš dalje. Naše tržište nije za početak.

Specijalizacija:

- koliko god da ste dobri, morate da se odlučite za tehnologiju i biznis oblast koja će vam biti specijalnost. Brza proizvodnja kvalitetnog programa uz dobar odnos cena/vreme/trud drugačije se ne može izvesti.

Naše tržište:

Vrlo, vrlo retko radim za naše tržište - zbog svih razloga iznesenih ovde.

Ako se baš i odlučim, onda klijent prolazi detaljnu anketu:

- "Nemate REGISTROVAN Windows i Office?. Ne koristite antivirus? Zahvaljujem" (zar da očekujem da plati cenu mog programa koja će biti daleko veća od ove?)
- "Program za knjigovodstvo" - Uputim ga na http://www.wings.co.yu ili http://www.absoft.co.yu/
- "Program za _________ " (bilo koja oblast koja je široko pokrivena) - predložim mu da za njega uradim konsultacije (traženje, skidanje i testiranje programa) po naravno odgovarajućoj ceni.
- "Dajte mi detaljnu specifikaciju šta program treba da radi. Nemate? Javite se za mesec dana kada je napišete ili nemojte da se javite :)"

Da ne bude zabune, i ja sam radio programe za knjigovodstvo (doduše za Aranđelovac) - skinuo/našao tada postojeće, dobro ispitao kako rade i uradio mnogo bolje, i to mi je išlo; onda sam malo porastao (otišao za Beograd) i polako sve klijente (5+) prebacio na gornje firme, jer mi se tako više isplatilo.

Znači, za domaće klijente ako baš morate, i ako je naknada / održavanje ugovorena na taj način da vam se isplati. Takođe, mogu i manji, opštiji programi ali bez customizacije po klijentu - ovde pare očekujete tek dve-tri godine po prodaji - nema ni tu brze zarade.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.ptt.yu.



+3 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 10:14 - pre 211 meseci
Citat:
Dejan Vesic: Edukaciju tržišta radimo mi, programeri, niko drugi.


Ali ne besplatno, naravno. Izrada programa za onoga ko zna sta hoce, i onoga koga treba da edukujes da bi znao sta hoce i kako mozes da mu resis mora da kosta razlicito.

Sa svim ostalim se slazem, pogotovo sa logikom da ko ne placa legalni OS i office nije kandidat za plateznu musteriju. Jedan od razloga zasto sam usao u specijalizaciju MS tehnologija je bas to. Cim neko pocne prica kako je cuo da postoji besplatan operativni sistem, besplatna baza, besplatan programerski alat... taj trazi da mu se nesto radi za "next to nothing". Hvala i prijatno :-)
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 11:07 - pre 211 meseci
Prvo sam mislo da se nejavljam na ovaj thread ali...

Uze mi Vesic rec iz usta. Ovde programeri ne samo da imaju svrhu izradu programa, nego i edukativnu svrhu. A ovo se nazalost nece ni skoro, ni lako promenuti. Sve sto nam ostaje je - da se nadamo da ce ta promena sto pre doci.

Vidim neke primere ste vec izneli pa cu i ja izneti samo jedan koji mij veoma socan.
Pre par godina, dok sam radio na divljaka , uradio sam jedan program za nekog lika za omladinsku zadrugu. Bilo je tu raznih bisera ali jedan koji mi je ostao u pamcenju je kada me je zvao zbog 'nekih fajlova' koje ne moze da otvori/pokrene. Znao sam vec kad mi je rekao da nema veze sa program ali rekao sam sebi - OK, oticicu. Na kraju kada sam dosao, lik ni manje ni vise trazi od mene da mu instaliram neke sitne igrice koje su bile zipovane!? Why god, why?

Jos nesto sto ste dotakli i apsolutno se slazem je - legalizacija i 'cuo sam da ima besblatan software' i MS. Takvih se ja plasim ko djavo krsta, ili jos bolje receno bezim od njih a i nesto ih i ne volim




 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.dialup.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 12:36 - pre 211 meseci
Eto, na kraju ispada da svi mi isto mislimo (jer smo u istom sosu), samo to na razlicit nacin iskazujemo. Da vas podsetim, celu pricu je pokrenula izjava kako jedni drugima obaramo cenu. Ono sto sam hteo da ovde kazem je da je trenutna situacija kod nas takva da je svaka cena dobra, ako se "prodje" kod kupca, jer nisu uspostavljeni ni osnovni trzisni kriterijumi za bilo kakve uporedne analize, jer svako ima neku svoju finansijsku konstrukciju.

