Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

gradska WLAN mreza pitanje?

[es] :: Wireless :: gradska WLAN mreza pitanje?

[ Pregleda: 2775 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nazi

Član broj: 16070
Poruke: 125
*.dlp309.bih.net.ba.



Profil

icon gradska WLAN mreza pitanje?07.11.2006. u 15:59 - pre 212 meseci
evo ovakav slucaj, ja i 5-6 prijatelja bi da napravimo lokalnu WLAN mrezu u gradu, sve se nalazimo u krugu od 3 km od mjesta gdje bi postavili AP i imamo opticku vidljivost. Kakav AP(da li je dovoljan jedan), koje kartice i antene bi zadovoljavale te kriterije i da li je za to potreban i router.
Usput mislili smo da dozovlimo pristup mrezi svima koji zele i imaju opremu, uslov je samo da sharuju svoje fileove kao sto bi i mi radili, tako da racunamo da bi se to za neko vrijeme popelo do maximalno 50 korisnika te mreze.
da li ima iskustava u takvom umrezavanju, i da li se to uopce moze uraditi
zahvaljujemo na odgovorima

 
Odgovor na temu

sinissa
Pancevo

Član broj: 87695
Poruke: 101
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: gradska WLAN mreza pitanje?07.11.2006. u 16:48 - pre 212 meseci
Moze se odraditi i nije preterano tesko.Savet je da ne postavljate AP nego router,(masina ili router board) sa CM9 karticom.3km je poprilicno rastojanje,ali ako bi ste nasli neku sredinu,pa da bude 1.5km najdalje,mozda ce i raditi sa kvalitetnom opremom kod samog klijenta (ne AP).Pojacanje mozete dobiti sektorskim antenama,sto je skuplja varijanta jer sve treba ici x2,a i 50 korisnika ne moze da izdrzi ta oprema ,pogotovu ako zelite file sharing.
Iskreno,mislim da cete baciti novac,i da to nece raditi kako treba,pogotovu ako je radio etar vec zagusen,a ako nemate znanja da se sa time borite,bolje ni ne pokusavajte.
Sa ponosom predstavljamo: www.tridenet.com , ko je tamo radio ni pakao mu nece tesko pasti.
 
Odgovor na temu

Nazi

Član broj: 16070
Poruke: 125
*.dlp412.bih.net.ba.



Profil

icon Re: gradska WLAN mreza pitanje?07.11.2006. u 18:28 - pre 212 meseci
ma imamo it znanja al nismo nijedan radili sa wirelesom, nego kakve tzu antene idu? koje bi mi kartice kao klijenti trebali imati?
50 korisnika nije uslov, ako je pretjerano zadovoljicemo se mi i da moze nas 10 igrati igre i sherovati fajlove

btw u cemu je razlika izmedju ap-a i routera??
i sta se moze sa tom cm9 karticom?
hvala
 
Odgovor na temu

dejankol

Član broj: 116939
Poruke: 10
87.250.115.*



Profil

icon Re: gradska WLAN mreza pitanje?14.11.2006. u 20:29 - pre 212 meseci
Pozdrav.

Hoću da ti samo kažem kako se razvijala WLAN mreža u našem gradu.

Počeli (prije dvije godine otprlk.) smo sa crossover kablom dugim oko 100m koji je povezao prva dva računara u našoj mreži, a danas imamo: server, 15 AP-ova i toliko ručno izrađenih antena, 15-tak switch-eva, router, Profi Internet link (sa 40 javnih IP adresa), kilometre postavljenog kabla... preko 50 korisnika (oko 70 računara), software sopstvene izrade za komunikaciju u mreži i velike planove za budućnost (za koji dan puštamo naš web server, America's Army server...).

Poenta je da smo sami sve uradili, da je sve ovo nekomercijalno (pokrivaju se samo troškovi interneta i zamjene oštećene opreme) i ... DA JE OSJEĆAJ PREDIVAN KADA SE OSTVARI VEZA IZMEĐU PRVA DVA AP-a.

Zato samo naprijed, uradite prvi korak i isplanirajte sljedeći, ne posustajte na prvoj prepreci i već ste na pravom putu.

Ako si zainteresovan mogu ti mail-om poslati neke slike, snimljene u raznim fazama evolucije naše mreže.
 
Odgovor na temu

Nazi

Član broj: 16070
Poruke: 125
*.dlp327.bih.net.ba.



Profil

icon Re: gradska WLAN mreza pitanje?15.11.2006. u 16:17 - pre 212 meseci
dejankol hvala na odgovoru,
zanima me sve posto samo ja i drustvo veoma zagrijani da to odradimo
ali prije svega me interesuje da mi neko preporuci dobru opremu za pocetak
znaci jedan AP ili router,(masina ili router board) sa CM9 karticom sto je predlozio sinissa, koliki to domet ima (posto je rastojanje veliko) i kakve bi mi kao klijenti na svojim compovima kartice i antene trebali imati? teren je apsolutna ravnica, bez ikakvih prepreka a u gradu uopce nema wlan mreza, tako da nema smetnji sa signalom, udaljenost otprilike 2 km od najudaljenijeg klijenta do mjesta na koje bi postavili AP. Za pocetak bi bilo nas 6-7 tj. maximalno 10 koji bi se kacili na mrezu.

mozes li mi preporuiciti opremu koja se moze kupiti u evropi, samo da nije nesto sto je vecizislo iz prodaje pa da moram loviti polovnjaka

hvala unaprijed

 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: gradska WLAN mreza pitanje?

[ Pregleda: 2775 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.