Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CPU and DSP Dilema?

[es] :: Muzička produkcija :: CPU and DSP Dilema?

[ Pregleda: 3007 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MIKY 2006
C DJ
Croatia/Hrvatska

Član broj: 121732
Poruke: 9
*.dsl.iskon.hr.

Sajt: www.myspace.com/mykbee


Profil

icon CPU and DSP Dilema?18.11.2006. u 00:44 - pre 212 meseci
Pitanje? Koristim prosječno računalo snage AMD 2600 XP 1 GB rama,Zvučna kartica Creative labs audigy4, pošto se bavim uglavnom elektronskom glazbom koristim Frooity loops 6 i Cubase Orion Itd. Radim puno s VST instrumentima (cpu killerima) poput Albino3, FM7,Vanguard,Saxlab,Sytrus, Blue, itd.koji naravno uzimaju 90% i više procesorske snage kad ih se većina upregne! pa me zanima korištenjem nekih od zvučnih kartica tipa E-MU 0404 ili M audio 2496 ,dali se smanjuje opterečenje centralnog procesora? na primjer sa Audigy 4 mi je u fruitiyu procesor na 80%, s nekom skladbom u kojoj koristim 8 soft synthova, dali bi E-MU 0404 ESI Juli@,ili M audio 2496 smanjili opterecenje centralnog procesora npr. za 50 %? Jer vidim da kartice koriste nazive DSP? za (UAD karticu mi je situacija jasna to je Primarno DSP Kartica), Molim ako ima netko tko mi može odgovoriti bio bih mu JAKO JAKO zahvalan...imam na umu da kartice imaju kvalitetne DA/AD konvertere!

Unaprijed HVALA!

PS: na ovaj forum sam se registrirao iz razloga sto sam uvidio da je forum na profesionalnij razini i mislim da cu biti stalni posjetitelj...
i mislim da je Ton Majstor pokazao zavidne sposobnosti na području audio tehnike i produkcije!
 
Odgovor na temu

Gitarista
Gitarista
Kraj monitora,onog crnog

Član broj: 83280
Poruke: 285
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?18.11.2006. u 02:12 - pre 212 meseci
Pazi ovako,na karticama koje imaju svoj DSP(ima ga i tvoj audigy) ne mozesh procesirati
VST instrumente i pluginove vec samo software koji je pisan za njih a tu ne spada VST.
Dakle kupovinom navedenih kartica ne bi ni za 1% smanjio opterecenje tvog AMD-a jer VST
instrumenti jedu samo njegove resurse.A ovo shto ti procesor trpi veliko opterecenje
pri chemu verovatno dolazi do krckanja zvuka,za to morash kupiti daleko snazniji procesor,
na primer Intel Core 2 Duo na 4GHz a mozesh i da pokushash da overklokujesh taj tvoj ubogi AMD.
SHALIM SE NARAVNO,nije problem u snazi tvoje konfiguracije vec u tvom neracionalnom korishcenju
resursa,o ovome smo pisali.Znachi,da bi smanjio opterecenje CPU-a zashto lepo ne odradish mixdown
nekog "teshkasha" od VST instrumenta i zatim ga iskljuchish a moze i vishe njih i onda lepo
radish sa obichnim audio trakama.Pa ako ti se neshto ne svidja u fazi mixanja lepo ukljuchish taj
VSTi ponovo i sredish ga.E da,i to se sve odvija pod opterecenoshcu cpu-a od recimo 20%:)
Uzdravlje!
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?18.11.2006. u 08:47 - pre 212 meseci
"Teškaši" su često precenjeni, ali 'ajde da ne ulazim u to... ti instrumenti su ipak tvoj izbor. I nisu loši, barem ti koje si naveo... Vanguard naprosto obožavam!

Taj tvoj XP 2600 je sasvim dovoljan za većinu poslova, ali... ne gine ti upgrade ako ti i on nije dosta. RAM-a imaš dovoljno zasada. Međutim, koju ploču, tj. koji ČIPSET imaš? Ima tu par zvrčki.

Elem...

