Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???

[es] :: Wireless :: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???

[ Pregleda: 6222 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dark_Dante
unknown

Član broj: 27637
Poruke: 21
*.ptt.yu.



Profil

icon hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???11.12.2006. u 14:12 - pre 211 meseci
e cao ljudi,

zivim na Novom Beogradu u Pariske Komune 63 (ona tri velika solitera) i hocu da predjem na bezicni internet pa me zanima sta mi sve treba, koliko kosta, sta je bolje a sta losije, kojoj mrezi mogu da pristupim....u sustini sve, jer sam pocetnik...
ako neko ima volje da mi objasni ovo bicu mu puno zahvalan a ako ne razumem ga :))) Hvala
 
Odgovor na temu

maticmilos
sbg
Beograd

Član broj: 51397
Poruke: 185
195.252.116.*



Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???11.12.2006. u 16:19 - pre 211 meseci
Ako su to soliteri, mozes se raspitati tu po zgradi da li ima nekih access pointa od nekih provajdera. U tom slucaju bi se obicnim LAN-om prikljucio, sto moze da te kosta samo kabal i prikljucenje u zavisnosti da li to provajder naplacuje i koliko.

Za wireless je uglavnom neophodna opticka vidljivost, znaci da sa svog prozora, terase itd. vidis antenu provajdera. E sada.... trebalo bi da znas kako ta antena izgleda (potrazi na netu slike sektorske i omni antene jer se uglavnom one koriste). Moguce je da vidis zapadnu kapiju Beograda, tj GENEX, na njemu gotovo sigurno ima antena.

1. Prva varijanta ti je da uzmes PCI karticu (osim ako imas laptop), CFD kabal i antenu (koju mozda mozes napraviti-imaju uputstva ovde na forumu). Ta varijanta mozda kosta 25-30e. U tom slucaju si ogranicen duzinom CFD kabla, jer kod njega vazi(cudile bi se devojke) sto kraci to bolji, tj. prave se gubici kada je predugacak. CFD200 kablom ne bi trebalo ici preko 5-6 metara.Vidi koliko ti je racunar udaljen od prozora gde bi stavio antenu.

2. Druga varijanta ti je da uzmes access point, mislim da je najjevtiniji oko 50e, do njega se dolazi LAN kablom, tako da ti je ogranicenje 100m (toliko sam probao i radi, moze i vise). Access point treba takodje da ima antenu koju mozes ili napraviti ili kupiti, kazem sve zavisi koliko ti je daleko provajderova antena. Ovo je elegantnije resenje, i otklanja problem opticke vidljivosti izmedju tvoje sobe i provajdera time sto ga mozes staviti 100m od racunara.

Postoji varijanta i sa usb-om, mozda i jos nesto, samo sam naveo najjevtiniju i drugu (po meni najbolju) najjednostavniju.

Za provajdera ne znam sta da ti kazem, necu nikoga da reklamiram, gledaj malo po forumu, svi imaju svakakve kritike

Poz
www
 
Odgovor na temu

Dark_Dante
unknown

Član broj: 27637
Poruke: 21
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???11.12.2006. u 22:09 - pre 211 meseci
Hvala ti puno za odgovor samo imam josh jedno pitanje... Mislim da necu imati opticku vidljivost sa prozaora na neki od AP-ova tako da sam za varijantu da stavim svoj AP na zgradu pa me zanima kako se povezujem sa tog Ap-a do mog kompa (zgrada ima 20 spratova a ja sam na drugom)???

