Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

win98 ili win 2000

[es] :: Windows desktop :: win98 ili win 2000

[ Pregleda: 5127 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jacqueline030
Beograd

Član broj: 5940
Poruke: 153
*.telekom.yu



+1 Profil

icon win98 ili win 200026.05.2003. u 09:34 - pre 253 meseci
imam win 98 koji mi nesto koci pa bih zelela da HD (koji sada ima samo 1 particiju) preformatiram,napravim 2 partcije i instaliram WIN 2000.
Posto ovo nikada nisam radio,pitam gde mogu da nadjem neko detaljno obavestenje kao od "format C", krenuti na particionisanje,pa na instalaciju win 2000.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: win98 ili win 200026.05.2003. u 10:22 - pre 253 meseci
Uzmes boot-abilan CD za Win2k i krenes da boot-ujes sa njega i sve ce ti se samo kasti ;). Pre pocetka same instalacije dace ti mogucnost da kreiras, brises, formatiras particije. Veoma je jednostavno ali ako negde zapne reci sta te muci pa cemo videti.
 
Odgovor na temu

filo
VETS
Beograd

Član broj: 8038
Poruke: 1240
*.vets.edu.yu



Profil

icon Re: win98 ili win 200026.05.2003. u 14:14 - pre 253 meseci
Citat:
jacqueline030:
...pa bih zelela da ...
...ovo nikada nisam radio...

Obratiti paznju na rod
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.adam.es

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: win98 ili win 200026.05.2003. u 18:54 - pre 253 meseci
Nemoj da te cudi nista. ES je zajednica otvorenih shvatanja. :)
 
Odgovor na temu

darkofdoom83
Horgos

Član broj: 3098
Poruke: 739
*.potisje-kanjiza.com

Sajt: www.oxo.rs


+1 Profil

icon Re: win98 ili win 200026.05.2003. u 22:57 - pre 253 meseci
Citat:
filo:
Citat:
jacqueline030:
...pa bih zelela da ...
...ovo nikada nisam radio...

Obratiti paznju na rod


Bas sam i ja hteo da spomenem
Sve na jednom mestu:
http://www.oxo.rs
 
Odgovor na temu

mrki
radnik
Sombor

Član broj: 1050
Poruke: 580
*.ptt.yu

Jabber: mrki@elitesecurity.org
ICQ: 58816584


Profil

icon Re: win98 ili win 200027.05.2003. u 19:49 - pre 253 meseci
AKo zelis da ti ostane win2000, prvo uradi defragmentaciju disk-a (sistemtools/defragmenting)
da bi se podaci smestil na pocetak diska, a da ostatak disk ostane slobodan . Ovaj, sada slobodni deo ces da iskoristis za kreiranje novog FS (file sistema). Sledeci korak: ugasi PC, ubaci STARTUP disketu u floppy, pa digni sistem (ako nemas startup disketu, istu mozes kreirati pod win98). Startuj FDISK (kucac u DOS mod-u A:\fdisk) i kreiraj particiju (make a new partitions) , moras da kreiras logical partitions zato sto primary vec postoji. U uovom koraku dok koristis fdisk, nemozes da pogresis jer ce te fdisk u slucaju nedozvoljene operacije obavestiti.
Nakon kreiranja nove particije odnosno dve (po zelji), izlazis iz fdisk-a i resetujes sistem. Sistem se resetuje da bi se novonastale promene na disku registroval tj. da bi se prikazala nova particija Dakle na disku (citaj HD) sada imas novi logicki entitet. Da bi pripremio ovu particiju (ako ti je primarna particija bila C onda je ova pod oznakom D) za upis podataka pod win operativnim sistemo potrebno je istu da foramtiras. Formatiranje diska vrsimo istoimenom alatkom FORMAT. Dakle u kucas: format D:/v.
Ako format odradi posao kako treba, na ekranu ce se pojaviti neki podaci (velicina u MB, broj track-ova itd.) o particiji koju smo formatirali. Sada izvadis Startup diketu iz floppy-a i resetuje jos jednom PC. Kada dignes sistem u win-u nova particija ce biti spremna za upis podataka.


