Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Startup Show, Beograd 2006/2007

[es] :: E-Poslovanje :: Startup Show, Beograd 2006/2007

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 37022 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200701.11.2006. u 16:57 - pre 211 meseci
Hehe, ima i planirani popratni after-party event, posle Startup Showa, idemo kod jednog poznatog anđela u njegovu kafanu na janjetinu :)

Nemoj samo priču da širite dalje ;)
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 11:04 - pre 211 meseci
Pitanje
Da li ima forma kako treba da se napise prijava? Ili samo treba da se posalje mail: "Cao zelim da ucestvujem" ?
Sta sve od podataka treba da se navede? Ako imam samo ideju , da li treba da se pise biznis plan? Ako imam polufabrikat da li treba sam da vam posaljem da ga vidite? ...
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 12:27 - pre 211 meseci
Još uvijek ne postoji fiksan krajnji rok za predaju prijave, već je princip da se forma pošalje što prije to bolje. Išli smo namjerno bez neke standardne forme, već ostavili timovima / firmima da urade to po sopstvenoj volji i znanji. Svakako i najbolje objašnjavanje onog što radite je dio startup procesa :)
Za početak, mail "ćao, želim da učestvujem" je dobra polazna tačka da opipamo puls zainteresovanih startupa:

Proizvod: link ka sajtu gdje se može pogledati demo proizvoda, sa user/pass
Poluproizvod: screenshotovi sa opisom proizvoda ili radni demo ukoliko je dostupan
Prototip: screenshot ili link na demo sa opisom prototipa
Biznis plan: šaljete već pripremljeni biznis plan, možete i napisati namjenski bizni s plan za ovaj događaj, mada mislim da je to loša solucija.


Zakačio sam u prilog ove poruke obrazac Guya Kawasakija iz knjige The Art Of Start (naš prevod: Tajna uspešnog početka), koju inače toplo preporučujem jer sadrži gomilu korisnih savjeta u startup procesu, uključujući i savjete oko pisanja prijave i prezentovanja ideje investitorima. Uglavnom, iako se radi o savjetima za pripremu PowerPoint slajdova koji se prezentuju javno pred investitorima, analogija je da po istom obrazcu pripremite prijavu za Startup Show.

Drugi resursi koji vam mogu biti od pomoći pri pripremanju prijave:
http://www.ycombinator.com/w7app.txt (Forma za prijavu kod američkog Y Combinatora)
http://www.elitesecurity.org/t...ko-zapoceti-elektronski-biznis (Moja serija tekstova na temu startupa)
http://www.paulgraham.com (poznati ekspert za startup tematiku)
http://blog.guykawasaki.com/ (poznati ekspert za startup tematiku)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 13:18 - pre 211 meseci
Jos jedno pitanje: kolko timova hocete da primite pre nego sto zatvorite konkurs? Jel se zna, ili cete da jednostavno cekate neko vreme pa svi koji se prijave a koji zadovoljavaju uslove ce da budu primljeni? (bez obzira da li ima 5 ili 20 timova).

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 14:22 - pre 211 meseci
U suštini kad se prijavi dovoljan broj kvalitetnih timova, onda ćemo objaviti i krajnji rok za ostale koji se nisu još prijavili. Najvjerovatnije u iznosu od 2-4 nedelje od dana objavljivanja. Selekciju će proći samo oni koji budu zadovoljili uslove, neka moja procjena jeste između 5 i 12 timova.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 15:39 - pre 211 meseci
Još samo da napomenem, što sam inače zaboravio, šta to Startup Show nije.
Startup Show nije konkurs za najbolju poslovnu ideju, niti inkubator koji će pokušati da vas nauči kroz tri mjeseca da napišete biznis plan i time vas ubijediti da je čitava priča oko započinjanja posla gotova. Startup Show je prvenstveno događaj za ljude koji imaju već neko iskustvo, znači pokušali su već da izvedu što samostalno, što u timu, neke ideje, ali su osjetili da im fali novac. Znači ljudi koji već imaju ideju, tim koji će da je realizuje, imaju vrijeme da posvete startupu i misli da je pravi tajming za tako nešto, a fali im novac.

