Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?

[es] :: Nauka :: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?

[ Pregleda: 15680 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?30.11.2006. u 20:06 - pre 210 meseci
Naleteo sam na ovu rečenicu pa me baš interesuje:
Citat:
When the human body gets to 42C, it starts to cook. The heat causes the proteins in each cell to irreversibly change, like an egg white as it boils.

Šta se dešava kada imamo povišenu temperaturu (usled gripa na primer) a koja je blizu ovoj navedenoj?
Da li se nešto u telu stvarno nepovratno promeni, tj. koliko je zaista opasna povišena temperatura?
Sećam se da sam imao žešće tripove par puta kod baš visokih temperatura.

[Ovu poruku je menjao lord Vader dana 01.12.2006. u 22:28 GMT+1]
2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.86.*



+3 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?01.12.2006. u 14:59 - pre 210 meseci
tripovi nisu od temperature, vec uglavnom od hemijskih materija u krvotoku - medijatora i toksina (oni uzrokuju i temperaturu)

ta granica od 42C nije fiksna, moze biti malo gore ili dole, ali na toj temperaturi pocinje denaturacija proteina. (kao to kuvanje jajeta ;-) )
e sad ako se to desi sa celijama u mozgu, ili recimo bubrezima... pretpostavi sam.
dakle, ne skuva se ceo covek, kao jaje, ali dovoljno je da otkazu bitni organi.

zato je i pravilo da cim temperatura predje 38 treba da se spusta (antipiretici, eventualno kauzalna terapija), a preko 39 vec treba primeniti intenzivnije mere (citaj - hladni oblozi)

ja recimo kad mi predje 39 vidim sve zuto, pa to preko narandzaste prelazi u crvenu (tad znam da je kriticno, mada takvu nisam imao bar 5-6 godina) ;-)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?01.12.2006. u 15:01 - pre 210 meseci
da, dolazi do ireverzibilnih promena kod veceg broja enzima, ne bas proteina kako je napisano, mada su enzimi proteinske prirode... medjutim, pojam ireverzibilno je ovde relativan jer u nedostatku istih dolazi do de nuovo sinteze istih...
visoka temperatura steti i mikroorganizmima ali mnogo manje nego nasem organizmu...
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.86.*



+3 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?01.12.2006. u 15:14 - pre 210 meseci
pa dobro, dodje do sinteze, ako se ne predje kriticni nivo ostecenja da ugrozi funkcije celije.
sto se tice osetljivosti mikroorganizama i to je diskutabilno, jer su upravo patogeni mikroorganizmi najosetljiviji na povisenu TT.

haha, najzad jedan flame u forumu nauka (a da nije oko magicne vode) ;-)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
*.beobug.com.



+2 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?01.12.2006. u 15:35 - pre 210 meseci
Ne mogu, a da ne pomenem, kako neki koji su obavezni da znaju ove, rekao bih banalnosti, apsolutno ne znaju :mad:.

Devojku su mi primili u hitnu pomoc u polusvesnom stanju sa temperatukom oko 40, teskim bolovima i povracanjem. Prvi lekar koji je "primio" je bio jedan od one dvojice sto su se proslavili prodavanjem preminulih. Iskulirao je jer je bio kraj smene, a sledeci lekar nije dosao. Nego i sledeci, kada je stigao, jos bolji biser, dao joj je klometol da smiri povracanje i rekao da je ta temperatura ok, tad vec pala na oko 39, da ce ta "prehalada" (majko mila) proci za 4-5 dana i da je dobro da temperatura bude oko 39 i da je ni slucajno ne obara, jer to je "normalno" i posalju je kuci.

Nebitno za pricu, ali imala je tesku upalu bubrega, sto smo i ona i ja pretpostavljali laicki (posle isto vece potvrdio i urolog), ali eto, svasta covek dozivi. I kao sto rece superbaka, visoka temperatura vise steti nama (jos ako se radi o teskoj upali nema ni mnogo poente), pogotovo ekstremno visoka, i nije za zezanje (tek kod dece), nema poente trpiti +39 i konvulzije i rizikovati nesto jos gore...

p.s. ja kao Nenad pocinjem da vidim narandzasto pa crveno :)
 
Odgovor na temu

lord Vader

Član broj: 57936
Poruke: 757
217.65.192.*



+9 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?01.12.2006. u 21:27 - pre 210 meseci
Citat:
EagleOne:
p.s. ja kao Nenad pocinjem da vidim narandzasto pa crveno :)

Taj trip još nisam imao, ja čujem neke glasove i umišljam neku situaciju (kao neko bunilo). Odvratna stvar.
Znači 39 pa naviše se smatra opasnom? I da li brufen "skida" temperaturu? Za čime još može da se posegne od lekova (ako pomažu)?