Nekad sam bio mlad ;)
 
Odgovor na temu

jacqueline030
Beograd

Član broj: 5940
Poruke: 153
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: win98 ili win 200028.05.2003. u 09:38 - pre 253 meseci
Trenutno imam win 98 koji sam preinstalirala pa sada ne vidim particiju sa Linux Mandrakom koji je takodje na PC-ju.
Sada bih da se otarasim win 98 i tog Linuxa, da podelim HD na dve particije i da na jednoj instaliram win 2k kao i ostale stvari koje idu uz win, a na drugoj da instaliram linux red hat.
Da li najpre moram da uradim cuveno "format c:"?
Kako nakon toga da HD podelim na particije (iz dos-a (kako ide postupak?posto ovo nisam pre radila) ili partition magica-a) da li da za Win 2k ostavim 15GB a za Linux 5 GB?Ili imate drugi predlog.

Odgovorite mi sto pre.....

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: win98 ili win 200028.05.2003. u 12:07 - pre 253 meseci
mrki, nemoj da siris dezinformacije ;), moze imati do 4 primarne particije. Osim toga mislim da bi joj vise odgovaralo da koristi Partition Magic nego fdisk ako se uzme u obzir da je pocetnik. OK, nije fdisk tezak ali ipak... grafika je grafika, hehe...

OK, da pojasnim ono sto sam vec rekao. Kako nisi navela da imas neke podatke koje bi da sacuvas preskocicu zezanje sa back up-om. Znaci ubacis CD sa instalacijom Windows-a 2000, restartujes komp, u BIOS-u podesis da se boot-ovanje vrsi sa CD-a (nije tesko, samo nadji First Boot Device i sa HDD-0 prebaci na CD-rom), snimi promene i restartuj komp.
Kada se boot-uje sa CD sistem ce pokrenuti Setup Windows-a koji ce te na pocetku pitati koju particiju hoces da koristis za instalaciju. Tu ce biti spisak particija koje postoje i ponudjene mogucnosti za manipulaciju tim particijama. Obrisi obe (ako ti ne odgovara kako je hard podeljen) (trebalo bi da je taster 'D' predvidjen za ovo, naravno za svaku particiju posebno) a zatim kreiraj jednu po jednu (taster 'C'). Sad imas vise varijanti. Za Linux ti trebaju dve particije - jedna za sistem i jedna kao swap particija (moze bez ove druge ali bi to samo zakomplikovalo (a ne pojednostavilo) stvar). Moj predlog je da te dve particije kreiras kasnije.
Zbog toga nekon sto si obrisala obe (vec postojece) particije kreiraj jednu na celom disku a zatim na nju instaliraj Win2k. Pretpostavljam da znas da instaliras isti (bar u onoj meri koja ti je potrebna ;)).
Nakon instalacije Windows-a (a pre intalacije Linux-a) instaliraj Partition Magic i u njemu smanji postojecu particiju i napravi dve nove. Jedna od te dve nove moze da bude i 512MB (sumnjam da bi ti trebalo vise) i pri izboru za tip particije stavi Linux Swap (za tu manju) i Linux ext2 za vecu.
Nakon toga ubaci CD sa instalaciom Linux-a i restartuj komp (pretpostavljam da ti je u BIOS-u jos uvek podeseno boot-ovanje sa CD-a). Dalje u instalaciji Linux-a biraj one particije koje si napravila u Partition Magic-u i nastavi sa instalaciom za koju cu opet pretpostaviti da znas da obavis.

Sto se tice ovoga Win 15GB, Lin 5GB to u potpunosti zavisi od toga za sta ti koji OS treba (sta planiras da radis na kojem). 5GB bi treblo da bude dovoljno za instalaciju Linux-a i ostaje ti nesto prostora za rad (mada ne znam koliko RH zauzima (sto opet zavisi od toga sta instaliras)) ali ako ti je to primarni OS onda bolje stavi obrnuto Win 5GB a Linux 15GB.

Nadam se da ce ti ovo pomoci...
 
Odgovor na temu

Ivan Starčević
Zrenjanin

Član broj: 11619
Poruke: 470
*.4.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: win98 ili win 200011.04.2004. u 10:28 - pre 242 meseci
jacqueline030

I uzgred baci oko na ovo ovo
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: win98 ili win 2000

[ Pregleda: 5127 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.