Plus, postoje stvari osim novca koje se dobijaju u paketu sa anđeoskim kapitalom, a često se zanemaruju. U prvom redu svaki anđeo od kog dobijete novac je ujedno osoba kojoj se kasnije možete obratiti za savjet, zatim osoba koja vas može povezati sa drugim investitorima u sledećim fazama prikupljanja kapitala i najzad to je osoba koja vam može ponuditi na raspolaganje svoje godinama skupljanje poslovne veze i kontakte. Ono što je bitno kod anđel investitora u odnosu na klasične VC (venture capital, rizikonosni kapital) ajkule jeste njihova motivacija. Mnogo anđeli u odnosu na profesionalne investitore žele prvo na neki način da oduže dug društvu i pri tom možda nešto i zarade. Anđeli po običaju vide dva načina da oduže svoj dug društvu: pomoći mlad(đ)m ljudima da počnu i pomoći značajnom proizvodu ili usluzi da dopre na tržište. Ono žele da pomognu da počne nešto i dobra je stvar ako pronađete anđela koji želi kroz vaš startup da ponovo proživi svoju romantičnu prošlost. Iako ne mogu ili ne žele da započnu nešto novo, mogu da uživaju gledajući vas kako to radite :)
 
Odgovor na temu

Misterio

Član broj: 439
Poruke: 54
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 17:37 - pre 211 meseci
A sta ako vi odobrite projekat, investitor da novac, a projekat propadne posle nekog vremena ? Nemoj da mi kazes da je to nemoguce i da cete vi procenti koji ce projekat sigurno da zazivi.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200702.11.2006. u 17:43 - pre 211 meseci
Mi samo vršimo selekciju projekata koji će dobiti priliku da se u 10 minuta predstave grupi investitora zainteresovanih za ulaganje. Svi pregovori između timova i investitora se rade direktno među njima.

Znači, samim tim investitor je logično svjestan da postoji veliki rizik kada ulaže svoj novac. Niti ja, niti ti, niti investitori, niti bilo ko može precizno procjeniti da li će neki proizvod doživjeti uspjeh ili ne, jer postoji milion faktora u igri. Samim tim, mi vršimo selekciju na taj način da ti proizvodi imaju (u odnosu na ostale) najviše šanse za uspijeh ili su zanimljivi investitorima iz nekog trećeg razloga.
 
Odgovor na temu

Misterio

Član broj: 439
Poruke: 54
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200704.11.2006. u 13:57 - pre 211 meseci
Ok je to. Mene zanima da li ce neko ko je odgovoran za projekat koji propadne imati neku odgovornost prema investitoru ?
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200704.11.2006. u 14:02 - pre 211 meseci
To zavisi od ugovora koji se potpise
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200705.11.2006. u 10:21 - pre 211 meseci
Praksa je takva da investitor unaprijed zna da se radi o rizikonosnom kapitalu, tj. kapital koji je veoma rizičan za vraćanje i postoje velike šanse da nikad ne povrati svoju investiciju.
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.042210150.net.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200706.11.2006. u 03:31 - pre 211 meseci
Ciao Mungos,
da i ja pripomognem :)

Mislim da bi svako ko konkurise trebao da uradi biznis plan ne samo zbog investitora, vec prvenstveno zbog sebe.

Takodje biste trebali da obezbedite nekog postenog advokata.
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200706.11.2006. u 09:21 - pre 211 meseci
Đesi Torbice :)

Slažem se za biznis plan, dobro je svakako da ga imate, prvenstveno zbog sebe. Ali, kao što rekoh, nije po defaultu neophodan za ovakav tip događaja i možete, barem u ovoj fazi, da vrijeme utrošeno na pisanje biznis plana posvetite nečemu drugom. Konkretno, po meni čak mnogo je bolje da dođete sa marketing planom urađenim po jednoj od ove dvije matrice http://www.biznisblog.com/tekstovi/marketing-plan , nego sa klasičnim biznis planom.

Što se tiče advokata, dobar je predlog. Ali događaj je takvog tipa da mi samo omogućavamo startupima i investitorima da se nađu ciljano na jednom mjestu na par sati. Kako će teći interakcija među njima, razgovor, pregovori, moguće dobijanje investicije, potpisivanje ugovora i ostalo, to ostaje na njihovom direktnom međusobnom odnosu. Mi možemo samo dati poneki savjet, da li potpisati ili ne nepotpisati ugovor, i off-the-record preporučiti dobrog advokata, ako je neko od nas prošao kroz sličan proces i ima pozitivna iskustva sa advokatom koji je specijalizovan za investitorusku problematiku. U Silicon Valley takvi su skupi ko đavo :)
 
Odgovor na temu

irecevic
Beograd

Član broj: 12405
Poruke: 11
*.mediaworksit.net.