Karte ili interface-u sa ugrađenim DSP-om, kao što ti reče Gitarista, koriste taj čip samo za svoje interne potrebe! Ponekada je to neki efekat, ponekada sint, ponekada neki dinamički procesor ili sempl-plejer, ali uvek samo za SOPSTVENE potrebe, tj. plaginove koji su od TE firme!
Retko kada je taj čip ostavljen na slobodnu upotrebu drugim proizvođačima, osim ako neko od njih nije specijalno angažovan da piše plaginove za taj čip!
Taj primer imaš kod recimo, TC i Digidesign firmi, gde za njihove DSP-based sisteme gomila firmi piše plagove i instrumente, koji su VERIFIKOVANI od strane proizvođača i jedino se oni mogu koristiti (uvek je tu i neka vrsta anti-crack zaštite, nekakav ključ, kod, iLok...)!

VSTi i jeste zamišljen da se izvršava na CPU, tako da svi korisnici mogu da koriste sve njihove funkcije, nezavisno od platforme. Od AC'97, pa sve do Digi 002 ili RME FF800! Samim tim, svako ko poznaje kodiranje po tom standardu, a ima i znanja da piše audio-aplikacije, može slobodno da koristi tu platformu! Možda, ali nisam siguran... postoji neka obavezica prema Steinbergu, ali zaista nisam siguran.

Dalje...

Kvalitetni AD-DA konverteri su UVEK problem. Same čipove proizvodi samo nekoliko firmi na svetu, i rangirani su po tipu, nameni i presudno, kvalitetu (ceni!). E, sad... u zavisnosti od kvaliteta čipa, načina njegove ugradnje i pre svega...SOFTVERA koji definiše njehov rad, zavisiće U POTPUNOSTI i krajnji zvuk! Stalno ponavljam da je AD-DA (pogotovo DA konverter) ZVUK vašeg sistema! Ostalo je kozmetika!

Svako ko pravilno razmišlja, mora da shvati da:
ako kupi uređaj A, koji ima samo stereo ulaz i izlaz, i uređaj B koji ih ima, recimo po 4, a koštaju slično ili isto... u uređaju B kupuje najpre jeftinije AD-DA konvertere! Ovo nije obavezno, ali je VRLO ČESTO pravilo!

Ne možete kupiti za 500 e kvalitetan 8-in, 8-out interface! Bolje je za te pare kupiti 2-in, 2-out, ako ste shvatili?

Pozdrav!


 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?18.11.2006. u 08:54 - pre 212 meseci
Evo primera:



...košta zvanično 250$. I ima 8 ulaza i 8 izlaza (nebalansiranih).

dok...



... košta zvanično 200$. I ima 2 ulaza i 2 izlaza (balansirana).

Ajde sad, recite vi meni, kako su uspeli da u 50$ razlike "upakuju" dodatnih 12 I-O, kod Delte 1010LT?

Zato nju ne mogu da preporučim, dok Audiophile 192 ima moje tople, tj. vruće preporuke!

Barem što se AD-DA tiče!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Gitarista
Gitarista
Kraj monitora,onog crnog

Član broj: 83280
Poruke: 285
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?18.11.2006. u 12:21 - pre 212 meseci
I zakljuchak na kraju:trenutno ti ne treba nova karta,a ako si bash odluchio da potroshish
koju kintu da bi delimichno reshio problem onda ti je opcija kupovina novog procesora,mada
koliko vidim imash 32-bitnog AMD-a tako da ako kupujesh nov procesor mora i nova plocha:(
a mozesh da potrazish i neki polovan AMD Barton 3200.Opet,probaj da overklokujesh taj 2600,
njemu je ako se ne varam externi clock 166MHz tako da ladno moze da se nasvira na 200,mada
nisi naveo da li je u pitanju AMD XP 2600 Barton ili Thoroughbred pa im mnozioci nisu isti
a ni realne frekvencije(barton 2600 radi na 1,92GHz sa mnoziocem 11,5
a TBred 2,08GHZ sa mnoziocem 12,5).Barton se mnogo lakshe
overclockuje,znachi moze da se nasvira externi clock sa 166 na 200 bez dizanja napona a dobio
bi MNOGO u performansama odnosno dobio bi performanse koje su mnogo jache od bartona 3200.
Ali kao shto reche Darko nisi naveo koju plochu imash i chip-set a i ram i kuler su bitni tako
da mozda ovaj overclock koji sam ti predlozio nije moguc.
Za sada ti jedino preostaju varijanta sa mixdown-ovanjem VST instrumenata ili overclock.
Ipak i da overklokujesh procesor njegovo opterecenje VST instrumentima ne bi drastichno
opalo,recimo nekih 20%.
E da,zaboravili smo da ti kazemo da kada snimish sve externe uredjaje povecash latenciju
karte na maximum shto dosta smanjuje smorenost CPU-a.
A shto se tiche konvertora,mada oni nisu tema,moj terratec ima samo 2 balansirana ulaza
i 2 balansirana izlaza a testom sam utvrdio da su sasvim solidni iako karta koshta smeshnih
120 eura:)
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

MIKY 2006
C DJ
Croatia/Hrvatska

Član broj: 121732
Poruke: 9
*.dsl.iskon.hr.