2 sxy 4 ma shirt
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?02.12.2006. u 16:32 - pre 210 meseci
svi lekovi koji spadaju u grupu NSAIL (Nesteroidni antiinflamatorni lekovi) imaju trostruko dejstvo: obaranje visoke temperature, otklanjanje bolova i smanjivanje upale... tu izmedju ostalih spadaju acetisalna kiselina (Andol, Ambol, Midol, Acetisal, Aspirin...), ibuprofen (Brufen, Ibuprofen...), metamizol-Na (Analgin, Baralgin...), i jos mnogi drugi, Paracetamol, Novalgetol, Diklofenak, Cafetin itd... svaki od njih ima razlicitu jacinu dejstva na jedno od ova tri svojstva, recimo, acetisalna kiselina jace deluje od ibuprofena na obaranje temperature ali slabije na otklanjanje bolova... neki imaju i dodatna dejstva poput metamizola koji opusta glatku muskulaturu, pa je npr. dobar kod grceva raznog porekla (grc creva, materice kod menstruacije itd...)... postoje i drugi lekovi koji efikasno obaraju temperaturu ali ne spadaju u ovu grupu i manje se koriste za to...
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.86.*



+3 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?03.12.2006. u 00:46 - pre 210 meseci
da, i u principu izbor u velikoj meri zavisi od kontraindikacija. npr.: acetil-salicilati su kontraindikovani kod ljudi sa hemoragicnim sindromom, astmaticara...

otprilike, ono sto cete najcesce dobiti su acetil-salicilati (aspirin) ili paracetamol (febricet).
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

dusantod
BMC System Engineer
Seavus DOO
BGD

Član broj: 46885
Poruke: 164
*.adsl.verat.net.

ICQ: 640997805
Sajt: www.moj-kuvar.in.rs


+1 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?22.07.2010. u 14:30 - pre 166 meseci
Malo je stara tema ali tema nije zastarela

Ja vec 4 dana imam temperaturu od 38.5 i ne mogu nikako da je oborim ispod 38 (izuzetak je samo ujutru kad se probudima pa u prvih pola sata je oko 37). Lekar mi je rekao da imam upalu disajnog trakta i da nije opasno ali mu nije jasno odakle mi temperatura, i evo vec 4-ti dan pijem dovicin i paracetamol i nema nikakve promene.
Da li mogu da nastanu bilo kakva ostecenja pri ovakvoj temperaturi na 4-5 dana (ili vise)?
Kakva je procedura prema lekaru ako zanemaruje posledice svojih pogresno pretpostavljenih postupaka ili neangazovanosti?

Unapred zahvalan
Dusan
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?22.07.2010. u 15:46 - pre 166 meseci
Ja sam upoznao jednog tipa koji je nem a koliko se secam objasnili su da je to zbog toga sto je kao beba imao visoku temperaturu pa su mu "izgorele" glasne zice.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?22.07.2010. u 15:48 - pre 166 meseci
Da li tebe brine tvoje zdravstveno stanje ili jednostavno imaš želju da pokrećeš procedure?

Da li ti je antibiotik prepisao lekar ili si se sam odlučio?
U svakom slučaju, ako ti posle nekoliko dana nije bolje, odeš lepo kod njega i kažeš mu to.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.249.*



+435 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?22.07.2010. u 16:48 - pre 166 meseci
@dusantod

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Mononukleoza

Ne bih da te plasim,ali moji klinci su imali te simptome i bez laboratorije lekari retko i posumnjaju na ovo.Stariji je preboleo pre tri godine,a mladji upravo sada muku muci sa ovim. Da nismo insistirali na laboratoriji,verovatno ne bi ni saznali da su je prelezali. Nije nesto bas opasno,ali ako si nedajboze zakacio,dobro je da znas. Trazi da ti daju uput za analizu.

Izvinjavam se na malom off-u,ali mononukleozu bas prati dugotrajna dosadna povisena temperatura.Moji klinci su imali vise dana preko 38.Da poludis.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

dusantod
BMC System Engineer
Seavus DOO
BGD

Član broj: 46885
Poruke: 164
*.adsl.verat.net.

ICQ: 640997805
Sajt: www.moj-kuvar.in.rs


+1 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?22.07.2010. u 18:15 - pre 166 meseci
Citat:
Da li tebe brine tvoje zdravstveno stanje ili jednostavno imaš želju da pokrećeš procedure?

Da li ti je antibiotik prepisao lekar ili si se sam odlučio?
U svakom slučaju, ako ti posle nekoliko dana nije bolje, odeš lepo kod njega i kažeš mu to.

Naravno da me brine zdravstveno stanje ...
Lekar mi je prepisao dovicin i svakako cu da odem kod njega posto mi nije bolje.

Ali bez obzira na moje zdravstveno stanje mene interesuju posledice visoke temperature a drugo pitanje je bilo cisto formalno bez ikakvog nagovestaja.

Hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?22.07.2010. u 19:38 - pre 166 meseci
što se tiče posledica od same povišene temperature, 38.5 nije ekstremno visoka temperatura.
ali ako nije reagovala na 3 dana antibiotika svakako da treba da ponovo odeš kod doktora, da se možda uradi neka dodatna dijagnostika, krvna slika antibiogram, jer ako ti treba drugi antibiotik, onda ga treba što pre promeniti. ili ako je virus u pitanju možda i da se isključi ab... itd. videces kod lekara sta dalje.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Da li visoka telesna temperatura može da ostavi trajne posledice?

[ Pregleda: 15680 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.