Jabber: irecevic@gmail.com
Sajt: www.gaia.rs


Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200708.11.2006. u 15:31 - pre 211 meseci
Jedan mali komentar/molba.
Mislim da bi vam zaista trebao ili pravnik ili ekonomista ko može da jasno objasni (a to kasnije postane deo FAQ-u) kako pravno/finansijski stoje odnosi investitora i genijalaca. Obaveze i međusobna prava.
Na ovaj način će se izbeći glupe situacije.
Srećno.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200708.11.2006. u 17:54 - pre 211 meseci
Ne znam koliko puta treba da ponovim: ideja je da se sa jedne strane skupe perspektivni startup timovi i sa druge strane potencijalni investitori. Svaki tim će imati 10ak minuta za prezentaciju, iza cijele prezentacije će biti ćaskanje iupoznavanje, pa ko šta napravi. Samim tim pravni i finansijski odnosi na relaciji investitor - startup se određuju među njima samima, i samim tim i jedni i drugi odlučuju o tome hoće li konsultovati advokata pri potpisivanju ugovora. Mi kao organizatori Startup Showa, nemamo zaista nikakve veze s tim.

Moje lično mišljenje jeste da ništa ne treba raditi bez ugovora i bilo bi dobro da vam pri pravljanje istog pomogne neko koje stručan u toj oblasti.
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
*.adsl.beocity.net.

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200708.11.2006. u 20:56 - pre 211 meseci
Meni najvise sto smeta je izuzetna fleksibilnost cele stvari. Ne postoje definisana pravila. Neka pravila moraju se postaviti. Druga stvar je sto moraju se predstaviti zapoceti projekti. Ja bih aplicirao sa svojim projektom, ali projekat je u fazi pripreme. Pun tim jos nije okupljen, a morao bih da angazujem strucnjaka iz posebne oblasti, kojeg moram da platim. Ne mogu da sastavim algoritam bez tog coveka, za kog nemam para.
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200708.11.2006. u 22:57 - pre 211 meseci
Citat:

Meni najvise sto smeta je izuzetna fleksibilnost cele stvari. Ne postoje definisana pravila. Neka pravila moraju se postaviti.


Koja su to pravila, možeš li da ih navedeš? Išli smo na fleksibilnu varijantu iz više razloga:

1) Nerazvijena scena i slaba saznanja o startup projektima. Npr. da imamo informaciju da postoji 50 aktuelnih startupa, moguće je znatno lakše postaviti set pravila koji bi olakšao proces eliminacije

2) Opet stvar izazvana nerazvijenom scenom, imamo situaciju da tapkamo u mraku što se tiče startup projekata i faza u kojima se oni nalaze pa nismo postavljali striktna pravila

3) Fleksibilni smo ljudi, nema potrebe za birokratijom. Ponovo kažem, sumnjam da će da stigne 50 startup prijava, znači sa svakim ko se javi može se popričati i savjetovati čovjeka kako da na najbolji način objasni to što pravi da bi nam olakšao proces selekcije

Citat:

Druga stvar je sto moraju se predstaviti zapoceti projekti. Ja bih aplicirao sa svojim projektom, ali projekat je u fazi pripreme.


U fazi pripreme trebalo bi da imaš neke nacrte prototipa, marketing ili biznis plan?

Citat:

Pun tim jos nije okupljen, a morao bih da angazujem strucnjaka iz posebne oblasti, kojeg moram da platim. Ne mogu da sastavim algoritam bez tog coveka, za kog nemam para.


Npr. da li imas neku skicu interfejsa u stilu prototipa projekta?




[Ovu poruku je menjao mungos dana 09.11.2006. u 00:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

krdr
Dragan Krstic

Član broj: 42434
Poruke: 201
*.adsl.beocity.net.

Sajt: krdr.ebloggy.com


Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200709.11.2006. u 00:31 - pre 211 meseci
Postoje skice, postoji definisan revnue flow, ali algoritam je najbitniji deo cele stvari. Znaci, projekat se moze kvalifikaovati?

Sto se pravila tice, mislio sam na ocenjivanje (ali to, predpostavljam, zavisi od pojedinacnih investitora), pravila o tajnosti, pravila o samoj prezentaciji, takve stvari...
krdr
Mozda i proradi
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.broadband.blic.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200709.11.2006. u 09:20 - pre 211 meseci
Citat:

Postoje skice, postoji definisan revnue flow, ali algoritam je najbitniji deo cele stvari. Znaci, projekat se moze kvalifikaovati?


Da.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
213.244.216.*

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Startup Show, Beograd 2006/200715.11.2006. u 09:32 - pre 211 meseci
Citat:
Možda bi ovo (sajam "Biznis baza") bila dobra prilika za promociju, u saradnji sa, recimo, PKS?


Veruj mi da ne bi. To je sajam zanatstva i male privrede uz pokoji stand banke koja nudi mikro kredite.

Miloje

P.S. mala podrska ovoj ideji www.emagazin.co.yu/img/EM44rec.pdf





[Ovu poruku je menjao Miloje Sekulic dana 15.11.2006. u 10:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Startup Show, Beograd 2006/2007

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 37022 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.