Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Standard Tastature u DOS-u

[es] :: Windows desktop :: Standard Tastature u DOS-u

[ Pregleda: 4268 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

voj@
Vojislav Babic
Sarajevo

Član broj: 9200
Poruke: 72
*.ppp-01.sa.lol.ba.

Sajt: www.paradajz.cjb.net


Profil

icon Standard Tastature u DOS-u24.05.2003. u 21:17 - pre 254 meseci
Pozdrav svima,od kako je naglo prosla ova era win95,98,me i ono prakticno vecina presla na XP i profesionale,ja ama bas nikako ne mogu da se uklopim i uhvatim korak,ono sto me ovaj put muci je to da mi je tastatura podesena na Serbian/Latinic i u windows okruzenju je sve ok znaci kada kucam u notepadu(navodim ga samo kao primjer) kada pritisnem SHIFT i 2 ukucaju mi se navodnici("),kontate sta hocu da kazem taj mi je standard,medjutim u dosu i u programiranju u Pascalu u njegovom editoru kada pritisnem maloprije navedeno ukuca mi se monkey(@) znaci sve je drugacije,cak i kada pokrenem neku dos aplikaciju pod windowsom ovaj je standard,kontate i sami da mi je stalno presaltavanje bas ono mucno,a nemam ideju kako da podesim u DOS-u na windowsov standard,ima li iko ideju bio bih jako zahvalan,aj pozdrav svima....
cOOl
 
Odgovor na temu

voj@
Vojislav Babic
Sarajevo

Član broj: 9200
Poruke: 72
*.ppp-01.sa.lol.ba.

Sajt: www.paradajz.cjb.net


Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u27.05.2003. u 00:15 - pre 254 meseci
alo raja jel pitanje toliko glupo ili sam ja glup da ne mogu da divim rijesenje koje m ije pred nosem,daj pomagajte,please....
cOOl
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.ptt.yu

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u27.05.2003. u 01:13 - pre 254 meseci
Dva su rešenja.
Ili setuj regularnu DOS-ovu podršku za CP852 dodavanjem u config.sys

Country=038,852,C:\PUTANJA_DO\Country.SYS
DeviceHigh=C:\PUTANJA_DO\Display.SYS CON=(,,2)

i u autoexec.bat

Mode CON CodePage prepare=((852 850) C:\PUTANJA_DO\EGA.CPI)
Mode CON CodePage select=852
LoadHigh KeyB YU,,C:\PUTANJA_DO\KeyBoard.SYS

Ili koristi neko od alternativnih (third-party) rešenja. Zbog efikasnosti i malog zauzeća memorije preporučujem kombinaciju charset.com i xxk.exe domaćih autora (potraži po mreži).

poz,
Alek
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

voj@
Vojislav Babic
Sarajevo

Član broj: 9200
Poruke: 72
*.ppp-01.sa.lol.ba.

Sajt: www.paradajz.cjb.net


Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u31.05.2003. u 01:23 - pre 254 meseci
nazalost nisam uspio manuelno promijeniti podesavanja zato sto na kompu nisam mogao pronaci nigdje fajl "display.sys" !?,tako da je ta varijanta propala,a potrazio sam na netu navedene programe od kojih sam pronasao samo "charset.com" ali koji ne radi,usput sam promenio i u control panelu postavku tastature na engleski ali ni to nije pomoglo,ako imas neko drugo resenje ili pak "dublje" objasnjenje bio nih ti zahvalan da mi to postujes,vozdra
voj@
cOOl
 
Odgovor na temu

BiroSa

Član broj: 10890
Poruke: 38
*.as53.sa-ap.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u01.06.2003. u 01:58 - pre 254 meseci
jonathan je u pravu. Sustina je :nasa slova u DOS = pravilan CODE page
nasa slova u Windowsu = code page i systemski fontovi (ovo zavisi i od verzije Win)
Ono sto je jonathan napisao jeste put ka rjesenju tvog problema.Nije mi jasno kako nisi mogao naci country.sys ??? Mozda nisi podesio Win da traze skrivene datoteke?
Ali postoji i jedan programcici za Win9x koji rhesava tvoje probleme, to je u stvari skup datoteka koje sam izvadio iz Win95 i sluze za instaliranje nasih karaktera u Win. File je velik ca. 1.4 MB i na principu je "Install->restart->works!!". Mogu ti poslati mailom ako hoces. javi mi!
TrY... TrY... TrY... TO CONNeCt...... TO Be ALIve
 
