Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?

[es] :: Vodič za posao :: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?

[ Pregleda: 3346 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ana S
ANA Stevanovic
autor
zanzibar

Član broj: 80294
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?08.12.2006. u 09:25 - pre 211 meseci
Otisla sam u banku da otvorim svoj tekuci racun nezavisno od moje agencije. Cilj mi je bio da kao i ostali gradjani koristim kartice i naravno "dozvoljeni minus", da bih prezivljavala kada firme kasne sa uplatama....
Da skratim pricu: posto sam vlasnik, nemam pravo da obracunavam platu tj. vlasnici nemaju "platu", a banka mi trazi bilo kakav dokaz da to sto uplacujem na tekuci bude povezan sa zaradom= inace ne mogu da mi odobre "minus"...
O.K.
Ja mogu da napravim ugovor da ustupam na koriscenje svoja autorska prava za odredjenu nadoknadu, ali.... da li to pije vodu??? Zanima me da li je to pravno regularno, jer ne bih ulazila u to ako nije?
Kakva su vasa iskustva sa licnimm tekucim racunima i kreditnim karticama?
volim.....
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?08.12.2006. u 09:43 - pre 211 meseci
Bas ovog jutra sam cuo da po odredbama NBS sve banke treba da ukinu dozvoljene minuse po tekucim racunima gradjana.
Obzirom da je vecina gradjana Srbije debelo zaduzena po ovom osnovu,ne znam kako ce dalje da se razvija situacija...
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?08.12.2006. u 16:03 - pre 211 meseci
pozdrav. Za paušalce ne znam baš kako ide, ali ti iz banke traže rešenje o osnovici na koju se obračunavaju porezi i doprinosi i potvrdu o plaćenim porezima i doprinosima. Tu dokumentaciju vadiš u por.upravi.

Što se tiče minusa, ne ukidaju se već se ukida automatsko produžavanje istih.Sada se mora ponovo podnositi zahtev i priložiti uverenja o zaradi i minus se mora izmiriti pre podnošenja zahteva. Mislim da ide na 3meseca sad.

Ako nećeś da se cimaš za uverenja, probaj u INTESA. Ja sam tamo skoro otvorio i nisu potrebni nikakvi dokazi već samo da uplata ide pod šifrom 240-zarade i ostala primanja. MINUS ti se odobrava po prvoj uplati i jednak je iznosu uplate.Dobijaš i MASTER kreditnu sa limitom u iznosu uplate tj.zarade.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 09.12.2006. u 04:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?09.12.2006. u 00:31 - pre 211 meseci
Citat:
ana S: posto sam vlasnik, nemam pravo da obracunavam platu tj. vlasnici nemaju "platu", a banka mi trazi bilo kakav dokaz da to sto uplacujem na tekuci bude povezan sa zaradom


Izgleda da ti je neko dao pogreshnu informaciju.Ti kao,po novoj terminologiji 'preduzetnik',mozhesh da isplacujesh sebi zaradu.Naravno to podrazumeva da u tom sluchaju placash i poreze i doprinose na istu.Postoji 'minimalac' na koji mozhesh biti prijavljena,s' tim shto sama mozhesh da odredish visinu plate.
Isto tako postoji i dozvoljeni minus za firmu,chija visina zavisi od prosechnog dnevnog satanja na rachunu,a posebno je koristan u sluchajevim kada radish sa velikim firmama koje palacaju sa zakashnjenjem(zarad pokrivanja tekucih troshkova,isplata zarada itd...)
Porazgovaraj sa svojim knjigovodjom koji ti svakako mozhe dati neke korisne upute.