Sajt: www.myspace.com/mykbee


Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?18.11.2006. u 18:55 - pre 212 meseci
Prije svega puno puno HVALA!!! jer ste mi puno pomogli sad mi je lakše se odluciti investirati lovu i neke su mi stvari jasnije...a ovo pisem u vezi detalja,imam
Procesor AMD Athlon(barton) XP, 1917 MHz (11.5 x 167) 2600+ i maticnu ploču Soltek nforce 2 chipsetom ultra 400 koji ima na sebi MCP soundstorm 5.1. Koji na sebi imaDSP s 256 zvučnih buffera...zato sam i kupio ovu maticnu ploču radi sounstorma,koji sada radi paralelno jer koristim audigy..a sto se tice coolera imam TT termal take od kombinacije bakra i aluminijuma predviđen za overklokanje a i maticna ima ABS Anti burn shild.tako da vjerujem da bih ga mogao malo overclocati!

Puno hvala GITARISTI I TON MAJSTORU!

PS:Sada moram ici ali cu se jos ubrzo javiti u vezi Soft synthova jer dijelim mišljenje Teškaši...
 
Odgovor na temu

Angel_of_Dark
Oliver Pavicevic
Organism Media
Milano

Član broj: 31111
Poruke: 204
*.ip.fastwebnet.it.

Sajt: blog.myspace.com/Oneof18a..


Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?20.11.2006. u 12:42 - pre 212 meseci
Mislim da niko ovde nije napomenuo da ipak postoji velika razlika u opterecenju procesora kod lo-end kartica, i specijalizovanih ASIO 2 kartica. Naime, bolje kartice su optimizovane za prenos velike kolicine podataka preko PCI busa i mnogo manje zauzimaju CPU pri ovim akcijama, tako da sa boljom karticom sigurno mozes da osetno spustis latencu (recimo, ono sto bi neki Audigy radio na 25 ms, E-mu radi na 5 ms) a usput da spustis zauzece procesora za bar nekih 5-10 posto na sistemu slicnom tvom. KOd jacis sistema je ta razlika dosta manja, ali kod kompova do nekih 3 ghz je osetna.
 
Odgovor na temu

Gitarista
Gitarista
Kraj monitora,onog crnog

Član broj: 83280
Poruke: 285
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?21.11.2006. u 02:36 - pre 212 meseci
Nema na cemu!
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?21.11.2006. u 08:11 - pre 212 meseci
Šta je lo-end klasa ovde? 2496, 0404? Nisam siguran da mi jedu više CPU nego 002r ili FF800!

Ne sumnjam da problem postoji, ali samo na nivou BAŠ jeftinih sistema. Ova dva su jeftina, pa ne prave frku...

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Angel_of_Dark
Oliver Pavicevic
Organism Media
Milano

Član broj: 31111
Poruke: 204
*.ip.fastwebnet.it.

Sajt: blog.myspace.com/Oneof18a..


Profil

icon Re: CPU and DSP Dilema?22.11.2006. u 01:37 - pre 212 meseci
Citat:
ton_majstor: Šta je lo-end klasa ovde? 2496, 0404? Nisam siguran da mi jedu više CPU nego 002r ili FF800!

Ne sumnjam da problem postoji, ali samo na nivou BAŠ jeftinih sistema. Ova dva su jeftina, pa ne prave frku...

Pozdrav!

Pod Lo-end karticama podrazumevam razne Audigy i ostale 'multimedijalne 5.1' kartice koje nisu pravljene za muzicare. Takodje, pod njima podrazumevam bilo koje eksterne USB(1) kartice koje opterecuju sistem jako puno (kao recimo moja bivsa Edirol UR-80 koja radi preko USB, iako ima sjajne AD-DA konvertore, latenca i opterecenje procesora je ogromno).
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: CPU and DSP Dilema?

[ Pregleda: 3007 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.