Odgovor na temu

voj@
Vojislav Babic
Sarajevo

Član broj: 9200
Poruke: 72
*.access-sa1.lsinter.net

Sajt: www.paradajz.cjb.net


Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u01.06.2003. u 14:25 - pre 254 meseci
hvala na odgovoru,nije da nisam mogao naci "country.sys" nego fajl "display.sys" znaci on mi je bio sporan iako sam sve ostale nasao,jos meni su slova u windowsu ok znaci imam nasa slova i kada pritisnem SHIFT+2 = ",kontas ali me samo zeza standard te tastature u Pascalu,znaci kada kucam u editoru pascala onda mi je standard onaj drugi,a cudno je to da kada kucam u command promtu iz windowsa sve je ok.Takodje kada startujem racunar sa sistemske diskete tada u DOS-u isto je onaj drugi standard znaci nije moj windowsov.Nesto sam razmisljao i mislim da je to zbog sistemske diskete koja je od WinMe i napravljena je na kompjuteru koji ima takav standard tastature,e sada nije mi jasno zasto kada kucam u Pascalu u windowsu isto je takav standard i kako to mogu promjeniti,nadam se da si me razumio ako sam malo grubo objasnio problem napisi mi pa cu ga probati bolje pojasniti,unaprijed hvala i pozdrav
voj@
cOOl
 
Odgovor na temu

BiroSa

Član broj: 10890
Poruke: 38
*.as58.ob.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u02.06.2003. u 10:33 - pre 254 meseci
Check the mail !!
Poslao sam ti filove!
TrY... TrY... TrY... TO CONNeCt...... TO Be ALIve
 
Odgovor na temu

voj@
Vojislav Babic
Sarajevo

Član broj: 9200
Poruke: 72
*.ppp-01.sa.lol.ba.

Sajt: www.paradajz.cjb.net


Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u06.06.2003. u 08:16 - pre 254 meseci
hej care izvini zbog nejavljanja ali fakultet i ostale obaveze,tek sam sinoc probao nesto uraditi,ali nazalost nije imlo ikakvog efekta.Evo ti probaj iz sljedeceg texta prevideti gdje sam to mogao pogrijesiti,naime posto je kod mene XP nemam direktorijum "command" ali sam ga kreirao u windows-u i prebacio fajl "display.sys",dok sam ostale fajlove prebacio u "windows\system32" gdje su se nalazili i prethodni stari koje sam backupirao,logicno fajl "ega.cpi" nije se dao overwrite-ovati.Podesio sam iz "sysedit"-a postavke kako mi je i bilo namjesteno u postu i restartovo komp ali windows opet sve ok,dok je Pascal ostap pri svojem.Onda sam te fajlove prebacio na moju start-up disketu i pokusao dici u DOS-u ali je javio da je "Incorect DOS Version" i kada sam i pritiskao tastere sa nasim slovima nije se nista ni otkucavalo.Vratio sam sve u normalu i cekam dalje sta da radim.Mozda je to do konfiguracije samog Pascala ali precavrljao sam mu po opcijama i nista korisno nisam nasao.Ako imas ikakvu daljnu ideju eto unaprijed hvala.pozdrav
voj@
cOOl
 
Odgovor na temu

BiroSa

Član broj: 10890
Poruke: 38
*.as58.ob.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u06.06.2003. u 13:46 - pre 254 meseci
Pokusaj ovako:
Otvori regional and language options u contol panelu. Pod regional options promijeni na serb. latini (ili sta vec zelis). Languages (to je keyboard) promijeni ili dodaj tastaturu. Advanced-->takodje prebaci na serbian lat.
Restart i probaj.

TrY... TrY... TrY... TO CONNeCt...... TO Be ALIve
 
Odgovor na temu

BiroSa

Član broj: 10890
Poruke: 38
*.as58.ob.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u06.06.2003. u 14:31 - pre 254 meseci
Imas srece
Upravo sam podigao XP na jednom laptopu.
Instalirao sam namjerno laptop na engleskom. Provjerio sam u command promtu pokusao čšćđž i nije islo.
Promijenio sam regional setings (citaj predhodnu poruku).I radi.
Evo Slika
TrY... TrY... TrY... TO CONNeCt...... TO Be ALIve
 
Odgovor na temu

voj@
Vojislav Babic
Sarajevo

Član broj: 9200
Poruke: 72
*.ppp-01.sa.lol.ba.

Sajt: www.paradajz.cjb.net


Profil

icon Re: Standard Tastature u DOS-u06.06.2003. u 21:17 - pre 254 meseci
ma skonto sam slike i meni je isto ama bas isto tako podeseno i promt mi u windowsu ima nasa slova ali kada ga dizem sa sistemske onda nece i pascal editor nece kontas ne znam do cega je sta ja znam probacu da napravim sistemsku kod nekoga ko ima ME ili 98 sa pravim standardom pa cu onda uci u DOS i probati reinstalirati pascal a to sam vec radio 100 puta jebiga,hvala na odgovorima i sve najbolje.........
cOOl
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Standard Tastature u DOS-u

[ Pregleda: 4268 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.