Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako animirate kosu u max-u?

[es] :: 3D modelovanje :: Kako animirate kosu u max-u?

[ Pregleda: 3123 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Parago

Član broj: 107401
Poruke: 172
213.137.127.*



Profil

icon Kako animirate kosu u max-u?21.11.2006. u 01:46 - pre 212 meseci
...razni nacini za animaciju kose u max-u. Jedan je hair modifier, ali ako ne zelimo da nam kosa penetretuje sa objektom - on mora biti hi-poly ( inace ce kosa prolaziti kroz objekat ) Posto mene trenutno zanima animacije kose za modele sa malo manje poligona, pokusao sam da kreiram karakteru kosu pomocu opacity textura nanesenih na poligonalne ravni koje se spustaju sa temena glave kao i kosa. Sad ne znam koja je metoda najbolja za takvu animaciju: flex? cloth reactor? rope reactor? ili mozda key frame rucna animacija? ( mada ovo poslednje mi ne daje nekog smisla ) Npr: u final fantasy - advent children - kosa je radjena u vidu textura nanesenih na poligone koji su zatim animirani. Pokusao sam sve, ali nekako flex i ovo ostalo ne deluje bas kao animacija kose vec vise kao nekog platna na glavi. Voleo bih da saslusam neki koristan predlog, ako je neko iskusan sa hair-om naravno. Hvala.

btv. kako da napravim plane objekat a da nije supalj sa jedne strane? ( da je faceovan sa obe :)
 
Odgovor na temu

Angel_of_Dark
Oliver Pavicevic
Organism Media
Milano

Član broj: 31111
Poruke: 204
*.ip.fastwebnet.it.

Sajt: blog.myspace.com/Oneof18a..


Profil

icon Re: Kako animirate kosu u max-u?21.11.2006. u 02:17 - pre 212 meseci
Nisi pogresio sto se tice pristupa pravljenja i animiranja kose sa planeovima i reactor clothom. Jedini problem u takvim slucajevima je sto moras da se igras puno sa settingsima clotha ako sto su elasticity i stiffness dok ne nadjes odgovarajucu varijantu. Ja sam se davno igrao dosta sa time za potrebe realtime aplikacije i donekle sam uspeo da izsimuliram u realnom vremenu ponasanje kose. Takodje, nije losa ideja kombinovati flex, reactor i ropes. Sve zavisi od toga kakva je frizura u pitanju (za nekakve kike ili dredove je sigurno dobar flex). Takodje, potrebno je uvek raditi kosu iz vise slojeva, po meni je dovoljno otprilike 3 sloja planeova sa varijantama mapa. Mali savet: nemoj ni da pokusavas da napravis setup koji ce uspesno raditi u svim situacijama, to je gotovo nemoguce kada koristis ove tehnike. Odradi setup kada vec imas gotovu animaciju, pa isprobaj sta ti najbolje lezi za odrednjeni pokret. Ako su pokreti spriji, sigurno ces preferirati da je cloth malo laksi i da se pokrece mekse. Kod brzih pokreta je potrebno koristiti 'tvrdja' podesavanja da bi imao sto stabilniju simulaciju.

Sto se tice double sided planeova, najbolje je koristiti double sided materijal. Ali, ako ti treba pravi double sided plane, mozes uvek da izkoristis Shell modifikator ili rucno da dupliciras planeove pa invertujes normale sa normal modifierom i eventualno weldujes edge vertexe.

 
Odgovor na temu

Parago

Član broj: 107401
Poruke: 172
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Kako animirate kosu u max-u?21.11.2006. u 12:52 - pre 212 meseci
Hvala ti na detaljnom objasnjenju - uspeo sam do nekle sa cloth modifierom tako da jos isprobavam, izgleda sve bolje.

Jedno pitanje - fixovo sam odredjene vertexe za DefMesh ( glavu modela ). Kada su ti vertexi unutar DefMesh objekta pri pokretanju preview reactora - world analysis mi izbaci gresku "Bodies Box01 and Plane01 are interpenetrating". Verovatno zato sto su ti vertexi plane objekta kose u collisiji sa objektom glave. Posto zelim da kosa raste iz glave a ne iz nekog nevidljivog polja iznad nje, vertexi korena kose moraju biti u objektu glave, ako me shvatas sta zelim reci. Da li postoji neki nacin da se ovo resi?
 
Odgovor na temu

Parago

Član broj: 107401
Poruke: 172
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Kako animirate kosu u max-u?21.11.2006. u 20:46 - pre 212 meseci
Naisao sam na jos jedan problem ( ovo gore sam uspeo sam resiti ): napravio sam texturu kose u photoshopu ( na slici desno ) ali kada renderujem tu texturu u Max-u ispadne mnogo losije ( na slici levo ). Zasto? Format texture je bmp. 1600x400. Mozda zato sto renderujem u rezoluciji 640x480 a textura je rezolucije 1600x400 mada to nebi trebalo da predstavlja problem... Verovatno ima veze sa antialiasing i samplingom al u oba se slabo razumem.

btv. sta su to summed-area filtering i pyramidal filtering i gde ih mogu podesiti?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Angel_of_Dark
Oliver Pavicevic
Organism Media
Milano

Član broj: 31111
Poruke: 204
*.ip.fastwebnet.it.

Sajt: blog.myspace.com/Oneof18a..


Profil

icon Re: Kako animirate kosu u max-u?22.11.2006. u 13:31 - pre 212 meseci
Citat:
Parago: Naisao sam na jos jedan problem ( ovo gore sam uspeo sam resiti ): napravio sam texturu kose u photoshopu ( na slici desno ) ali kada renderujem tu texturu u Max-u ispadne mnogo losije ( na slici levo ). Zasto? Format texture je bmp. 1600x400. Mozda zato sto renderujem u rezoluciji 640x480 a textura je rezolucije 1600x400 mada to nebi trebalo da predstavlja problem... Verovatno ima veze sa antialiasing i samplingom al u oba se slabo razumem.

btv. sta su to summed-area filtering i pyramidal filtering i gde ih mogu podesiti?


Problem lezi u tome sto je tvoja mapa prevelike rezolucije i ona jednostavno mora da bude downsemplovana. Downsemplovanje koristi razne algoritme i filtere, kao sto je recimo pomenuti Pyramidal i Summed Area filtering. Summed area filtering je kvalitetniji, ali zahteva jako puno memorije (0ko 30 puta vise nego pyramidal).
E sad, mislim da to cesto nije ni potrebno, i predlazem ti da filtering Bitmape ostavis na Pyramidal, ali da zato ukljucis Global Supersampler. On ce usporiti pomalo render, ali ce ti pomoci da izbegnes ove probleme.
Najbolji nacin je ipak taj da koristis mape koje su odgovarajuce rezolucije za rezoluciju renderinga. Znaci, smanjis mape u Photoshopu i koristis te manje mape ako nemas potrebu da se u istom kadru priblizavas puno kosi.
p. s. Neznam dali ti je ovo finalna verzija kose, ako jeste, mislom da je bolje da postavis mnogo vise dlaka na istu mapu, da sve to bude dosta gusce. U svakom slucaju, ne znam ni kako treba da ti izgleda kosa, pa mozda lupam.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: Kako animirate kosu u max-u?

[ Pregleda: 3123 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.