pozdrav,
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???11.12.2006. u 22:52 - pre 211 meseci
Citat:
maticmilos
2. Druga varijanta ti je da uzmes access point, mislim da je najjevtiniji oko 50e, do njega se dolazi LAN kablom, tako da ti je ogranicenje 100m (toliko sam probao i radi, moze i vise). Access point treba takodje da ima antenu koju mozes ili napraviti ili kupiti, kazem sve zavisi koliko ti je daleko provajderova antena. Ovo je elegantnije resenje, i otklanja problem opticke vidljivosti izmedju tvoje sobe i provajdera time sto ga mozes staviti 100m od racunara.
Poz

ili u prevodu:
popnes se na zgradu. postavis jednu sipku. nakacis antenu na nju. kupis ili napravis jedan mali ormaric za ap. da ga neko ne bi poplasio sa krova. i koferce zasafis na stub. ako si ga pravio za velicinu ap-a, napravis dva otvora odozdo. cfd200 kablic od pola metra zasafis na antenu, drugi kraj uvuces odozdo kroz rupu u koferce i zasafis u AP. jedan raj utp kabla provuces kroz drugu rupu na kofercetu i utaknes u AP. utp kabal spusti po kraju zgrade da ne pada komsijama preko prozora i terasa do tvoga stana. izbusi rupu u cosku tvog prozora i uvedes kabal u tvoj stan. sprovedi ga coskovima do svog kompa i utakni ga u mreznu kartu.
e sada. treba resiti napajanje AP na krovu. dve opcije. ako na zgradi postoji neko mesto gde ces da se utaknes na 220. a da nije daleko od antene mozes tu. ili da AP napajas preko utp kabla.
posle resavanja napajanja uzmes utility cd od AP i pocnes podesavanje. skeniras mreze u okolini vidis koja ima najjaci signal. pozoves provajdera i raspitas se o uslovima prikljucka na njegovu mrezu. ako ti odgovara. to je to.
e sad ne bih ti savetovao da pravis sam antenu. za 25-32 eura ima dobrih modela od 12-18 decibela. a imas sigurnu stvar.
pozz.
maximus
 
Odgovor na temu

maticmilos
sbg
Beograd

Član broj: 51397
Poruke: 185
195.252.116.*



Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???11.12.2006. u 22:59 - pre 211 meseci
Znaci resenje ti je AP, funkcionise nezavisno od tvog racunara. Najjevtiniji koga ja znam je TPlink WA501G. To je sto ja znam, meni ne pravi nikakve probleme u radu, nekima pravi, ne znam sto. Svakako, raspitaj se po netu kakav je pa sam odluci. I ako kupis neki skuplji, ne znaci da ne mozes imati probleme...

Do njega se dolazi UTP kablom, znaci taj najobicniji mrezni kabal ide od tvog racunara (tvoje mrezne karte) do samog uredjaja. Mozes uredjaj staviti na krov, pa da od njega spustis kabal do svog stana. Trebalo bi da taj uredjaj bude u nekoj vodonepropusnoj kutiji. Problem je i napajanje strujom, postoje uredjaji koji podrzavaju POE (power over ethernet), ovaj to ne podrzava. Znam slucajeve da kroz taj kabal iskoriste neupotrebljene zice za provodjenje struje do AP-a pa ih posle prebace za napajanje AP-a.

Moras videti i sta ces za antenu, ne znam koliko ti je daleko provajderov AP od tvoje zgrade...

Poz!
www
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???11.12.2006. u 23:59 - pre 211 meseci
I, da, jos jedna stvar... Najbolje bi bilo ako mozes sa nekim laptopom da izadjes na krov, da kratkim UTP kablom povezes AP sa laptopom, pa da tako podesavas antenu, i proveris kvalitet linka sa provajderom.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???12.12.2006. u 00:15 - pre 211 meseci
Citat:
Slobodan Milivojevic: I, da, jos jedna stvar... Najbolje bi bilo ako mozes sa nekim laptopom da izadjes na krov, da kratkim UTP kablom povezes AP sa laptopom, pa da tako podesavas antenu, i proveris kvalitet linka sa provajderom.


lepo. slazem se. u stvari odlicno. najpre ovo pa onda se ono odozgo.
maximus
 
Odgovor na temu

Dark_Dante
unknown

Član broj: 27637
Poruke: 21
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???12.12.2006. u 15:04 - pre 211 meseci
e ljudi hvala vam puno... ne znam sta da vam kazem :))

pozdrav,
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: hocu bezicni internet...Sta mi sve treba???

[ Pregleda: 6222 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.