Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Aplikacioni protokol

[es] :: Java :: Aplikacioni protokol

[ Pregleda: 2386 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smijesni
Tuzla

Član broj: 53617
*.dlp29.bih.net.ba.

icon Aplikacioni protokol24.10.2006. u 08:21 - pre 177 meseci
Dakle problem je sljedeći :)

Na raspolaganju mi je klijent aplikacija (vjerovatno urađena u C++) koja pristupa određenim senzorima (sondama) sa kojih kupi podatke mjerenja. Da li je moguce, bez debagovanja aplikacije, doci do aplikacionog protokola koji je "proprietary" kojim je ostvarena klijent-server komunikacija između sondi (server) i aplikacije ??? Da li je, npr., moguce napraviti Java aplikaciju kojom ce se nadzirati (iscitati) poruke koje neka druga aplikacija pise u/iz Socket-a.
Potrebno mi je iscitati mjerenja sondi kako bih napravio novu aplikaciju, sa starim sondama, daljinskog (telemetrijskog) mjerenja.
Bilo kakva pomoc, ideja su veoma dobro dosli :).

Pozdrav svima!

p.s. Mala napomena, sonda se na laptop spaja putem USB-a.

[Ovu poruku je menjao smijesni dana 24.10.2006. u 12:41 GMT+1]

Odgovor na temu

smijesni
Tuzla

*.dlp217.bih.net.ba.

icon Re: Aplikacioni protokol26.10.2006. u 09:49 - pre 177 meseci
Pa hoce li neko dati ikakav komentar :).

Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.

+9784 Profil

icon Re: Aplikacioni protokol26.10.2006. u 14:48 - pre 177 meseci
Evo mog ad-hoc komentara.

Najverovatnije je da sonda šalje podatke na serijski port. USB je jako korisan, zato što obezbeđuje i 5V napajanje eksternih uređaja, pa tako ne treba posebno napajanje. Tako, se uz drajvere koji omogućavaju aplikacijama da USB vide kao COM2, COM3 ...može pisati program koji čita / piše na serijski port i tako ostvari vezu sa externim uređajima preko USB-a. Duboko sam uveren da se komunikacija ne ostvaruje preko socketa, tj. kroz mrežne konekcije, mada, ništa nije nemoguće.
Moja malenkost je napisala puno aplikacija koje čitaju / pišu na COM, doduše u C#, a ne u Javi, pa stoga, poznavajući hadrveraše, mogu pretpostaviti da je u pitanju COM port.

Java je bila jako slabašna kad je u pitanju komunikacija sa serijskim portovima. Znam da ima nekih pomaka, a možda je već sve na svom mestu, nisam pratio tu granu Java razvoja.

U svakom slučaju, preporučujem da se ne oslanjaš na Java programiranje, već da potražiš profi alate koji služe za nadgledanje komunikacije preko COM portova. Ima ih dosta, manje ili više user-friendly. Ne očekuj čuda, trebaće ti puno energije i strpljenja, a uspeh nije garantovan. Bez poznavanja internog protokola komunikacije računara i sonde, ili bez poznavanja kakvo značenje ima koji bit, sve je jako teško.
Ljudi koji su skloni teorijama zavere osećaju se posebno, jer sebe vide kao nekoga ko je bolje informisan od drugih o važnim društvenim i političkim događajima. Zbog ovih razloga teoretičari zavere su često i narcisoidni.

Odgovor na temu

smijesni
Tuzla

*.dlp460.bih.net.ba.

icon Re: Aplikacioni protokol26.10.2006. u 19:41 - pre 177 meseci
Hvala na odgovoru, korisne informacije, premda malo obeshrabrujuce :)

Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.

+9784 Profil

icon Re: Aplikacioni protokol27.10.2006. u 13:17 - pre 176 meseci
Na žalost, tako je.

Evo, otprilike, protokola u jednom mom programu.

U programu na 500 ms čitam COM port i proveravam da li se eksterni uređaj oglasio
1. Eksterni uređaj šalje bajt podataka

bit 0 vrednost 0 što znači ZAHTEV ZA POMERANJE VRATA
bit 1 vrednost 0 zahtev za otvaranje ili 1 zahtev za zatvaranje
bit 2-5 sifra zahteva
bit 6 uvek je 1
bit 7 kontrolni

2. Racunar procesira zahtev i vraca odgovor. Ispisuje jedan bajt na COM

bit 0 vrednost 0 znači otvaranje nije odobreno ili 1 što znači otvaranje odobreno
Za neodobren zahtev, svi ostali bitovu su setovani na 1, i bit 7 je kontrolni
Za odobren zahtev
bit 1 vrednost 0 znači otvaraj vrata ka unutra, vrednost 1 znači otvaraj vrata ka spolja
bit 2 vrednost ....
.....

I tako redom, da ne smaram. Ceo protokol, sve poruke, sve je to lepo razrađeno u dokumentaciji, i ja to isprogramirao. Ako bi neko osluškivao COM, bez znanja o vrednostima i značenjima bitova u svakom bajtu, ništa ili skoro ništa ne bi razumeo.

Ljudi koji su skloni teorijama zavere osećaju se posebno, jer sebe vide kao nekoga ko je bolje informisan od drugih o važnim društvenim i političkim događajima. Zbog ovih razloga teoretičari zavere su često i narcisoidni.

Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
212.103.132.*

+26 Profil

icon Re: Aplikacioni protokol04.11.2006. u 12:01 - pre 176 meseci
Tako je
Svaki uredjaj mora imati tačno dokumentovano
šta šalje na serijski port i šta prima,
šta koji bit ili bajt znači !

Ako bi sam pokušao da tumačiš
dočekao bi sve sede

Pozdrav
Srdjan

Odgovor na temu

[es] :: Java :: Aplikacioni protokol

[ Pregleda: 2386 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.