Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da isključim cached memory?

[es] :: Linux :: Kako da isključim cached memory?

[ Pregleda: 3317 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon Kako da isključim cached memory?12.11.2006. u 23:05 - pre 212 meseci
Cao,

Izjedna sam ubacio u komp novi HDD (WD 320 GB SATA) i instalirao Slackware 11. Imam 1 GB RAM-a, i uobičajeno je zauzeće bilo 120-200 MB u zavisnosti od posla. E, od kad sam ovu promenu napravio, zauzeće RAM-a je skoro potpuno. Izguglao sam da se radi o "feature"-u "cached memory" gde se poslednji sadržaji sa HDD-a čuvaju u RAM-u radi bržeg pristupa. Navodno bi trebalo da moje aplikacije dobiju sav potreban prostor kada se izvršavaju, i da mi mašina zato radi brže. Ali nažalost, desilo se gotovo suprotno. Kad krenem nešto da kopiram na/sa HDD(-a), mašina mi se strahovito uspori jer stalno premešta sadržaj po RAM-u.

Na istoj mašini, WinXP nema taj problem, ali se on prema Google-u, izgleda, javlja na Visti. Dakle, zna li neko kako da u Linux-u iskljucim "cached memory"? Hvala veliko.
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?15.11.2006. u 09:46 - pre 212 meseci
Bole, kao sto ti je poznato, brzina pristupa RAM memoriji je u poredjenju sa brzinom pristupa hardu, zanemarljiva. Samim tim, ne moze da nastane bilo kakvo usporenje zbog kesiranja. Sa druge strane, usporenje kada tako necega ne bi bilo bi primetio i te kako.
Probaj recimo da meris koliko vremena treba za racunjanje md5 sume za neki veci fajl prvi put i drugi put. Drugi put je fajl u keshiran, pa je rezultat daleko bolji.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

vilyu
Web Developer
Beograd, Srbija

Član broj: 1188
Poruke: 444



+2 Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?15.11.2006. u 10:12 - pre 212 meseci
Damire, poznato mi je kako to zvuči u teoriji. Ali ja sam upravo iskusio te algoritme na "sopstvenoj koži" i ne rade kako valja. Brzina kopiranja 500 MB pesama sa CD-a na HDD mi je posle prvih nekoliko sekundi 1.3 MB/s. Ako pripremam ISO image od fajlova sa HDD-a, isto. Da su algoritmi loši, vidi se i iz toga da je zauzeće procesora aplikacijama oko 20%, a keširanjem ostalih 80%, odakle i proističe silno "kočenje sistema".

E sad, daljim traženjem po Net-u sam došao do potencijalnog približnog rešenja. U 2.6 kernelu postoji parametar vm.swappiness, koji setovan na nulu (/sbin/sysctl -w vm.swappiness=0) izgleda znači: drži što više stvari u RAM-u, samo neophodno baci na swap, odakle proističe da se kernel neće usuditi da proba da kešira HDD jer će smatrati da RAM samo što nije dobio strašno bitne podatke. Ako sam ja to dobro shvatio. A proveriću tvrdnhju čim ovih dana stavim 2.6 kernel.
Pera električar 0637129710, BG, preporučujem.
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?15.11.2006. u 14:53 - pre 212 meseci
Citat:
vilyu: Kad krenem nešto da kopiram na/sa HDD(-a), mašina mi se strahovito uspori jer stalno premešta sadržaj po RAM-u.


Meni to deluje kao problem sa I/O schedulerom, a ne problem sa VM podsistemom... Za 2.6 kernel, probaj sa CFQ schedulerom (echo cfq > /sys/block/<disk>/queue/scheduler, ili predaj elevator=cfq kernelu kao boot parametar), ali prvo pogledaj koji scheduler koristiš i pročitaj Documentation/block/*.txt.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?16.11.2006. u 17:09 - pre 212 meseci
A kako si uključio taj "cache memory"? Linux ionako ima i buffer i cache koji rade svoj posao, a ne prave probleme jer se ta memorija oslobađa kad je potrebna za bitnije stvari (da ne dođe do swap-ovanja).
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?16.11.2006. u 17:53 - pre 212 meseci
"cache memory" o kojoj govori Bole upravo i jeste buffer i cache o kojima govoris ti...
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

__ZEVS__
Darko Kulic
Bgd
Yugoslavia

Član broj: 13734
Poruke: 53
82.117.192.*

Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mr000..


Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?22.11.2006. u 13:55 - pre 212 meseci
meni to lici na problem sa dma kontrolerom...

ps.
iskljucivanjem kesiranja ces stvari drasticno pogorsati (normalan rad ce ti biti par puta sporiji), mada nisam siguran da je to moguce iskljuciti...

baj d vej, to da ti kesiranje usporava je nevidjena glupost, jer:
a) podaci se ne premestaju po memoriji kao sto ti mislis
b) brzina memorije je > 1700MB/s, tako da cak i da je proseta kroz sve delove, ti to ne bi primetio...
c) windows takodje koristi kesiranje (kao i svaki sistem oduvek), a kazes da tamo nemas problema
===========================
The end!
 
Odgovor na temu

dmc
system administrator
DeathCity

Član broj: 1373
Poruke: 115
*.astra-net.com.



Profil

icon Re: Kako da isključim cached memory?25.11.2006. u 20:36 - pre 212 meseci
Imaju stelovanja... u pitanju je stalovanje vm dela kernela... e sada ubij me tacno sta, zaboravio sam, znam da je bilo u /proc/sys bla bla... no napomena... Budi siguran da imas aktiviran SWAP bez obzira na kolicinu rama.. jer pomenuti cache ce ti ubiti masinu kada popuni sav ram AKO NEMAS SWAP>. tako sam se ja zeznuo. uzeo 2GB rama na DUAL MASINI.. i reko ... ma ne treba mi swap na 2GB rama..i ono .. ladno kada sam nesto kopirao neki dvd ili neki divx... dok je imao cache-a islo 30-40 MB/s ... kada se kes napunio a nije imao swapa.. krenuo da pravi SWAP ono na hdd-u sam kernel.. i ono sve je pocelo da secka... (cak i pointer) .. i brzina prenosa je bila jedva 1mb/s ... kada sam na kraju ipak dodao swap sve radi kao zmaj... Znaci malo sam zapise po swapu i onda krene da smanjuje taj kes.. Secam se da sam u jednoj knjizi video i ta podesavanja.. koliko i koliko procenata rama da ide na cache i sl.. ali ne mogu da nadjem.. ali rekoh da ti kazem za foru za SWAP>. stavi to i ne treba ni da diras default vrednosti!........

>>-!dmc/dtc!-<< >> http://linux.blog.co.yu <<
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Kako da isključim cached memory?

[ Pregleda: 3317 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.