.
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?09.12.2006. u 09:17 - pre 211 meseci
Braker, grešiš.Visinu zarade kod preduzetnika koji nisu paušalci odredjuje BILANS USPEHA FIRME.Nema tu minimalca.A zaradu može podizati a i ne mora,mada je glupo malo s obzirom da već plaća poreze i doprinose na istu...
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?09.12.2006. u 09:23 - pre 211 meseci
Za dozvoljeni minus po računu firme je,mislim, bitan promet preko računa.Potreban je uglavnom i pozitivan bilans u protekle 2 godine i žirant-pravno lice.Naravno, ako imaš neke promete reda 10tak miliona godišnje moguće je i da nisu potrebni žiranti.Meni je trebao sa prometom 3mil.
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?09.12.2006. u 15:06 - pre 211 meseci
@closhar,
Ne bih rekao da greshim.Ako uplacujesh sebi penziono i socijalno,osnova za prorachunavanje je visina zarade.
Ti kao vlasnik firme,ujedno i zaposleni,na ovaj nachin imash redovna mesechna primanja,i to nema nikakve veze sa bilansom stanja(uspeha)firme.U tom sluchaju ako si jedini zaposleni u firmi,u prvoj godini ne bi mogao da ostvarujesh zaradu po osnovu svog rada,shto je nonsens.
Naravno da postoji minimalan iznos zarade na koju se placaju dazhbine-mislim da trenutno iznosi negde oko 11000 din.
Ne pricham napamet,ovo je neshto shto u praxi funkcionishe.
Valjda i sam znash da je za podizanje novca sa rachuna potrebno knjigovodstveno pravdanje.Ukoliko ne mozhesh podici novac na osnovu prethodnog ''zajma osnivacha'',jedini instrument koji ti preostaje je plata.
Naravno da zaradu mozhesh podizati,a i ne morash,ali je zarad otvaranja tekuceg rachuna sa dozvoljenim minusom ani S potreban priliv novca na isti koji je vezan za zaradu.Na ovaj nachin je to moguce ostvariti.Provereno,konsultuj se u banci i sa knjigovodjom.
SHto se dozvoljenog minusa tiche,uslovi odobravanja razlikuju se od banke do banke.
Moj dobar prijatelj koji je pocheo sa radom pre neka 3 meseca,na osnovu ulozhenog kapitala i malog obima posla,koji su doneli negde oko 27000 dinara prosechnog dnevnog stanja na rachunu,dobio je 50000 dinara dozvoljenog minusa bez zhiranta,uz obavezu polaganja 20% depozita.


.
 
Odgovor na temu

ana S
ANA Stevanovic
autor
zanzibar

Član broj: 80294
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?10.12.2006. u 18:27 - pre 211 meseci
Da stvari budu jasnije.... Ja sam jos uvek pausalac, tako da su mi rebnuli dobru osnovicu na koju placam porez i doprinose.... U bilo kom drugom slucaju to bi bilo idealno sto se tice dozvoljenog minusa i kreditne kartice...Muka je sto ja nemam platu, kao sto bih imala da sam otvorila preduzece... Ono sto me interesuje (dok ne nadjem dobrog knjigovodju moram svugde da se raspitujem), da li pravno mogu da potpisem ugovor o ustupanju autorskih prava u zamenu za neku mesecnu akontaciju ili nesto slicno , a da ne zabrljam i ne uletim u nesto nelegitimno.....
volim.....
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?11.12.2006. u 10:46 - pre 211 meseci
braker, to što ti pričaš nije moguće ako je radnja u pitanju. Ja sam vlasnik radnje i nemam platu niti je mogu imati osim ako ne prevedem radnju kao DOO i postavim sebe za direktora.Zarada koju sebi uplaćujem je zarada osnivača koja se odredjuje na osnovu poslovanja prethodne godine.Pri otvaranju radje se podnosi prijava sa očekivanom dobiti radnje i po njoj se obračunava PIO za prvu godinu.
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?11.12.2006. u 10:55 - pre 211 meseci
Da ne komplikujemo...U tom rešenju koje si dobila stoji osnovica na koju se obračunavaju doprinosi. Verovatno je oko 100 ili 200k. to je na godišnjem nivou.Podeli sa 12 i dobijaš mesečnu zaradu.Tu potvrdu ti traže u banci.U intesi ti,kao što rekoh, nije ni ona potrebna.Provereno imaš ZARADU OSNIVAČA-pitao sam svog knjigovodju.
 
Odgovor na temu

ana S
ANA Stevanovic
autor
zanzibar

Član broj: 80294
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?11.12.2006. u 11:55 - pre 211 meseci
Citat:
ana S:  da li pravno mogu da potpisem ugovor o ustupanju autorskih prava u zamenu za neku mesecnu akontaciju ili nesto slicno , a da ne zabrljam i ne uletim u nesto nelegitimno.....


da li je moguce da se napravi neki slican ugovor???



volim.....
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?11.12.2006. u 14:38 - pre 211 meseci
Citat:
ana S: da li je moguce da se napravi neki slican ugovor???
verovatno da. Nadji knjigovodju i reši p roblem.Mada mi nije jasno zašto,ako već plaćaš porez na zaradu,ne podižeš istu.
 
