Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?

[es] :: .NET :: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?

[ Pregleda: 2905 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oggie

Član broj: 126613
Poruke: 140
*.divona.net.



+1 Profil

icon Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?10.11.2006. u 09:11 - pre 211 meseci
Ja sam pocetnik u VB.NET pa vas molim za pomoc.
U svojim starim VB projektima imao sam jednu parametarsku klasu sa metodama:Select, Insert, Delete i Update koje su radile nad bilo kojim tabelama. I tada sam radio sa diskonektovanim recordsetovima.

Npr Select * from Tabela where Filter gde su Tabela i Filter parametri koje prosledjujem iz funkcije.
Ovu metodu sam uspeo da napravim u VB.NET, ali ne umem Insert i Update.

Za Update sam prosledjivao kao parametar recordset, a onda metoda protrci po svim poljima recordseta, uhvati tip i ime svakog polja, u posebnoj funkciji ga konvertuje za sql i onda napravim string za Update.

Ovo ne umem da napravim u VB.NET, pa ako neko moze da mi pomogne.

Znaci ideja je da se Select povucem datatable ili dataset, u njemu izmenim zeljena polja i onda sa metodom Update vratim izmene u bazu.

Ima li neko ideju kako da ovo uradim?
Hvala unapred na odgovorima
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.sksyu.net.



+171 Profil

icon Re: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?10.11.2006. u 10:03 - pre 211 meseci
Otvori MSDN i otkucaj typed DataSet i procitaj sve u vezi toga, kao i TableAdapter-a.
 
Odgovor na temu

colke77
Dragan Colić
Beograd

Član broj: 74309
Poruke: 193
195.252.107.*



+12 Profil

icon Re: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?10.11.2006. u 13:07 - pre 211 meseci
cekaj ako si za SELECT iskaz koristio

Select * from Tabela where Filter

Zar ne bi bilo logicno da za UPDATE koristis

UPDATE tabela SET atributi WHERE filters.

Ovo mi nekako deluje najlakse resenje i onda prenosis metodi samo stringove.
Postoji i bolje, ali dosta komplikovanije resenje.
Idemo dalje
 
Odgovor na temu

aleksandarpopov
IT consultant
Senta

Član broj: 57172
Poruke: 484
*.sksyu.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?11.11.2006. u 14:43 - pre 211 meseci
Imas i klasu CommandBuilder koji na osnovu table adaptera i njegovog select-a generise ostale sql-ove.
@Colke
Na koji komplikovaniji nacin mislis?
RTFM
 
Odgovor na temu

vladdy
Chicago, USA

Član broj: 30119
Poruke: 137
*.dsl.emhril.sbcglobal.net.

Sajt: www.pro-transport.com


Profil

icon Re: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?11.11.2006. u 18:45 - pre 211 meseci
Zaboravi na VB recordset pristup potpuno i pogledaj ADO.NET 2.0.

Postoje dva glavna nacina u .NET-u:

1. DataReader - Najslicnije starom recordset-u.

Napravis Datareader koji je "forward-only" i iscitavas podatke. Veoma brz ali zahtjeva otvorenu konekciju dok radis sa njim.

2. Dataset - Sadrzi vise tabela koje mogu imati relacije izmedju sebe. Pozoves DataAdapter koji Fill komandom napuni taj dataset/datatablu. Imas disconnected podatke na klientu ali je "teret" na aplikaciji malo veci. Kada se ti podatci izmjene, komandom DataAdapter.Update se salju u bazu podataka.


Malo je previse da ti sada objasnjavam kompletnu teoriju ADO.Net, samo pretrazi msdn i imas gomilu lekcija i primjera.
http://www.pro-transport.com - The most advanced trucking software on the market
 
Odgovor na temu

colke77
Dragan Colić
Beograd

Član broj: 74309
Poruke: 193
195.252.107.*



+12 Profil

icon Re: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?13.11.2006. u 07:48 - pre 211 meseci
Citat:
Na koji komplikovaniji nacin mislis?


Uf ..., ajd da pokusam da pojasnim kako ja to radim. Imam DataLayer sloj koji izvrsava operacije nad bazom podataka. U tom sloju postoji sledeca metoda (C#):

Code:

public bool ChangeObjects(GeneralDomainObject gdo)
{
            myCommand.CommandType = CommandType.Text;
            myCommand.CommandText = "UPDATE " + gdo.TableName + " SET " + gdo.UpdateAttributes() + " WHERE " + gdo.Criteria;

            try { myCommand.ExecuteNonQuery(); }
            catch (DbException e)
            {
                   ErrorMessage = e.Message;
                   return false;
            }
            return true;
 }


GeneralDomainObject je apstraktna klasa koju nasledjuju sve domenske klase koje inace reprezentuju tabele koje se nalaze u bazi podataka. Nasledjene klase implementiraju metode koje mozes videti u kodu.
Inace napravio sam i neki mali generator domenskih klasa, tako da za vecinu baza koje postoje nemam potrebu da rucno pisem domenske klase, vec ih generisem iz generatora klasa.
Idemo dalje
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Kako napisati parametarsku metodu za Insert i Update ?

[ Pregleda: 2905 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.