Ono sto ja pokusavam u svojoj firmi je da uspostavim standarde koje cu ja prvi najvise postovati, koliko zbog kupaca toliko i zbog sebe. Osnovno sto pokusavam je da izbegnem bilo kakve improvizacije po pitanju cene proizvoda i usluga, tj. da kupac uvek zna sta je to kupio i za koliko novca. Kad god me zovu zbog nekog programa, prvo sto pitaju je "da li imate taj i taj program", a drugo pitanje je "koliko on kosta". Ukoliko uspevate da odmah odgovorite na ova dva pitanja i to u okviru ocekivanja kupca (stavite se u njegovu situaciju) onda verovatno dobijate posao. Kad god nisam imao precizan odgovor na ta 2 pitanja, kupac se brzo "hladio" i odlazio nekom ko moze da mu pruzi odgovor. Sigurno ima puno vas koji se ne bi sa mnom slozili, ali kao sto sam rekao "svako ima neku svoju finansijsku konstrukciju", pa tako i gospodin Miladinovic, a tako i @cunga_penunga, pa ko prodje...

Jos jednom ponavljam, nema ovde obaranja cene i nema niko prava da se ljuti i da se zali zasto ovaj svet nije takav kakav bi on voleo da bude.

Naravno, neka druga prica je posao zavrsiti na obostrano zadovoljstvo, sto i nije tema ovog topika.
 
Odgovor na temu

Dejan Vesic
Dejan Vesic
CEO
IGT Ogranak Beograd
Beograd

Član broj: 84929
Poruke: 217
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.vesic.org


+1 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 13:26 - pre 211 meseci
Citat:
negyxo: Znao sam vec kad mi je rekao da nema veze sa program ali rekao sam sebi - OK, oticicu. Na kraju kada sam dosao, lik ni manje ni vise trazi od mene da mu instaliram neke sitne igrice koje su bile zipovane!?


Da si mu možda rekao tada: "Nema problema, moja cena po ZAPOČETOM satu je 10€, sat počinje da kuca SADA" video bi da li bi nastavio da te zove :-)

Sa druge strane, ako mi klijent sa druge strane kaže: "Nema problema, meni je ovo hitno", ponesem sve alate, skočim u auto / taksi i odradim posao - svi srećni i zadovoljni.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 15:26 - pre 211 meseci
Ne bi vredelo, tada su jos bile marke

Inace na ovaj ceo problem ja gledam jos mnogo sire. Nije samo u nasoj struci problem oko neupucene klijentele, nego i u mnogim drugim. Ovo je sve posledica proslog sistema o kojem ne bi pisao ovde da ni bi ovaj poucni thread zavrsio u kanti za djubre (AKA Madzone, Avocacy )
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 17:03 - pre 211 meseci
Ja mogu samo da vam kažem da nema razlike između domaćeg i inostranog softverskog tržišta, osim u rangu cena.

To kako ćete se provesti prilikom prodaje softvera zavisi samo do vas (odnosno menadžmenta i politike firme), a ne od klijenta.

Neko reče da je problem što klijenti traže obaranje cena i konstantno uvođenje novih opcija... Pa naravno da će da traže, prvo je u njihovom interesu, a drugo je u obostranom interesu. Ako ja npr imam neki softver, i uz pomoć klijenta unapredim isti softver sa više opcija, boljom funkcionalnošću, profitiraćemo i klijent i ja. Klijent jer je dobio ono što je tražio, a ja jer je moj software upravo dobio na vrednosti i upotrebljivosti. Iz tog i proizilazi da sve dok su update-ovi u obostranom interesu, svi moji klijenti ih dobijaju besplatno. (naravno, ako neko traži neku njemu specifičnu stvar, za koju smatram da mi neće koristiti u budućnosti, ja mu je naplatim po unapred dogovorenom iznosu, i onda samo on dobije taj update)

Domaće tržište pruža upravo mnogo prilika jer se na njemu nisu pojavili ozbiljni igrači, odnosno tržište nije spremno da plati ozbiljne igrače... Tako da ne znam stvarno ko može da se žali na trenutne uslove...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?17.12.2006. u 21:01 - pre 211 meseci
Ja stvarno ne znam sta kome nije jasno...
Uzmimo naprimer automobile - na trzistu ima u ponudi novih automobila cija se cena uglavnom krece izmedju 5.000 i 50.000 EUR-a. E, sad, poznajem coveka kome nije odgovarao ni jedan od tih modela. Otisao je gde treba, izabrao kakav hoce izgled, kakav motor, kakve farove, kolike tockove, kakav logo na prednjoj strani i sta hoce da mu pise kao model u saobracajnoj i dobio je sve to kako je hteo. Naravno, ne odmah i ne za iste pare - izrada je trajala 6 meseci i kostala 500.000 EUR-a.
I, tako... ako neko hoce Yugo uputite ga u Zastavu, ako hoce Audi uputite ga do Porche SCG, ako hoce nesto sto nema nigde, onda mu to napravite i adekvatno naplatite. Isto vazi i za programe.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Kako izaci na kraj sa obaranjem cene programiranja?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16857 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.