Odgovor na temu

ana S
ANA Stevanovic
autor
zanzibar

Član broj: 80294
Poruke: 54
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?11.12.2006. u 20:40 - pre 211 meseci
Ma ja mogu da podizem istu sa racuna agencije i to mi niko ne spori, ali to ne mogu da prikazem kao zaradu kad uplatim taj podignuti novac na moj licni racun........ Uf!!!
volim.....
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?11.12.2006. u 23:18 - pre 211 meseci
Citat:
closhar: braker, to što ti pričaš nije moguće ako je radnja u pitanju. Ja sam vlasnik radnje i nemam platu niti je mogu imati osim ako ne prevedem radnju kao DOO i postavim sebe za direktora.Zarada koju sebi uplaćujem je zarada osnivača koja se odredjuje na osnovu poslovanja prethodne godine.Pri otvaranju radje se podnosi prijava sa očekivanom dobiti radnje i po njoj se obračunava PIO za prvu godinu.


Ovaj boldovan deo pokazuje koliko tebi samom nisu jasni pojedini termini.Ne bih ni odgovarao,ali zarad onih koji ce se preko ove teme informisati neophodno je pojasniti neke stvari.

zarada=plata
Dobit jeste neshto sasvim drugo,ali da se po tom osnovu obrachunava PIO je,blago recheno-glupost.

Prilikom registracije u poreskoj upravi,na formularu postoji stavka predvidjenog/planiranog prometa,ali ne i dobiti.I nema nikakve veze sa zaradom.

I poslednji put-postoji zakonski osnov koji omogucava isplatu zarade(plate) vlasniku trgovinske radnje(radnje,agencije)
Pre nego shto pochnesh da shirish dezinformacije,konsultuj se svojim knjigovodjim.Ako potvrdi tvoju prichu podnesi tuzhbu zbog nesavesnog poslovanja.

@ana S
Nisam upoznat sa propisima koji se tichu paushalaca,a iz tvog prvog posta nisam moogao zakljuchiti da pripadash ovoj grupi,ali:
-Ako placash poreze i doprinose,samim tim imash neku zaradu na mesechnom nivou.
-Porazgovaraj sa sluzhbenikom banke(upucenim),i trazhi da otvorish tekuci rachun kao fizichko lice,na koji cesh prebacivati tu mesechnu zaradu/platu.
Dakle,imash redovna mesechna primanja,a da li ce ti odobriti minus u visini mesechnih primanja ili ne,zavisi iskljuchivo od politike banke.I opet da napomenem,ovo shto sam napisao jeste neshto shto u praxi funkcionishe.Probaj kod vishe banaka!





.
 
Odgovor na temu

closhar
nis

Član broj: 118526
Poruke: 127
195.189.142.*



Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?13.12.2006. u 12:17 - pre 211 meseci
BRAKER, za vlasnike radnje je poreska osnovica OPOREZIVA DOBIT. Ovo pričam iz svog i bratovljevog iskustva jer smo vlasnici radnji 3godine. Ako si ti knjigovodja ili vlasnik radnje i za sebe odredjuješ sam koliko ćeš plaćati za poreska davanja, onda objasni i meni,molim te kako.Možemo se složiti da ima ZARADU i da tu zaradu priznaju u svakoj banci kao što i meni priznaju...
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?13.12.2006. u 17:06 - pre 211 meseci
Prvo ne odredjujemo ja ili ti kolika su tvoja poreska davanja vec je to regulisano zakonom.

Koliko vidim tebi nije sasvim jasna razlika izmedju zarade i dobiti,odnosno poreza na zaradu i poreza na dobit.
Porez na dobit placa se u iznosu od 10% na ostvarenu razliku u ceni.
Da bude jasnije:
dobit=prihod-(rashodi+amortizacija+revalorizacija),na ovu sumu po izradi bilansa placash porez na dobit.

Zarada nije nichim ogranichena i ti kao vlasnik,odnosno preduzetnik,mozhesh da odredish (proizvoljno) iznos tvoje mesechne zarade i na to placash porez.SHto veca zarada to je veci i porez na istu.
Upravo iz tog razloga drzhava ti ne dozvoljava da podizhesh novac sa rachuna bez knjigovodstvenog pravdanja.Ako zhelish da podizhesh novac sa rachuna,a nemash zajma osnivacha,jedini (legalan) nachin je povecanje zarade,koja ce shodno iznosu biti oporezovana.

Neshto jasnije?
Pozdrav.

.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Nema "dozvoljenog minusa" za vlasnike radnje- imate predlog?

[ Pregleda: 3346 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.